Píchání v boku při běhu - jak na něj?

Komentáře
Píchání v boku při běhu - jak na něj?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Píchání v boku při pohybové aktivitě postihuje mnoho sportovců, za které by běžci mohli vyprávět. U nich se totiž tento problém vyskytuje nejčastěji, kdy v průměru asi každý pátý výběh doprovází píchání v boku. Ve valné většině případů se nejedná o nijak závažnou zdravotní komplikaci, jelikož zpravidla odezní již při běhu. Naopak asi jen v jednom případu z deseti je píchání v boku tak silné, že vede k nutnosti sportovní aktivitu zcela přerušit. Čím je píchání v boku způsobeno a lze se mu bránit?

U koho se píchání v boku vyskytuje nejčastěji?

S pícháním v boku nejvíce bojují děti a méně trénovaní sportovci. Například u osob starších 40 let je píchání v boku asi dvakrát méně časté v porovnání se sportovci do 20 let věku. Stejně tak vyšší trénovanost je zárukou o trochu méně častých symptomů, avšak ani profesionální sportovci se píchání v boku zcela nevyhnou. S pícháním v boku se nejčastěji setkáme u běžců, triatlonistů nebo u jezdců na koni. O trochu méně časté je u plavců a prakticky vůbec se jím nemusí zabývat cyklisté, u kterých je přibližně desetkrát méně časté v porovnání s běžci či jezdci na koni.

Píchání v boku je také spojeno s intenzitou pohybové zátěže, přičemž jednoduše platí, že vyšší intenzita zvyšuje pravděpodobnost symptomatických projevů. Zvolnění tempa je proto jednoduchým a okamžitým řešením píchání v boku, jelikož dokáže ulevit ve více než 70 % případů.

obrázek z istockphoto.com

Hledání správné příčiny: může za bolesti pobřišnice?

Problematika píchání v boku je dost pravděpodobně známá již mnoho set let, a tak se již v první polovině 20. století začaly objevovat vědecké publikace s návrhy teoretického objasnění. Postulovaly se zejména 2 možné teorie – nedostatečné prokrvení bránice při sportovní zátěži (40. léta) a mechanický stres působící na vazy zajišťující stabilitu vnitřních orgánů (20. léta). Zatímco „brániční teorie“ byla vyvrácena s nástupem moderních přístrojů, teorie mechanického stresu je často zmiňována i v dnešní době. Jelikož se však píchání v boku někdy objevuje také u sportů, u kterých nedochází k velkým otřesům (například při plavání), je dnes i tato teorie na hraně vyvrácení.

V dnešní době je nejčastěji přijímána teorie, která si píchání v boku vysvětluje jako následek podráždění vnější pobřišnice (tenká blána přiléhající na břišní dutinu), které vzniká během sportovní aktivity třením s vnitřní pobřišnicí. Tato teorie dokáže uspokojivě vysvětlit přesnou lokalizaci bolesti, častější výskyt u dětí, vyvolání symptomů pohybem nebo častější projevy při naplněném žaludku.

Můžeme se bránit?

Jelikož samotná etiologie píchání v boku není stále zcela objasněná, není shoda ani na univerzálních principech prevence před těmito symptomy. Navíc s některými faktory ihned jednoduše nic nezmůžeme (věk, trénovanost, zvýšená náchylnost k symptomům apod.). Na základě pozorování ovšem vědci navrhují několik možných způsobů, které nás mohou před pícháním v boku ochránit, nebo alespoň o něco málo snížit pravděpodobnost, že se příznaky při sportu projeví. Ty se dají shrnout do následujících doporučení:

  1. Nejezte velká jídla do 2 hodin před plánovaným začátkem sportovní aktivity. Při častých obtížích s pícháním v boku se větším jídlům vyhněte až 3–4 hodiny před počátkem pohybové aktivity. Zvětšený objem žaludku totiž může na pobřišnici a břišní stěnu vyvíjet větší tlak. 

  2. Před sportovní aktivitou se vyhněte sladkým limonádám, džusům a dalším hypertonickým nápojům (typicky se jedná o tekutiny s vysokým obsahem cukru). U těchto nápojů totiž bylo pozorováno, že projevy píchání v boku zhoršují. 

  3. Místo krátkých tréninků o vysoké intenzitě se raději držte v „úsporném módu“ o delší době trvání. Při volnějším tempu je totiž menší pravděpodobnost, že bude běh doprovázet píchání v boku. 

  4. Během sportovního výkonu dbejte na hluboké a pravidelné dýchání, při běhání si můžete frekvenci dechu hlídat podle frekvence kroků (například každé 2 kroky nádech, každé 2 kroky výdech). 

Některé studie také naznačují, že píchání v boku je častější u sportovců, kteří mají oslabené hluboké břišní svaly, zejména příčný sval břišní (m. transversus abdominis). Je možné, že jejich posílení (pomocí komplexních cviků s volnou dráhou pohybu nebo planku včetně jeho variací) se symptomy píchání v boku může pomoci.

obrázek z istockphoto.com

Co si z toho vzít?

Píchání v boku je nepříjemná komplikace, která čas od času potká téměř každého sportovce. Některé osoby stejně tak jako některé typy sportů však mají k těmto symptomům větší náchylnost (například mladí a málo trénovaní jedinci nebo typicky běžci a jezdci na koni). Přesná příčina píchání v boku do současné doby není známá, i přesto existuje řada teorií o etiologii těchto symptomů. V současné době se zdá, že na vině je zejména tření mezi vnější a vnitřní pobřišnicí, které je vyvolané častými vertikálními pohyby trupu při současně vzpřímeném postoji.

Způsob, jak zcela eliminovat píchání v boku při sportu, dosud není známý. I přes to se ale píchání v boku můžeme alespoň částečně bránit. Vyhnout bychom se měli objemným jídlům konzumovaným těsně před sportovní zátěží, vhodné nejsou ani sladké a hypertonické nápoje. Stejně tak intenzita zátěže hraje u píchání v boku důležitou roli, proto není někdy na škodu přejít do volnějšího tempa a vytrvat po delší dobu.

5 tipů, jak se zlepšit v běhání
5 tipů, jak se zlepšit v běhání
Co změnit v běžeckém tréninku, když se přestanete zlepšovat? V tomto článku vám představíme hned několik způsobů, jak překonat stagnaci a znovu nakopnout běžeckou výkonnost.
6 důvodů, proč začít běhat
6 důvodů, proč začít běhat
Běh je super pomocníkem nejen při hubnutí. Víte ale, jaké další výhody má a proč byste ho měli zařadit do svého tréninkového plánu?
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?