Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková a Mgr. Barbora Matějčková
8 min. 2 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
 • Podzimní úzkost je každoročním fenoménem zaznamenávajícím nárůst právě v období od poloviny září do konce listopadu.
 • I proto je v těchto měsících tak podstatné dávat důraz právě na dostatek selfcare a regeneraci.
 • Kromě nepříjemných pocitů může navíc podzimní počasí působit také na fyzickou stránku – vysušovat pokožku či vlasy, a tím ony úzkosti dodatečně podporovat.

S klesajícími teplotami a zkracujícími se dny je klíčové věnovat dostatečnou pozornost a čas psychické pohodě. Ideálními pomocníky jsou v tomto vyvážená strava společně s dostatkem pohybu, ale také selfcare či relaxace. V tomto článku se zaměříme na klíčové aspekty podzimní (wellness) rutiny, pro dodání rovnováhy a fyzické i psychické pohody nejen na následující měsíce! 

Proč je tak důležité pečovat o sebe právě na podzim? 

Podzimní období přináší oproti létu poměrně razantní změny –  zelené listy stromů postupně přecházejí do odstínů červené, oranžové a zlatožluté, teploty klesají a dny se krátí. Pro mnohé může být tato změna právě to, co potřebovali. Jiným se zase nostalgicky stýská po teplých večerech a děsí je nadcházející návrat do školy či práce. Ať tak či tak, podzim je ideálním časem na zintenzivnění selfcare a wellness rutiny, která pomůže překonat chladné dny bez sluníčka s pozitivním postojem.

 • Podzim na talíři 4x jinak? Jednoduché a výživné aktiňácké recepty, které prostě musíte zkusit!

Špatná nálada, únava aneb dopady podzimního období na psychiku 

Za horší náladu či nižší hladinu energie může více faktorů, přirozeně kratší dny a méně slunečního světla. Důsledkem toho je nedostatek serotoninu (ovlivňující náladu, chuť k jídlu a únavu) a naopak navýšení melatoninu (vyvolávající spíše pocity ospalosti a možné melancholie). V horším případě se projevuje i sezónní afektiní porucha (SAD) – vlivem které se můžete snáz cítit bezradní, mít problémy s koncentrací, izolovat se či trpět nadměrnou únavou. 

Existují ovšem strategie, díky nimž se s těmito výzvami efektivně vypořádáte. Patří mezi ně například světelná terapie, konkrétně terapie modrým světlem (plus širšími spektry vlnové délky). Tato metoda často využívaná právě k aliviaci SAD – výzkumníci ji identifikovali jako účinnou formu podpůrné léčby deprese obecně, zvláště při kombinaci s vhodnými léky.  

Na psychiku může ale také působit nový začátek školního roku či plný návrat do pracovní rutiny. Celkově je na místě obzvlášť v takových chvílích dbát na pravidelný pohyb, zdravou stravu, dostatečný spánek a pravidelnou selfcare, mající podobu dle vašich aktuálních potřeb a možností. 

Vyvážená strava je základ...

Podzim přináší daleko bohatší úrodu plodů, než by se mohlo zdát. Většina z nich jsou navíc skvělým zdrojem cenných živin, včetně vitaminů a minerálních látek!

 1. Podzimní jablka: typický zástupce – jsou bohatá na polyfenoly a pektin, který má významné prebiotické účinky. 
 2. Vlašské ořechy: další delegát disponující vysokým podílem omega‑3 mastných kyselin. 
 3. Hrušky: plody nabité vlákninou, které lze navíc sušit nebo připravit jako kompot na večerní mlsání. 
 4. Šípky: bohatý zdroj vitaminu C a antioxidantů. Navzdory jejich trpké chuti je lze využít v mnoha receptech, například do omáček.
 5. Černý jeřáb: plod s vysokým obsahem tříslovin a antioxidantů, které mohou mít pozitivní vliv na imunitní systém. 
 6. Rakytník řešetlákový: další bohatý zdroj vitaminu C či hippopheinu, který se v těle mění na biologicky aktivní amin serotonin. Lze jej použít pro výrobu olejů, šťáv nebo také sirupů. 
 7. Kaštany: plod, který se tradičně sklízí v teplejších oblastech, ale i v České republice. Jeho výtěžek je bohatý zdroj komplexních sacharidů a vlákniny.

