Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?

Komentáře
Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • V letních měsících je třeba myslet na to, že zdaleka ne každá voda je vhodná ke koupání.
  • Špatná kvalita koupací vody může mít vážné negativní důsledky na vaše zdraví.
  • Jednoduchým testem si přitom můžete bezpečnost vodní plochy ověřit už za 20 minut.

Koupaliště, nebo raději příroda?

Koupání k létu zkrátka patří a není proto divu, že mnoho lidí v horkých dnech vyráží na koupaliště, která poskytují luxus sociálního zázemí, kontrolu plavčíků a v neposlední řadě odpovídající kvalitu vody. Pokud však nemáte rádi cizí nohy v obličeji, chcete se vykoupat se svým čtyřnohým miláčkem nebo jste zkrátka dobrodruh a zvolíte proto raději přírodní koupání, vždy byste se měli zajímat o to, v jaké vodě se to vlastně rozhodnete smočit. Zdaleka ne všechny vodní plochy jsou totiž vhodné ke koupání.

Jak jednoduše poznáte vodu bezpečnou ke koupání?

Při přírodním koupání asi tak nějak tušíte, že ve vodě nebudete jediným živým “organismem”. Kontakt s překvapenou rybkou může leckoho polekat, z hlediska bezpečnosti by vás ale mělo něco zcela jiného – přítomnost sinic. Spolu s řasami tvoří sinice tzv. fytoplankton, při jehož přemnožení dochází k charakteristickému zákalu vody, který poukazuje na její sníženou kvalitu.

Koupání ve vodě se sinicemi může citlivějším jedincům způsobit kožní alergickou reakci, různé vyrážky, zarudlé oči, nebo výtok z nosu. Kromě toho však mohou produkovat i vyloženě toxické látky, jejichž následkem mohou být střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy, ale v krajních případech i závažné poškození jater. Tyto nepříjemnosti jsou nejčastěji důsledkem nechtěného “loknutí si” vody z vodní plochy, které je obzvláště nebezpečné u dětí – mají totiž nízkou tělesnou hmotnost a i malá množství toxinů ze sinic s nimi může pěkně zamávat.

Riziko vzniku poškození zdraví se zvyšuje s délkou pobytu ve vodě a samozřejmě koncentrací samotných sinic. Absolutní stopku by pro vás měl znamenat tzv. vodní květ, čili zelená “kaše” na vodní hladině, která je tvořená právě sinicemi.

Jisté nebezpečí samozřejmě představuje i bakteriální kontaminace vody, nejčastěji Escherichia coli, Salmonella nebo enterokoky, jejichž přítomnost bohužel už tak snadno nezjistíte. Pokud tedy nechcete riskovat střevní potíže, rada číslo jedna v tomto případě zní –  držte pusu zavřenou!

Jak odlišit sinice ve vodě od řas?

Přítomnost sinic ve vodě můžete zjistit jednoduchým testem:

  1. Vezměte průhlednou lahev (postačí obyčejná pet)
  2. Zcela ji naplňte vodou z vodní plochy, kde byste se rádi vykoupali
  3. Nechte alespoň 20 minut odstát na světle

Jestliže se u hladiny vytvoří zelený kroužek s částečkami připomínajícími jehličí nebo krupici, a zbytek vody v lahvi zůstane čirý, jde s největší pravděpodobností právě o sinice – voda je tedy ke koupání nevhodná. Pokud voda zůstane zakalena rovnoměrně, nebo se tvoří usazeniny spíše u dna, půjde pravděpodobně pouze o řasy, které nejsou zdraví škodlivé (u citlivých osob v alergiemi však mohou vyvolat vyrážku i některé druhy řas).

Pokud váš lahvový test dopadl dobře, vstupujte do vody pomalu, abyste nerozvířili usazeniny u dna a pozorujte, zda se vám okolo kolen nevznáší drobné zelené částečky. Pokud ano, pravděpodobně se opět jedná o sinice a doporučuji najít si k rekreaci raději jiné místo. Po koupání v přírodě, kde není kvalita vody pravidelně sledována, byste se pak také měli osprchovat čistou teplou vodou – odstraníte tak případné řasy a sinice, které by vám na pokožce ulpěly.

