Nejpopulárnější jarní detoxy organismu: proč si na ně dát pozor?

Komentáře
1
Nejpopulárnější jarní detoxy organismu: proč si na ně dát pozor?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Sotva nám jaro zaklepalo na dveře, tak společně s ním přispěchala i nejedna upoutávka na jarní detox. S nápadem na očistný půst, který vám má pomoci vyhnout se jarní únavě, zvýšit celkovou efektivitu a podpořit přirozenou samočistící schopnost těla, přišlo i UGO se svým šťavnatým programem. Více jsme se na téma Ugových zázračných očist vyjadřovali v minulosti zde. Stejně tak si nezapomeňte přečíst náš souhrnný článek o detoxu tady.

Jak se ale říká, opakování je matka moudrosti, tudíž si zde připomeneme alespoň několik základních pilířů týkajících se detoxu.

Co si lze představit pod pojmem detox?

Souhrnně řečeno se jedná se o proces, který odstraňuje nebo zneškodňuje toxické látky ve vašem těle. Detoxy jsou často prezentovány jako prostředky, který zbaví vaše tělo nejrůznějších toxinů, nastartují imunitu a vašemu zažívacímu systému poskytnout potřebnou pauzu.

Jaká je však realita?

  • Detoxikaci za nás provádí především naše játra a ledviny nikoliv kouzelná šťávička

  • Uvědomit si fakt, že pokud by naše tělo nezvládlo vypořádat s nežádoucími látkami samo a dalo si „žádoucí“ pauzu, je možné, že bychom se nedožili dalšího dne

  • Tématika detoxu funguje již nějaký ten pátek jako skvělý reklamní tah

  • Několikadenním popíjením sladkých smoothie, docílíte zejména toho, že do sebe dostanete maximálně plno jednoduchého cukru a bílkoviny půjdou naopak stranou

  • Vláknina v určitém množství v těchto nápojích sice obsažená je, avšak rozmixováním či odšťavněním ovoce/zeleniny se obsah vlákniny sníží

obrázek z istockphotos.com

Jaké jsou ty nejčastější a nejoblíbenější typy detoxů?

1. Očista za pomoci smoothie, šťáv či jiných tekutin

Tento typ detoxu je založen na popíjení smoothie či dalších tekutin zejména na bázi ovocných a zeleninových šťáv, které by měly nahradit pevnou stravu. Tento detox se drží zejména 3 až 21 dnů. Očistné nápoje si můžete umíchat sami doma nebo je zakoupit v některém ze specializovaných obchodů.

Výrobci těchto detoxikačních šťáv často lákají na čerstvost těchto výrobků a vysoký obsah vitaminů a minerálů, který je v nich obsažen. Zapomínají však na důležitý fakt, že těmto „tekutým detoxům“ obvykle chybí dostatek bílkovin a zdraví prospěšných tuků. To v praxi nejen znamená, že takový detox strávíte nejspíš s neutuchajícím pocitem hladu, ale může to vést i k řadě dalších negativních účinků (snížená produktivita, únava, úbytek svalové hmoty).

2. Detox jater

Dalším trendem v očistném světě je tzv. „jaterní detox“. Cílem této detoxikace je posílení funkce jater, což se může zdát jako dobrý nápad. Avšak je zapotřebí mít na paměti, že naše játra jsou dobře vybavena tak, aby boj s nejrůznějšími toxickými látkami zvládla sama.

V tomto případě by se lidé místo opěvovaného detoxu měli zaměřit spíše na své stravování. Obohatit svůj jídelníček syrovou i vařenou zeleninou, ovocem a potravinami, které jsou bohaté na vlákninu. V neposlední řadě pak nezapomenout omezit příjem alkoholu.

3. Omezení určitých druhů potravin

Další formou detoxu je omezení určitého druhu potravin, které má zapříčinit vyplavení toxinů z těla. Omezení nebo vyloučení určitých druhů potravin ve vaší stravě může být samozřejmě za určité situace užitečné. Ovšem ale z toho ohledu, pokud jste v podezření skrze potravinovou intoleranci či alergii. Pak je nad míru jasné, že pokud jedinec nesnese ve svém jídelníčku třeba lepek nebo mléčné výrobky a vysadí je. Tak je logické, že se mu uleví.

Navíc bezdůvodné vyloučení příliš velkého počtu potravin najednou, jak to některé očistné prostředky či programy vyžadují, se pak spíše mine efektem a nic pozitivního to nepřinese. Navíc pestrost ve výživě člověka je jedním ze základních pilířů zdravého a správného stravování.

obrázek z istockphoto.som

4. Očista tlustého střeva

Většina detoxů je založena na tom, že se pokouší „bojovat s toxiny“ změnou ve stravě. Existují však i takové metody, které doporučují očištění těla „z druhého konce“. Taková očista tlustého střeva spočívá v tom, že se pokouší očistit trávicí trakt za podpory nejrůznějších doplňků a projímadel. Už po této větě by se snad většina z vás měla zarazit, že tudy rozhodně cesta nevede.

Nejen, že by takové čištění mohlo být extrémně nepříjemné, ale zejména i dost nebezpečné. Způsobit si tak snadno můžete křeče v žaludku, průjem či zvracení. Ze závažnějších následků poté třeba bakteriální infekci, nerovnováhu elektrolytů v těle či perforaci střeva.

Co z toho všeho vyplývá?

Teoreticky a marketingově zní slovo detox naprosto skvěle. Skutečností ale je, že opak je v tomto případě pravdou. Detoxy nejsou rozhodně tím nejlepším způsobem, jak si vylepšit zdraví. Navíc naše tělo je pro boj s toxiny velmi dobře vybaveno samo o sobě (játra, ledviny, plíce), kdy jsou tyto škodlivé látky přeměněny na neškodné sloučeniny, které mohou být z těla bezpečně odstraněny. Navíc tyto detoxikační orgány fungují bez přestávek.

Jak tedy mohu svému tělo zdravě nakopnout?

  • Dodržovat pitný režim

  • Jíst stravu bohatou na obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny

  • Hlídat si příjem přidaného cukru

  • Do své stravy začlenit více čerstvého ovoce a zeleniny

  • Vysoce zpracované potraviny konzumovat spíše zřídka

  • Zařadit do jídelníčku fermentované výrobky

  • Nezapomínat na pohyb i relaxaci

  • Vyzkoušet meditaci

Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Podle zběžného průzkumu ve vodách Internetu by se zdálo, že celerová šťáva umí zázraky. Opravdu nám pomůže zhubnout, detoxikovat se, nebo je to jeden velký nesmysl?
8 mýtů o zdravém hubnutí. Kterým z nich stále věříte?
8 mýtů o zdravém hubnutí. Kterým z nich stále věříte?
Žádné ovoce ani sacharidy po 18. hodině, při hubnutí se přece musí hladovět a jíst každé dvě hodiny, aby se nezpomalil metabolismus. Jakým dalším mýtům možná věříte a berou vám svobodu v životě?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Už i UGO nás chce detoxikovat! Na UGO Očistě za den ale přijmeme kolem 200 gramů cukru...
Už i UGO nás chce detoxikovat! Na UGO Očistě za den ale přijmeme kolem 200 gramů cukru...
UGO nás láká na svou očistou, po které se máme nastartovat po zimě. Potřebujeme vůbec nějakou očistu?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?