Poruchy příjmu potravy: Nevěřte všemu, co vidíte na Instagramu

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 8. 1. 2020
Uložit článek
Poruchy příjmu potravy: Nevěřte všemu, co vidíte na Instagramu

Vývoj člověka dospěl tak daleko, že se vlastně ani neumíme normálně najíst. Místo tak přirozené činnosti, jakou jezení je, v podstatě neustále jen přemýšlíme nad tím, jestli takové jídlo můžeme, jestli nám neškodí a jestli jsme toho náhodou nesnědli příliš.

Jsme asi jediným živočichem na světě, který si hlídá, aby toho nesnědl moc, ale nakonec patří mezi nejobéznější ze všech. Čím to je a nemůžeme si za to tak trochu sami?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jak souvisí stravovací návyky s naší aktivitou na sociálních sítích
 • Jaký nezdravý stravovací návyk se objevuje nejčastěji
 • Proč je důležité uvědomit si, že Instagram není realita
 • Jak se nenechat strhnout sociálními sítěmi 
 • Jak se správně stravovat 

Sociální média ovlivňují náš pohled na jídlo

Sociální sítě získaly v současném světě velmi významnou pozici – pozici tak pevnou, že ovlivňují naše přemýšlení od světových voleb až po to, co si večer uvaříme k jídlu. Ale nezapomínejme na to, kdo ty sítě tvoří. Jsme to stále jenom my – lidé.

Nezdravé stravovací návyky jsou častější u těch, kteří tráví více času na sociálních sítích. Největší souvislost mezi nezdravými stravovacími návyky a fungováním na sociálních sítích byla zaznamenána u Instagramu. Je náhoda, že právě Instagram je světem fotek, modelek a neustálého srovnávání se s ostatními?

Poruchy příjmu potravy: Nevěřte všemu, co vidíte na Instagramu

Děti a dospívající se stávají nejsnadnějším cílem sociálních sítí

Podle nové studie z roku 2019 má více než 51 % dospívajících dívek a 45 % dospívajících chlapců nezdravé stravovací návyky, mezi nejčastější patří pravidelné vynechávání jídel. To je (v případě chlapců) téměř 4x více, než kolik vyplývá ze studie z roku 1997. 

Nejde však o jedinou studii zabývající se podobným tématem. Sugimoto (2019) ve své práci poukazuje na zvýšené riziko stravovacích problémů u mladých dívek, které věnují mnoho času sociálním médiím. Stejně tak Aparicio-Martinez (2019) ve své studii poukazuje na vliv sociálních sítí směrem k touze po krásné postavě, což může vést k nezdravým stravovacím návykům u dospívajících dívek. 

Nezdravé stravovací návyky v dětství a při dospívání samozřejmě nejsou nic neobvyklého, vždyť kdo z nás při dospívání neodmítl nebo nevynechal nějaké to jídlo... Je však důležité zmínit, že právě z nezdravých stravovacích návyků (disordered eating) mohou docela snadno vzniknout poruchy příjmu potravy (PPP), které už jsou podstatně vážnější.

Proč bychom měli odlišovat svět sociálních sítí od reálného?

1. Na Instagramu je každý krásný

 • Filtry, hodinové přípravy na focení, to nejlepší světlo a třeba i pečlivé nalezení toho nejlepšího úhlu před fotkou, když má jít o instagramový bestseller. Ze sledování profilů svých idolů najednou máte pocit, že je zcela běžné mít ploché břicho jako atletka, usměvavý a bezstarostný život nebo prsa mladé modelky. Reálný svět je ale trochu jinde, pouze jste na chvíli vstoupili do naaranžovaného divadla…

2. Žádný influencer není bůh

 • Bohužel občas není ani dobrý rádce. Rovnice „má dobrou postavu“ = „zná tu nejlepší cestu za dobrou postavou“ přestává platit ve chvíli, kdy zjistíte, že i on má svého trenéra, že má možná výjimečnou genetiku nebo jen zná jednu ze správných možností, která vede k viditelným výsledkům. Věřte, že za to určitě nemůže ten “detoxní balíček”, který zrovna propaguje ve svém příspěvku...
 • Ověřujte si informace i od svých oblíbených influencerů, zvlášť ty kontroverzní. Zároveň zbystřete, když narazíte na někoho, kdo se přejídal sacharidy a najednou hlásá, že by každý měl začít držet ketogenní dietu. Na změně názoru není nic špatného, ale pokud je to každý měsíc změna o 180°, pravděpodobně jeho znalosti nejsou zas tak hluboké, jak vypadají.

