Ničí vám stres imunitu, nebo jí naopak pomáhá?

ověřil/a PhDr. Barbora Matějčková
Komentáře
Ničí vám stres imunitu, nebo jí naopak pomáhá?
Image by 8photo on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Stres je součástí každodenního života – jeho působení na organismus se ale může lišit v závislosti na mnoha faktorech.
  • Škodlivý vliv na imunitní systém, ale i další oblasti zdraví, vykazuje zejména stres chronický.
  • Odborníci v rámci ochrany zdraví doporučují snažit se o setrvání na “dobré” straně stresového spektra.

Pro stres existuje více oficiálních a složitých definic – ve zkratce ale jde o sled událostí, který zahrnuje stimul (stresový podnět) vyvolávající reakci v mozku (vnímání stresu) následovaný aktivací fyziologických procesů v těle (reakce na stres). Hlavní biologickou úlohou stresu je napomoci přežití organismu – tedy uvědomění si nebezpečí, vyvolání odpovídající reakce a eliminace stresoru (pokud možno). Za jistých podmínek má stres na lidský organismus dokonce pozitivní vliv, což je dáno zejména mechanismy adaptace. Ve většině případů ale stres zdraví škodí, a to v mnoha oblastech. Informace o celkovém vlivu stresu na organismus najdete v článku Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?, dnešní text se zaměří konkrétně na imunitní systém. 

Jak rozeznat “dobrý” a “špatný” stres? 

Do konečného vlivu stresu na lidský organismus vstupuje celá řada faktorů. V souvislosti s dopadem na zdraví je však jako jedna z nejdůležitějších okolností vnímána doba trvání stresu. Roli však hraje samozřejmě také intenzita stresu, opakující se stresory atd. (viz dále).

  • Krátkodobý stres – takový, který trvá několik minut nebo hodin. Právě s tímto typem stresu se pojí ony pozitivní adaptační účinky, které vedou k maximalizaci šance člověka na přežití dané situace.
  • Dlouhodobý (chronický) stres – po dobu několika hodin denně přetrvává týdny nebo i měsíce. Tento typ stresu, mimo jiné, narušuje přirozený cirkadiánní rytmus stresového hormonu kortizolu, což je pravděpodobně jedním z mechanismů jeho nepříznivé reakce na lidské zdraví.  

Významné jsou také individuální rozdíly ve vnímání stresu, jeho hodnocení a zvládání – tyto faktory ovlivňují, jak moc se zvýší hladiny stresových hormonů, které pak působí na další tělesné struktury, mimo jiné právě i imunitní buňky. V nastavení této “citlivosti” na stres hrají pravděpodobně roli jak genetické, tak environmentální faktory. Stresory mohou být vnějšího i vnitřního původu – i bez zjevného podnětu zvenčí tak při vytvoření vnitřního pnutí dochází k dlouhodobé aktivaci stresové reakce se všemi negativními důsledky.

Jak se dělí stresory? 

Souhrnná práce z roku 2004, která analyzovala více než 300 studií identifikovala 5 skupin stresorů, které mohou na organismus působit:

  • Akutní časově omezené stresory: např. mluvení na veřejnosti, seskok padákem – obvykle trvají v rozmezí 5–100 minut 
  • Prosté přirozené stresory: jsou součástí každodenního života, jako např. test při studiu
  • Sekvence stresových událostí: situace, kdy jeden ústřední problém vede k řadě dalších úkonů, o nichž ale lidé vědí, že v určité chvíli skončí
  • Chronické stresory: všudypřítomné pnutí, které nutí člověka měnit svou identitu nebo sociální role, např. péče o invalidního příbuzného, nutnost uprchnutí z vlasti
  • Vzdálené stresory: ozvěnytraumatických zážitků, ke kterým došlo v dávné minulosti a které mohou stále působit na emocionální i kognitivní vnímání člověka

Jaké jsou mechanismy působení stresu na imunitní systém?

1. Změny v poměru imunitních buněk

Dlouhodobý stres mění poměry imunitních buněk – potlačuje produkci lymfocytů a naopak zvyšuje koncentraci myeloidních buněk (neutrofily a monocyty) v krevním oběhu i kostní dřeni. Některé změny přitom přetrvávají i několik dní po ukončení stresoru. Stres také podporuje proliferaci bílých krvinek v kostní dřeni a jejich následné uvolňování do krve.

