Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat

Komentáře
Nesnášíte cvičení? 10 zábavných způsobů, jak se více hýbat
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pohyb je nesmírně důležitou součástí života, Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje vykonávat pohybovou aktivitu o střední intenzitě minimálně 150 min týdně nebo pohybovou aktivitu o vysoké intenzitě 60−75 min týdně pro zachování zdraví, snížení rizika rozvoje onemocnění srdce a cév a prevenci nadváhy a obezity.

Mnoho lidí mívá mylnou představu o tom, co vlastně pohybová aktivita znamená. Často se pak můžete setkat s názorem, že je nutné hlavně běhat a chodit do posilovny. Pokud vás ale tyto činnosti nebaví nebo jsou pro vás jako začátečníka příliš náročné, může se zdát dosažení lepší kondice a vysněné postavy nemožné.

Je nutné si uvědomit, že pozitivní motivace a radost z pohybu jsou klíčové faktory, díky kterým budete v pohybu a udržování zdravé tělesné hmotnosti konzistentní. Je proto vhodné vyzkoušet různé aktivity a zjistit, která je vaší srdcovkou a která není zrovna vaším šálkem kávy.

1. Videohry

Pokud vlastníte herní konzoli s pohybovým senzorem, tak neváhejte prozkoumat nabídku her, při kterých je nutné se pohybovat. Může se jednat o celou řadu sportovních, tanečních i dalších her. Ve hře Kung‑fu for Kinect si dokonce můžete zkusit kung‑fu, takže hlavně pozor, kam kopete. I oblíbená hra Fruit Ninja již existuje ve verzi pro kinect. Hra Just dance může být skvělým způsobem, jak spálit energii a přitom se dobře bavit. Jedná se o taneční hru, při které tancujete dle choreografií na známé písničky – od retro, přes modernu až po k‑pop. Pokud tedy nevíte, co s pátečním večerem, pozvěte si kamarády domů a dejte si pravý dance battle, spálit můžete i stovky kalorií.

Pokud vás baví cvičit, ale nechcete chodit do posilovny, pak by pro vás mohly být to pravé fitness hry (Nike+ Kinect Workout, The Biggest Loser Ultimate Workout, My Fitness Coach Club, MOVE Fitness, Shape Up a mnoho dalších), dle kterých můžete cvičit kardio i silový trénink v pohodlí domova.

Stejně tak existuje mnoho skvělých her pro virtuální realitu, které vám pomohou zlepšit kondici. Například FitXR, Supernatural, Beat Saber, VRWorkout, BoxVR a jiné.

2. Tanec

Chcete‑li s přítelem/přítelkyní najít nový koníček, pak tanec může být tou pravou volbou. Zapište se na lekce společenského tance, využijte nabídky na taneční večery na půdě univerzit (např. Tančírna na Masarykově univerzitě v Brně) nebo se učte tančit doma dle videí na internetu.

Kromě společenských tanců se můžete zapsat i na lekce hip‑hopu, latinských tanců, břišních tanců, free stylu, zumby a dalších stylů, určitě je v každém městě široká nabídka těchto volnočasových aktivit. Tanec vám pomůže zlepšit vaši koordinaci, aerobní schopnosti, posílit svaly po celém těle, navozuje pocity štěstí a dobré nálady, podporuje paměť a kognici.

obrázek z istockphotos.com

3. Práce na zahrádce

Zasazování kytek a stromků, sekání trávníku, zastřihávání, hnojení a další úpravy na vaší zahrádce vám mohou pomoci spálit nějaké ty kalorie. Mimo spalování energie, má pobyt na zahrádce mnoho další příznivých účinků. Odpočinete si od hektického pracovního života, zlepšíte si své kognitivní schopnosti a paměť, ulevíte si od pocitů nátlaku, úzkosti a depresivní nálady. Při práci s rodinou či přáteli můžete zlepšit své týmové schopnosti a upevnit vztahy. A díky vystavení se slunečnímu záření si zajistíte dostatečnou dodávku vitaminu D.

