Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Otroci zdravé stravy aneb Když se ze zdravého životního stylu stane posedlost

Ondřej Klein
Ondřej Klein 19. 11. 2019 Poprvé publikováno 13. 3. 2018
Aktualizováno 19. 11. 2019
Otroci zdravé stravy aneb Když se ze zdravého životního stylu stane posedlost
obrázek z thedailymeal.com

V posledních letech jsme se mohli setkat s řadou nejrůznějších výživových trendů. Raw food, paleo stravování, veganství či nízkosacharidové stravování. Každé nám slibuje výjimečné zdraví. Na jedné straně máme českou společnost, které se neustále zvětšuje obvod pasu, obrovský problém je to zejména u dětí, a na straně druhé stojí extrém opačný, kdy se stáváme otroky zdravé stravy nebo nejnovějších výživových trendů. Co znamená být otrokem zdravé stravy?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Proč vyřazování celých skupin potravin bez jejich náhrady je špatným krokem
 • Proč hashtagy #sugarfree #dairyfree #glutenfree #oilfree #grainfree #meatfree znamenají blížící se zdravotní problém
 • Co je ortorexie a komu hrozí
 • Testem na závěr odhalíme, jestli jsme náchylní ke vzniku ortorexie

Všichni chceme oplývat zdravím. Jak se ale může ze snahy žít zdravě stát doslova obsese?  

Je jasné, že každý by chtěl být ve svém těle spokojený, sebevědomý a hlavně zdravý. Díky tomu následujeme zásady zdravého životního stylu a dbáme na správně složený jídelníček s dostatečným přísunem ovoce a zeleniny. 

Podle WHO se snažíme dodržet minimální týdenní dávku pohybové aktivity v délce 150 minut intenzivní vytrvalostní aktivity, jako je jízda na kole nebo běh, a dvakrát týdně zajdeme do posilovny, aby naše svaly rostly a postava se měnila k našim představám.

Otroci zdravé stravy aneb Když se ze zdravého životního stylu stane posedlost
obrázek z theodysseyonline.com

Pryč s těmi všemi "zabijáky" v naší stravě. Chceme přece žít nejzdravěji...

To je všechno super, ale co když nám vnímání toho, co je zdravé, a co již nikoliv, přeroste přes hlavu? Poznáme to? Postupně z klasického konvenčního způsobu stravování vyřadíme veškerý cukr, protože je to přece moderní jed. 

Jak je možné, že to ostatní ještě nevidí? Ale my díky tomu budeme určitě zdravější. Nadměrná konzumace cukru je spojená se zhoršeným zdravím, ale pro sportovce může být vyřazení cukru v jakékoliv podobě třeba příčinou prohraného závodu. Ne nadarmo doporučení pro vytrvalostní sportovce během závodu doporučují přijímat určité množství jednoduchých sacharidů pro maximální výkon. 

Po cukru vyřadíme další strašák výživy, a to všechny potraviny obsahující lepek nebo tuk

Náš výběr potravin se tak opět dramaticky sníží. Možná i něco zhubneme, což je jasný důkaz, že lepek je špatný. Pravdou ale je, že je to spíše sníženými možnostmi volby jídla, a tím pádem celkovým menším množstvím spořádaných kalorií (čili energie ve stravě), Jednoduché zákony fyziky se tak promítnou ve ztrátu hmotnosti.

Ještě dál zajdeme, když vyřadíme ze stravy tuk nebo sacharidy. Ketogenní dieta je přeci v módě, tak si budeme úzkostlivě hlídat příjem sacharidů do maximálních 50 gramů na den, ničemu nevadí, že ve fitku máme problém zvednout jednokilové činky na biceps nebo sotva vyjít schody. Vždyť v ketóze byli lovci a sběrači skoro pořád, tak já to dám taky.

Otroci zdravé stravy aneb Když se ze zdravého životního stylu stane posedlost

Ortorexie je nemoc pramenící z posedlosti zdravým jídlem

Pro stromy nevidíme les a postupně můžeme dojít k tomu, že budeme živí pouze z raw food, které mimochodem obsahuje spoustu antinutričních látek, a troufám si tvrdit, že z dlouhodobého hlediska jde spíše o způsob sebepoškozování. 

Nebo můžeme dojít k tomu, že budeme jíst "NO FOOD", stanou se z nás breathariáni a budeme se živit vesmírnou energií, tzv. "pránou", stejně jako Henri Monfort, který již devět let nepozřel sousto jídla. Uznávám, že jsou věci mezi nebem a zemí, které nelze racionálně vysvětlit a Henri Monfort toho může být příkladem (je však zvláštní, že se odmítá podrobit objektivnímu sledování pod dohledem lékařů).

Klademe na jídlo jen ty nejpřísnější a nejzdravější nároky?

Úpěnlivé lpění na zdravém jídle, které musí splňovat naše nejpřísnější kritéria, je označováno termínem ortorexie, který v roce 1997 zavedl lékař Steven Bratman. Orthorexia nervosa je psychická porucha pramenící z obsese (posedlostí) zdravým jídlem. Mezi další příznaky toho, že ortorexií trpíme, patří i fakt, že nabádáme okolí k tomu, co děláme my. Chceme přece, aby naši blízcí byli zdraví, tak proč nás nechápou? (Kinzl, 2006)

Varovný vykřičník by se nám měl rozsvítit v hlavě, jakmile náš profil na Instagramu nebo jiných sociálních sítích začnou zaplavovat fotky jídel s hashtagy #sugarfree #dairyfree #glutenfree #oilfree #grainfree #meatfree #100%BIO #plantbased #rawvegan a další možná i nemožná označení fotografií. 

