Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat

17. 3. 2021
Komentáře
1
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

„Usni, usni, usni. Musíš brzo vstávat. Klídeček. Pravidelně dýchej. Mysli na lidi, co spí. Hmm, ti lidé spí v hezké posteli. Určitě je celý jejich dům hezký. Jednou chci taky takový. A kde by ten dům měl být? Taková Austrálie... ta by byla fajn. Sakra, teď nemysli na domy, máš spát. Zítra máš spoustu práce. Tolik práce. Ne, ne, ne, nestresuj se. Teď máš být v klidu a spát. Už jen pět hodin a 31 minut. Ale jo, to se ještě dá, to se docela i vyspím. Víkend to jistí, budu spát až do oběda. Těším se na víkend. Měl bych vymyslet, co budu dělat. Sakra, zase, SPI!“

Pokud vám takovýto vnitřní monolog něco říká, mám za to, že trpíte problémy se spaním. Podobně jako jsem je i já kdysi míval. A v určitých obdobích dokonce pořád mám. Člověk toho snese hodně, ale dlouhodobě se nedostatečně kvalitní spánek projeví v jedné či více oblastech života. Jste chronicky unavení, trpíte depresí, jste přetrénovaní, líní, podráždění... a možná si myslíte, že je to normální. Ale nemusí být. Abyste procesu spánku více rozuměli, stručně popíšu, jak to s ním vlastně celé je.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Co je to spánkový cyklus a jaké dvě fáze se během spánku cyklicky střídají
  • Proč máme nejvíce snů ráno před probuzením a jaké hormony hrají v otázce spánku nejdůležitější roli
  • Proč je důležité chodit spát a vstávat ideálně ve stejnou dobu
  • Že bychom si noční sledování televize a práci na počítači měli nechat raději na jindy
  • V čem nám dokáže pomoci meditace a jak ji jednoduše do svého dne začlenit
  • Jaké doplňky stravy a bylinky můžeme použít pro lepší spánek
  • Která spánková poloha je ta nejlepší pro osvěžující spánek

Spánkový cyklus: Proč nejvíce sníme nad ránem

Spánek prochází cyklem, v němž se střídají různé úrovně jeho hloubky. Tato perioda má dvě hlavní fáze: 

  1. První fáze je spánek pomalý (jinými názvy také synchronizovaný, NREM, SWS, ortodoxní, telencefalický). 
  2. Druhou fázi našeho nočního kómatu nazýváme spánek rychlý (desynchronizovaný, paradoxní, REM, rhombocefalický, D‑spánek).

Paradoxní je druhá fáze z více důvodů. Spánek je sice v těchto úsecích nejhlubší, ale mozková činnost vykazuje v některých oblastech dokonce vyšší aktivitu, než když jsme vzhůru. Dalším paradoxem je opravdu značný rozdíl v prahu probuzení na biologicky významné (ty, které mohou ohrozit organismus) a nevýznamné podněty. Na ty významné je práh velmi nízký, ale u nevýznamných velmi vysoký.

Běžně by měl jeden cyklus trvat okolo 90–100 minut, přičemž se opakuje 4–6 krát. To, že se reálně toto rozmezí pohybuje mezi 20 a 170 minutami, však vypovídá nejen o tom, jak je každý organismus odlišný, ale i o tom, jak vlivné jsou různé životní styly. 

Tyto cykly se na začátku a na konci spánku střídají rychleji a REM fáze postupně více vytlačuje ze hry NREM fázi. REM fáze se tedy nejvíce vyskytuje ráno před probuzením, o čemž vypovídá také to, že nad ránem míváme nejvíce snů. Právě díky snění je jeden z názvů rychlého spánku tzv. D‑spánek neboli "dream state".

Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
qualitysleepsolutions.com

Které hormony ovlivňují spánek?

V souvislosti se spánkem nejčastěji hovoříme o třech hormonech. Jejich vyplavování závisí na různých podnětech. 