A co si budeme – domácí ovoce a zelenina chutnají přece nejlépe a neobsahují žádné chemikálie.

4. Turistika

Objevujte nová místa, krásy přírody i kulturní památky. Turistika je skvělým způsobem, jak si pročistit hlavu a strávit čas s rodinou a přáteli. Při celodenním výletu do přírody jste schopni ujít i několik desítek tisíc kroků, spálíte mnoho kalorií, zdokonalíte si vytrvalostní schopnosti a koordinaci. Tyto benefity budou hodně záležet na tom, jak bude dlouhá trasa, zda půjdete po rovném či nerovném povrchu, do jaké nadmořské výšky se vydáte, jakým tempem půjdete a tak dále.

Mimo to je pobyt v přírodě blahodárný pro naše mentální zdraví, zlepšuje náladu a pomáhá ulevit úzkosti.

5. Týmové hry s přáteli

Spektrum sportovních aktivit, které můžete vykonávat s přáteli, je opravdu bohaté – squash, badminton, tenis, kopaná, házení s míčem na koš, volejbal, frisbee a mnoho dalších. Nemusíte být sportovci ani perfektně znát pravidla týmových her, abyste se s přáteli pobavili. Na druhou stranu, pokud jedete na pravidla a skóre, může vás to mnohem víc motivovat a spálíte tak více energie.

Stačí se podívat na internet a zjistit si, jaké aktivity lze provádět ve vašem okolí. Pokud nechcete utrácet za pronájem hřiště, můžete si vzít vaše sportovní vybavení a zaházet si či zakopat v parku nebo kdekoli v přírodě. Navíc díky pobytu v přírodě budeme profitovat i z výše zmíněných účinků jako je lepší mentální zdraví, dostatek vitaminu D, čerstvý vzduch atd.

6.  Bruslení

Bruslení je velmi oblíbeným sportem jak v letní, tak zimní měsíce. Jakmile je hezké počasí, stačí vzít brusle, sluchátka a nechat se unášet na vlně pohody, nebo se domluvit s přáteli, zabruslit si a přitom si dobře pokecat. Při bruslení, kromě pálení energie, budete posilovat nohy a zadek, zlepšíte si aerobní a motorické schopnosti, podpoříte psychiku a opět díky pobytu na sluníčku umožníte tvorbu vitaminu D v kůži.

7. Sex

Milovat se jen kvůli pálení energie pravděpodobně nikdo nebude, přece jen o tom to ani být nemá, ale jako bonus to rozhodně není špatné. Konkrétní počet spálených kalorií bude záviset na tom, jak dlouho sex provozujete, v jakých polohách a zda jste spíše aktivní nebo pasivní účastník. 

obrázek z freepik.com

8.  Slackline

Tato sportovní aktivita nebude pro každého zcela známá. Jedná se o přecházení přes širší ploché lano natažené nejčastěji mezi dvěma stromy. Slackline je skvělou činností, kterou si můžete okořenit třeba piknik v parku s přáteli. Díky chůzi po laně si skvěle nacvičíte balanc, ale připravte se na to, že ze začátku budete nejspíš hodně padat. Ovšem o to je to zábavnější, člověk je totiž neskutečně motivovaný přejít bez pádu z jedné strany na druhou, a bude se snažit tak dlouho, dokud se mu to nepodaří – a věřte, že to hned tak nebude.

Na tento sport je nutné si koupit speciální lano, které je tenké a široké a není úplně nejlevnější. Jiné pomůcky však nepotřebujete.

9.  Jízda na koloběžce

Koloběžky prošly v posledních letech značnou renesancí. Ještě před pár lety byla koloběžka pouhou hračkou pro děti, to už v dnešní době rozhodně neplatí. Na trhu naleznete nejrůznější sportovní koloběžky i chytrá elektrická vozítka a koloběžka se tak stala naprosto normální sportovní pomůckou i dopravním prostředkem pro mladé i dospělé.

