- Preworkout je suplement užívaný před tréninkem za účelem nakopnutí před tréninkem a zlepšení sportovního výkonu.
- Tyto produkty byly využívány již v dávných dobách v průběhu olympijských her na území Starého Řecka.
- Rozdělují se do 2 hlavních skupin, a to NO pumpy a nakopávače.
Co je tedy to kouzlo “preworkoutů”?
V případě preworkoutu nebo také nakopávače či předtréninkového suplementu hovoříme o doplňku stravy, který je hojně využíván za účelem zlepšení sportovního výkonu. Tyto suplementy se na trhu vyskytují v nejrůznějších formách a jejich složení obsahuje stimulující látky, jejichž kombinací by se mělo dosáhnout “nakopnutí” před tréninkem, zvýšení výkonu v průběhu tréninku a redukce únavy. Dále podporují průtok krve do svalů lidského těla, což na sobě zpravidla daný jedinec pozoruje jako pocit “napumpování” s možným pozitivním efektem do jeho psychické roviny. Preworkouty se užívají před tréninkem a existuje jich velké množství odlišující se konkrétními látkami, které obsahují.
Historie užívání
Obecně užívání jakýchkoliv látek s vidinou zvýšení fyzické nebo mentální výkonnosti se datuje hluboko do historie. Co se týče konkrétně sportu, tyto látky se staly oblíbenými již na olympijských hrách ve starověkém Řecku. Jako první se k nim uchýlili atleti z důvodu zmírnění bolesti zranění z tréninku a zlepšení svých výkonů.
Avšak první oficiální preworkout přišel na trh až v roce 1982 na území Kalifornie s názvem “Ultimate Orange”. Cvičenci, kteří tento suplement zařadili do svého stravovacího plánu, uvedli, že po jeho pozření pociťovali okamžitý nárůst síly a z dlouhodobějšího hlediska se u nich prokázal nárůst svalové hmoty a pokles té tukové. Navíc prý při tréninku dokázali lépe držet svoji pozornost a pociťovali nadprůměrně mnoho energie. Nakopováč “Ultimate Orange” nicméně postupem času musel být z trhu odstraněn, jelikožčelil častým obviněním z důvodu infarktů údajně zapříčiněnými efedrou (chvojníkem) v jeho složení, a to i u zdravých cvičenců. Díky tomu se opět naskytl prostor pro vývoj dalších povzbuzujících látek.
- Tápete v tom, jak se liší spalovač tuku a nakopávač? Článek Spalovač tuku a nakopaváč: V čem se liší a jak vybrat ty nejúčinnější? vám vše vysvětlí.
Jak správně načasovat
Přesný čas užití suplementu je velmi vázán na konkrétní složení jeho látek. Proto je před pozřením obecně doporučováno přečíst si etiketu, kde by mělo být dohledatelné, kdy je vhodné výrobek suplementovat. Co ale není ideální, tak jej užít bezprostředně před výkonem, jelikož obsažené látky lidské tělo nestihne tak rychle postřehnout a tím pádem se kýžený efekt dostaví mnohem později. Nejčastěji se předtréninkové přípravky aplikují v rozmezí 20 a 60 minut před tréninkovou zátěží. Jako poslední je vhodné si uvědomit, že zejména nakopávače (viz níže) je zapotřebí užít dostatečně dlouhou dobu před spánkem, jinak by kvalita odpočinku a regenerace mohla být jeho působením výrazně narušena
2 hlavní skupiny preworkoutů
Podle toho, k jakému účelu hodlá být daný suplement využit, liší se jeho složení a tím se obecně rozdělují do 2 základních skupin. První z nich je skupina NO pumpy a druhá tzv. nakopávače. Cílem skupiny NO pumpy je nárůst tvorby NO (oxid dusnatý) v lidském organismu, který primárně zajistí efektivnější prokrvení svalů. Naopak složení druhé skupiny nakopávačů je tvořeno převážně stimulujícími látkami, které mají člověka nabudit k tréninku, snížit pocity únavy a zlepšit jeho koncentraci.
Na českém trhu lze nalézt suplementy obou kategorií oddeleně, avšak nejčastější variantou je jejich komplexní produkt kombinující látky stimulační (kofein), zvyšující NO produkci (citrulin malát), podporující růst svalové hmoty (HMB), spalovače tuků (synefrin) či kreatin. Mnohdy jsou doplněny o vitamíny, aminokyseliny a výtažky z rostlin. Příkladem těchto komplexních produktů je Vilgain Pre‑workout nebo Vilgain Pre‑workout 2.0.
