Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?

Komentáře
Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?
obrázek z freepik.com/user18526052
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Ačkoliv normálně potem ztratíme jen necelých 500 ml tekutin denně, v létě to může být klidně několik litrů. 

  • Tekutiny je nutné doplňovat pro udržení sportovní výkonnosti a správného fungování mozku. 

  • Při letních sportech doplňujte 400–800 ml tekutin za hodinu, při fyzicky náročné práci na slunci vypijte alespoň 3 sklenice vody za hodinu. 

Když se dostaví pocit žízně, je už většinou pozdě. Tedy ne tak moc pozdě, abychom si odnesli zdravotní následky, ale dost pozdě na to, abychom už naše tělo vystavili dehydrataci, protože žízeň už projevem mírné dehydratace je. Dehydratace se může projevit únavou, sníženými kognitivními funkcemi nebo třeba poklesem sportovní výkonnosti. Jelikož v průběhu letních měsíců jsou tělesné ztráty tekutin vyšší než kdykoliv jindy během roku, je dobré věnovat pitnému režimu zvýšenou pozornost. 

V jedné studii bylo zjištěno, že běžní Řekové ztrácí v létě v průměru o 40 % více tekutin než v zimě. Na čem to závisí a kolik tekutin navíc bychom měli vypít během letních měsíců?

Tělo o tekutiny přichází stále, v létě ale ještě víc

Každý den lidské tělo ztratí v průměru 1,5 až 3 litry tekutin. Největší část organismus vyloučí močí, necelý půllitr ztratí vydechováním vodní páry a jen malou část (přibližně 200 ml) vylučuje stolicí. Kapitola sama pro sebe jsou ztráty spojené s pocením. Zatímco za 24 hodin pobytem v místnosti o pokojové teplotě vypotíme jen necelých 500 ml, fyzicky náročnou prací v letním horku lze ztratit i více než 2 litry tekutin za hodinu. 

Jelikož už ztráta 1–2 % tělesné hmotnosti má negativní vliv na kognitivní funkce a na fyzický výkon, je potřeba tekutiny průběžně doplňovat. Spolehnout se přitom můžete na minerální vody či klasickou kohoutkovou vodu, případně neslazené čaje nebo ředěné ovocné a zeleninové šťávy. Určitý podíl tekutin získáme také z pevné stravy a zbývajících několik set mililitrů získáme samotným metabolickým zužitkováním přijatých makroživin. 

Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?

O kolik v létě pít víc? Záleží na typu práce a fyzické aktivitě

V průměru se říká, že na každý 1 kg hmotnosti je zapotřebí přijmout asi 30–45 ml tekutin. Pro osobu o hmotnosti 70 kg to dělá něco mezi 2,1 až 3,2 litry tekutin denně. Těmito čísly se ale řiďte pouze v případě, kdy během dne nesportujete a pracujete převážně z kanceláře. 

Proč mohou být skutečné potřeby tekutin v létě ještě mnohem vyšší? 

1. VENKOVNÍ TRÉNINK V LÉTĚ

Už dvěma hodinami sportování v létě lze vypotit tolik, kolik tělo vydá jindy za celý běžný a pohybově málo aktivní den. Ztráty tekutin je nutné doplňovat, a to nejlépe již během samotného výkonu. 

2. FYZICKY NÁROČNÁ PRÁCE VENKU

Pokud převážnou část pracovní náplně trávíte venku, mělo by se to odrazit na vašem pitném režimu

Kolik lze vypotit letním sportováním? 

Množství ztracených tekutin při fyzické aktivitě závisí mj. na pohlaví, hmotnosti a typu sportu. Je také známo, že mezi lidmi existují velké rozdíly, roli může hrát také aklimatizace na prostředí. Při intenzivním sportování lze však ztráty tekutin odhadnout z publikace Americké akademie sportovní medicíny (ACSM): 

Typ sportovní aktivityMíra pocení (l/hod)
Fotbalový trénink1,46 
Plavání0,37
Tenisový zápas1,60
Letní přespolní běh1,77
Basketbal1,37

Ačkoliv během sportovní aktivity není cílem doplnit každou ztracenou kapku potu, klíčové je zabránit dehydrataci vyšší než 1–2 %. Snažte se za každou hodinu sportovní aktivity vypít alespoň 400–800 ml tekutin. Preferujte čistou vodu, u delších sportovních aktivit jsou vhodné sportovní hypotonické nápoje obsahující cukry a elektrolyty.

