- Návrat do školy může být pro některé studenty náročnější než zkouškové období.
- Velký nápor na psychickou i fyzickou stránku může vést k rozvinutí vážnějších psychických problémů.
- Je proto na místě věnovat zvýšenou pozornost přípravě na toto období i péči o celkovou pohodu studujícího jedince.
Návrat do školy může být pro studenty náročný z mnoha důvodů. V tomto článku se zaměříme na to, jak se na něj připravit, ale především jak se efektivně postarat o celkovou psychickou i tělesnou pohodu.
Proč může být návrat do školy náročný (a proč je normální se ho bát)?
Začátek školy může být pro mnoho studentů náročný z psychického i fyzického hlediska, a to hned z několika důvodů. Psychická stránka často spočívá v přizpůsobení se návratu do rutiny a zvládání stresu spojeného se školními povinnostmi. Po dvou až čtyřměsíční přestávce může být obtížné naplno rozjet každodenní soustředění společně s efektivní organizací času. Zároveň zde hraje poměrně zásadní roli orientace na výkon (především ve zkouškovém období) vytvářející tlak, v horších případech i úzkostné stavy. V neposlední řadě je na místě zmínit i potenciálně náročnou komunikaci s učiteli a spolužáky, ať už ve fyzické nebo virtuální podobě, a to zejména pro ty, kteří se cítí sociálně nejistí po delší době strávené v separaci od školního prostředí.
Více o zátěži na začátku školního roku se dozvíte v článku Stres z návratu do školy: Proč vzniká a jak jej zvládnout?
Komplikace mohou postihovat ale také fyzickou stránku jedince. Opětovné brzké vstávání se snadno projeví na rozhozeném cirkadiálním rytmu, což způsobí eventuální problémy se spánkem a rozložením energie v rámci dne daného studenta. Na co se také nepomýšlí je změna režimu z aktivního letního na dlouhé hodiny pouhého sezení ve škole, se špatnou polohou sezení tak mohou trpět i vaše záda, šíje a z toho vznikat bolesti hlavy.
Organizace, základ úspěchu!
1. Elektronické/papírové diáře
Elektronické či papírové diáře jsou při plánování a organizaci nedocenitelnými pomocníky. Díky jejich přehlednosti si můžete pečlivě plánovat svůj čas a tím ho využívat efektivněji. Pomohou vám sledovat termíny pro odevzdání domácích úkolů, projektů a zkoušek, čímž se vyhnete stresujícím situacím “rychle napsat a odevzdávat na poslední chvíli”. U elektronických diářů je navíc výhodou potenciální synchronizace s různými zařízeními, což umožňuje snadný přístup k aktuálním údajům z mobilních telefonů, tabletů nebo počítačů.
2. Google Disk
Využívání Google Disku může být také velkým pomocníkem, obzvlášť z důvodu téměř konstantní práce s digitálními dokumenty a materiály. Díky snadné dostupnosti, nenáročné orientaci a možnosti sdílení na několika úrovních je práce s ním jednoduchá, rychlá a efektivní. Navíc je zde výhoda automatického zálohování – Google Disk konstantně ukládá změny v dokumentech, což znamená, že nemusíte mít obavy o ztrátu svých prací v případě problémů s počítačem, zařízením či připojením.
Extra pomocníci při psaní seminárních a bakalářských prací:
- Odevzdej.cz: po nahrání své práce se do několika dní dozvíte, jak moc se podobá jiným zdrojům, tedy kolik možného (i kdyby nechtěného) plagiátu obsahuje.
- DeepL: kvalitnější překlad než z Google translate dostanete právě odsud.
Jak přirozeně najet do rutiny?
Jak je zmíněno výše, velkým kamenem úrazu obzvlášť pro fyzickou stránku je nárazová změna rutiny, ať už ranní či té odpolední nebo dokonce večerní. Proto je na místě co nejdříve přenastavovat svůj spánkový cyklus, respektive se snažit chodit spát a vstávat tak, jak budete během následujících měsíců potřebovat. Může se to zdát jako otrava, ale věřte nám, vaše tělo vám poděkuje a vy díky tomu nebudete první měsíc bojovat s rozhozeným spánkovým režimem, nedostatkem energie ani namátkově špatnou náladou.
Jak vychytat ráno poradí článek Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život!
