Mohou být vegani špičkoví sportovci? Inspirativní instagramové profily

Komentáře
4
Mohou být vegani špičkoví sportovci? Inspirativní instagramové profily
obrázek z pictastar.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Veganství se stalo během posledních dvou let módní záležitostí. To však neznamená, že tento styl stravování nepřinesl své ovoce i v době, kdy se o veganství tolik nemluvilo. Jedním z nejúspěšnějších příběhů je o Carlu Lewisovi, který díky své fyzické kondici a přechodu na veganskou stravu zaběhl světový rekord ve sprintu na 100 m (Great Vegan Athletes, 2017). Nám známější osobností je zajisté Martina Navrátilová, která je taktéž obhájkyní rostlinné stravy. Níže můžete zhlédnout video, které Martina natočila, v němž vysvětluje, že většina sportovců končí kariéru po čtyřicítce, avšak pokud jste na rostlinné stravě jako ona, není problém si udržet svou kondici a výkon i po čtyřicítce.

Svět veganské kulturistiky & fitness

„Ta nejsilnější zvířata na Zemi jsou býložravci: gorily, buvoli, sloni a já,“ řekl nejsilnější muž Německa a držitel světového rekordu v Overhead Log Lift v kategorii do 105 kg a Yoke Walk 555 kg x 10 m (Express, 2016).

Patrik Baboumian, přezdívaný jako „Vegan Badass“, patří mezi nejsilnější muže na planetě, je bývalý kulturista a pozoruhodný strongman, který je zároveň nejvýraznějším propagátorem veganství. Patrik do svých sedmi let žil v Iránu na pozadí Irácko-íránské války bez svého otce, který zemřel při autonehodě. Sám říká, že jeho vášeň k bodybuildingu začala už v dětství, protože si vždy přál být silný a schopný ochránit sám sebe a své okolí. Po odchodu jeho rodiny do Německa, začala jeho cesta ve vzpírání (Great Vegan Athletes, 2017). Jako hubený patnáctiletý kluk se přihlásil do posilovny a o rok později se s 23 kg navíc přihlásil do první třídy silového trojboje pro mladší kategorii. Následně se stal městským šampionem. O dva roky později začal s bodybuildingem, získal čtvrté místo v německém národním šampionátu a o rok později se stal německým junior šampionem (OZY, 2017). To vše se stalo během toho, co stále jedl maso a mléčné produkty, které měl v oblibě. Patrik dokázal během dne vypít 10 litrů mléka! Při přechodu na rostlinnou stravu jej nahradil mlékem sójovým. 

Mnoho z vás si zajisté klade otázku, proč si úspěšný strongman raději uvaří fazole a brambory namísto dobře propečeného steaku. Odpověď je prostá. Patrik sice vypadá jako silný Wolverine, ale neublížil by ani mouše. Uvádí, že je v jeho zájmu životní prostředí a nechce přispívat hladomoru, který se dle jeho slov vytváří proto, že spotřeba obilovin pro hospodářská zvířata je větší, než by měla být. To následně ovlivňuje i vodní zdroje, kde na 1 kg hovězího masa spotřebujeme 15 500 litrů vody, zatímco na 1 kg brambor pouhých 250. Patrik už během svého tréninku, kdy musel jíst maso, sám řekl, že mu ani nechutnalo (CNN, 2016). Jeho etické zásady mu pomohly získat více síly a tělesné hmoty. Při svých 171 centrimetrech váží ve svalech 116 kilogramů a jeho biceps má obvod půl metru. 

Patrik se pyšní světovým rekordem v disciplíně Yoke Walk, kdy přenesl 560 kg na vzdálenost 10 m. Na činku si při mrtvém tahu naloží 350 kg a na bench press vytlačí bez podpůrných pásů a vest 210 kg. Patrik nejí maso od roku 2005 a od roku 2011 se stal veganem z etických důvodů (Vegan Fighters, 2011). Dle vlastních slov se však jeho 100% fyzická síla navrátila až po čtyřech letech, kdy vykazoval stejné výsledky jako na stravě živočišné. (Clearlyveg, 2015)

„Většina lidí si myslí, že když jste vegan, jíte jen zelené věci, saláty a zeleninu celý den.  Já jim fazole, hrách luštěniny, rýži, brambory a mnoho dalších věcí, které mají kalorie a dají mi energii, kterou potřebuji (CNN, 2016).“ Sledovat jeho jídelníček můžete na jeho Instagramu.

