Pravidelné pití limonád: Jaká s sebou nese rizika?

Komentáře
Pravidelné pití limonád: Jaká s sebou nese rizika?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Co může za nezdravost slazených nápojů? Je to obsah cukru a umělých sladidel? Umělá barviva? Vědci pod vedením Amy Mullee na to šli jinak. 

Do své studie zahrnuli 451 743 osob z deseti evropských zemí a zkoumali souvislost mezi konzumací limonád a výskytem civilizačních onemocnění a úmrtnosti. A jak to celé dopadlo?

Pití limonád je spojeno s vyšším rizikem úmrtnosti. Jak velký je to problém?

Studie Amy Mullee (2019) se zaměřila na souvislost mezi konzumací cukrem slazených či nekalorických nápojů a rizikem úmrtí na různé choroby. 

Od jakého denního příjmu limonád bychom si již měli dávat pozor?

Podle Mulle byla vyšší zdravotní rizika pozorována již u dlouhodobé konzumace většího množství než je příjem jedné sklenice (225 ml) cukrem slazené limonády nebo půl sklenice nápoje (125 ml) slazeného umělými sladidly. Jaké nemoci byly nejčastěji ve studii spojovány s pitím limonád?

Cukrem slazené limonády jsou spojeny s vyšší úmrtností na rakovinu tlustého střeva

Největším problémem cukrem slazených limonád je vysoké zastoupení cukru (jednoduchých sacharidů). V 500 ml slazené limonády najdeme průměrně asi 15 kostek cukru, což značně usnadňuje cestu za nadváhou a obezitou. Ta sama o sobě zvyšuje riziku vzniku cukrovky 2. typu či kardiovaskulárních onemocnění.

Nejde ale jen o nadváhu či obezitu. Konzumace slazených nápojů je totiž podle této studie sama o sobě spojena se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva (kolorektálního karcinomu) a dalších onemocnění trávicího traktu.

Jak je to s bezkalorickými nápoji. Můžeme neomezeně pít nápoje s umělými sladidly?

Umělá sladidla jsou látky s mnohanásobně vyšší sladivostí než cukr. K oslazení dvou sklenic proto není potřeba 15 kostek cukru, nýbrž jen několik desítek miligramů daného nekalorického sladidla, které zpravidla vyloučíme v nezměněné podobě.

Podle stejné studie byla pozorována vyšší úmrtnost i v souvislosti s dlouhodobou konzumací nekalorických nápojů, zde se vyšší rizika projevila od půl sklenice limonády (125 ml) denně. Na vině bylo zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob (nejčastěji ischemické choroby srdeční), ubyly však onemocnění trávicího traktu.

Nejsou to však umělá sladidla samy o sobě, která přímo způsobují zvýšená zdravotní rizika. Na celkové úmrtnosti se totiž mohly podepsat i další faktory nezdravého životního stylu, které se s konzumací limonád neúprosně pojí, což zmiňují i sami autoři studie.

Můžou za všechno zdravotní problémy světa jenom limonády?

Celková zvýšená úmrtnost jistě není jen zásluhou pití limonád. Na problematiku musíme nahlížet v celkovém kontextu životního stylu, protože jde zejména o souhru dalších rizikových faktorů, které jsou spojeny s nezdravým životním stylem.

Více limonád pijí lidé s obecně nezdravým životním stylem

Do hry tak vstupuje celkově vyšší konzumace přebytečně sladkých, tučných a slaných jídel stejně jako vysoce průmyslově zpracované potraviny, alkohol a nedostatek pro zdraví prospěšných potravin, jako je zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné produkty nebo obecně vláknina. 

Mullee zjistila, že vyšší množství limonád popíjí lidé s vyšším BMI a s nižším vzděláním. Stejně tak konzumace červeného a průmyslově zpracovaného masa byla nejvyšší u osob, které holdovaly limonádám slazeným cukrem. Když se na to podíváme jako na celek, vše se začíná vykreslovat daleko jasněji.

