Jak být spokojenější a rychlejší běžec? Poznejte kouzlo mindful běhu

5. 2. 2022
Komentáře
Jak být spokojenější a rychlejší běžec? Poznejte kouzlo mindful běhu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Většina z nás žije celkem náročné životy s pořádnou porcí každodenního stresu a tlaku na výkon v práci, ve škole nebo v rodině. A málokdy jsme si schopni odpočinout i během tréninku.

Lidé jsou celkově vystresovaní a ženou se do prostředí, kde je čeká další nálož stresu v podobě cvičení, zatímco přemýšlejí nad tím, jaké úkoly ještě musí zvládnout v práci,“ říká Cherles Oxley, kouč a odborník na mindfulness v rámci expertního týmu ASICS, který pracuje na fyzické i psychické výkonnosti běžců. 

Jak si tedy užít běh a skutečně u toho vypnout? Pojďme si v dnešním článku projít základy mindful běhu

Běh je přece automatický, proč bychom mu měli věnovat větší pozornost?

Hodit na sebe nějaké oblečení, nazout tenisky, zapnout sporttester, pustit do uší motivační hudbu nebo podcast a běžet. Vždyť běh je jen o dostatečném kmitání nohama a rukama, zatímco se snažíme udýchat tempo stanovené hitem Eye of the Tiger z Rockyho.

Ne tak rychle… 

Z běhání můžeme vytěžit mnohem víc než jen kalorie ze sporttesteru a dobrý pocit po doběhnutí

Mindfulness má pro nás řadu vědecky prokázaných benefitů. Včetně podpory psychického i fyzického zdraví a zmírnění pocitů úzkosti i deprese.

To ukázal ve své studii i Alderman et al., (2016), kdy po 8 týdnech kombinované meditace a běhání nebo chůze došlo u účastníků studie ke zmírnění symptomů deprese o 40 %.

Což je i důvod, proč se mindful běhání začalo rozšiřovat mezi profesionálními atlety i širokou veřejností. 

Nemůže být tento přístup natolik podstatný, že dokáže posunout náš výkon ještě o kousek výš?

„Jedná se o poslední limitaci fyzického výkonu,“ nechal se na téma mindful běhání slyšet spoluzakladatel Headspace Andy Puddicombe.

Jaké je běhání ve tmě bez všech rušivých faktorů?

„Ve tmě jsem byla o 13 vteřin pomalejší, ale cítila jsem se mnohem klidněji, lehčeji měla jsem vše pod kontrolou, dokonce i tempo mi vyhovovalo, což nebylo úplně to, co jsem čekala,“ prozradila běžkyně a ASICS ambasadorka Susie Chan. 

Olympijská medailistka Deena Kastor, jedna z prvních lidí, kteří si trať vyzkoušeli, zaběhla 66 kol téměř v temnotě v rámci 10 kilometrového „mentálního maratonu“ nejrychleji – za 37 minut a 16 vteřin.

„Byla to nádherná zkušenost, která mi připomněla radost, jakou samo běhání nabízí. Nával endorfinů nebo tiché místo, ve kterém se každý najde,“ dodala Deena. 

„Připomnělo mi to, jak mocným nástrojem naše mysl je, když dokáže posunout hranice tělesné výkonnosti silou vůle. Nezávisle na vašich schopnostech zvládnete více, než si myslíte,“ dodal šampion her Commonwealthu Iwan Thomas.

Jak být spokojenější a rychlejší běžec? Poznejte kouzlo mindful běhu

Co přesně je to mindful běhání a jak na něj?

„Jednoduše je to o čisté schopnosti mentálně se propojit s vaším pohybem a nenechat se rozptýlit,“ vysvětluje Chevy Rough, další kouč a mindfulness expert v rámci ASICS Sound Mind Sound Body týmu. 

Chevy dále dodává „Rozptýlení může přijít ve formě dalších lidí, hluku, technologií, ale také ve formě tlaku na výkon a očekávání od sebe nebo od trenérů. Jak rychle mám běžet? Jak daleko bych měl běžet?“ Takové myšlenky u mindful běhání odpadají, jsme tu jen my, vítr ve vlasech a vůně jara. 

„Když si jdeme zaběhat, vezmeme si cokoliv, co jsme se naučili v rámci meditace i mindfulness, a snažíme se tomu věnovat plnou pozornost,“ dodává Puddicombe. 

  • Co nám říká náš dech o tom, jak běžíme? Pokud jsou plíce 10 metrů za námi, asi si běh moc neužíváme a spíše je to pro nás trápení. Stačí zpomalit a poslouchat své tělo.

  • Cílem je dostat se ke konverzaci 1 na 1 se svým tělem. Kručí nám v břiše? Asi jsme se málo najedli. Začíná nás tahat sval? Asi bychom měli zastavit než dojde k zranění. 

