Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Osm nejlepších dřepařů světa

10. 3. 2012
Komentáře
Osm nejlepších dřepařů světa
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Kdo že je vlastně nejlepším dřepařem světa? Nejen na tuto otázku si v dnešním článku odpovíme. Podíváme se na „klub 1200+ lbs“, tedy na všechny závodníky, kteří se dokázali v soutěžním dřepu přehoupnout přes hranici 1200 liber, což dělá nějakých 544,25 kg. Pochopitelně se jedná o závodníky různých asociací, proto nás momentálně nebude zajímat příslušnost k asociaci, ale budeme se pídit po těch nejvyšších výkonech. Často napadnutelným tématem u dřepů v těchto asociacích je jejich hloubka, ale ani tu teď nebudeme řešit, i když osobně musím uznat, že některé dřepy se dobré hloubce podobají jen z dálky. Rozhodnutí rozhodčích je však v každém sportu svaté, tudíž i my se budeme řídit jejich rozsudkem.

Klub 1200+ lbs

8. místo: Dave Hoff – 544,25 kg / 1200 lbs (2011)

Na pomyslném posledním místě se umístil Američan Dave Hoff, závodník dnes již legendární Westside Barbell z Ohia – tréninkovými metodami a postupy WSB se dnes řídí spousta špičkových závodníků z celého světa. Dave Hoff tento výkon předvedl na soutěži North of the Border 2011 asociace SPF. Mimo jiné také předvedl 437,75 kg (965 lbs) v benchpressu a 360,5 kg (795 lbs) v mrtvém tahu. Tím vytvořil absolutní světový rekord v totalu v kategorii do 140 kg, jehož hodnotu stanovil na 1342,5 kg (2960 lbs). Na videu můžete shlédnout druhý a třetí pokus ve dřepu (1200 lbs) právě z této soutěže.

7. místo: Henry Thomason – 547,5 kg / 1207 lbs (2011)

Dalším čerstvým členem klubu 1200+lbs je Henry Thomason z USA. Tohoto obdivuhodného výkonu dosáhl v loňském roce na listopadovém APF Texas Cup Powerlifting Meetu. Nutno podotknout, že Thomason zkoušel na té samé soutěži i činku o váze 577,25 kg  (1273 lbs), čímž by se stal rázem nejlepším dřepařem světa. Tento pokus celkem v klidu zvládl, avšak díky nedostatečné hloubce nebyl uznán. Osobně si však myslím, že nás tento nepříliš známý lifter ještě v budoucnosti hodně překvapí a bude mít co říct v souboji o největší dřep světa. Na videu jsou všechny tři pokusy z oné soutěže, podívat se tak můžete i na pokus na 1273 lbs!

6. místo: Jeff Lewis – 549,75 kg / 1212 lbs (2006)

Velice diskutovaným výkonem je 1212 lbs Jeffa Lewise, často napadaným tématem je právě provedená hloubka. Lewis tento výkon předvedl již v roce 2006 na březnovém Arnold Classic, čímž posunul jeho dosavadní rekord asociace WPO ještě o kus výše. Samozřejmě se tak zařadil mezi vůbec první závodníky na světě, kteří překonali hranici 1200 lbs ve dřepu. Omlouvám se za kvalitu videa, avšak lepší záběr z tohoto pokusu se mi sehnat nepodařilo.

5. místo: Andy Bolton – 550 kg / 1213 lbs (2007)

Páté místo, legenda silového trojboje, dlouhodobý držitel absolutního světového rekordu ve dřepu i mrtvém tahu – Andy Bolton. Právě po tomto pokusu, kdy vytvořil absolutní rekord ve dřepu asociace WPO, se Andy začal specializovat na mrtvý tah, jelikož i tam chtěl být zkrátka nejlepší na světě. Tuto neskutečnou váhu dřepl Bolton v roce 2007 na Arnold Classic. Na videu můžete shlédnout tento pokus a také dva záběry z mrtvého tahu.

4. místo: Mike Miller – 553,25 kg / 1220 lbs (2006)

Další dlouhodobý držitel absolutního světového rekordu ve dřepu – Mike Miller. Tento výkon Miller předvedl na soutěži Powerpalooza již v dubnu roku 2006, jejímž místem konání byla americká Pensylvánie. Často zpochybňována je věrohodnost a objektivita asociace IPA – pod jejíž hlavičkou se soutěž uskutečnila, jež je známa pro svá „tak trochu volnější“ pravidla. I tak se však stal Miller na téměř dva roky světovým králem dřepu.

3. místo: Vlad Alhazov – 567 kg /1250 lbs (2008)

V lednu roku 2008 přišel s důraznou odpovědí na Millera obr Vlad Alhazov a v našem žebříčku tak vybojoval pomyslnou bronzovou placku. Na soutěži Columbus Pro‑Am v Ohiu asociace IPA divákům ukázal dřep o hodnotě 1250 lbs a absolutní rekord tak posunul zase o kus dále. Svoji účast na soutěži korunoval totalem 2805 lbs. Doporučuji shlédnout přiložené video, jelikož si troufám říct, že je to snad nejhlubší dřep z těch všech, které tu dnes budou ke zhlédnutí.

2. místo: Donnie Thompson – 573,75 kg / 1265 lbs (2011)

Nazval bych ho asi objevem roku 2011, Donnie Thompson se zjevil jako hvězda z čistého nebe a hned vytvořil absolutní světový rekord ve dřepu (1260 lbs). V srpnu na americké soutěži Powerstation Pro/Am jej však ještě vylepšil na neskutečných 1265 liber. Momentálně je Thompson nejlepším neevropským závodníkem světa (jeho osobní rekordy dávají v součtu total 1382kg / 3047lbs) a jediným mužem, který se zatím pokusil atakovat na dřepu váhu 1300 liber. V našem žebříčku mu patří skvělé druhé místo. Na prvním videu je ke zhlédnutí úspěšný pokus na 1265lbs, na druhém neúspěšných 1300lbs.

1. místo: Jonas Rantanen – 575 kg / 1268 lbs (2011)

Všichni pozorní čtenáři našeho magazínu určitě už dobře věděli, kdo že je dnešním králem světového dřepu. Nedávno jsme společně zavzpomínali na Bullfarm Powerlifting Championship 2011, z kterého jsem vám přinesl podrobný report. Ano a právě na této soutěži předvedl Rantanen zatím nejpůsobivější tah v boji Rantanen vs. Thompson. Předhánění v tomto souboji zcela jistě neskončí ani v letošním roce, avšak momentálně je korunovaným králem dřepu Jonas Rantanen a jeho neskutečných 575 kg! Toto video jste tu již mohli vidět, je to sestřih všech dřepů z uvedené soutěže, odkaz vás však přímo nasměruje na Rantanenův dřep.

Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.