3. Srovnávání se s ostatními je cesta bez cíle

 • Není nic špatného na tom mít své vzory, které vás dokopou k tréninku, i když se vám zrovna nechce. Ale všechno má své meze. Pokud se začnete se svým vzorem srovnávat a vaším jediným cílem se stane být lepší (hubenější, přitažlivější, svalnatější, …) než on, koledujeme si o problém. O problém, který má často název PPP (poruchy příjmu potravy). Pokud se totiž z jídla a dodržování určitých porcí stane naše největší životní priorita, určitě nejsme na správné cestě za svým cílem, ať už je jakýkoliv.
 • Nesoupeřte s „hvězdami“ Instagramu, soupeřte a překonávejte sami sebe. Na sociálních sítích totiž vždycky najdete někoho, kdo je v té vaší disciplíně ještě o krok před vámi…
Poruchy příjmu potravy: Nevěřte všemu, co vidíte na Instagramu

Jak se nenechat strhnout sociálními sítěmi a jíst správně?

Ať už jsou vaše cíle jakékoliv, nabízíme vám několik tipů, ke kterým se můžete vracet vždy, když sníte celou tabulku čokolády a pak ve stresu budete projíždět profily fitness modelek s výčitkami v hlavě:

 1. Pokud je vaším cílem zpevněná fitness postava, musíte se k ní projíst. Hladovky nechte modelkám, vy potřebujete pravidelný příjem kvalitních živin s dostatečnou dávkou bílkovin.
 2. Vybírejte si přirozené, průmyslově nezpracované potraviny. Zdá se vám to jako příliš obecná rada? Možná je, ale funguje skvěle! Z ořechů, ovoce, zeleniny, masa, rýže či brambor nepřiberete, pokud se nebudete cíleně přejídat.
 3. Snědli jste tučné či kalorické jídlo a spadly na vás výčitky? Nestresujte se, netrestejte se. I kdybyste snědli velkou pizzu a zapili ji litrem limonády, dost možná to v realitě nemusí znamenat ani gram tuku navíc. Vraťte se jednoduše do zaběhnutých kolejí a snažte se pro příště jíst pravidelně tak, aby vás podobný experiment už ani nenapadl.
 4. Rádi sportujete a baví vás se zlepšovat? Jídlo je váš největší přítel! Pokud se budete ochuzovat v jídle, dost možná se brzy dostaví stagnace a ani požitek z pohybu nebude takový.

Co si z toho vzít?

 • Sociální sítě jsou velmi úzce spojeny s našim pohledem na jídlo a se stravovacími návyky. Nové studie ukazují, že mladí lidé, kteří tráví na sociálních sítích více času, mají větší tendenci k pravidelnému vynechávání jídel a dalším nezdravým stravovacím návykům.
 • Nenechte se ovlivnit dokonalými profily a fotkami, které na sociálních sítích vidíte. Nejen, že pro řadu influencerů je sebeprezentace na sociálních sítích součást zaměstnání, ale často také za fotkami stojí mnoho času a úsilí i dalších osob.
 • Překonávejte sami sebe, soupeřte sami se sebou a nenechte se rozhodit tím, že váš fitness idol má stále o 5 cm větší biceps nebo o 5 cm užší pas. V reálném životě takový rozdíl nehraje žádnou roli.
 • Ani ve stravování se nesnažte o dokonalost, jako spíše o dlouhodobou udržitelnost. Ta krásná a upravená jídla ze sociálních sítí jsou také aranžovaná jen na fotku, věřte, že většina dalších jídel od vašich idolů vypadá zcela odlišně – normálně.
 • Preferujte přirozené, rozmanité a průmyslově nezpracované potraviny, jako je třeba ovoce, zelenina, ořechy, semínka, rýže, brambory, obiloviny, maso, mléko a mléčné výrobky či luštěniny. Netrapte se velikostmi porcí, pokud založíte svůj stravovací režim na těchto potravinách a nebudete se jimi cíleně přejídat, zajisté nebudete mít problém s tělesnou hmotností. A pokud nevíte, jak si zdravé jídlo připravit, inspirujte se třeba vyladěnými recepty z Aktin kuchyně.

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
17 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________