Seznam pravidelně kontrolovaných vodních ploch pak najdete např. na stránkách koupacivody.cz nebo přímo na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, které mimo jiné obsahují přehledný seznam vod nebezpečných ke koupání.

Plavání v přírodě: jak poznat bezpečnou vodu a na co si dát pozor?
obrázek z freepik.com/master1305

Na co dalšího si dát u vody pozor?

Pokud jste si ověřili, že je voda pro koupání bezpečná, stále ještě nemáte zcela vyhráno – jako vždy je totiž potřeba dodržet jistá pravidla, aby se obyčejná rekreace rázem nezměnila v noční můru.

  1. Neskákejte do neznámé vody. Skákání do neznámých vod je nebezpečné zejména z hlediska malé hloubky nebo pevných předmětů pod hladinou. V tomto případě hrozí vážné poranění hlavy nebo míchy, kdy mohou následky přetrvávat i po zbytek vašeho života. Před skoky do vody varuje mimo jiné i Česká asociace paraplegiků (osob s poškozením míchy).
  2. Nechoďte do vody rozpálení. Po beachvolejbalu s přáteli v parném dni je jasné, že nejlepší osvěžení nabídne právě chladná voda. I když vás možná všechny smysly nabádají, abyste se zchladili co nejrychleji, v tomto případě hrozí svalové křeče a teplotní šok, který může u kardiaků vést až k srdeční zástavě. Do vody proto vstupujte pozvolna a před úplným ponořením si rozpálené tělo ochlaďte menším množstvím vody z dlaní.
  3. Nepřeceňujte své síly. Jen si to představte – jste u krásného rybníka, ptáci zpívají, sluníčko svítí…čím tenhle zážitek ještě vylepšit? Co takhle přeplavat celou nádrž? Doporučení zní – rozhodně ne. Obzvláště, pokud jste v místě sami, nebo místní vody příliš neznáte. Nemluvě o tom, že pokud vás uprostřed rybníka nedejbože chytne křeč… Při plavání v přírodě se držte raději u břehu a neriskujte víc, než je potřeba.
  4. Do vody jedině střízliví. Dle odborníků riziko utonutí výrazně stoupá u podnapilých osob, jelikož alkohol snižuje jejich bystrost a jasné uvažování, a plavec tak často neodhadne své síly nebo může snadněji vdechnout vodu. Pokud jste navíc u vodní plochy sami, jen těžko vám v případě nouze někdo pomůže. Pokud tedy máte v plánu opravdu plavat a “necákat se” jen tak u břehu, k osvěžení volte nealko varianty nápojů.

Co si z toho vzít?

Bez koupání by nebylo léto, a pokud namísto oficiálních koupališť vyrážíte za ochlazením raději do přírody, rozhodně byste měli dbát na to, kde se smočíte. Ne každá voda je totiž vhodná ke koupání a takové radovánky vám mohou způsobit závažné zdravotní komplikace. Na pozoru se mějte zejména před sinicemi, jejichž přítomnost ve vodě zjistíte jednoduchým testem.

Ani pak však nesmíte zapomínat na určitá pravidla bezpečnosti – mezi ty základní patří neskákat do neznámé vody, nechodit do ní rozpálený, nepřeceňovat své síly a rozhodně při plavání nekonzumovat alkohol.

7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
Přirozený pohyb nemusí být nutně jen chůze a běh. Dejte šanci i plavání a buďte ještě rychlejší, pohyblivější a štíhlejší.
Plavání: 4 jednoduché rady pro začátečníky, kterými by se měl řídit každý plavec
Plavání: 4 jednoduché rady pro začátečníky, kterými by se měl řídit každý plavec
Chcete začít s plaváním, ale nevíte, jak na to? Pokud zvolíte správnou cestu, můžete v něm najít lásku i spousta benefitů pro vaše tělo. Víte, jakým nejčastějším chybám byste se měli vyhnout?
5 tipů, jak se přestat stydět v plavkách
5 tipů, jak se přestat stydět v plavkách
Je vaše nejoblíbenější roční období zima a z léta máte hrůzu? Možná je to proto, že se stydíte ukázat se v plavkách. Jak odhodit pocit studu a užít si teplé dny naplno?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?