PCOS: Jak podpořit jeho léčbu životním stylem?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáře
PCOS: Jak podpořit jeho léčbu životním stylem?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Syndrom polycystických ovarií (PCOS) je jednou z nejčastějších hormonálních poruch u žen.
  • Léčba PCOS spočívá zejména v eliminaci symptomů a prevenci přidružených onemocnění.
  • Velmi důležitou součástí terapie je změna životního stylu, která má na projevy i důsledky PCOS nezanedbatelný vliv. 

Co je PCOS?

Syndrom polycystických ovarií patří mezi nejčastější endokrinopatie (tj. onemocnění funkce žláz s vnitřní sekrecí) v plodném období žen, kdy jich v 15–49 letech věku postihuje asi 6–15 %. Toto onemocnění má velmi široké spektrum příznaků, což může stěžovat jeho diagnostiku – těmi nejtypičtějšími jsou však zejména zvýšená hladina hormonů androgenů (mužské pohlavní hormony, mimo jiné i testosteron), přítomnost dlouhodobé anovulace (tj. poruchy uvolnění zralého vajíčka z vaječníků), poruchy menstruačního cyklu nebo cysty na vaječnících.

Příčina rozvoje PCOS dosud není přesně objasněna, vše však nasvědčuje tomu, že v něm uplatňují následující poruchy: nadměrná produkce luteinizačního hormonu v hypofýze, nadměrná produkce inzulinu, inzulinová rezistence, nadprodukce androgenů vaječníky nebo snížená sekrece růstového hormonu.

Jaké mohou být klinické projevy PCOS?

  • Nepravidelný menstruační cyklus. S tímto projevem se setkává drtivá většina nemocných žen, přičemž se může jednat jak o oligomenoreu (méně častá menstruace), tak i amenoreu (úplné vymizení menstruace). Vyskytnout se však může i dysmenorea (bolestivá menstruace).
  • Potíže s otěhotněním. Vzhledem k tomu, že PCOS narušuje normální průběh ovulace a dochází také ke zvýšení hladiny mužských hormonů, může být překážkou v otěhotnění. I v těhotenství však zvyšuje riziko rozvoje komplikací během gravidity i během porodu.
  • Akné. V souvislosti se zvýšenou hladinou androgenů a inzulinu může docházet k nadměrnému vzniku kožních onemocnění, případně i rozvoji dalších znaků jako nadměrné ochlupení či vypadávání vlasů (typicky v oblasti čelních “koutů”).
  • Obezita. Stav nadměrného množství tělesného tuku doprovází PCOS v 40–80 % případů, což dále zvyšuje riziko rozvoje některých gynekologických komplikací.
  • Další rizika PCOS. Do souvislosti s PCOS jsou dávány stavy jako např. cukrovka 2. typu nebo vyšší riziko rozvoje karcinom endometria. Popsány byly také stavy dyslipidemie (abnormální hladiny lipidů a lipoproteinů v krvi), zvýšeného krevního tlaku, zvýšené krevní srážlivosti nebo ukládání tuku do oblasti břicha, což dále zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění (mimo jiné).

Jaké jsou možnosti léčby PCOS?

Současné terapeutické metody PCOS jsou zaměřeny na zmírnění obtěžujících příznaků onemocnění. Cílem je samozřejmě také prevence onemocnění, které se s PCOS pojí, jako např. zmíněná cukrovka 2. typu, obezita apod. Na prvním místě je v léčbě PCOS změna životního stylu. Vyvážený jídelníček a dostatek pohybu jsou totiž předpokladem pro optimální fungování metabolických i hormonálních drah, čímž zamezí dalšímu zhoršování současného stavu, a naopak mohou pomoci mnohé symptomy eliminovat. 

Dalším článkem léčby je terapie hormonální, která nejčastěji spočívá v předepsání některého z hormonální antikoncepce. V tomto případě je však třeba pacientku vždy důkladně vyšetřit, aby nedošlo k pouhému “zamaskování” jiných zdravotních komplikací. V případě, že si žena přeje otěhotnět a nelze tohoto stavu dosáhnout samovolně, využívá se hormonální stimulace vaječníků nebo substituce gonadotropiny (LH a FSH), u některých žen může pak být navrženo také umělé oplodnění. Možností léčby je samozřejmě i chirurgická operace za účelem obnovení normální funkce vaječníků – tento efekt je však většinou pouze dočasný.

PCOS: Jak podpořit jeho léčbu životním stylem?

Jaké změny životního stylu podpoří terapii PCOS?

1. Udržení optimální hmotnosti

Jak již bylo zmíněno výše, s PCOS se často pojí i obezita, která pak zvyšuje nejen míru nepříjemných symptomů, ale také riziko rozvoje dalších komplikací. Udržení optimální hmotnosti je proto nezbytné nejen pro léčbu a prevenci přidružených onemocnění, ale také pro plnohodnotný život s minimálním množstvím omezení. Podle studie doktorky Teede se pozitivní změny dostaví již při redukci hmotnosti o 5–10 %.

2. Pravidelný pohyb

Fyzická aktivita je důležitá nejen pro regulaci hmotnosti, ale také pro optimální funkci celého organismu nebo kognitivní funkce. Navíc také snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních komplikací a může dokonce ulevit od bolesti. Typ a míra pohybu by měla být zvolena na základě vašeho celkového zdravotního stavu a konzultace s lékařem, základem je však 150–300 minut mírně až středně intenzivní aktivity týdně nebo 75–150 minut intenzivního pohybu týdně (případně jejich kombinace). Alespoň 2x v týdnu byste se měla věnovat také posilovacím cvikům.

