Pití teplé vody: zázrak nebo mýtus?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Pití teplé vody: zázrak nebo mýtus?
Image by Holiak on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Pití dostatečného množství vody je jedním z pilířů zdravého životního stylu.
  • Díky dodržování uspokojivého pitného režimu se vyhnete zhoršení kognitivních funkcí, poklesu výkonnosti či únavě.
  • Existují tvrzení prohlašující, že horká voda oplývá ve srovnání se studenou zdravotními benefity, jako je lepší trávení, zmírnění přetížení nebo podpora relaxace.

Horká voda, nejčastěji s citrónem, nalačno je opěvovaná už delší dobu. Co je na tom ale pravdy? Je opravdu ohřátá voda v některých prvcích hodnotnější než její klasická verze? Tento článek představí základní důvody dostatečného pitného režimu a objasní jak potenciální benefity, tak mýty horké vody.

Pitný režim v číslech

Aneb proč je důležité pít? Asi nejvíc nasnadě je fakt, že lidské tělo obsahuje průměrně 60 % vody u dospělého muže a 55 % u dospělé ženy. Už z toho důvodu by pro vás měl být dostatečný pitný režim prioritou. Ve vašem organismu zajišťuje efektivní látkovou výměnu, správnou funkci ledvin, ale také plnou výkonnost orgánů těla, tělesných i duševních funkcí. Naopak při dehydrataci se hůř vylučují odpadní látky, snižuje se soustředěnost, schopnost regulace tělesné teploty, sportovní výkonnost, můžou se také ozvat bolesti hlavy.

Jak těmto strašákům předejít? Obecné doporučení říká, že dospělý člověk by měl denně přijmout 30–45 mililitrů tekutin na kilogram své hmotnosti. Tedy například 80 kilogramový muž by měl vypít alespoň 2,8–3,2 litrů v klidovém režimu. V případě sportu, abnormální námahy, ale i při vyšších teplotách se tato hodnota zvedá o 0,5–1 litr. Zároveň je dobré mít na mysli, že se toto číslo nemá kvůli kalorické hodnotě a vyššímu obsahu cukru zakládat na džusech, šťávách, smoothie a podobně, spíše na vodě či neslazených čajích.

7 potenciálních benefitů pití horké vody

  • Zmírnění ucpaného nosu: pára, tvořící se nad horkou vodou, respektive její opatrné vdechování může pomoci uvolnit ucpané dutiny, a dokonce zmírnit bolesti hlavy. Podle starší studie z roku 2008 poskytoval horký nápoj (ne nutně voda, ale klidně čaj), rychlou a trvalou úlevu od rýmy, kašle, bolesti v krku a únavy.
  • Podpora trávení: pití dostatečného množství vody obecně udržuje trávicí systém v pohybu. Někteří ovšem tvrdí, že horká voda podporuje trávení oproti klasické ještě o něco víc. Studie z roku 2016 dokonce prokázala, že teplá voda může mít příznivé účinky na střevní pohyby a vypuzení plynů po operaci. K prokázání této hypotézy je ale zapotřebí více výzkumů, ačkoli pokud máte pocit, že pití horké vody/čaje pomáhá vašemu trávení, není na škodu ji použít jako podpůrnou pomoc.
  • Snížení třesu v chladu: studie z roku 2017 uvádí, že pití teplých tekutin může eliminovat přirozenou reakci těla v chladných podmínkách, třes. Konzumace horké vody pomohla subjektům vynaložit méně úsilí k udržení jejich tělesné teploty, což může být přínosné pro lidi pracující nebo žijící v chladnějších podmínkách.
  • Zlepšení krevního oběhu: zdravý průtok krve ovlivňuje celou řadu věcí, od krevního tlaku až po riziko kardiovaskulárních onemocnění. Teplá koupel pomáhá vašim oběhovým orgánům – tepnám a žilám – expandovat a účinněji rozvádět krev po celém těle. Podobný účinek může mít i pití horké vody. Pro potvrzení je ovšem nutné více výzkumu.
  • Snížení hladiny stresu: vzhledem k tomu, že pití vody pomáhá zlepšit funkce centrálního nervového systému, se můžete po její konzumací cítit méně úzkostlivě. Podle studie z roku 2014 měl nižší příjem tekutin za následek snížení pocitů klidu, spokojenosti a pozitivních emocí.
  • Zmírnění příznaků achalázie: achalázie je stav, během kterého má váš jícen potíže s přesunem potravy dolů do žaludku. Lidé trpící touto situací mohou mít často pocit, jako by jim jídlo uvízlo v jícnu místo toho, aby se přesunulo do žaludku. Výzkumníci si nejsou jisti proč, ale starší studie z roku 2012 zjistila, že pití teplé vody může pomoci právě těmto lidem polykat i trávit pohodlněji.
Pití teplé vody: zázrak nebo mýtus?
Image by master1305 on Freepik

Jaká jsou naopak rizika, či rozšířené mýty?