V takovém bodě bychom se měli hluboce zamyslet nad termínem zdravá strava a případně navštívit psychologa, který s námi vše probere třeba společně s nutričním terapeutem.

Otroci zdravé stravy aneb Když se ze zdravého životního stylu stane posedlost
obrázek z recoveryranch.com

Jaké zdravotní problémy nám kvůli ortorexii hrozí?

Jeden příběh ze života promluví za vše. V roce 2014 americká instagramerka a wellness bloggerka Jordan Younger zjistila, že jí ve věku 23 let vypadávají vlasy. Což pro bloggerku o zdravém životním stylu z New Yorku bylo nemilé zjištění, protože se stravovala nejzdravěji, jak jen mohla. 

Její fotky jídel na Instagramu s hashtagy zmíněnými výše to přece dokládaly. Younger prodala neuvěřitelných 40 000 kopií svého online kurzu za 25 USD volně přeložen jako"pětidenní očistný program" založený na zdrojích potravy splňujících RAW rostlinná kritéria, převážně ve formě džusů.

Sama Younger se dostala do bodu, kdy ztratila menstruaci, neměla dostatek energie ve stravě, začaly jí padat vlasy a ocitla se tak v blízkosti typických ženských problémů při honbě za dokonalým tělem (atletické triády).

Pomohl jí až pomoc psycholog a širší pochopení problematiky výživy. Do svého jídelníčku tak opět zařadila ryby a další potraviny, za což na sociálních sítích sklidila velkou dávku nenávisti, zejména od ortodoxních veganů (Wilson, 2017).

Otroci zdravé stravy aneb Když se ze zdravého životního stylu stane posedlost

Komu hrozí ortorexie?

Prakticky každému, kdo si svůj stravovací režim promění v závislost a zuby nehty lpí na jeho přísném dodržování za jakýchkoliv podmínek. Vznik ortorexie je také podmíněn věkem, pohlavím, úrovní dosaženého vzdělání a dosaženého socioekonomického statusu (Fidan, 2010)

Mezi ohrožené skupiny lidí, které by ortorexii mohly propadnout, patří:

 1. Sportovci, u kterých je kladen vysoký důraz na jejich vzhled, jako jsou baletky, gymnastky nebo soutěžící ve fitness a kulturistických soutěžích (Segura-García et al., 2012).
 2. Umělci, jako jsou zpěváci nebo operní pěvci a tanečníci, u kterých hraje vzhled obrovskou roli (Aksoydan & Camci, 2009).
 3. Pracovníci ve zdravotnictví nebo osoby poskytující zdravotní péči.
 4. Mladí lidé, kteří touží vypadat jako na obálkách novodobých časopisů a mít postavu jako digitálně upravené a zmanipulované vzory dokonalosti.
 5. Modelky a modelové, kteří jsou schopni pro úspěšný kontrakt zapřít sami sebe, a poškodit si tak své vlastní zdraví.

Co si z toho vzít?

Ortorexie často přichází pomalu a plíživě, aniž bychom si to uvědomovali. Pod touhou jíst co nejzdravěji se často uchylujeme k nelogickým a nezdravým skutkům, kdy vyřazujeme z jídelníčku celé potravinové skupiny, aniž bychom je něčím nahradili. Tak se nám může stát, že nám bude naopak ve stravě chybět spoustu minerálních látek a stopových prvků, kvůli čemuž mohou zejména dívky začít trpět anémií (chudokrevností) a třeba i atletickou triádou

Nehledejme spásu v nejnovějším zdravotním programu oblíbené youtuberky nebo instagramerky, kdy stejně nevíme, do jaké míry vkládá své příspěvky na sociální sítě reálně. Ale začněme s tím, že neexistuje vyloženě nezdravá potravina, ale existuje nezdravé množství.

Pokud jste po přečtení článku znejistěli, zda netrpíte ortorexií, udělejte si jednoduchý Bratmanův test.

 1. Plánujete svůj jídelníček několik dní dopředu?
 2. Přemýšlíte tři a více hodin denně nad dietou?
 3. Jste k sobě přísnější?
 4. Snížila se kvalita vašeho osobního života na úkor dodržování zdravého životního stylu?
 5. Upřednostníte vždy nutriční hodnotu jídla na úkor chuti?
 6. Zvýšila se vaše sebeúcta k vlastní osobě, protože žijete zdravěji?
 7. Máte pocit viny, když porušíte dietu?
 8. Zmizely z vašeho jídelníčku nekompromisně navždy všechny vaše oblíbené pokrmy?
 9. Působí vaše dieta potíže při setkání s přáteli, s rodinou nebo při stravování mimo domov?
 10. Cítíte uspokojení, když se stravujete zdravě?

Pokud jste odpověděli na čtyři až pět otázek kladně, znamená to, že byste se měli zdravým životním stylem méně zabývat. Čím více kladných odpovědí, tím větší jsou vaše sklony k ortorexii a bylo by rozumné vyhledat pomoc odborníka specializujícího se na poruchy příjmu potravy (psycholog, psychiatr, nutriční terapeut).

Pro angličtináře doporučuji zhlédnout následující reportáž ABC NEWS o ortorexii v běžném životě:

dd

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________