3. Vyvážený jídelníček

Kvalita stravy výrazně ovlivňuje celkový zdravotní stav a samozřejmě také hmotnost a tělesné složení. I při terapii PCOS byste se proto měla zaměřit zejména na celistvé a minimálně zpracované potraviny, které jsou bohaté na vlákninu a široké spektrum mikronutrientů, které jsou nezbytné pro správnou funkci všech tělesných systémů. Co si představit pod pojmem “zdravé stravování”? Poradí vám článek Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování.

Konkrétně byste měla v jídelníčku dbát zejména na:

Přestože i v tomto případě je reakce na jednotlivé typy potravin individuální, existují vzhledem k povaze onemocnění takové výrobky, které mohou z krátkodobého či dlouhodobého hlediska vést ke zhoršení stavu. Jsou to zejména vysoce zpracované potraviny s nadměrným množstvím cukru, nasycených tuků nebo soli – tyto výrobky mají nízkou sytící schopnost, obsahují minimum mikroživin a vzhledem k vysokému obsahu cukru, nasycených tuků či soli mohou přispívat ke zhoršení hypertenze, dyslipidemie či cukrovky.

4. Práce se stresem

Potíže pojící se s PCOS může stupňovat také celková duševní nepohoda a vysoká míra stresu. Vyzkoušejte proto některé z následujících technik, které vám pomohou lépe zvládat stres a soustředit se na přítomnost – meditaci, mindfulness, dechová cvičení nebo jógu. Pokud se cítíte lépe pod vedením odborníka, vsaďte na psychoterapii, přičemž zejména u kognitivně-behaviorální terapie došlo u pacientek s PCOS ke zmírnění, úzkosti a vyšší kvalitě života.

Co si z toho vzít?

PCOS je jednou z nejčastějších poruch hormonálního systému u žen, přičemž terapie se zaměřuje zejména na zmírnění existujících příznaků a prevenci přidružených onemocnění. V případě hormonální léčby je však vždy nutné pacientku důkladně vyšetřit, aby nedošlo k chybné diagnóze a “překrytí” jiných zdravotních komplikací. Velmi důležitou roli má také změna životního stylu, která cílí na udržení normální hmotnosti, pravidelný pohyb, vyvážený jídelníček a práci se stresem.

Velmi pozitivní výsledky byly zaznamenány také u kognitivně-behaviorální terapie, při níž došlo k nárůstu kvality života pacientek s PCOS.

5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus
5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus
Menstruace občas dokáže pěkně znepříjemnit život – v novém článku proto najdeš 5 bylin, které mají na menstruační cyklus pozitivní vliv a pomohou ti ulevit od nepřijených příznaků PMS.
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
Průmyslově zpracované potraviny: 7 tipů, jak jich jíst méně
Průmyslově zpracované potraviny: 7 tipů, jak jich jíst méně
Průmyslově zpracované potraviny jsou levné, praktické a jejich příprava je až směšně jednoduchá. Je tu ale jeden háček – našemu zdraví příliš neprospívají. Jak tedy jednoduše snížit jejich příjem?
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
Jak jíst správně aneb zásady zdravého stravování
S pojmem "zdravé stravování" jste se již jistě někdy setkali – co si pod ním ale představit a jak ho nejlépe převést do praxe? Poradí vám dnešní článek.
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
10 netradičních zdrojů bílkovin pro pestrý jídelníček. Znáte je všechny?
Zapomeňte na nudu, na talíři je důležitá pestrost! Kuřecí s kuřecím je minulostí, seznamte se s 10 lahodnými zdroji bílkovin, které osvěží váš jídelníček a uspokojí vaše po bílkovinách lačnivé svaly.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Zázrak jménem skořice: jaké má účinky na zdraví, a jak vybrat tu pravou?
Zázrak jménem skořice: jaké má účinky na zdraví, a jak vybrat tu pravou?
Skořice je celosvětově velmi vyhledávaným a oblíbeným kořením – veděli jste ale, že kromě skvělé chuti vám může nabídnout i spoustu benefitů v oblasti zdraví? A jak vlastně vybrat tu pravou?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
Hormonální antikoncepce: druhy, využití, výhody i rizika
Hormonální antikoncepce: druhy, využití, výhody i rizika
Hormonální antikoncepce je velmi rozšířenou metodou ochrany proti nechtěnému početí. Může však nabídnout i jiné výhody? A jaká jsou rizika jejího užívání?
Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Generace mileniálů stojí na přelomu v mnoha oblastech – jednou z těch horších je však strmý nárůst míry úzkostí, deprese a dalších duševních onemocnění. Proč jsou tyto obtíže u mileniálů tak rozšířené, a co může být jejich příčinou?
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Co jsou omega-3 mastné kyseliny a proč jsou pro nás nepostradatelné
Jídelníček není jen o energii, ale také o tom, jak je tato energie situována do jednotlivých živin, makroživin a jak s ní dokážeme pracovat. Omega‑3 mastné kyseliny jsou nedílnou součástí vyváženého jídelníčku. Jak je můžeme využít?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co to vlastně jsou antioxidanty, jaký mají vliv na fungování lidského těla a jak se doplňují s vlastními antioxidačními systémy našeho těla? To vše se dozvíte v našem dnešním článku.