1. Popálení

Jedná se o primární riziko při pití horké vody. Na první pohled vychladlá voda (ať už klasická či v podobě čaje), může stále spálit jazyk, chuťové pohárky, patro nebo tkáně v hrdle jedince. Kvůli zvýšenému riziku nádorového onemocnění jícnu by také nápoj neměl mít více než 70 °C.

2. Detoxikace

Mezi nejčastější mýty konzumace horké vody pak patří detoxikace organismu. K této hypotéze ovšem neexistují žádné definitivní důkazy. Studie z roku 2020 sice zjistila, že pití optimálního množství vody může pomoci chránit ledviny a zároveň ředit odpadní látky v krvi, opět se ale jednalo o pitný režim jako takový, bez ohledu na teplotu vody.

3. Zrychlení metabolismu

Dalším známým mýtem je pomoc při redukci hmotnosti či zázračné zrychlení metabolismu. Opírá se o předpoklad, že váš trávicí systém potřebuje snížit teplotu horké vody na teplotu vašeho těla, aby mohl tekutinu absorbovat, což má spalovat kalorie. To je ale nesmysl– organismus musí na tělesnou teplotu zahřát naopak studené tekutiny (i když se stále jedná o zanedbatelné množství energie). Úplně stejně je na tom zázračné zrychlení metabolismu, jehož rychlost je poměrně stabilní a většinou určena velikostí, věkem, pohlavím a genetikou, ne teplotou vody, jež vypijete.

Obecně nemá pití horké vody žádné škodlivé účinky. Stejně jako zázračné benefity, o kterých občas slyšíte. Zda bude voda, jež vypijete studená, teplá nebo v podobě neslazeného čaje, je úplně jedno.

Existuje ideální teplota horkých nápojů obecně?

Je tedy vůbec nějaká rádoby ideální teplota? Horké nápoje (káva nebo čaj) se zpravidla podávají k blížícímu se varu, z důvodu lepšího vyluhování příslušných ingrediencí. Že by tím ale jakkoli sílily jejich klasické účinky se říct nedá. Jednoduchou odpovědí by však mohl být výsledek studie z roku 2008, který uvádí optimální teplotu pití kávy 57,8 °C. Ta snižovala riziko popálení, a přesto nabízela příjemné pocity horkého nápoje. Většinou se u vody i jídla uvádí 54–71°C maximálně. Při vyšší teplotě a dlouhodobé konzumaci se může zvyšovat riziko rozvoje karcinomu jícnu.

Co si z toho vzít?

Pitný režim je klíčovým bodem zdravého životního stylu. Lidské tělo je tvořeno z 60 % právě vodou, která zajišťuje například efektivní látkovou výměnu, správnou funkci ledvin nebo plnou výkonnost orgánů těla. Trend pití horké vody může mít potenciální benefity, mezi něž patří snížení třesu v chladu nebo pomoc při ucpaném nosu a chřipce, sama o sobě ovšem nemá zázračné účinky, které jsou na internetu často prezentované (zrychlení metabolismu apod.).

Proto vždy záleží především na preferencích jedince, pokud je pro vás teplá voda s citrónem, limetou nebo třeba čaj ideálním pomocníkem pro dodržování pitného režimu, určitě jej tak využívat můžete. V případě, že ne, vůbec nevadí, stačí se hlavně řídit pravidlem 30–45 mililitrů tekutin na kilogram tělesné hmotnosti a uvidíte, že pozitivní účinky dorazí i tak!

Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Podle zběžného průzkumu ve vodách Internetu by se zdálo, že celerová šťáva umí zázraky. Opravdu nám pomůže zhubnout, detoxikovat se, nebo je to jeden velký nesmysl?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
O pitné kohoutkové vodě se často říká, že je plná hormonů a estrogenů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Co je na tom pravdy a jak jsme na tom s kvalitou pitné vody v rámci vodovodních sítí v České republice?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Fakta místo dohadů! Kolik bílkovin máme jíst a kolik jich skutečně využijeme?
Čím víc, tím líp, anebo maximálně 30 gramů v jednom jídle? Dnes se konečně dozvíme pravdu!
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?
Bylinné čaje: Úleva od nachlazení i stresu – umíte vybrat ten správný?
S nadcházejícím podzimem se hrnky s voňavým a kouřícím čajem stávají každodenní rutinou – je vám ale známo, jaké výhody vám mohou nálevy z konkrétních bylin přinést? Jak bylinný čaj správně připravit a na jaký druh bylinek vsadit, vám osvětlí dnešní článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?