Jak na mindful běhání?

  1. Zaměřte se na dech a 5–10 minut před vyběhnutím se věnujte dechovým cvičením. Věnujte se hlubokému dýchání. To vám pomůže mentálně se odprostit od pracovních či jiných stresujících břemen, která si nesete. Jakmile začnete pociťovat mírný klid, jste na správné cestě.
  2. Technologii nechte doma. Sporttester, telefon, přehrávač muziky nebo chytré hodinky tentokrát nechte odpočívat. Pokud je vám to proti srsti, pokuste se je alespoň nepoužívat třeba 10 minut v rámci výběhu.

  3. Na běžecké trase jste jen vy a svět kolem vás. Zaměřte svou pozornost na dech. Dýchá se vám nějak snadno? Přidejte. Plíce vás nestíhají? Zpomalte. 

  4. Postupně si můžete uvědomovat řadu věcí. Je vaše technika běhu správná? A co držení těla? Nevykrucujete zbytečně nohu při dopadu? 

  5. Vnímejte sami sebe, tempo, sledujte dech a upravte rychlost běhu na základě vašich pocitů. Bude to mnohem příjemnější než se honit za stanoveným limitem na sporttesteru.

  6. Po doběhnutí se zase v klidu vydýchejte a protáhněte.

  7. Nemusíte svůj běžecký trénink hned překopat. Stačí, když si řeknete, že dáte mindful běhání šanci alespoň jednou týdně.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Základní definicí mindful (vědomého) běhání je zůstat ve spojení s naším tělem. To uděláme jedině tak, že omezíme vnější rušivé faktory, jako je telefon, sporttester i oblíbená hudba, a zaměříme svou pozornost zpět k sobě. 

Mnohem lépe dokážeme reagovat na tempo běhu a poslouchat odezvu našeho těla při příliš pomalém nebo příliš rychlém tempu. Pravděpodobně si také více začneme všímat našeho těla a toho, jestli máme správnou běžeckou techniku nebo držení těla.  

Pokud chcete být spokojenějším nebo rychlejším běžcem, mindful běhání je technika, která stojí za vyzkoušení, stejně jako silový trénink, jóga nebo HIIT tréninky. Naučit se poslouchat své tělo nás může udělat vnímavějším vůči sobě, sportu i okolí.

Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Kdy naposledy jste si od začátku do konce vychutnali nějaké jídlo, aniž byste u toho sledovali televizi, datlovali do klávesnice nebo telefonovali? Poradíme vám 5 tipů, díky kterým se naučíte jíst vědomě, a zjednodušíte si tak i hubnutí.
Jak si zachovat chladnou hlavu v jakékoliv situaci? Zastavte se a zkuste mindfulness, radí lékařka Zuzana Špačková
Jak si zachovat chladnou hlavu v jakékoliv situaci? Zastavte se a zkuste mindfulness, radí lékařka Zuzana Špačková
Aktuálna situácia nás všetkých vystavuje podnetom, ktorým sme doteraz čeliť nemuseli. Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť negatívnym myšlienkam?
Zlepšete své soustředění a zklidněte svou mysl díky mindfulness. Rozhovor s lékařkou Zuzanou Špačkovou poradí, jak na to
Zlepšete své soustředění a zklidněte svou mysl díky mindfulness. Rozhovor s lékařkou Zuzanou Špačkovou poradí, jak na to
Trénujeme svá těla, tak proč se zapomínáme starat i o hlavu? Lékařka Zuzana Špačková v rozhovoru prozradí, jak se jednoduše pustit do mindfulness a začít se učit pracovat se stresem, zlepšit schopnost soustředit se a naučit se vnímat vlastní emoce.
Mindfulness může pomoci s emočním jedením i s partnerskými vztahy, říká lékařka Zuzana Špačková
Mindfulness může pomoci s emočním jedením i s partnerskými vztahy, říká lékařka Zuzana Špačková
V živote sa vyskytnú situácie, v ktorých by sa nám zišlo trochu zdravého nadhľadu. Ako s tým pomôže mindfulness? Aj na túto tému sme sa rozprávali s lekárkou Zuzanou Špačkovou.
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
HIIT spolehlivě spaluje tuky a zlepšuje kondici. Jak na něj?
Kratší čas a lepší výsledky? To zní lákavě, ale pozor, není to jen tak. HIIT je vhodný pro ty, kteří se nebojí pořádné výzvy. Podívejte se s námi, co přesně vysoce intenzivní trénink je a jak si jej správně nastavit pro rychlé výsledky.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Zdravotní benefity pravidelného běhání
Zdravotní benefity pravidelného běhání
Běhání přináší vedle spálených kalorií a dobrého pocitu po doběhnutí také celou řadu zdravotních benefitů. Víte, jaké to jsou?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?