Pálení žáhy: Čím je způsobeno a jak se ho zbavit?

Komentáře
Pálení žáhy: Čím je způsobeno a jak se ho zbavit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Opakovaným pálením žáhy ve formě refluxní nemoci jícnu na týdenní bázi trpí průměrně 15 % Evropanů, u ojedinělých případů je tato incidence ještě mnohonásobně vyšší. 
  • Vyšší riziko rozvoje tohoto nepříjemného symptomu mají zejména těhotné ženy, obézní osoby a kuřáci. 
  • Pokud se s pálením žáhy potýkáte dlouhodobě, rozhodně se jedná o důvod k vyhledání lékaře. 

Pálení žáhy (pyróza) je jedním z nejčastějších projevů zažívacích obtíží. Vyznačuje se zejména:

  • palčivou bolestí za hrudní kostí
  • pálením v krku
  • hořkou pachutí v ústech
  • nucením k říhání
  • návrat žaludečního obsahu až do úst

Důvodem vzniku těchto potíží je tzv. gastroezofageální reflux – nedokonalé těsnění svěrače mezi jícnem a žaludkem, čímž dochází k návratu žaludečního obsahu zpět do jícnu. Sliznice jícnu však není na rozdíl od té žaludeční přizpůsobena kyselému prostředí tráveniny, což s sebou přináší právě ony zmiňované nepříjemné projevy pálení, a v dlouhodobém měřítku může vést dokonce k poškození sliznice. 

Je pálení žáhy normální? 

Jak již bylo zmíněno, pálení žáhy patří k velmi rozšířeným trávicím obtížím a v životě se s ním alespoň jednou potýká drtivá většina lidí. Pokud se tento problém vyskytuje ojediněle, není třeba se pálení žáhy nijak obávat – existuje totiž řada fyziologických příčin, které ji mohou vyvolat (viz dále). 

Problém však nastává v případě, kdy k refluxu dochází opakovaně, což vede k poškození sliznice jícnu – tento stav se nazývá refluxní nemoc jícnu a je nutné ji řešit s lékařem. V důsledku opakujícího zánětu totiž dochází na sliznici jícnu ke změně charakteru buněk, což v tomto případě zvyšuje riziko toho, že se z těchto buněk vyvine adenokarcinom jícnu. Odborně se tento stav nazývá Barrettův jícen.  

Jaké mohou být příčiny pálení žáhy?

1. Nevhodný způsob stravování

Nejtypičtějším příkladem, který může vyvolat pálení žáhy, je samotná strava. Mnohdy totiž stačí, aby se citlivější jedinec zkrátka a dobře přejedl, přičemž tlak v naplněném žaludku může způsobit právě pootevření dolního jícnového svěrače a reflux tráveniny zpět do jícnu. Problémy mohou vyvolat i specifické potraviny – často je to alkohol, příliš těžká tučná a sladká jídla, ostrá a silně kořeněná jídla nebo dokonce káva. 

Riziko pálení žáhy je pak zvýšeno i tím, že si v krátké době po jídle lehnete, nebo pracujete v předklonu. Studie také naznačují, že k refluxu jsou náchylnější kuřáci a v důsledku zvýšeného nitrobřišního tlaku také obézní osoby.

2. Těhotenství 

Pálení žáhy je častým problémem také v těhotenství, kdy si na tyto obtíže stěžuje, obzvláště pak v posledním trimestru, až 53 % žen. Příčinou je zřejmě jak zvýšený nitrobřišní tlak, tak i zvýšená koncentrace některých pohlavních hormonů, čímž může být způsobeno ochabnutí dolního jícnového svěrače.

3. Refluxní choroba jícnu

V tomto případě dochází k refluxu žaludečního obsahu do jícnu pravidelně a opakovaně, a jedná se tedy o onemocnění, které je třeba řešit s odborníkem. Její prvotní příčinou mohou být faktory nevhodného životního stylu nebo také abnormality ve struktuře či funkci jícnu, které dlouhodobě brání jeho uzavření.

