Nošení vs. nenošení podprsenky: Existuje správná možnost?

Komentáře
Nošení vs. nenošení podprsenky: Existuje správná možnost?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Historie nošení podprsenek sahá již do doby před naším letopočtem.
  • Odborníci se shodují, že při dodržování určitých zásad nepředstavuje ani jedna z možností zdravotní riziko. 
  • Zejména ženy s větší velikostí košíčků by však měly úplné odložení podprsenky vzhledem k vyšší hmotnosti prsou vždy individuálně zvážit. 

Podprsenky se využívaly již v době před naším letopočtem

Historie podprsenek, nebo alespoň jejich prototypů, sahá až do 14. století před naším letopočtem, kdy bylo toto prádlo nalezeno na malbách mínojské civilizace obývající území dnešní Kréty, a mnoho nálezů pochází také z antického Řecka a Říma. Tyto “podprsenky” měly nejčastěji podobu pruhu látky, který se omotával kolem trupu. Lněné podprsenky pocházející ze středověku pak archeologové objevili i na území dnešního Rakouska, přičemž v tomto případě byste na prádle již skutečně mohla rozpoznat typické košíčky, byť bez výraznější opory. 

Myšlenka moderní podprsenky pak pochází zřejmě z praktického rozdělení korzetu, přičemž první patenty na výrobu těchto jemných kousků prádla vznikly koncem 19. století. V průběhu času se pak podprsenky staly pevnou součástí dámského šatníku nejen kvůli optimální podpoře prsou, ale také z hlediska módy. A že se nejednalo jen o praktické účely dokládá třeba i vynález push‑up podprsenek z poloviny 20. století. 

V dnešní době je však patrné, že od nošení podprsenky ženy spíše upouští a “braless fashion” se stala v dnešní době poměrně rozšířeným trendem. Má však odklon od nošení podprsenky svá rizika, nebo naopak ověřené výhody? 

6 otázek ohledně nošení podprsenky

1. Je pravda, že nošení podprsenky zvyšuje riziko rozvoje nádoru prsu?

Na mnoha internetových stránkách jste možná narazila na diskuzi ohledně tématu, zda může nošení podprsenky skutečně zvyšovat riziko rozvoje nádorového onemocnění prsu. Je pravdou, že tento stav je ovlivňován mnoha faktory – (ne)nošení podprsenky mezi tyto vlivy ale nepatří

V prevenci rozvoje nádorového onemocnění prsu se proto zabývejte spíše genetickými předpoklady, svými stravovacími návyky, optimální tělesnou hmotností, co nejnižší konzumací alkoholu, zanecháním kouření nebo dalšími vlivy vnějšího prostředí. Mezi velmi důležité prvky patří i pravidelné samovyšetření a ultrazvukové/mamografické kontroly.

2. Je pravda, že nošení podprsenky způsobuje ztrátu pevnosti prsou?

Často skloňována je i otázka ohledně vlivu podprsenky na pevnost prsou. V prvé řadě je třeba si uvědomit, že ačkoliv se mnoho žen povislých prsou obává, postupná ztráta jejich pevnosti je s věkem zcela přirozeným jevem, do kterého opět vstupuje mnoho faktorů. Mezi ty patří např. genetické predispozice, výrazné změny hmotnosti, hormonální změny, těhotenství nebo kouření. Naopak (ne)nošení podprsenky do tohoto zcela normálního procesu procesu promlouvá jen pramálo.

V některých případech může nošení podprsenky udržení pevnosti prsou dokonce napomáhat, a to zejména u žen, které mají větší velikost košíčků. Během fyzické aktivity nebo běžných denních činností totiž může vlivem vyšší hmotnosti poprsí docházet k mikropoškozením v podpůrných vazech v oblasti prsou, což následně způsobí markantnější efekt prověšení. Je tak logické, že správně zvolená velikost podprsenky s dostatečnou oporou může těmto situacím zabránit.

Nošení vs. nenošení podprsenky: Existuje správná možnost?

3. Mohou se prsa díky odložení podprsenky "trénovat"? 

S ohledem na text v předchozím odstavci budou mít ženy s menším poprsím v tomto případě jistou výhodu, protože nižší hmotnost prsou nebude způsobovat poškození vazů v takové míře. Ani v jejich případě se toto tvrzení nezakládá na pravdě. Prsní svaly jsou totiž uloženy podstatně hlouběji a samotná prsa jsou tvořena převážně tukem a žlázami – které se bohužel příliš posilovat nedají.