[Instagram]

Opravdovou hvězdou jak v reálném světě, tak i na Instagramu je Frank Medrano, který je expertem na kalisteniku a zároveň je propagátorem veganství. Ke cvičení se dostal ve dvaceti letech, kdy přibral. Od té doby, co začal posilovat, stále jedl maso, avšak po sedmi letech se začal stravovat vegansky. Myšlenku na přechod k rostlinné stravě mu vnukli v posilovně jeho dva kamarádi, kteří byli mnohem silnější než on a prozradili mu, že se stravují rostlinnou stravou. Následně jej vše naučili, aby mohl být silnější a vypracovanější než doposud. Frank sám říká, že po několika týdnech jeho energie stoupla, jeho svaly vydržely více a jeho zotavení bylo rychlejší. Stal se silnějším, rychlejším, méně unaveným či nafouklým z konzumace mléčných a masných výrobků. Právě tyto zdravotní důvody jej přesvědčily, aby se stal veganem, avšak jak tomu tak bývá, etická stránka veganství jej upevnila v jeho přesvědčení. Samozřejmě, že Frank nezesilněl jen kvůli stravě, ale také kvůli cvičení. Frank cvičí dvě hodiny šest dní v týdnu, nikdy nevynechá kardio, které provádí ve stylu intervalového tréninku a posiluje pouze vlastním tělem a vahou (VGirls|vGuys, 2017). Frank se pyšní skoro milionem sledujících na Instagramu, pěti miliony sledujících na Facebooku a sám nabízí program na jídelníček a program ke cvičení. Jeho videa na Youtube jsou více než působivá.

[Instagram]

Další veganskou celebritou ve světě fitness je i Nimai Delgado, IFBB PRO Physique, coach a aktivista, který na rozdíl od ostatních je od narození vegetarián a od roku 2015 vegan. Jeho hlavní činností je vzdělávat společnost o veganství a trénovat nové bodybuildery. Jeho osobní Instagram se soustřeďuje nejen na stravu, ale také na jeho proměnu a cviky. Na svém druhém instagramovém profilu se zaměřuje na rostlinné jídelníčky pro bodybuildery. Jeho přesvědčení ve vegetariánství vychází z jeho víry (rodiče konvertovali k hinduismu – 95 % vegan strava, 5 % mléčné produkty), avšak pro veganství se následně rozhodl sám, jelikož si myslí, že rostlinná strava je mnohem zdravější než živočišná. To zdůvodňuje tím, že pokud je člověk nemocný, tak mu doktor nakáže nezpracované a rostlinné potraviny jako součást léčby (Badassvegan, 2015).

[Instagram]

[Instagram]

S přibývajícím počtem veganských kulturistů založil bodybuilder Giacomo Marchese tým PlantBuilt, tedy tým veganských sportovců, který v Naturally Fit Games 2017 získal 32 medailí a z to 22 jich bylo zlatých. Zde překonala Sara Lee světový rekord v kettlebelu (VegNews, 2017). V České republice se na veganské sportovce zaměřuje projekt Vegan Fighter, který propaguje zdravý životní styl a ochranu zvířat.

Zaměřeno na dámy

Další olympijskou hvězdou, tentokrát v tom ženském světě, je nejrychlejší žena Austrálie Morgan Mitchell, která se specializuje na sprint na 400 m. Morgan si díky dvanácti vyhraným závodům zajistila místo na Olympijských hrách, kde se umístila na 8. místě (Great Vegan Athletes, 2016). Sama Morgan říká: „Vypustila jsem ze svého jídelníčku tuky, ale jsem královnou sacharidů. Miluji chleba, špagety a rýži… Mohla bych je jíst celou noc. Po tréninku jím co chci, protože mé tělo je tak vyčerpané a já se ho snažím poslouchat." (Vogue, 2016).

[Instagram]

Ve světě bodybuildingu se pohybují úspěšné ženy jako lFBB Bikini Pro Crissi Carvalho, která se umístila na prvním místě v soutěži Arnold Classic Bikini Master 2016. Její cesta k bikini začala v šestnácti letech a dalších 12 let trénovala ostatní jako osobní trenér aerobiku a body shapingu. Ve dvaceti letech měla problémy s příjmem potravy a negativním myšlením. Teď po skoro deseti letech se znovu zapojila do fitness světa, avšak s jiným jídelníčkem, který sdílí se svými klientkami. Crissi svůj přechod na veganství vysvětluje tím, že měla akné, neustálé problémy s nadýmáním a migrénami a nakonec dostala strach ze zhoubného nádoru. V tuto dobu jí také umřela kamarádka na rakovinu, a proto se rozhodla, že už nechce dál jíst dál maso a podporovat masný a mléčný průmysl. Na jejím webu naleznete další úspěšné příběhy, kde její klientky popisují přesné míry a hodnoty, kterých dosáhly před přestupem na rostlinnou stravu a po něm. (Vegan Fitness Model by Crissi Carvalho, 2017).

[Instagram]

Mezi další inspirativní ženy se řadí i Stefanie Moir, která je veganská fitness bloggerka a youtuberka se 130 tisíci sledujícími na InstagramuYoutube. Její cesta začala od vegetariánství, jelikož jí od dětství maso nikdy moc nechutnalo. Od osmnácti let se stala vegankou a následně vytvořila cvičební plán, jímž pomáhá ostatním ženám. Její důvody veganství jsou především etické. Stefanie si hlavně zakládá na šetření životního prostředí, ale také upozorňuje na módní a kosmetický průmysl, který využívá zvířata ke zpracování nebo testování (Vegan Aesthetics, 2017). [Instagram]

[Instagram]

Podobný příběh má i první vítězka World Naturals Bikini Pro Samantha Shorkey, která inspiruje ostatní ženy k lepší figuře s ohledem na ochranu zvířat.

