- FOMO může negativně ovlivnit vaše duševní zdraví i životní spokojenost.
- Opačnými póly tohoto fenoménu jsou mindfulness a trénink vděčnosti – jejich nácvik tak může pomoci ulevit od nepříjemných pocitů.
Co je FOMO?
FOMO je označením nepříjemného pocitu, že vám v životě něco utíká, a tento jev může být ještě umocněn právě probíhajícím prázdninovým obdobím. I když kromě učitelů a studentů většina lidí v létě pracuje stejně jako v jiných měsících, letní období je spojeno s dlouhými dny nabízejícími pobyt venku či plánováním dovolených a výletů.
Možná už jste na nejrůznějších sociálních sítích zaznamenali, že vaši kamarádi či kolegové se toulají po horách, opalují se na pláži nebo vyrazili za exotickou brigádou – a vy máte najednou pocit, že si léto vůbec neužíváte.
Čím je FOMO nebezpečné?
Samotný termín FOMO byl představen v roce 2004, i dříve však lidé bezpochyby podobné pocity prožívali. S nástupem sociálních sítí je však šance na “lapení do sítě” FOMO ještě vyšší. FOMO přitom negativně působí na vaši životní spokojenost i duševní zdraví. Může podněcovat rozvoj úzkosti a pocitu neuspokojování svých potřeb, což může narušovat, mimo jiné, např. i mezilidské vztahy. O rizicích FOMO si můžete podrobněji přečíst v článku FOMO: nebezpečný jev podporovaný sociálními médii
FOMO vás navíc může zcela připravit o radost z toho, co prožíváte. Tyto pocity nedostatečného uspokojení vám mohou např. zcela zprotivit skvělou dovolenou jen proto, že zkrátka zrovna nejste na luxusní písečné pláži s all inclusive drinkem v ruce. Místo toho, abyste si odpočinuli a konečně “vypnuli”, se tak z pobytu můžete vrátit ještě více vyčerpaní a nevrlí – jen proto, že máte pocit, že něco zmeškáte.
9 tipů, co s FOMO dělat
1. Plánujte
Buďte proaktivní a zamyslete se, za jakými událostmi byste se mohli na konci roku ohlédnout s tím, že to byla “pecka”. Pořád se ale snažte být realisty – stanout na vrcholu Mount Everestu je nepochybně lákavý a neobyčejný zážitek, zdaleka ne každý na to ale skutečně má (finančně i fyzicky).
Podle svých osobních preferencí si tedy vyhledejte kalendář akcí na požadované období, a naplánujte si, kam vyrazíte. Bez plánování se totiž zvyšuje šance, že na konci prázdnin zjistíte, že vám všechny akce, na které jste se chystali, už opravdu proklouzly mezi prsty. V létě můžete navštívit nejrůznější zámky a festivaly, vinařské akce, řemeslné trhy nebo gastronomické události. Můžete také vyrazit s cestovkou do lázní, na ferraty nebo k alpským jezerům – finální výběr záleží jen na vás a vašich možnostech.
2. Neopovrhujte maličkostmi
O prázdninách, i v životě celkově, je fajn mít jasno ve svých prioritách – tedy např. stanovit si, čeho chcete v nějakém časovém úseku dosáhnout, a přizpůsobit tomu své návyky a chování. Pokud je pro vás např. důležité v létě vyrazit letadlem k moři, bude to pravděpodobně váš prázdninový “highlight”.
To ale neznamená, že by se veškerý váš svět měl smrsknou do oněch 10–14 dní na dovolené – i ostatní letní dny si totiž můžete udělat výjimečné, jakkoliv otřepaně vám to teď zní. Ke zlepšení nálady a vytvoření nových zážitků často stačí zajít si na zmrzlinu, přeplavat rybník, vyjet na výlet vlakem nebo se jít projít do rozkvetlého parku. Právě maličkosti vám mohou pomoci naplnit vaše všední dny typicky letními aktivitami, což vám může pomoci eliminovat nepříjemné pocity pramenící z FOMO.
3. Vytvořte si seznam letních aktivit
Chcete‑li mít své plány i již zažité události přehledně na jednom místě, není nic jednoduššího, než si udělat jejich seznam. Můžete si tyto prožitky zaznamenávat jednoduše např. do kalendáře či poznámek v mobilu, pokud jste ale kreativnější, máte neomezené možnosti, jak si s tímto úkolem vyhrát. můžete vytvořit např. ručně psaný to‑do list, fotokoláž nebo i speciální deník.
Hlavním cílem je, abyste měli všechny své letní zážitky pohromadě, a kdykoliv si mohli připomenout, že jich rozhodně není málo. A když na vás i přesto přijde FOMO, budete navíc hned vědět, na co se ještě můžete v další fázi prázdnin těšit.