V případě, že se ze zdravotních, či jakýchkoliv jiných důvodů vyhýbáte kofeinu, nebo máte trénink ve večerních hodinách, ideálním produktem pro vás bude Vilgain Pre‑workout bez stimulantů 2.0.
Máte zájem okusit některý z nakopávačů na vlastní kůži? Širokou nabídku našich produktů naleznete ZDE!
Složení suplementů: 3 nejčastější látky
Nejčastěji využívanou látkou je kofein. Kofein je exogenní látka, což znamená, že není přirozeně produkován. Tato látka má největší prokázané benefity na aerobní výkon, menší však i na svalovou sílu, výdrž a dokonce i rychlost pohybu. Dále zrychluje metabolismu, díky čemuž se může podpořit redukce tuku. Jeho užívání má smysl i pro kognitivní funkce zahrnující pozornost a bdělost, na které má pozitivní vliv. Mezi poslední benefity patří jeho nabuzení, zlepšení koncentrace a fyzické výkonnosti v případě nedostatku spánku. Zajímá vás, jaký přesně vliv má kofein na naše zdraví? Dočtete se v našem článku Kofein: jaký vliv má na naše zdraví a pomůže nám při sportu?
Další látka, kterou chceme zmínit, je beta alanin. V organismu je produkován při rozkladu karnosinu a anserinu, při přeměně L‑alaninu na pyruvát a nebo aktivitou bakterií v trávicím traktu. Jedná se o látku, která prodlužuje svalovou práci. Jeho suplementace tedy má smysl zejména při vysoce intenzivních trénincích trvajících v rozmezí 1–4 minut, jelikož je tato zátěž spojena s vysokou produkcí kyseliny mléčné ve svalech. A jak je to přesně s kyselinou mléčnou? Dozvíte se v našem článku Kyselina mléčná a láktátový práh: co prozradí o naší sportovní výkonnosti?
Poslední látkou je citrulin malát. Tato látka podporuje prokrvení svalů, a pozitivní vliv jeho působení se potvrzuje při aerobním i anaerobním výkonu. Podrobné informace o mechanismu jeho působení najdete v článku Zvedej víc a běhej dál! Začni používat citrulin malát.
Zajímají vás další látky, které se vyskytují v preworkoutech? Přečtěte si náš článek Nejlepší pre‑workouty, které ti pomůžou zlepšit výkonnost.
A co zdravotní rizika?
I když jsou veškeré látky obsažené v legálně prodávaných preworkoutech schválené a považované za neškodné, v některých případech může jejich užívání zapříčinit neblahé účinky, a to nejčastěji z důvodu nedodržení doporučeného dávkování a špatného načasování konzumace. Předtréninkové suplementy také mohou zvyšovat tepovou frekvenci a krevní tlak a narušit spánek a pocity psychické vyrovnanosti.
Samotná konzumace nepovolených předtréninkových doplňků stravy, jež jsou přímo uvedeny na seznamu světové antidopingové agentury WADA (jako je 1,3‑DMAA či SARMS), přirozeně zvyšuje riziko vedlejších účinků, protože jejich užití není potvrzeno jako bezpečné. Bohužel, přístup k těmto produktům je na českém trhu snadný, jelikož jsou bez postihu prodávány a proto je na místě pozorně číst všechny etikety produktů a věnovat zvláštní pozornost těm, na kterých je uvedeno upozornění prodeje z důvodu vědeckých účelů.
Co si z toho vzít?
Preworkouty či předtréninkové suplementy se v aktuální době často využívají před sportovním výkonem. Jejich efekt je pozorovatelný zejména ve zlepšení výkonnosti, poklesu pocitu únavy či lepší soustředěnosti daného jedince. Existuje jich celá řada a proto je důležité si jako první ujasnit, k čemu má daný produkt posloužit. Liší se v kombinaci obsahujících látek a v následujícím působení na lidský organismu.
I v případech schválených produktů je třeba dbát na dodržování doporučení, aby se předešlo vedlejším účinkům, které při nedodržení suplementy mohou způsobovat.