4. Stres

Závěry studií naznačují, že příčiny refluxu nemusí být pouze fyzické – jistou roli pravděpodobně hraje také stres, a to zejména ten chronický. Ukázalo se např., že lidé s vyšší stresovou zátěží udávají signifikantně vyšší incidenci pálení žáhy. Vědci se však na věc dívají i z druhého úhlu pohledu a zdá se, že lidé s opakovaným refluxem jsou úzkostnější a na nepříjemné či bolestivé podněty reagují mnohem citlivěji, což by mohlo tuto souvislost také vysvětlovat. K definitivnímu potvrzení vztahu stresu a gastoezofageálního refluxu je tak potřeba dalšího výzkumu. 

Pálení žáhy: Čím je způsobeno a jak se ho zbavit?

Jak se pálení žáhy zbavit? 

Úleva od potíží vždy závisí na původní příčině vzniku refluxu. Nejprve je většinou doporučována léčba nefarmakologická, sestávající se z následujících režimových opatření:

  1. úprava stravy a omezení rizikových potravin
  2. rozdělení stravy do menších porcí
  3. pauza mezi jídlem a ulehnutím či prací v předklonu alespoň 3 hodiny
  4. redukce hmotnosti
  5. omezení kouření a kávy 

Pokud tato opatření sama o sobě nestačí, přichází na řadu léčivé přípravky. Jestliže je u vás pálení žáhy spíše vyjímečnou situací, můžete si tzv. antacida volně zakoupit v lékárně – pamatujte však na to, že se jedná zpravidla o krátkodobou úlevu bez řešení prvotní příčiny. Nejčastěji se setkáte s přípravky snižující produkci a agresivitu žaludečních šťáv, čímž dochází ke zmírnění obtíží (Rennie). Další alternativou jsou výrobky tvořící na hladině obsahu žaludku ochranou “plovoucí” vrstvu, čímž mechanicky zabrání trávenině pronikat zpět do jícnu (Gaviscon liquid). 

V případě refluxní nemoci jícnu vám lékař doporučí nejčastěji tzv. inhibitory protonové pumpy, které potlačují produkci kyseliny chlorovodíkové (HCl) v žaludku, a kromě úlevy od akutních potíží tak napomáhají i zabránění opakovanému refluxu a podporují hojení sliznice jícnu. Příkladem takového léčiva je např. Omeprazol, Lansoprazol. 

Další možností jsou antagonisté H2 receptorů, které představují starší generaci léčiv potlačujících produkci HCl – narozdíl od inhibitorů protonové pumpy však působí pouze proti aktivaci H2 buněk a mohou tak být méně efektivní. Zástupcem je např. Famosan. 

V kombinaci s těmito léčivy pak mohou být využívána tzv. prokinetika, která podporují motilitu trávicího traktu a urychlují tak uvolnění žaludečního obsahu směrem do pasáže střevy. 

Co si z toho vzít? 

Pálení žáhy může pořádně zkomplikovat život – jedná se o velmi častý projev zažívacích obtíží a jeho riziko je zvýšeno zejména u těhotných žen, obézních osob nebo kuřáků. Potkat ale může doslova každého, stačí se pořádně přejíst nebo to přehnat s dráždivými potravinami. Jestliže vás reflux trávicích šťáv zpět do jícnu netrápí pravidelně, není třeba se znepokojovat. Předcházet mu můžete pomocí některých režimových opatření, popř. si pomoci antacidy.

Jestliže u vás však pálení žáhy není ojedinělé, problém byste rozhodně měli řešit s lékařem, který navrhne vhodnou léčbu a zároveň se postará o prevenci vzniku tzv. Barrettova jícnu, který významně zvyšuje riziko rozvoje karcinomu na jeho sliznici.

Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Opravdu káva s mlékem škodí zdraví a způsobuje trávicí potíže?
Poškozuje káva s mlékem naše zdraví tak, jak nám tvrdí někteří "odborníci"? Pojďme se na tohle často diskutované téma podívat odborným okem.
Znáte psyllium? Pomůže se zažíváním i při hubnutí
Znáte psyllium? Pomůže se zažíváním i při hubnutí
Psyllium obsahuje rozpustnou vlákninu, která je nezbytná pro správné zažívání a vyživení střevní mikroflóry. Čím se psyllium liší od jiných vláknin a jak ho užívat pro maximum benefitů?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Jak přirozeně podpořit správnou funkci trávení?
Trávící soustava se u běžného člověka rozhodně nenudí. Někdy maká na plný výkon a jindy neví, co by z nudy dělala. Občas nás ale taky dokáže pěkně pozlobit. Jak jí ulehčit život a podpořit v celkové funkci trávení?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.