Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!

Komentáře
Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!
obrázek ze shutterstock.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Záměrné opalování s cílem bronzového odstínu pleti patří mezi nejčastější letní cíle, zpravidla protože si lidé přijdou s opálenou pokožkou atraktivnější

  • Bohužel je to právě přebytečný pobyt na sluníčku a další zdroje ultrafialového záření (např. solária), kdo jsou hlavními přispěvateli k rozvoji předčasného stárnutí kůže, v horších případech i závažných zdravotních komplikací.

  • Dodržováním jednoduchých pravidel a prevencí lze ovšem dosáhnout dlouhodobého opálení s nižším rizikem akutního či chronického poškození pokožky. 

Sluníčko pálí, pot stéká a vy se ubíjíte myšlenkou toho, že přesně to je cena za nádherné a intenzivní opálení? Nechte se vyvést z omylu: tento článek je rozdělen na dvě části; první se bude týkat samotného pobytu na slunci a bioaktivními látkami pomáhajícími dosáhnout výraznější opálení přirozenou cestou bez přebytečného vylehávání na slunci. Druhá se zabývá tím, co udělat proto, aby opálení vydrželo klidně i o několik týdnů navíc a také připomenutím, proč není nadměrné opalování dvakrát, třikrát to nejlepší, co pro sebe můžete udělat. 

Pobyt na sluníčku

  • Opalovací krém: základním kamenem je samozřejmě používat opalovací krém s širokospektrální UV ochranou, minimálně 30 SPF, ale určitě se nebojte jít výš. 

  • Obnovujte: ochrannou vrstvu opalovacího krému obnovujte každé 2 hodiny nebo po koupání.

  • Měňte polohy: jednak pro rovnoměrnější opálení a také jako prevenci spálení jedné části těla.

  • Melanin: nezůstávejte venku déle, než vaše pokožka dokáže vytvořit melanin (obvykle 2 až 3 hodiny). Po této době vaše pokožka v určitý den neztmavne a kromě rizika spálení můžete zadělat na těžší a chronické zdravotní komplikace.

  • Hledejte stín: přestávky sníží pravděpodobnost, že se spálíte, a vaše pokožka si odpočine od intenzivního horka. V ideálním případě nechodit na slunce vůbec v době největší intenzity UV, mezi 11–14 hodinou. 

Bioaktivní látky pro zdravé opálení

1. Beta‑karoten

Beta karoten je předchůdcem vitaminu A, a zároveň patří do karotenoidů, které jsou součástí větší skupiny pro člověka prospěšných látek. Je také silným antioxidantem působícím příznivě na zdraví očí a právě pleti; jakto? Chrání totiž pokožku před účinky slunečního záření a dodává ji bronzový odstín. Provitamin A pomáhá neutralizovat volné radikály, které se v naší pokožce tvoří při působení UV záření, což může oddálit nežádoucí projevy, jako je zčervenání pokožky a následné olupování. To ale v žádném případě neznamená, že vám vitamin A nahradí opalovací krém, na ten rozhodně nezapomínat!

Tuto “magickou” látku najdete v ovoci a zelenině se žlutou, oranžovou a červenou barvou, nejvyšší obsah pak v mrkvi, brokolici, meruňkách, melounu cantaloupe, špenátu, kapustě či hrášku.

2. Lykopen

Lykopen je silný antioxidant, který může chránit vaše tělo před oxidačním stresem a nabízí určitou ochranu před některými environmentálními toxiny a chronickými nemocemi. Zároveň (a především) se jedná o pigment, který dává červenému a růžovému ovoci, jako jsou rajčata, vodní melouny a růžové grapefruity, jejich charakteristickou barvu. Čím je ale přínosem v rámci sluníčka a delšího, kvalitnějšího opálení? Existují studie , které pozorovaly, že konzumace potravin s lykopenem před vystavením slunečnímu záření snížila intenzitu zarudnutí kůže a další nežádoucí kožní reakce.

3. Lutein

Lutein je další člen rodiny karotenoidů. Mohli jste slyšet o jeho pozitivních účincích zejména na zrak. Ale stejně jako jeho bratři beta‑karoten a lykopen také lutein pomáhá udržet naši pokožku elastickou, hydratují a podle studie na zvířatech chrání kožní buňky před předčasným stárnutím (než bude možné učinit jakákoli konkrétní doporučení, je ale zapotřebí více studií). 

Lutein nalezneme v listové zelenině (špenát, brokolice, kapusta) a dále v ovoci (mango, papája, pomeranč).

4. Vitamin E

Dalším antioxidantem na seznamu je tokoferol, známější spíš jako vitamin E. Ten vám může snadno ulehčit honbu za přitažlivější pokožku, přispívá totiž k ochraně buněk před oxidativním stresem a zároveň funguje jako prevence projevů stárnutí pleti.

Je možné ho nalézt například v rostlinných olejích, mandlích, arašídech, semínkách (slunečnicových, lněných) dále v obilných klíčcích a avokádu.

5. Tyrosin 

Tyrosin je podmíněně esenciální aminokyselina a oblíbený doplněk stravy, který je v těle využíván k tvorbě neurotransmiterů (ty mají tendenci klesat v obdobích stresových nebo psychicky náročných situací). Také se podílí na produkci hormonů štítné žlázy a své místo v tomto článku má, protože napomáhá produkci melaninu, pigmentu kůže.

Tyrosin se nachází v běžně dostupných potravinách, jako je např. maso (kuřecí, krůtí, losos, tuňák), mléčné výrobky, vejce, sója, dále v ořeších a semenech.

