Nadměrné pocení: co ho způsobuje?

Komentáře
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Možná byste si v některých situacích přáli, abyste se vůbec nepotili. Jenže vaše tělo moc dobře ví, proč to dělá, potřebuje se totiž průběžně ochlazovat. Jaké další funkce má pocení, z čeho se pot skládá a proč se každý potíme jinak?

Vodou se přirozeně chladíme. Stejně jako třeba jaderná elektrárna

Chlazení pocením. Je to jedna z mnoha strategií živých organismů, jak využít specifických vlastností vody ve svůj prospěch. Kapénky potu se dostávají na povrch kůže a přebytečnou energii (z organismu nebo třeba ze slunečních paprsků) spotřebovávají na změnu skupenství – na vypařování vody přítomné v potu na páru.

Někdy se tělo potřebuje chladit tak moc, že se pot nestíhá ihned vypařit, a naše tělo se tak rychle promění v jedno velké zpocené řečiště. To ale vůbec nevadí, pot se totiž průběžně z kůže odpařuje stále, a tak je o efektivní ochlazování spolehlivě postaráno.

Z čeho se pot skládá?

  • 99 % potu je tvořeno vodou – je to totiž právě voda, která nám pomáhá s chlazením těla.
  • Minerální látky – ionty, ty jsou přirozenou součástí potu, přičemž nejochotněji z těla mizí sodík spolu s chloridy, o trochu méně zastoupeným minerálem v potu je draslík. Podstatně nižší jsou poté ztráty vápenatých a hořečnatých iontů. Pokud jsou ztráty sodíku vysoké (každodenní sportování v délce nejméně 2 hodin), je dobré více dbát na doplňování sodíku z jídla (sůl, pečivo) nebo ihned během zátěže z iontových nápojů.
  • Toxické látky – ukazuje se, že pot může trochu pomoci s vylučováním těžkých kovů nebo třeba polychlorovaných bifenylů (toxické látky pro naše tělo) přítomných v některých plastech. Ovšem množství takto vyloučených látek je nízké, klíčovou roli v detoxikaci organismu stále hrají především ledviny a játra.

…a mnoho dalších sloučenin, jako je třeba močovina, kyselina mléčná, kyselina máselná nebo různé deriváty cholesterolu či mastných kyselin. Ty se sice vyskytují v potu jen v minimálních množstvích, ovšem dávají vzniknout charakteristické vůni našeho těla, zvlášť po rozkladu bakteriemi přítomnými na povrchu kůže, což je důvod, proč je “vůně” potu mezi lidmi tak různorodá.

V jakých situacích se nejčastěji potíme a můžeme ovlivnit míru pocení?

Potíme se vždycky, když se naše tělo potřebuje trochu ochladit. Takže například při:

  • Sportování a pohybové aktivitě. Protože svalová práce produkuje přebytečné teplo.
  • Pobytu na slunci. Protože na nás svítí sluneční paprsky.
  • Saunování. Protože má naše tělo 37 °C a vzduch v sauně asi 100 °C.
  • Horečce a nemoci. Protože tělo bojuje s viry a bakteriemi při vyšší tělesné teplotě efektivněji.
  • Anebo třeba při stresových situacích, jako je maturitní zkouška, pracovní pohovor nebo první rande.

Nadměrné pocení: co ho způsobuje?

Proč se každý potí jinak?

Čím je pro nás fyzická zátěž náročnější (ve smyslu % z celkového VO2 max), tím více se potíme. Procházku po parku proto zvládne většina z nás doslova v suchém triku, při běhu či fotbalovém zápase už se ale potíme více.

Další faktor, který hraje důležitou roli, je samotná trénovanost sportovce. Trénovaní sportovci mají vyvinutější chladící systém pocení, a tak se dokáží při zátěži potit více než nesportovci. Proč jsou ale ve skutečnosti většinou více zpocení ti méně trénovaní? Tím se opět vracíme k prvnímu bodu – fyzická zátěž je pro ně totiž už velká, zatímco pro sportovce je to stále pohodička.

V neposlední řadě hraje důležitou roli také genetika. Někteří z nás jsou totiž hotovou chladící věží, a tak se začínají potit hned při zavazování tkaniček ještě před vyběhnutím… a jiní se sotva zapotí i při běhání. Na vině je také odlišná hustota zastoupení potních žlázek, kterých máme na těle každý tak trochu jiné množství.