[Instagram]

V České republice můžeme sledovat dámy jako Kateřinu Blažčíkovou (IFBB Bikini competitor a fitness coach) nebo například Silvii Beránkovou (Bikini fitness). Kateřina (přezdívkou „Katy Veganza“) je známá pro svou vášeň k fitness a rostlinné stravě. Její přechod však nastal až po vyzkoušení různých diet nebo například vitariánství, které jí ze začátku sice svědčilo, ale následně opět přešla k masu a mléčným výrobkům kvůli svému zdraví a, jak sama uvádí, nevhodným klimatickým podmínkám v naší zemi. Veganství popisuje jako „zlatou střední cestu“, která jí dělá dobře. Katy trénuje už více jak 7 let a po přechodu na rostlinnou stravu si založila svou webovou stránku „Veganza“, kde předává své zkušenosti s rostlinnou stravou a fitness (Katy Veganza, 2017). 

[Instagram]

Další dáma Silvie Beránková přešla na veganství před více jak devatenácti lety, když se rozhodla, že už nechce dál jíst maso a mléčné výrobky. Její strava se v této době skládala ze sójového masa, jogurtů a jiných alternativních „mléčných“ výrobků. Silvie při budování svalové hmoty doporučuje například seitan, tofu nebo sóju. Důležité je také chodit na krevní testy, které ukáží nedostatky ve stravě. Silvie v jednom z posledních rozhovorů uvedla, že díky dlouhodobým problémům zvažuje, že znovu přejde na živočišnou stravu. (Ronniecz, 2015)

[Instagram]

Jak vidíte, o veganskou inspiraci není nouze. Všichni výše zmiňovaní se shodují v tom, že veganství je udělalo silnějšími a rychlejší sportovci než byli. Cítí se skvěle a mnoho z nich vystupují jako aktivisti a řečníci na veganských akcích. Za tento výsledek však může především pohyb a pestrá strava, která je u veganství důležitá, aby tělu nechyběly bílkoviny s obsahem všech potřebných aminokyselin, tuků obsahujících omega‑3 mastné kyselinyvitamíny či minerály jako železo, vápník, zinek, vitamín A, D a B12. A co vy? Přemýšleli jste někdy o veganském bodybuildingu?

Nedostatek živin u vegetariánů a veganů: Jak správně suplementovat?
Nedostatek živin u vegetariánů a veganů: Jak správně suplementovat?
Rádi byste ve svém jídelníčku omezili maso, ale nevíte, jak na to, a máte strach, že by vám mohly některé látky chybět? Představíme si 5 základních živin, které by si měl pohlídat každý vegetarián i vegan. K tomu přidáme ještě 3 další, na které by se měli speciálně zaměřit lidé na čistě rostlinné stravě.
Je veganství zdravé? Pro a proti dietnímu režimu, který přerostl v životní styl
Je veganství zdravé? Pro a proti dietnímu režimu, který přerostl v životní styl
Veganství, ať už je z jakéhokoliv důvodu, se stává čím dál populárnějším. Víte ale, co všechno obnáší, jaké jsou jeho benefity a jaké negativní dopady může mít?
5 nejdůležitějších suplementů pro vegetariány a vegany, které zlepší váš sportovní výkon
5 nejdůležitějších suplementů pro vegetariány a vegany, které zlepší váš sportovní výkon
Vegetariánství a veganství je opět v módě. Není divu, kvalitní zdroje živočišných bílkovin cenově stoupají a etické hledisko ochrany zvířat roste. Na jaké suplementy bychom se měli zaměřit, aby naše tělo dostalo vše, co potřebuje?
Vegetariánství očima masožravce. Poznejte pro a proti bezmasé stravy
Vegetariánství očima masožravce. Poznejte pro a proti bezmasé stravy
Pohled na historii i současný trend bezmasé stravy z druhého břehu očima, které nepřehlíží fakta.
Jak na dlouhodobé veganství bez následků? Poučte se z chyb slavné youtuberky
Jak na dlouhodobé veganství bez následků? Poučte se z chyb slavné youtuberky
I veganství má své mouchy, přesvědčila se o tom známá YouTuberka a propagátorka RAW veganské stravy Yovana Mendoza alias Rawvana English. Zjistěte, jaká jsou rizika veganství, odstraňte je a dejte přednost zdraví namísto blížících se zdravotních problémů.
The Game Changers: Musíme se pro zdraví a špičkový sportovní výkon stát vegany?
The Game Changers: Musíme se pro zdraví a špičkový sportovní výkon stát vegany?
Game Changers. Film, který obletěl svět a vyvolal velký poprask v oblasti výživy. Tvůrci nám v něm předkládají nesporné výhody rostlinné stravy a vyvrací fakt, že pokud chceme být silní, musíme jíst hodně masa. Je ale vše, co ve filmu zaznělo, pravda? Nebo by si některá tvrzení zasloužila objektivnější hodnocení?
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?