2. Ovlivnění koncentrace stresových hormonů

 Vlivem stresu je aktivován také sympatický nervový systém a uvolňování stresových hormonů jako adrenalin, noradrenalin nebo glukokortikoidy. Zejména glukokortikoidy se za normální situace podílí na tlumení a regulaci zánětlivé reakce, při chronickém stresu však dochází k oslabení jejich vlivu a tato jejich schopnost klesá. V reakci na stres také může docházet ke zvýšení uvolňování prozánětlivých cytokinů. 

3. Ovlivnění střevního mikrobiomu

I když mechanismus není zcela pochopen, zdá se pravděpodobné, že dlouhodobý stres negativně ovlivňuje také střevní mikrobiom. Roli v tomto procesu pravděpodobně hrají vagové nervy, glukokortikoidy, leukocyty a cytokiny. O důležitosti střevního mikrobiomu nejen v imunitní reakci se blíže dozvíte  v článku Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom. 

4. Rozvoj zánětlivé reakce v mozkové tkáni

Jako by to nestačilo, dlouhodobý stres indukuje zánětlivou reakci také v mozku. Opět dochází k uvolňování zánětlivých látek, které pravděpodobně podněcují rozvoj reakcí asociovaných s úzkostí a depresí (pozn. studie na hlodavcích). Tento mechanismus může také způsobit změny v dopaminových drahách a systému odměn.  

Ničí vám stres imunitu, nebo jí naopak pomáhá?

A co tedy ten krátkodobý stres?

Jak již bylo zmíněno, akutní krátkodobý stres pomáhá člověku zajistit přežití – ať už je to obrana, útěk nebo třeba adaptace na zranění, operaci, očkování nebo infekci. Právě díky stresové reakci může tělo vyslat buňky imunitního systému tam, kde jsou právě potřeba, a díky tomu mohla být tato výzva organismem zdárně zvládnuta. Ukazuje se také, že tímto způsobem může imunitní systém např. posílit i ochranné tělesné bariéry, jako je kůže nebo sliznice. 

V některých případech ale mohou “vedlejší účinky” této prospěšná reakce vést k dočasnému zhoršení některých existujících onemocnění. I když je tedy např. zrovna potřeba zvýšit prozánětlivé markery kvůli boji s infekcí, tyto změny mohou současně zhoršit dermatitidu, kardiovaskulární onemocnění nebo autoimunitní onemocnění

Výzkumníci zdůrazňují, že je potřeba dalších kvalitních studií, do budoucna však v krátkodobém stresu vidí možný potenciál, jak podpořit zotavení se z chirurgických zákroků nebo některých onemocnění – např. stresorem ve virtuální realitě, cvičením nebo působením fakrmakologických látek). 

Jak stát na správné straně stresového spektra ?

Odborníci studijící vliv stresu nejen na imunitní systém doporučují, aby se na stresovou reakci nahlíželo spíše jako na spektrum skládající se z prospěšného‑neutrálního-škodlivého vlivu. Na straně prospěšné stojí krátkodobý stres (eustress), po jehož indukci dochází k rychlé aktivaci imuno‑posilujících nebo imuno‑preparativním účinkům. Po ukončení působení stresoru pak rychle utichá i tato reakce organismu. Na opačné straně spektra stojí škodlivý chronický stres (distress) který vede k narušujícím nebo imuno‑potlačujícím důsledkům. U distressu je reakce organismu aktivována ještě dlouho po ukončení stresoru, nebo k jeho indukci dochází opakovaně. Uprostřed je pak jakási klidová zóna, která představuje prostor pro udržení/obnovu zdraví. 

Čím déle je člověk pod vlivem chronického stresu, tím pravděpodobněji dojde k rozvoji negativního vlivu na organismus – je proto důležité dbát na psychohygienu, snažit se o dostatečné a pravidelné obnovování rovnováhy vnímání stresu a také optimalizaci stresu krátkodobého – tedy pracovat na tom, aby po skončení působení stresoru skončil i samotný stres (tedy např. nevracet se v mysli k dané události stále dokola i po jejím pominutí). Podrobné informace o psychohygieně se dozvíte v článku Psychohygiena: cesta za duševním zdravím.