Co by nemělo chybět vaší večerní přípravě?
Večerní rutina hraje klíčovou roli při přípravě na klidný a úspěšný začátek školního roku. V případě dodržení několika jednoduchých pravidel si tak můžete zajistit klidnější ráno i celý následující den.
- Plánování a organizace: vyhradit si večer několik minut pro přehlednou organizaci následujícího dne může být skvělým pomocníkem snížení stresu a rekapitulace toho, na co se máte připravit.
- Příprava školních věcí: ujistěte se, že všechny školní materiály jsou připravené a nacházejí se na svém místě. To zahrnuje knihy, poznámky, pera či další potřeby.
- Vyklidit a uklidit: uklizený prostor může pomoci zklidnit mysl a psychicky vás připravit na klidnější spánek. Čistý pracovní i osobní prostor se totiž často rovná i čistší mysli.
- Relaxace a odpočinek: večer by měl být časem pro relaxaci. Ideálními možnostmi je čtení, poslech vážné hudby nebo meditace či praxe mindfulness, pomáhající uvolnit napětí a zklidnit mysl.
- Dostatek spánku: ano ten tolik opěvovaný spánek aneb základ fyzického a psychického zdraví. Tím, že budete spát dostatečně zůstanete přes den koncentrovaní a odolnější vůči stresu.
- Předpříprava snídaně a oblečení: ušetřete si ranní stres a předem si připravte minimálně oblečení. Ušetříte tím několik minut. A když k tomu bude i udělaná snídaně, tak možná několik desítek (zkuste například jednoduché a delikátní overnight oats!).
Záchrana v podobě krabičkování
Krabičkování, tedy příprava jídla na několik dní dopředu, je (nejen) pro studenty užitečným návykem, který pomáhá ušetřit drahocenné desítky minut v rámci celého dne. Tento přístup může v některých případech znamenat klíčový rozdíl v usnadnění každodenního života a zlepšení celkového zdraví a efektivity.
Kromě úspory času se navíc jedná o skvělý způsob přehledu nad jídelníčkem, který by měl být z větší části pestrý a vyvážený. Díky přípravě na několik dní dopředu se vyvarujete uchýlení k rychlému občerstvení nebo nezdravým volbám v jídelnách, čímž nejenže udržíte svou energetickou hladinu stabilní, ale také potenciálně zkvalitníte celkovou životosprávu.
Inspiraci pro začátečníky naleznete v článku Jak na krabičkování: 6 tipů, které vám pomůžou do začátku!
Nakonec, krabičkování může být i finančně efektivní. Obecně je nakupování samostatných potravin a následná příprava doma levnější, než chození do restaurací, či pořízení už předem hotových jídel. A to může být obzvlášť (ale opět nejen) pro studenty velká výhoda.
Odpočinek a rozvíjení koníčků také pomůže!
Zvýšená pozornost k psychické pohodě a praxe sebereflexních technik, jako jsou meditace, jóga nebo journaling, jsou pro studenty v průběhu školního roku nesmírně důležité. Kvůli náporu stresu, který se začátkem výuky dopadá na vyšší množství jedinců mohou právě tyto techniky a aktivity snižovat zátěž i napětí.
Chcete být přítomní a uvolnění v každém okamžiku? Zkuste Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě!
Může se ale jednat také o poslouchání hudby, sport, jógu či jakoukoli další činnost nebo koníček kombinující zábavu a vnitřní odpoutání od povinností. Klíčem je to, že právě vám tato aktivita pomůže lépe rozumět svým emocím, zvýšit sebevědomí a stabilněji se vyrovnávat s výzvami a tlakem, který školní rok přináší. Učení se relaxovat a starat se o svou psychickou pohodu je přeci jen dovedností, která vás může následně provázet i v budoucím profesním a osobním životě, a proto není nikdy dost brzy na to ji zařadit jako součást své každodenní rutiny.
Co si z toho vzít?
Návrat do školy může být pro studenty náročný z mnoha důvodů, existují ovšem způsoby, jak se na něj připravit a postarat se tak o základ celkové pohody naskrz celým školním rokem. Přirozené najetí do rutiny, krabičkování, odpočinek či praxe koníčků a relaxačních technik jsou klíčovými pomocníky pro úspěšné zvládnutí prvního měsíce až dvou.