4. Trénujte vděčnost
Člověk si často neuvědomuje co má, dokud o to nepřijde – poněkud otřepaná, ale velmi pravdivá fráze. Závěry studií ukazují, že cílené zaměření se na pocit vděčnosti má pozitivní vliv na vaši životní spokojenost, náladu, redukci stresu a úzkostných stavů, ale napomáhá třeba i zdraví srdce. Výčet těchto výhod je přitom pravý opak toho, co vám do života přináší FOMO.
I když tedy jedete např. “jen” s rodiči na chatu, zkuste si uvědomit vděčnost za to, že jste se všichni sešli a máte místo, kde si můžete odpočinout a cítit se bezpečně. O dalších výhodách tréninku vděčnosti si můžete přečíst v článku Vděčnost: v čem vám může prospět a jak ji “natrénovat”? Zároveň je ale vhodné dbát na to, abyste nesklouzli k toxické pozitivitě. Proč tento fenomén představuje riziko, se dozvíte v článku Co je toxická pozitivita a proč byste se jí měli bránit?
5. A zase to mindfulness
O mindfulness už jste nepochybně slyšeli – tento koncept se zaměřuje na zacílení pozornosti do přítomného okamžiku, a úzce souvisí s prožíváním vděčnosti a oceňováním maličkostí, které bylo zmíněno výše.
Pozitivní účinky mindfulness na duševní i fyzické zdraví potvrdily mnohé studie a opět je jakýmsi protikladem FOMO, které vás nutí neustále se hnát za něčím, co zrovna nemáte.
6. Založte novou tradici
Tento tip je ideální zejména v případě, že FOMO v období prázdnin zažíváte opakovaně. Založením nové tradice si totiž vytvoříte strukturovanou rutinu, která je často vyhledávaná zejména u lidí s úzkostnou poruchou – jedná se zkrátka o nějaký pevný bod v jejich životě.
Novou tradici pak opakujte každoročně, může se jednat opravdu o cokoliv – dovolenou/výlet s rodinou, partnerem či kamarády, pozorování noční oblohy se psem, navštívení nějakého místa, grilovačky atd.
7. Omezte sociální sítě
Jak již bylo zmíněno, rozmach sociálních sítí FOMO do značné míry nahrává. Rozhodně není podmínkou se jich úplně vzdát, i v tomto případě se však snažte aplikovat všímavost a zaměřit se na to, zda opravdu hledáte nějakou pozitivní inspiraci, nebo jen “tupě” scrollujete příspěvky a utápíte se v tom, kde jsou zrovna ostatní na dovolené.
Online prostředí vám může v některých případech pomoci spojit se se svými nejbližšími, když to jinak nejde, v drtivé většině případů vám ale mnohem více prospěje pobyt venku v přírodě. Využijte proto dlouhých dnů a slunného počasí a nenechte se vtáhnout do začarovaného kruhu algoritmu sociálních sítí.
Co vám pobyt venku přinese po stránce duševního i fyzického zdraví? Dozvíte se v článku Trávení času v přírodě: Jaké má benefity a jak dlouho v ní pobýt?
8. Navštivte místo, kde jste ještě nebyli
Někomu prospívají spíše pravidelné návraty na stejná místa, jiní ale potřebují stále něco objevovat – a u někoho je to možná půl napůl. Naplánujte si proto výlet, kdy navštívíte lokalitu, kde jste nikdy předtím nebyli.
Objevování nových míst vám umožní získat větší přehled (ať už geografický, historický nebo jiný) a při pocitech spojených s FOMO se můžete s klidným srdcem ohlédnout zpět s tím, že jste letos zažili něco, co ještě nikdy dřív.
9. Žádná změna? Nechte si pomoci od odborníků
Pokud se snažíte sebevíc, ale vaše nepříjemné pocity vás ne a ne opustit, nejlepším řešením je vyhledání pomoci odborníka. Je totiž možné, že váš problém bude hlubší, a aby mohl být efektivně vyřešen, je potřeba nalézt jeho skutečnou příčinu.
Pomoci se vám dostane např. u psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra. Jak taková terapie obvykle probíhá, si můžete přečíst v článku Jak pečovat o své duševní zdraví? Vsaďte na psychoterapii.
Co si z toho vzít?
Pro FOMO jsou charakteristické nepříjemné pocity z toho, že vám v životě něco neustále uniká. Z dlouhodobého hlediska může tento fenomén negativně ovlivnit vaši životní spokojenost i psychickou pohodu – je tedy žádoucí se nad těmito pocity pozastavit a snažit se jim více porozumět.
Prázdninovému FOMO můžete čelit díky několika jednoduchým tipům, pokud by vám však od nepříjemných pocitů nic nepomáhalo, je na místě vyhledat odborníka – za zdánlivě banálním problémem se totiž někdy může skrývat i mnohem víc.