Pijete pravidelně čaj? Zjistěte, jaké výhody přináší

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný před 5 měsíci
Pijete pravidelně čaj? Zjistěte, jaké výhody přináší
obrázek ze shutterstock.com

Že je pití čaje prospěšné pro fungování organismu? To není žádná novinka, vždyť staří Číňané to věděli už několik tisíc let zpátky. Dnes máme navíc mnoho vědeckých studií, které blahodárné působení čaje na lidský organismus potvrzují. 

Jaké možné zdravotní benefity jsou spojeny s pitím čaje?

Pití čaje je také spojeno s celkovou nižší úmrtností, dá se tak v nadsázce mluvit o hotovém elixíru zdraví. 

Jak je to ale s podporou mozkové činnosti, udělá ze mě čaj Einsteina?

To se rozhodli prozkoumat vědci ze Singapuru, a tak do své studie z roku 2019 angažovali lidi, kteří pravidelně pijí čaj (podmínka byla pravidelná konzumace čaje po dobu 25 let). Proti nim postavili čajové abstinenty, jenž se různým druhům čaje vyhýbali nejméně 25 let. 

Na těchto dvou skupinách poté testovali fungování mozku. Zkoumali nerovnoměrnosti v mozkových hemisférách a analyzovali síť nervových buněk. K čemu tito výzkumníci došli?

Mozek je strukturovaný orgán, který se v průběhu života formuje a vyvíjí. Podpoří pravidelné pití čaje jeho fungování?

Abychom dokázali pochopit výsledky bádání singapurských vědců, musíme se na chvíli zastavit u samotného fungování mozku. Ten se skládá z několika specializovaných regionů, mezi kterými je zajištěna komunikace pomocí vedení nervového signálu. Je to jako jet autem a hledat nejschůdnější cestu z bodu A do bodu B. Čím rychlejší cesta, tím výkonnější mozek. A jak nám toto cestování po mozku usnadní čaj?

Vědci ze Singapuru došli k závěru, že právě blahodárné působení čaje na mozek spočívá v samotném formování nervové sítě. Pravidelné pití čaje totiž formuje uspořádanější síť nervových buněk, díky čemuž může signál procházet mozkem efektivněji a rychleji. To je důležité především u starších osob, jelikož s věkem je síť nervových buněk v mozku stále hůře propojená.

obrázek ze shutterstock.com

K získání všech benefitů z čaje je třeba ho pít pravidelně a dlouhodobě

Srovnávat mozkovou síť lidí pravidelně pijících čaj od čajových abstinentů? To je jako srovnávat německou dálniční síť s tou tuzemskou. Ani ta však nevznikla ze dne na den, a proto je třeba pro viditelné výsledky konzumovat čaj pravidelně a dlouhodobě. To neznamená, že musíte den co den pít několik šálků denně, ale jeden šálek každý den je dobrý začátek, jak z čaje udělat součást vašeho životního stylu.

Nutno však podotknout, že pití čaje je jen jeden dílek mozaiky k výkonnějšímu fungování mozku. Celkovým aktivním životním stylem s dostatkem pohybu, odpočinku, spánku, relaxace a kvalitní stravy se zastoupením potravin, které pozitivně působí na mozkovou činnost, teprve dokážeme svůj mozek nasměrovat k lepším výkonům.   

Co si z toho vzít?

 • Podle studie Junhua Liho je pití čaje spojeno s vytvořením lépe strukturované sítě nervových buněk v mozku, která dokáže efektivněji přenášet nervový signál mezi jeho jednotlivými regiony, čímž je možné zlepšit postřeh a snížit dobu potřebnou k vyhodnocení situace.
 • Pití čaje z vás nejspíš Einsteina neudělá, ale může pomoci udržet dobrou paměť či zvýšit reakční rychlost i v pokročilém věku.
 • Zároveň pití čaje působí jako prevence před stárnutím mozku a před neurodegenerativními onemocněními, jako je třeba Alzheimerova choroba či Parkinsonova choroba.
 • Vedle působení na mozkovou činnost je pití čaje spojeno s prevencí vzniku kardiovaskulárních chorob, rakoviny prsu a s nižší celkovou úmrtností.

[eshoplink]

Li J. et al. (2019). Habitual tea drinking modulates brain efficiency: evidence from brain connectivity evaluation. Aging 11:11

Feng L. et al. (2012). Association between tea consumption and depressive symptoms in older Chinese adults. J Am Geriatr Soc 60:12

Imai K. et al. (1997). Cancer-preventive effects of drinking green tea among a Japanese population. Prev Med 26:6

Cheng T. O. (2006). All teas are not equal: the Chinese green tea and cardiovascular health. Int J Cardiol 106:3

Poděkuj autorovi
26 lidí již poděkovalo
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________

Diskuze k článku