...stejně jako pravidelná pohybová aktivita

 • Běhání: skvělý a všestranný sport, který můžete provozovat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Stačí správně zvolit oděv (protože “není nevhodné počasí na běhání, jen špatně oblečený běžec”), zahřát se a vyrazit. Malebně zbarvená krajina a chladnější teplota může být navíc příjemným zpestřením.
 • Plavání: i přestože teploty klesají, vnitřní bazény se stále udržují příjemně vlažné a otevřené pro vodní nadšence skrz celý podzim a zimu. Plavání je totiž oblíbeným a velice efektivním sportem přinášejícím mnoho nezastupitelných výhod (komplexní posilování svalů celého těla bez zatěžování kloubů apod.). 
 • Jízda na kole: stejně jako běh je jízda na kole sportem, který můžete se správným oblečením a vybavením provozovat po celý rok. Jedná se o rozmanitý druh cvičení, díky němuž máte šanci poznat své okolí zase trochu jinak, a ještě k tomu udělat něco pro své zdraví.
 • Fitness a cvičení v posilovně: chladné a krátké dny mohou snižovat motivaci k venkovnímu cvičení, a proto je posilovna skvělou alternativou, kde můžete udržovat svoji kondici i v nepříznivých podmínkách. Fitness centra nabízí širokou škálu cvičebního vybavení i skupinových lekcí. 
 • Jóga: toto období může přinášet vyšší hladinu stresu a úzkosti kvůli změněnému režimu a návratu do každodenní rutiny. Jóga je již po staletí branná jako účinný nástroj zvládání náročných situací a uvolnění mysli prostřednictvím dechových technik a meditace. Současně pomáhá udržet fyzickou flexibilitu a sílu.

Podzimní selfcare: jak si zajistit pohodu navenek i uvnitř?

…a konečně ta selfcare a relaxace!

Již několikrát zde bylo zmíněna klíčová role selfcare a relaxace během podzimních měsíců. Lidská psychika dostává během tohoto období zpravidla více zabrat, a o to intenzivněji je ji potřeba opečovávat a dodávat potřebnou pozornost a energii. Ideálním prvkem je světem tak opěvovaný journaling neboli deníčkování. Možnost vypustit své myšlenky na papír dodá nejen úlevu, ale také perspektivu a řád vašim potřebám. Jedná se o unikátní osobní spojení, zklidnění zaneprázdněné mysli i určité zhodnocení aktuální životní situace (a zda s ní nechcete něco dělat). Když si k tomu navíc dopřejete šálek horkého nápoje a relaxační hudbu, máte pinterestový “fall evening” téměř bez námahy. 

Na místě je ovšem také meditace či procvičování mindfulness. Praktikování těchto aktivit může efektivně zlepšit vaši náladu, celkovou pohodu a především vyrovnanost. Pravidelná praxe může také pomoci snížit intenzitu úzkostných stavů, pomoci lépe porozumět svým emocím a učit na ně reagovat pro vás zdravějším a přínosnějším způsobem. 

Co nesmí chybět kvalitnímu wellness večeru?

Pokud se chcete opravdu cítit “jako ze škatulky”, můžete si každý týden udělat rande sami se sebou. A stačit vám k tomu bude pouze prostor vašeho domova. O jakém místě je řeč? No přeci o koupelně! Chladné počasí totiž neovlivňuje pouze vaši psychickou pohodu, ale také fyzickou stránku. Vaše vlasy například vysušuje a oslabuje suchý vzduch, je proto potřeba jim dopřávat regeneraci a hydrataci pomocí kondicionéru či masky. Ideálním pomocníkem pro to bude například bambucké máslo, přírodní zázrak bohatý na vitaminy a mastné kyseliny, který hluboce vyživuje a hydratuje. Vlasům tak dodá lesk, sílu a posílí jejich růst. 

Hlavním aktérem je ovšem pokožka. Teplé a relaxační koupele s esenciálními oleji, jako je levandule, rozmarýn nebo eukalyptus, mohou zlepšit celkovou pohodu a uvolnit napětí. Na umytí využijte pokud možno přírodní sprchový gel či hydratační mýdlo pro šetrné vyčištění a vyživení pleti. Po koupeli se poté odměňte pořádnou dávkou hydratace v podobě tělového másla, napři. Vilgain Tělové máslo, pro udržení jemné a hladké pokožky. 

Aromaterapie je dalším účinným způsobem, jak relaxovat a posílit duševní pohodu v podzimním období. Vonné svíčky, difuzéry nebo jednoduché vdechování esenciálních olejů mohou pomoci zmírnit stres, zlepšit kvalitu spánku a povznést náladu. Levandule, růže a ylang‑ylang jsou jen některé z esenciálních olejů, které mohou působit relaxačně a antistresově.

Co si z toho vzít

Podzimní měsíce nabízejí jedinečnou příležitost k intenzivnější selfcare a relaxaci. Ať už se jedná o pravidelný pohyb, využívání sezónních potravin či wellness hydratující nejen pokožku a vlasy, ale také pečující o duševní zdraví a celkovou pohodu. 

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
2 Líbí se mi Uložit článek