Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?

Komentáře
1
Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Česnek je rostlina doslova nabitá bioaktivními látkami, které mají pro lidský organismus celou řadu zdravotních benefitů. Jak nám česnek dokáže zlepšit a ochránit zdraví? A proč bychom se mu neměli vyhýbat i přes jeho specifický zápach?

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jaké nutričně hodnotné látky v česneku najdeme.

  • Jaké zdravotní benefity má česnek pro lidský organismus.

  • Kolik česneku bychom měli denně sníst a jak ho propašovat do stravy.

  • Jak česnek upravit pro co nejlepší využití účinných látek.

Česnek působí pozitivně na naše zdraví. Víte proč?

Podíváme‑li se na česnek do nutričních tabulek, moc nás nenadchne. Stopové množství vitaminů a minerálů doprovází takřka nulové zastoupení bílkovin a dalších makroživin. Zdravý česnek – není to nesmysl?

Není! Látky, kterými česnek vyniká, totiž v nutričních tabulkách nenajdeme. Možná už vám dochází, že v tom budou mít prsty látky s antioxidačním účinkem. O jaké jde konkrétně?

  1. Fenolové kyseliny tvoří první skupinu látek s antioxidačním účinkem (látky chránící tělo před volnými radikály). Žádné zázračné množství (asi 18 mg na 1 kg česneku, v černém fermentovaném česneku až několikanásobně více), ale jsou tam.
  2. Polyfenoly (zastoupené především flavonoidy) už jsou na tom podstatně lépe (asi 132 mg na 1 kg česneku), nejhojněji zastoupený je rutin, naringenin (důležité bioflavonoidy, které pomáhají udržovat správný stav cév) a kvercetin (pomáhá s funkcí nervové soustavy).
  3. Sloučeniny síry jsou ale ten pravý důvod, který řadí česnek mezi superpotraviny. Těch v česneku najdeme více než 30 a nejvíce nás bude zajímat alliin, který v čerstvém česneku zaujímá až 2 % hmotnosti.

Alliin, allicin, … Díky metabolitům allicinu česnek dokáže z organismu odstraňovat toxické těžké kovy

Ve skutečnosti pro nás není alliin jako takový nijak zvlášť zajímavý. Až když se dostane do kontaktu s vhodným enzymem (alliinasa, přítomná též v česneku, ale najdeme ji i jinde), vytvoří se allicin. Ten (spolu s jeho metabolity) již pro tělo představuje řadu zdravotních benefitů… včetně typického zápachu.

Takže před vařením strouhejte, drťte, žvýkejte či krájejte – díky tomu zajistíte vytvoření allicinu a jeho metabolitů, které mají na organismus pozitivní účinky.

Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?

8 Důvodů, proč byste česneku měli říct své ANO

  1. Ochrana před nachlazením – podle některých studií dochází ke snížení nemocnosti až o 60–70 % a zmírnění projevů nemoci po konzumaci česneku či látek obsažených v česneku (allicinu).
  2. Česnek dokáže odstraňovat z organismu toxické těžké kovy (zdá se, že zodpovědné za to jsou právě metabolity allicinu).
  3. Konzumace česneku pomáhá chránit játra před poškozením způsobeným chronickou konzumací alkoholu.
  4. Antioxidanty obsažené v česneku eliminují z organismu volné radikály, a chrání tak buňky před jejich předčasným stárnutím nebo zničením.
  5. Česnek má též antibiotické účinky. Efektivně bojuje například s rodem Campylobacter, který se vyskytuje v mase syrové drůbeže a při nedostatečné tepelné úpravě může způsobovat závažná průjmová onemocnění. 
  6. Antibiotické účinky česneku se podepisují také pod potenciální ochranu proti zubním kazům (allicin, jeho deriváty či thiosulfáty efektivně bojují s bakteriemi rodu Streptoccocus v dutině ústní).
  7. Konzumace česneku umožňuje snížení krevního tlakuhladiny tuku (triglyceridů) v krvi, slouží tak jako ochrana před kardiovaskulárními chorobami.
  8. Česnek může také pomoci se snížením cholesterolu v krvi, pravděpodobně využívá stejný mechanismus (inhibice HMG‑CoA reduktasy) jako běžně užívané statiny.

Konzumace česneku: Na co si dát pozor a kolik už je moc?

Dnes máme na výběr hned z několika možností, jak do sebe dostat česnek či v něm přítomné aktivní látky. 

Jak do sebe dostat více česneku?

