Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Pijete pravidelně čaj? Zjistěte, jaké výhody přináší

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 26. 12. 2020 Poprvé publikováno 24. 9. 2019
Aktualizováno 26. 12. 2020
Pijete pravidelně čaj? Zjistěte, jaké výhody přináší

Že je pití čaje prospěšné pro fungování organismu? To není žádná novinka, vždyť staří Číňané to věděli už několik tisíc let zpátky. Dnes máme navíc mnoho vědeckých studií, které blahodárné působení čaje na lidský organismus potvrzují. 

Jaké možné zdravotní benefity jsou spojeny s pitím čaje?

Pití čaje je také spojeno s celkovou nižší úmrtností, dá se tak v nadsázce mluvit o hotovém elixíru zdraví. 

Jak je to ale s podporou mozkové činnosti, udělá ze mě čaj Einsteina?

To se rozhodli prozkoumat vědci ze Singapuru, a tak do své studie z roku 2019 angažovali lidi, kteří pravidelně pijí čaj (podmínka byla pravidelná konzumace čaje po dobu 25 let). Proti nim postavili čajové abstinenty, jenž se různým druhům čaje vyhýbali nejméně 25 let. 

Na těchto dvou skupinách poté testovali fungování mozku. Zkoumali nerovnoměrnosti v mozkových hemisférách a analyzovali síť nervových buněk. K čemu tito výzkumníci došli?

Mozek je strukturovaný orgán, který se v průběhu života formuje a vyvíjí. Podpoří pravidelné pití čaje jeho fungování?

Abychom dokázali pochopit výsledky bádání singapurských vědců, musíme se na chvíli zastavit u samotného fungování mozku. Ten se skládá z několika specializovaných regionů, mezi kterými je zajištěna komunikace pomocí vedení nervového signálu. Je to jako jet autem a hledat nejschůdnější cestu z bodu A do bodu B. Čím rychlejší cesta, tím výkonnější mozek. A jak nám toto cestování po mozku usnadní čaj?

Vědci ze Singapuru došli k závěru, že právě blahodárné působení čaje na mozek spočívá v samotném formování nervové sítě. Pravidelné pití čaje totiž formuje uspořádanější síť nervových buněk, díky čemuž může signál procházet mozkem efektivněji a rychleji. To je důležité především u starších osob, jelikož s věkem je síť nervových buněk v mozku stále hůře propojená.

Pijete pravidelně čaj? Zjistěte, jaké výhody přináší

K získání všech benefitů z čaje je třeba ho pít pravidelně a dlouhodobě

Srovnávat mozkovou síť lidí pravidelně pijících čaj od čajových abstinentů? To je jako srovnávat německou dálniční síť s tou tuzemskou. Ani ta však nevznikla ze dne na den, a proto je třeba pro viditelné výsledky konzumovat čaj pravidelně a dlouhodobě. To neznamená, že musíte den co den pít několik šálků denně, ale jeden šálek každý den je dobrý začátek, jak z čaje udělat součást vašeho životního stylu.

Nutno však podotknout, že pití čaje je jen jeden dílek mozaiky k výkonnějšímu fungování mozku. Celkovým aktivním životním stylem s dostatkem pohybu, odpočinku, spánku, relaxace a kvalitní stravy se zastoupením potravin, které pozitivně působí na mozkovou činnost, teprve dokážeme svůj mozek nasměrovat k lepším výkonům.   

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________