Pokud trénujete ve velmi horkých podmínkách a současně je váš výkon velmi intenzivní, ani 800 ml za hodinu nemusí stačit. Příkladem je letní maraton, při kterém vědci ve studii odhadují, že při rychlosti vyšší než 12,5 km/hod a hmotnosti vyšší než 70 kg dochází k dehydrataci vyšší než 1 % i při doplňování 800 ml tekutin za hodinu. 

  • Během sportovního tréninku v létě pijte asi 400–800 ml tekutin za hodinu fyzické aktivity. 

  • Po dokončení sportovní aktivity vypijte průběžně 1 litr za každý kilogram ztracené hmotnosti. 

Pitný režim v létě: kolik tekutin navíc bychom měli vypít?

Jak si poradit s prací v horkém prostředí?

Mnohem zrádnější je práce ve venkovním prostředí. Zatímco u sportovního tréninku je láhev s pitím takřka povinnou výbavou, u běžné práce tomu tak často není. Může to být ale velký problém, protože ztráty tekutin u fyzicky náročné práce v horkých letních měsících může být více než 1,5 litrů tekutin za hodinu, což je podobné jako u sportovního tréninku. 

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) doporučuje vypít sklenici vody každých 15–20 minut manuální práce v horkém prostředí. Jinou cestou se tak dostává k podobným číslům, která doporučuje ACSM sportovcům. Nejvhodnější tekutinou je klasická čistá voda, naopak vyhnout byste se měli alkoholickým nápojům a energetickým nápojům s vysokým obsahem cukru. Ačkoliv potem ztrácíte také značné množství sodíku, v drtivé většině případů není zapotřebí zabývat se solnými tabletami, jelikož sůl lze doplňovat také z běžného jídla. 

  • U fyzicky náročné práce může docházet k podobným ztrátám tekutin jako u sportovců při tréninku. 

  • Pijte raději častěji a po menších dávkách. Ve velkém horku pijte jednu sklenici vody každých 15–20 minut.

Co si z toho vzít?

Základní doporučení 30–45 ml tekutin na 1 kg hmotnosti platí při pobytu v běžné pokojové teplotě bez započtení sportovního tréninku. Pokud ale pracujete v létě a do toho ještě trénujete, pravděpodobně byste měli pít mnohem víc. 

Během sportovního výkonu se doporučuje pít přibližně 400–800 ml tekutin za hodinu, nároky rostou s hmotností sportovce a s intenzitou fyzického výkonu. Ani to ovšem nemusí stačit, a proto je vhodné po dokončení tréninku ještě vypít další tekutiny odpovídající úbytku hmotnosti v rámci sportovní aktivity. 

Pozor také na fyzicky náročnou práci v horkých letních dnech. Také zde byste měli dbát na zvýšený pitný režim, pijte ale raději častěji a po menších dávkách. 

Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Hned na úvod by se mi chtělo odpovědět na otázku, kterou jsem si dal v názvu toho článku. A to jednoduchým "protože jsou k ničemu". Nicméně bych celou problematiku zbytečně zjednodušil, i když bych se příliš od konečného resultu neodchýlil.
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Zlepšují filtrační konvice kvalitu vody? Ne vždy tomu tak musí být
Zlepšují filtrační konvice kvalitu vody? Ne vždy tomu tak musí být
Nevhodným používáním filtračních konvic na vodu se snadno může stát, že se po filtraci kvalita vody nezmění či dokonce zhorší. Proč?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Nadměrné pocení: co ho způsobuje?
Pocení je přirozená součást našeho každodenního života, která na nás čeká všude – od pravidelného běhání až po čekání na řadu v ordinaci zubního lékaře. Proč se každý potíme jinak a je možné míru pocení ovlivnit?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
Kvalita pitné vody: můžeme pít bez obav i tu z kohoutku?
O pitné kohoutkové vodě se často říká, že je plná hormonů a estrogenů, které mají negativní vliv na naše zdraví. Co je na tom pravdy a jak jsme na tom s kvalitou pitné vody v rámci vodovodních sítí v České republice?
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerálky zdravé?
Jsou minerální vody vhodné pro naše zdraví, nebo bychom se jim měli naopak raději vyhýbat a preferovat klasickou kohoutkovou nebo filtrovanou vodu?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?