Nárůst hladiny testosteronu?

6. 3. 2017
Komentáře
Nárůst hladiny testosteronu?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pokud se podívám na dva nejčastější cíle v sektoru fitness, tak to bude nabírání svalové hmoty nebo snižování podílu tělesného tuku. Stejně tak ale nárůst síly nebo třeba lepší zdraví. To vše souvisí s celou řadou pochodů ve vašem organismu, kdy jedním z nich je i hormonální zdraví. Právě hormony ovlivňují schopnost budovat svalovou tkáň nebo snižovat podíl tuku nejvíce (stejně jako všechny ostatní pochody v organismu) s tím, že některé z nich je v našich silách ovlivnit v náš prospěch. Jsou to zejména inzulin, růstový hormon, leptin, ghrelin, kortizol, ale také testosteron - pohlavní hormon, který z chlapců dělá muže. Tento pohlavní hormon se začíná ve vyšší míře u mužů produkovat během dospívání a v pubertě, a mimo růst ochlupení a "dozrávání" také způsobuje vyšší osvalení u mužů než právě u žen. 

Již několikrát jsme se pozastavovali nad tím, zda jsme schopni naturálně ovlivnit produkci testosteronu. Ač se to může zdát utopické, odpověď zní: "Ano, jsme schopni." Ne do takové míry, abychom napodobili chemickou dodávku běžnou pro současný kondiční i vrcholový bodybuilding, ale dostatečně na to, abychom se té výkonnostní úrovni mohli přiblížit. Tento hormon je opravdovým svatým grálem a "lékem na stáří", naše snaha by se tedy měla právě k němu. 

Testosteron jako barometr vašeho zdraví 

Pokud jste muž a cítíte se "pod psa", pravděpodobně půjde váš lékař po několika znacích. "Je vaše štítná žláza v pořádku? Máte ve stravě dostatek vitamínu D? A co váš testosteron...?" budou pravděpodobně otázky, jimiž vás zavalí. Právě hormon testosteron a projevy na libidu jsou odrazem vašeho zdraví, pocitu dostatečné energetizace organismu nebo schopnosti kvalitního spánku. Je jednoduše odrazem vašeho zdraví. Víme, že až 40 % mužů po 45. roku věku trpí sníženou hladinou testosteronu (nefyziologicky). Právě nízká hladina může mít za následky vyšší výskyt zánětlivých onemocnění, zvýšené ukládání tukových zásob nebo zhoršení kardiovaskulárního zdraví. 

V jakém rozsahu se pohybujeme? 

Kdy je hladina testosteronu opravdu nízká? Běžné hodnoty se v anglosaské literatuře uvádí v přepočtu na dl. Nicméně evropské standardy jsou nastaveny spíše na nmol/l. Pro nás bude přestavitelnější přepočet na dl, budeme se jej tedy držet. 

Hodnoty pro hladinu testosteronu se obvykle pohybují mezi 270‑1070 ng/dl (u mužů), což je cca 10‑25 nmol/l. Na obrázku vidíte, jaký vliv má na hladinu testosteronu náš věk, a také, kdy se můžete považovat za toho, kdo disponuje nižší hladinou testosteronu. 

Pro vyjasnění: Free T je volný testosteron včetně toho vázaného na albumin, Total T je celkový testosteron (včetně vázaného) a SHGB (Sex‑Hormone Binding Globulin) je globulin s vázáním na pohlavní hormony.

Hladina testosteronu
obrázek z www.hormoneandlongevitycenter....

Nicméně to není to jediné, co ukazuje váš stav a "zdraví" hladiny testosteronu, při své snaze ovlivnit jeho hladinu byste měli myslet také na to, že vám kolísá během celého dne a hlavně, že reaguje na množství KORTIZOLU. Když to řeknu velmi neodborně, tak čím více kortizolu budeme mít, tím méně vám je vaše hladina testosteronu k ničemu. 

Hladina testosteronu
Foto z www.hormoneandlongevitycenter....

No a čím, že se nám kortizol aktivuje ve vyšší míře? Samozřejmě pohybovou aktivitou, nedostupností energetických zdrojů a naší "neschopností" jej omezit. Myslete tedy na to při tréninku. Kdybych měl dát své vlastní doporučení, nepřekračujte délku tréninku nad 1 hodinu, u kardia pak ne více než 1,5 hodiny. Suplementujte aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, a pokud jste mladší (do 30. roku věku) vyhněte se intenzivním tréninkům ráno a dopoledne, kdy byste mohli směle využít spíše vysokou hladinu testosteronu, než jeho ubíjení dlouhým tréninkem. Myslete také na to, že míru kortizolu stimuluje také vyšší míra stresu, a to i prolongovaného tréninkového stresu, což logicky vede k faktu, že jednou za 2‑3 dny nutně potřebujeme jeden až dva dny volna pro obnovení (obnovování) produkce testosteronu. 

Dá se tedy nějak ovlivnit? 

Zpět ale k tomu, zda můžeme hladinu testosteronu opravdu ovlivnit. Nebudu vám lhát: je to poměrně náročné a v mnoha případech i nedosažitelné. U testosteronu často bojujeme s větrnými mlýny, i tak ale můžete říct několik důležitých pravidel, které platí právě pro vyšší produkci testosteronu. Jak se zdá, bude zde hrát roli nejen příjem tuku s nasycenými mastnými kyselinami a cholesterolu, ale také snížený podíl jednoduchých cukrů (do 30 g za den) a vyšší množství bílkovin s vysokou biologickou hodnotnou ve spojení s vhodným nastavením metabolického typu a trojpoměru živin. 

Jaké potraviny vám mohou pomoci? 

  • kokosový tuk 
  • vejce
  • maso a masné produkty
  • máslo 
  • tučné ryby a ořechy

Mimo klasické výživy je ale samozřejmé využití i doplňků stravy. Od rozmělňování rohů jelenů nebo konzumace zvířecích žláz jsme se snad posunuli dále, nicméně mnohé zcela jasně neukazují, že by suplementace byla dokonale účinná. I tak ale máme na výběr několik, u nichž můžeme efekt očekávat a dokonce jsou podpořeny případovými studiemi potvrzující efekt. Dva nejhlavnější jsou v aktuální době kyselina D‑asparagová (pravděpodobně účinná při krátkodobém podávání, jak je vidět v této studii) a již dobře známé ZMA, tedy směs hořčíku, vitamínu B6 a zinku. Pozitivní efekty (minimálně na libido) jsou však také sledovány u kořeně maca, sibiřského ženšenu, ibišku súdánského, tribulu terrestrisu nebo malabarského špenátu. Právě poslední dva jsou pro nás ne zcela známé, ale použitelné ve směsi 2:1, která se zdá jako efektivní. 

Co říct závěrem? Jedno je jisté, involuční proces spojený se snižováním hladiny testosteronu zřejmě nezastavíme. Nicméně proč nebýt mladší, vždyť jakákoliv snaha o přirozenou manipulaci může přinést jen svoje ovoce a třeba i vyšší kvalitu života ve vyšším věku, nebo oddálení stáří. Vždyť věk je jen číslo. 

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.