Pravidelné pití limonád: Jaká s sebou nese rizika?

Limonády a sladké nápoje by neměly tvořit základ pitného režimu

Vyplatí se limonády omezovat? Určitě ano. Pokud je vám ale jejich konzumace blízká, dát si jednou za čas sklenku limonády s vaším zdravím rozhodně nezahýbe, zvlášť pokud je vaše strava vyvážená a obsahuje všechny důležité živiny. 

Snažte se svůj pitný režim stavět zejména na vodě, neslazeném ovocném či bylinném čaji. Zelený nebo černý čaj, káva nebo ředěný džus či čerstvě vymačkaná šťáva taky nezní špatně, ne? 

Co si z toho vzít?

  • Nadměrné pití limonád je podle rozebírané studie spojené se zvýšením rizika vzniku kolorektálního karcinomu, infarktu a dalších kardiovaskulárních a trávicích onemocnění. Jestli opravdu vyšší konzumace těchto nápojů přispívá ke zvýšení rizika vzniku těchto chorob, nebo jde o náhodné pozorování, zatím není jasné a je třeba více studií.
  • Zvýšená rizika se ve studii projevila již od dlouhodobé konzumace půl sklenice (125 ml) nekalorických limonád či jedné sklenice (225 ml) cukrem slazených nápojů denně.
  • Samotný obsah umělých sladidel je v nekalorických limonádách hluboko pod limitem bezpečnosti, jejich průměrná konzumace je tak podle řady studií v pořádku. Zvýšená rizika totiž plynou i z dalších faktorů nezdravého životního stylu, který je neodmyslitelně spjat s vyšší konzumací nekalorických či cukrem slazených limonád.
  • Pokud jíme pestrou a čerstvou stravu založenou na minimálně průmyslově zpracovaných potravinách, nemusíme se občasné konzumace limonády ze zdravotního hlediska obávat.
  • Základ pitného režimu by měla tvořit kohoutková či minerální voda a neslazené čaje.
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Jde se zdravě najíst ve fast-foodu? Poradíme jak si vybrat
Jde se zdravě najíst ve fast-foodu? Poradíme jak si vybrat
Fast-foody na nás číhají na každém rohu. Vyhýbáme se jim, ale někdy přece jen neodoláme... Jak zvládat smažené nástrahy bez obav a výčitek?
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Znáte to, jak si koupíte půl litru smoothie nebo ovocné šťávy, dáte si první hlt, ani nemrknete a všechno je pryč? A hlad vás za chvíli otravuje zas? Jsou sice z ovoce, ale mají svá úskalí. Jaká to jsou?
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Nadbytek tuku i vážné zdravotní problémy. Co dalšího způsobuje přemíra cukru?
Všeho moc škodí! I tak by se daly interpretovat výsledky studie vědců z Koreji, kteří zkoumali, jaký vliv má strava s vysokým obsahem cukru nebo tuku na naše zdraví. Proč se vyvarovat jejich vysokému příjmu se dozvíte v tomto cukrem (nebo tukem?) nabitém článku.
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Můžeme přetrénovat špatnou stravu?
Můžeme přetrénovat špatnou stravu?
"To vycvičím!" ...Tak zní jedna z nejčastějších "omluv" fitness lidí, kteří si dopřávají nějaké jídlo z fast foodu. Nakolik mají pravdu? Jde to opravdu tak jednoduše?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Pravda o umělých sladidlech! Tloustne se po nich a zvyšují chuť k jídlu?
Jedni ve sladidlech vidí příležitost, jak si vychutnávat sladkou chuť, aniž by měli výčitky z nekontrolovaného příjmu cukru, druzí jimi opovrhují. Přesvědčte se sami, kdo je kdo v této sladkými chutěmi nabité hře, a jestli máme důvod se sladidel bát!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?