Ve výzkumu byly identifikovány 3 klíčové faktory, které hrají velkou roli v procesu obnovy rovnováhy vnímání stresu a vedou člověka k setrvání na “dobré” straně spektra. Jsou to:

  • Kvalitní a dostatečný spánek
  • Vyvážený jídelníček s optimálním množstvím energie
  • Pravidelná fyzická aktivita

Kromě toho jsou tu i další faktory, jejichž vliv sice není tak významný jako u prvních tří, ale stále mohou reakci na stres do velké míry ovlivnit. Patří sem celková práce se zvládáním stresu, trénink vděčnosti, soucit s druhými lidmi i se sebou samým a sociální podpora od nejbližšího okolí. V závislosti na individuálních preferencích každého člověka doporučují autoři studie zejména aktivity jako jsou procházky v přírodě, jóga, meditace, tanec, poslech nebo tvorba hudby, malování, cvičení, nebo řemeslná výroba. V podpoře duševního zdraví vám může pomoci také psychoterapie. Pokud vás toto téma zajímá hlouběji, vše potřebné najdete v článku Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii.

Co si z toho vzít?  

Vliv stresu na organismus závisí zejména na jeho trvání – zda se jedná o akutní krátkodobý stres nebo stres chronický. Zejména ten dlouhodobý má na lidské zdraví negativní vliv mnoha ohledech – imunitní systém nevyjímaje. Ovlivňuje poměry složek imunitního systému, narušuje regulaci imunitních reakcí a způsobuje také zánět v mozkové tkáni. 

Odborníci v souvislosti se zachování zdraví doporučují snažit se držet na “dobré” straně stresového spektra, tedy podporovat ukončení reakce po skončení stresoru a také snahu o “mentální” regeneraci. 

Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self-care: 10 jednoduchých tipů na každodenní sebepéči
Self‑care je ve společnosti často mylně vnímána jako znac sobeckosti, snobství, nebo bývá zaměňována za seberozvoj. Vědecké důkazy o jejích benefitech však mluví samy a sebe, a mnoho těchto činnosti zvládnete zadarmo a z pohodlí domova.
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Jak zvládat stres a být v pohodě?
Ať se nám to líbí nebo ne, stresu se při každodenním životě nevyhneme. Jedinou možností je tedy naučit se s ním pracovat, a nenechat se jím ovládat. Dnešní článek vám přináší hned 10 jednoduchých tipů, jak snížit míru stresu a být spokojenější.
Jak začít s jógou doma
Jak začít s jógou doma
Možností k pohybu momentálně bohužel moc není. Cvičení doma nám ale nikdo nesebere - v dnešním článku se podíváme na to, jak začít s jógou.
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Psychohygiena: cesta za duševním zdravím
Psychohygiena: cesta za duševním zdravím
V dnešní době nepřemýšlíme nad možnými duševními problémy, dokud opravdu nepřijdou, natož abychom se aktivně věnovali, ať už jakékoliv, prevenci naší osoby. Ale je to tak správně? Psychohygiena osvětluje důvody, proč bychom se o sebe měli starat ještě dříve, než budeme doopravdy muset. Více se dozvíte v tomto článku!
Arteterapie: co to je a proč ji zkusit?
Arteterapie: co to je a proč ji zkusit?
Arteterapie je druhem léčby kombinují umělecký proces s terapeutickou podporou k dosažení celkového blahobytu jednotlivce. Tento článek popíše, jak funguje společně s jejími benefity i tím, pro koho je tento terapeutický přístup vhodný!
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii
Dnešní doba je plná stresu a nejistoty - není proto divu, že nám naše problémy občas prostě přerostou přes hlavu. Existuje ale účinná pomoc. Co je psychoterapie a jaké jsou její výhody, zjistíte v novém článku.
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Který je ten zdravý a který nám naopak škodí?
Není stres jako stres. Jakým stresovým situacím bychom se měli raději vyhnout a které pro náš imunitní systém mohou být z dlouhodobého hlediska prospěšné?
Vděčnost: v čem vám může prospět a jak ji “natrénovat”?
Vděčnost: v čem vám může prospět a jak ji “natrénovat”?
Vzpomenete si, kdy jste byli naposled za něco vděčni? Jistě si vybavíte i příjemný pocit, který vás v té chvíli zaplavil – věděli jste ale, že při pravideném tréninku vám může vděčnost přinést do života spoustu pozitiv?
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Probiotika a střevní mikroflóra: ochránci a pomocníci v jednom
Asi 500 druhů nejrůznějších bakterií sídlí v našem zažívacím traktu. Živí se nestrávenými zbytky potravy a na oplátku vytváří celou paletu látek, ze kterých náš organismus může těžit. Jak nás ovlivňuje střevní mikroflóra a jak o ni náležitě pečovat?
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na bederní páteř pro uvolnění i posílení
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Cviky na krční páteř pro uvolnění i posílení
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Co se stane po vysazení hormonální antikoncepce?
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?