  • Mezi hormony závislé na spánku (sleep dependent) patří námi zbožňovaný růstový hormon a prolaktin. Oba tyto hormony jsou závislé na spánku (sleep dependent) i na spánkovém stádiu (stage dependent).
  • Sekrece hormonu melatoninu, i když zdánlivě závisí také na spánku, je podřízena tmě

Proč je pro svalový růst a řízení biorytmů důležitý kvalitní spánek? 

  1. Růstový hormon vylučuje hypofýza (podvěsek mozkový) a jeho hlavní smysl spočívá ve stimulaci růstu a biosyntéze bílkovin.
  2. Prolaktin má původ také v hypofýze. Pokud ale nejste čerstvá matka trpící problémem s laktací, pak vás navyšování tohoto hormonu nemusí nijak zajímat.
  3. Melatonin produkuje epifýza (šišinka) a hraje důležitou roli v řízení biorytmů, spánku, reprodukčního, gastrointestinálního systému, kardiovaskulárního systému, respirace a vodního i minerálního hospodářství.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
obrázek z unsplash.com

Jak by měl ideální spánek vypadat?

Po ulehnutí se tělo i mysl uklidňuje a během pár minut usínáme. Poté projdeme spánkovým cyklem, během něhož se můžeme probouzet na podněty s postupně vyšší a vyšší intenzitou. Ve fázi REM je mozek velmi aktivní a snaží se protřídit informace, které předešlý den (nebo celé období) přijal. 

Také snění je podstatným smyslem REM spánku, kdy jsme více připraveni v noci například bojovat o svůj život, pokud bude potřeba. Sny také odrážejí aktuální psychické a tělesné pocity z oblasti krevního oběhu, trávicího traktu, dýchacích orgánů, tělesné teploty či močového měchýře. Na známý sen: "Jdu na záchod" už hodně lidí doplatilo.

Potřeba spánku se velmi liší a je dána geneticky. Některým z nás může stačit 5 hodin spánku, jelikož je dostatečně hluboký. Ti, kteří to štěstí nemají, by (bohužel či bohudík?) měli spát déle (7–9 hodin).

6 tipů, jak se královsky vyspat

1. Nastavte si pravidelný čas, kdy ulehnete ke spánku a ráno vstáváte s úsměvem na rtech

Snažte se o co největší pravidelnost v době, ve kterou chodíte spát, i v době vstávání. Pokud máte například školu třikrát týdně brzy ráno, choďte spát a vstávejte i zbylé čtyři dny v podobnou dobu. Tělo tím získá režim (hodiny). Ví, co má očekávat, a spánek přijde rychleji. Co se týká ideální délky spánku, běžně doporučovaných osm hodin nemusí platit pro každého. Někdo se totiž dokáže skvostně vyspat i za kratší dobu. 

Oblíbené víkendové dospávání může dočasně zvýšit pocit odpočinku, ale hlavní důvod, proč se pak v pondělí ráno cítíte k ničemu, je právě ten, že jste si své hodiny opět rozbili a nutíte tělo, aby si je nastavilo znova.

Pravidelný spánek stabilizuje metabolické pochody. Noční sledování televize, práce na počítači či jiné aktivity, jež provádíte na úkor spánku, si raději nechte na jindy. Nepravidelnost ve spánkovém režimu může být příčinou psychického i tělesného stresu, který může vyústit až v psychosomatická onemocnění a poruchy spánku.

Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
obrázek z rideolife.com

2. Meditací ke klidnější mysli a lepšímu spánku

O meditačních technikách a jejich smyslu pro život moderního člověka bych mohl napsat celou práci. Meditace pomáhá zastavit chronickou mentální aktivitu bránící nám v usnutí. Ve spojení s lepším spánkem zde ale zmíním pouze pár technik, které mám sám vyzkoušené. Hlavním principem většiny technik je soustředit se na vlastní dech. Vnímat, co se děje okolo nás, ale tato data nijak nezpracovávat, nereagovat na ně a nepřemýšlet o nich.

Jak na meditaci kdykoliv během dne?