Jednoduché tipy, jak podpořit a prodloužit opálení!

Rostlinné extrakty 

Mezi další populární doplňky, které “chrání” kůži před sluníčkem (znovu opět radši upozorníme na to, že opalovací krém či olej je nutnost a ani v tomto případě by se neměl vynechávat) patří rostlinné extrakty.

Pycnogenol
  • omezuje projevy předčasného stárnutí pleti

  • podporuje ochranu pokožky při opalování

Fernblock
  • je silným ochranným, antioxidačním a regeneračním pomocníkem 

  • zabraňuje poškození DNA vyvolanému UV zářením

Nutroxsun
  • antioxidační a protizánětlivý účinek

  • zlepšuje životaschopnost buněk ozářených UVB zářením

Prodloužení opálení (po dovolené)

A teď k tomu, jak dané opálení co nejvíce prodloužit. Je nám jasné, že po dovolené nechcete za další dva týdny vypadat jako kdybyste nevytáhli paty z domu. Přitom existuje pár velice snadných fíglů, díky nimž prodloužíte opálení klidně o několik týdnů dál. 

  • Hydratace: pít dostatek vody je alfou a omegou téměř všeho. V tomto případě se jedná o nezbytnou složku pro zdraví pokožky, obměnu buněk a vše ostatní, co je spojeno s udržením zlatavého opálení. 

  • Mažte se: a u hydratace zůstaneme, tentokrát se ovšem zaměříme na vnější. Protože jestli je něco pro udržení opálení klíčové, je to právě toto. Snažte se ujistit, že žádná část vašeho těla nezůstane “suchá” - protože jakmile se začnete loupat, bude pozdě.

  • Myjte se vlažnou vodou: dlouhé horké koupele a sprchy mohou vaši pokožku dehydratovat, takže se držte vlažné vody a na umytí používejte hydratační sprchový krém nebo olej. Navíc vám to přinese nižší účet za vodu (a nároky na životní prostředí).

  • Podporujte: samoopalovací krémy dokážou být ještě účinnější v případě, že už jste opálení – šance na výrazně oranžové skvrny u loktů či kolen je minimální. Navíc se dermatologové běžně shodují, že samoopalováky jsou bezpečným způsobem, jak opálení dosáhnout (zvláště ve srovnání s opalováním bez krému s ochranným faktorem). 

Rizika delšího pobytu na slunci aneb všeho s rozumem

Právě u opalování bez ochranného krému či přílišnému opalování zůstaneme, protože je to sice diskutované téma, ale opakováním známého se určitě nic nezkazí. Rizika spojená s opalováním mohou krom jiného zahrnovat: dehydrataci, úžeh, spáleniny, potničky, poškození očí, snížení funkce imunitního systému, v horších případech urychlení stárnutí kožních buněk nebo dokonce způsobovat karcinogenezi neboli vznik zhoubného bujení.

Co si z toho vzít? 

Opalování může být pro velké množství lidí letní nutnost, ale je důležité mít na paměti několik opatření, díky kterým bude bezpečné z krátkodobého, ale i dlouhodobějšího hlediska. Sluníčku se vystavujte po spíše kratší dobu, pijte dostatek vody, pravidelně se mažte (nanášejte každé 2 hodiny a po pobytu ve vodě), opalovacím krémem s SPF alespoň 30 na kůži i rtech a chraňte si oči kvalitními brýlemi (měly by být schopny odfiltrovat záření do vlnové délky 400 nm, hledejte označení UV 400). Naopak se vyhněte usínání na slunci, nižšímu SPF než 30 a pití alkoholu, který může výrazněji dehydrovat.

Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Jak se zbavit celulitidy? 7 tipů na boj s pomerančovou kůží
Každá žena se bojí vzniku celulitidy. Dobrá zpráva je, že se s celulitidou dá bojovat. Poznejte efektivní strategie v boji proti celulitidě!
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
10 rad co dělat, když jdete cvičit v pekelném vedru
Počasí nám dává někdy pořádně zabrat. Jak sportovat v horkém počasí, abychom si neuškodili?
Jak pohodlně hubnout v létě? 6 tipů, jak se dostat do formy
Jak pohodlně hubnout v létě? 6 tipů, jak se dostat do formy
Léto je nejlepším obdobím k hubnutí! Že pochybujete? Dlouhé letní dny, dovolená a krásné počasí přímo nahrávají ke sportování a odlehčení jídelníčku. Přinášíme několik tipů, jak se jednoduše dostat do formy bez počítání kalorií.
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Zdravé opalování: 5 tipů, jak na něj
Co by to bylo za léto bez pořádné opalovačky. Jaké jsou účinky letního slunce na lidské tělo, z čeho můžeme těžit a může pro nás být pobyt na slunci nebezpečný?
19 tipů, jak si užít dovolenou, ale udržet formu
19 tipů, jak si užít dovolenou, ale udržet formu
Dovolená je obdobím, kdy máme šanci si odpočinout a zrelaxovat z náročného každodenního života. Někdy se taková All Inclusive dovolená může zvrtnout v nezřízené hodování. Máme pro vás několik tipů, jak si skvěle užít dovolenou se vším všudy bez pocitu provinilosti.
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Správná ochrana před sluncem jako lék proti stárnutí kůže
Slunění a letní opalování je až z 80 % zodpovědné za stárnutí kůže. Jak můžeme kůži účinně chránit a mohou nám pomoci i běžné potraviny?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?