4. Může chození bez podprsenky někomu uškodit? 

Každá žena by si měla o (ne)nošení podprsenky rozhodovat sama. Pokud však vlastníte větší velikost košíčků, měla byste pamatovat na to, že rozměrnější poprsí zkrátka také něco váží, a kromě drobných poškození vazů, které mohou souviset s rychlejší ztrátou pevnosti prsou, se může chození “naostro” v některých oblastech promítnout např. i do rozvoje bolesti.

Řeč je zejména o bolestech zad, šíje, ale i samotných prsou. Studie přitom upozorňují na to, že nošení podprsenky se správně zvolenou velikostí a podporou může od těchto nepříjemných symptomů ulevit a zlepšit např. i držení těla. Důležité je však myslet i na pohodlí – alternativou pro běžné nošení tak mohou být i speciální sportovní podprsenky, které poskytují potřebnou oporu a zároveň jsou příjemnější než běžné kosticové typy. 

Velmi důležitý je i výběr podprsenky na sport – právě tady je totiž nejvyšší riziko vzniku drobných mikrotraumat ve vazech prsou i postupný rozvoj chronických bolestí zad nebo šíje. Podprsenka by tak měla prsa dostatečně zpevnit, na druhou stranu vás však nesmí omezovat v pohybu nebo dokonce dýchání.

5. Může být nebezpečné naopak nošení podprsenky?

Většina mýtů souvisejících se škodlivostí nošení podprsenky byla v předchozím textu vyvrácena, jistá rizika tu však skutečně jsou – a to při nesprávně zvolené velikosti podprsenky nebo nevhodné péči o ni. Statistiky uvádějí, že nesprávně padnoucí podprsenku nosí až 80 % žen, z čehož dále pramení nepříjemné problémy. Špatně zvolená velikost podprsenky totiž zvyšuje riziko vzniku bolesti v již výše zmiňovaných oblastech a zároveň může způsobit špatné držení těla a nepříjemné otlaky. 

Dalším bodem je dodržování frekvence výměny a praní podprsenek. Pokud se totiž nebudete řídit základními hygienickými pravidly, můžete si způsobit nepříjemné podráždění kůže, vyrážky nebo lokální infekce způsobené bakteriemi či kvasinkami. Permanentním nošením jedné podprsenky navíc pravděpodobně dojde také k dřívější ztrátě tvaru a elasticity materiálu. Frekvence pak závisí např. i na míře pocení, obecné pravidlo však radí podprsenku šetrně vyprat po 2–3 nošeních.

6. Má tedy chození bez podprsenky nějaké benefity? 

Odložení podprsenky může být pro některé ženy výrazným zvýšením komfortu, pocitu svobody a možná i nezávislosti – a je to tak zcela v pořádku. Výhody v oblasti prevence rozvoje nádorového onemocnění prsu nebo zabránění prověšení prsou se však u “braless fashion” vědecky neprokázaly, a zda se k tomuto trendu přikláníte, tak závisí zcela na vašich osobních preferencích.  

Co si z toho vzít? 

Nenošení podprsenky je v dnešních dnech trendem, většina benefitů však pramení výhradně z pocitu volnosti a komfortu. V dalších oblastech, jako prevence nádorového onemocnění prsu nebo snížení prověšení prsou, se totiž výhoda “braless fashion” nepotvrdila. 

V otázce nošení podprsenky by se tak každá žena měla řídit vlastními pocity, zejména u většího poprsí je však vhodné pamatovat na to, že vyšší hmotnost prsou může způsobovat drobná poškození ve vazivové tkáni nebo vést k bolestem zad či šíje.

Jak vybrat sportovní podprsenku? 9 bodů, na něž si dát pozor
Jak vybrat sportovní podprsenku? 9 bodů, na něž si dát pozor
Ženy, sport a aktivity s ním spojené si většinou vyžádají nákup adekvátního vybavení, které je k tomu určené. Mezi to patří i výběr kvalitní sportovní podprsenky. Seznamte se v tomto článku s tím, čím se řídit a na co si dát pozor při jejím výběru.
Jak výživou podpořit zdraví prsou?
Jak výživou podpořit zdraví prsou?
Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Jak se stravovat, abychom riziko u nás samotných snížily?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?