  1. Meditování přímo před spánkem se jeví jako velmi účinná varianta. Místo počítání oveček tedy zkuste počítat svůj dech. Tím dojde ke zvýšenému soustředění a chaotické myšlenky pomalu odejdou. Hluboká koncentrace automaticky přechází v relaxaci. (HARRISON, 2011).
  2. Kdykoli během dne se posaďte, zavřete oči a začněte zhluboka dýchat. Pomalu se nadechujte nosem, až dokud už to více nepůjde. Tělo vás pak donutí vydechnout (pozor, nezadržovat dech). Pokračujte výdechem ústy opět do bodu, kdy vás tělo donutí se znova nadechnout. Opakujte nejdříve maximálně třikrát, postupně můžete opakování přidat. Pakliže to jako začátečníci přeženete, může se vám zatočit hlava. Zkoušejte klidně i vícekrát denně.
  3. Ve stoje vzpažte, zavřete oči a s hlubokým nádechem nosem tělo natahujte. V podstatě se snažíte odtáhnout hrudník od pánve. Poté, jak už nejspíš očekáváte, pomalým výdechem ústy zpět do uvolnění.
  4. Než ulehnete ke spánku, posaďte se na zem a opřete o postel (nebo na postel a opřete se o zeď). Zavřete oči a pravidelně dýchejte. U této techniky nemusí být nádechy a výdechy maximální. Pomalu začnou přicházet myšlenky. Představujte si, jak odplouvají pryč, následně přestaňte na cokoli myslet a pouze vnímejte svůj dech. Pokuste se to takto vydržet pět až deset minut a pak si teprve jděte lehnout. Tato technika však spíše jen rozšiřuje úroveň techniky první, jestliže nezabere.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
obrázek z picjumbo.com

3. Nastavte si optimální teplotu v místnosti pro nejlepší kvalitu spánku 

Timothy Ferris (2011) prováděl experimenty s pokojovou teplotou v rozmezí 19,5 až 21 °C, kdy byla kvalita jeho spánku nejlepší. Teploty nad tuto hranici přinášely horší výsledky, nicméně nižší teploty mohou také fungovat. Jak Ferris říká, pokud nemáte možnost ovlivnit teplotu místnosti, můžete zkusit otestovat ponožky různé tloušťky. 

Ideální teplota v ložnici je však individuální, najděte si proto svou vlastní. Studie prováděná týmem vědců v Číně vedená Lanem (2016) mimo jiné ukazuje, že zvýšení pokojové teploty o pár stupňů v pozdější fázi spánku lépe připraví tělo na probuzení a následující den dosahujeme vyšších výkonů. Pokud máte možnost (např. díky klimatizaci) regulovat teplotu v ložnici tímto způsobem, využijte toho.

4. Čemu se před spaním raději vyhnout? Jaké doplňky stravy a bylinky nám se spánkem naopak pomohou?

V případě, že jste zvyklí jíst hlavní jídlo dne těsně před spaním, našli jsme další možnou příčinu vašeho nočního strádání. Tohle jídlo si nechte nejpozději na dvě až tři hodiny před ulehnutím. Dále léky, doplňky stravy i samotná strava obsahující kofein je před spaním špatnou volbou. Konzumaci kávy, kakaa, černého, zeleného i bílého čaje, Coca Coly, guarany a čokolády si proto nechte na jinou část dne.

Zajímavou látkou, která už několik let pomáhá jak mně, tak lidem, kteří dali na mé doporučení, je esenciální aminokyselina L‑tryptofan. Tato aminokyselina se pomocí enzymů pomalu rozkládá na spánkový hormon serotonin. Tento hormon vzniká působením světla na lidský organismus a tvoří se z něj již zmiňovaný hormon melatonin

Jedním z důvodů častého ranního splínu a nechuti do života může být právě nízká hladina serotoninu, který se během noci spotřeboval. Serotoninu se totiž také říká "hormon štěstí", jelikož zabraňuje depresím. Z potravin mají celkem slušný obsah tryptofanu například sýry, vejce, losos, ořechy a semínka společně s masem, jako je třeba kuřecí nebo krocan.

Další možností je užívání bylin, jako je kozlík lékařský, chmel otáčivý, třezalka tečkovaná či meduňka lékařská. Při užívání bylin je potřeba být trpělivý, jelikož účinek se dostavuje postupně. Vyhneme se ale nežádoucím účinkům léků na spaní, na které vzniká závislost a mohou způsobovat celou řadu nepříznivých účinků.

Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
obrázek z fewl.io

5. Využití aplikací a speciálních přístrojů ke zlepšení spánku

Možná to zní děsivě, ale můžeme si i doma zařídit vlastní spánkovou laboratoř. Stačí k tomu sportovní náramek (hodinky), které měří pohyby a srdeční tep. Poté máte k dispozici kvalitní data o vašem spánku a můžete s nimi dále pracovat. Uvidíte, jaký vliv na spánek mají konkrétní aktivity a jejich načasování, jídlo, ale například i míra stresu.

Dalších gadgetů a aplikací, které si můžete pořídit, je celá řada. Aplikace typu Sleep Cycle nebo Sleep as Android vás probudí v nejlepší možné chvíli v rámci intervalu, který jste si zvolili. Věřte, nebo ne, i takováto "prkotina" dokáže udělat divy.

Dalšími (poněkud nákladnějšími) možnostmi jsou pak například terapeutické lampy, ultrazvukový zvlhčovač nebo pulzní světlo.

6. V jaké poloze se nejlépe usíná?

Polohy, do kterých se během spánku dostáváme, jsou někdy opravdu vtipné. Tahle spánková cvičební soustava ale dokáže být pěkně otravná. Já sám se někdy během noci tak intenzivně otáčím na místě, že se ráno probudím zabalený do prostěradla jako náplň v palačince.

Jakou polohu tedy zvolit, abychom usnuli co nejdříve?

Za ideální polohu, kterou právě Timothy Ferris popisuje jako nejúčinnější, se považuje taková, kdy je tělu znemožněn pohyb. Toho nejlépe docílíme polohou zvanou "polovojenská plíživá poloha" (Half Military Crawl position).

Lehneme si na břicho s hlavou na polštáři. Pravou ruku upažíme a následně ohneme v lokti do úhlu 90 stupňů nebo ji vložíme pod polštář. Vytáhneme pravé koleno k boku, opět do 90 stupňů. Levá ruka leží svisle podél těla.

Já sám jsem se k této poloze přirozeně dostal dříve než k jeho knize, takže ji osobně mohu jen doporučit.

Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
obrázek z troydelaney.com

Co si z toho vzít?

Nedostatek spánku trápí mnohé z nás a možná si to ani nepřipouštíme, vždyť si přece nenecháme ujít všechen ten život, co se odehrává všude kolem nás 24 hodin denně a 7 dní v týdnů. Bohužel únava plynoucí z nedostatku spánku se tak stává moderní normou a jako následek toho se nám může stát, že začneme pomalu přibírat na váze nebo budeme mít problém usnout. 

Nedostatek spánku nám taky zadělává na hormonální problémy, kdy nevyužíváme naše tělo v plném potenciálu. Snad vám s motivací k dostatečnému spánku pomůže rčení ve významu, že svaly přece rostou ve spánku. 

"Výrazné maximum uvolňování růstového hormonu je významně spjato s první fází "pomalovlnného spánku" (NREM). Naopak REM spánek sekreci růstového hormonu tlumí" (Špérová, 2008).

Využitím dnes představených technik dokážeme zkrátit dobu mezí tím, kdy ulehneme ke spánku, a tím, kdy opravdu usneme, aniž bychom museli počítat ovečky do miliardy. Ke zklidnění mysli ještě navíc přispěje pravidelná meditace a bonusem nám bude i lepší spánek. 

Každý by měl spát podle svých potřeb přibližně 6–9 hodin denně, podle americké National Sleep Foundation by dospělý jedinec ve věku 18–64 let měl spát v rozmezí 7–9 hodin denně. Teď už je to na vás.

[Instagram]

Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Federer údajně spí až 12 hodin denně. Proč a jak byste si i vy měli prodloužit spánek?
Federer údajně spí až 12 hodin denně. Proč a jak byste si i vy měli prodloužit spánek?
O důležitosti spánku není pochyb. Co se ale stane s vašim tělem, když ho nebudete mít dostatek? A jak si vytvořit spánkovou rutinu, abyste netrávili hodiny koukáním do stropu?
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?