A mohli bychom najít mnoho dalších důvodů, proč se nepotíme všichni stejně

  1. Káva, čaj nebo spalovač před tréninkem. Přítomný kofein ve vás zažehne spalovací oheň na trochu vyšší obrátky (zvýší produkci tepla), takže se při tréninku pravděpodobně zapotíte o trochu víc. A možná to bude i proto, že díky nabuzení z kofeinu odcvičíte těžší trénink.
  2. Pálivá jídla před tréninkem. Pokud jste si před tréninkem k jídlu neodpustili svou oblíbenou sweet‑chilli omáčku, potom se možná také zapotíte o trochu víc. Ovlivnit pocení může také samotné načasování jídla - pokud se totiž najíte těsně před tréninkem, pravděpodobně se kvůli termickému efektu trávení potravin zapotíte více než po dlouhém lačnění.
  3. Příjem tekutin před tréninkem. Dbejte na dostatečný pitný režim po dobu celého dne, ne jenom hodinu před cvičením. Díky mírné dehydrataci se sice tolik nezpotíte, ale rozhodně tím tělu moc nepomáháte.
  4. Pohlaví a věk. Muži se potí více než ženy, dospělí se potí více než děti a senioři.
  5. Nadváha a obezita. V takovém případě na sobě totiž nosíme podstatně větší hmotnost, čímž naše tělo musí vykonávat při pohybové aktivitě více práce, což je příčinou větší potřeby chlazení = pocení. Zároveň mají osoby s nadváhou často nižší kondici oproti svým vrstevníkům s normální hmotností, a tak je větší pocení způsobeno i tímto faktorem.

A rozhodně bychom neměli zapomínat na oblečení, které míru pocení ovlivňuje taktéž. Někdo dokonce stále věří, že rychleji zhubne, když si na cvičení vezme o vrstvu oblečení navíc. A nejlépe do sauny. Ale tak to opravdu nefunguje a jediný výsledek je ten, že vás cvičení nebude bavit a dojde k rychlejší dehydrataci, s efektivnějším pálením tuků to nemá nic společného.

Proto volte raději takové oblečení, ve kterém se vám cvičí pohodlně. Je to totiž právě samotný pohyb, který vede k vysněným výsledkům, proto si ho udělejte co možná nejpříjemnější.

Co si z toho vzít?

Nechte své tělo se při cvičení potit a ono vás nechá s přehledem zvládnout váš plánovaný trénink. Pocení je přirozená součást nejenom letního sportování, a tak nemá smysl proti němu bojovat. Sprcha po tréninku a použití kvalitního deodorantu vám pomůže minimalizovat obávaný zápach.

A že se potíte víc než vaše kamarádka? Každý jsme jiný a možná nakonec zjistíte, že se i vy na každém tréninku zpotíte trochu jinak. Svou roli hraje také výživa a pitný režim před tréninkem nebo použití spalovače či kofeinu. Zaměřte se raději na samotný pohyb a dopřejte svému tělu takové ochlazování, které samo potřebuje.

Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Horský vzduch v plicích, krásné výhledy všude, kam se podíváte, čistá hlava a spousta spálených kalorií. I takto může vypadat dovolená v Česku. Inspirujte se našimi tipy na výlet.
Když se na tréninku potím jako čert, spaluji tuk lépe a rychleji?
Když se na tréninku potím jako čert, spaluji tuk lépe a rychleji?
Jaký je vztah mezi pocením a hubnutím, znamená více potu také více zhubnutého tuku? Pojďte zjistit pravdu a udělat si v tom jasno.
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Dokáže bájná voda s citrónem umocnit spalování tuku?
Pití vody s citrónem se stalo doslova fenoménem zdravého životního stylu, má v něm ale svoje místo? Je efektivní ve vztahu k vašemu zdraví, nebo dokonce ke spalování tuku? Možná ano. A možná to ani tolik nesouvisí právě s citrónem. Co tedy všechno voda s citrónem umí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Jakým způsobem ovlivňuje zadržování vody hubnutí?
Opravdu nemůžeme zhubnout kvůli zadržování vody, nebo je to jeden z další řady nekončících fitness mýtů?
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
Počasí nám dává někdy pořádně zabrat. Jak sportovat v horkém počasí, abychom si neuškodili?
7 důvodů, proč jezdit na kole
7 důvodů, proč jezdit na kole
Krásné počasí láká trávit čas venku. Je totiž tak trochu škoda zavřít se ve fitku a tam do úmoru ťapat na páse, když můžete vytáhnout kolo a šlápnout do pedálů s větrem v zádech. Víte, jaké benefity má cyklistika pro vaše tělo i mysl?
VO2max: k čemu slouží a jak ho změřit?
VO2max: k čemu slouží a jak ho změřit?
VO2max patří mezi nejznámější ukazatele aerobní výkonnosti. Co vypovídá o naší kondici a jakým způsobem ho snadno a přesně změřit?
Kyselina mléčná a laktátový práh: co prozradí o naší sportovní výkonnosti?
Kyselina mléčná a laktátový práh: co prozradí o naší sportovní výkonnosti?
Jak se ve svalech sportovců chová nadbytek kyseliny mléčné a jak s tím souvisí laktátový práh?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!