  1. Konzumace čerstvých stroužků – ta obsahuje zpravidla vysoké zastoupení antioxidantů a bioaktivních látek.

  2. Černý fermentovaný česnek – allicin se během procesu fermentace úspěšně rozložil na své metabolity. Vy se tak můžete vyhnout charakteristickému zápachu. V černém česneku najdeme vyšší koncentrace obsažených antioxidantů, proto stačí asi poloviční dávka oproti čerstvému česneku.

  3. Sušený česnek, prášek – následkem sušení je u sušeného česneku obsah antioxidantů často až několikanásobně nižší.

  4. Esenciální olej z česneku – ten je bohatý především na sirné sloučeniny, konkrétně na metabolity allicinu (allyl polysulfidy).

Kolik česneku je dost? 

  • Pro optimální zdravotní účinky byste měli konzumovat pravidelně asi 1–3 stroužky čerstvého česneku denně (odpovídá asi 5–10 g). 
  • Pokud sázíte na černý česnek, můžete dávku snížit asi na polovinu. 
  • Je však třeba mít na paměti, že ne vždy platí: "Čím více, tím lépe." A tak i v případě česneku bychom neměli překračovat určitou mez (porce 20 g denně, což je asi 7 stroužků, je denní maximum). 
Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?

5 tipů, jak z konzumace česneku dostat maximum léčivých účinků

  1. Česnek před úpravou pořádně rozmělněte, podrťte či nakrájejte. Díky tomu využijete maximum z jeho zdravotních benefitů.
  2. Zařaďte 1–2 stroužky česneku do své pravidelné večeře. Česnek můžete nakrájet a orestovat na pánvi či podávat na již hotový hlavní chod. Čím kratší dobu budete česnek vystavovat vysoké teplotě, tím více aktivních látek v něm zůstane zachováno.
  3. Pokuste se přesvědčit svou drahou polovičku či své přátele k tomu samému – nejenže budete společně zdraví, ale také pro vás bude zápach ostatních (a naopak) snesitelnější.
  4. Když jde do tuhého, vsaďte na zázvor s česnekem. Teplý (ale ne horký!) nápoj dochucený lžičkou medu poslouží jako univerzální ochrana před všudypřítomnými bacily.
  5. Odvážnější mohou cucat stroužek česneku, a chránit tak své zuby před bakteriemi způsobujícími zubní kazy. Česnek vždy lehce zkousněte tak, aby pro vás byla pálivost snesitelná. Díky tomu zajistíte uvolnění aktivních látek z česneku.

Co si z toho vzít?

  • Česnek obsahuje celou řadu látek se zdravotními benefity, které mají silný antioxidační účinek.

  • Mezi aktivními látkami vynikají sloučeniny síry, které jsou zodpovědné za většinu ze zdravotních benefitů česneku. Pro jejich plné využití česnek rozmělněte, díky čemuž se vytvoří allicin a jeho účinné metabolity.

  • Česnek má řadu pozitivních účinků na lidské zdraví: Chrání před nemocemi, působí preventivně před chorobami kardiovaskulárního systému, zneškodňuje volné radikály a v neposlední řadě snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

  • Při konzumaci vsaďte na čerstvý česnek (nejlépe z české produkce) nebo fermentovaný černý česnek. Optimální dávka je asi 1–3 stroužky česneku denně (černého česneku můžete zvolit poloviční množství).

  • Česnek můžete žvýkat, nastrouhat do teplého nápoje nebo jej můžete pouze přidávat do svých masových či zeleninových směsí dle libosti. Česnek seženete i v kapslích ve formě doplňku stravy

Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Kuřecí maso plné hormonů a antibiotik: Fáma, nebo reálné nebezpečí?
Kuřecí maso plné hormonů a antibiotik: Fáma, nebo reálné nebezpečí?
Často se můžeme setkat s tvrzeními, že kuřecí maso je plné hormonů a antibiotik. Je tomu ale skutečně tak, nebo je pravda poněkud méně senzační?
5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
5 vyzkoušených zázvorových receptů. Nachlazení nemá šanci!
Zázvor. Někteří jej milují, jiní nenávidí. Ale i přesto ho konzumují. Proč? 6+3 důvody, proč byste si zázvor měli zamilovat i vy.
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Jak posílit imunitu správnou stravou? Nabízíme 6 tipů
Znáte to, pravidelně cvičíte, výsledky se začínají rýsovat... a najednou je tu podzim a vy se nachladíte. Zkuste letos zařadit zdraví prospěšné potraviny a látky na podporu imunity, vyzrajete na chřipku a nachlazení!
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Zázvor, česnek a co dál? 10 nejúčinnějších potravin proti nachlazení
Ale ne, už zase se nás pokouší skolit nějaká nemoc. Co jíst a pít, abychom podpořili přirozenou obranyschopnost organismu proti zákeřným bacilům?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?