Už jen tím, že nahradíte městskou dopravu jízdou na koloběžce, dosáhnete velmi pozitivní změny ve vašem životním stylu a budete navíc i ekologičtí. Spálíte energii, zlepšíte si aerobní schopnosti, posílíte svaly dolních končetin, pobudete na čerstvém vzduchu a na sluníčku.

Aby jízda na koloběžce měla pozitivní účinky, je důležité se odrážet sami a ne se jen nechat vézt, jako je tomu v případě elektrické koloběžky.

10. Trampolína

Skákání na trampolíně rozhodně není jen pro děti a kdo to zkoušel po delší čas, určitě ví, že jde o pořádnou makačku. Tak proč si z toho rovnou neudělat zábavný workout? Při této aktivitě zapojíte především dolní část těla, ale pokud si troufnete experimentovat, existují i cviky se zapojením horní části těla. Počet spálených kalorií bude záviset na vaší tělesné hmotnosti, intenzitě skákání a délce pobytu na trampolíně.

Skákání vám pomůže zlepšit aerobní i silové schopnosti, motoriku a koordinaci. Skákání navíc patří mezi specifický způsob zatížení, který vede k přestavbě kostní hmotyzlepšení kvality kostí. Kromě velké zahradní trampolíny si můžete pořídit menší trampolínu pro jednu osobu, která se vám vleze i do bytu. Ke skákání na malé trampolíně si můžete pustit některé z mnoha workoutových videí na internetu, vyzkoušíte tak nové cviky, namotivujete se a vydáte ze sebe ještě víc.

Pokud si nechcete kupovat trampolínu domů (přece jen nejde o levnou záležitost) či na ni nemáte prostor, je možné navštívit jump park nebo lekci jumpingu, kterou nabízí některá fitness centra.

Co si z toho vzít?

Existuje nekonečno možností, jak se více hýbat, a abyste byli schopni vykonávat pravidelnou fyzickou aktivitu, je dobré si vyzkoušet různé sportovní i nesportovní aktivity. Výběrem takové aktivity, kterou můžete vykonávat s přáteli, bude vám připadat zábavná a nebudete mít ani skoro pocit, že cvičíte, můžete značně přispět k redukci či udržení stabilní tělesné hmotnosti.

Je velmi důležité vykonávat takové aktivity, které vás budou bavit a dělat vás šťastnější. Nutit se do něčeho, co vám nejde, deprimuje vás to a nebaví, není rozhodně dobrým způsobem, jak sportovat.

15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
15 svačin, které se hodí vzít na túru nebo na kolo
Slunné dny si přímo říkají o vyjížďku na kole nebo nějaký výlet pěkně po svých za poznáním krásných zákoutí naší země. Řešíte, co si s sebou ale vzít na svačinu, abyste se vyhnuli hladu a měli dostatek energie? Zkuste našich 15 svačinových tipů.
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Kam na túru nebo do hor v ČR v létě? Máme 10 tipů
Horský vzduch v plicích, krásné výhledy všude, kam se podíváte, čistá hlava a spousta spálených kalorií. I takto může vypadat dovolená v Česku. Inspirujte se našimi tipy na výlet.
Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem
Proč jsou inline brusle skvělým letním sportem
Jízda na kolečkových bruslích je skvělý způsob, jak si v létě zasportovat a protáhnout ztuhlé svaly. Existuje ale celá řada dalších důvodů, proč na inliny vyrazit. Víte, jaké to jsou?
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Sex je fyzicky náročná činnost, která zajistí nejen potěšení, ale spálí i nějaké ty kalorie. Kolik kalorií je možné při jednotlivých polohách spálit a jak nám to pomůže v hubnutí?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?