Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?

24. 3. 2022 Poprvé publikováno 20. 11. 2020
Aktualizováno 24. 3. 2022
6 min. Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Množství denního světla se v průběhu roku mění a někdy bývá těžší si ho dopřát tolik, kolik by naše tělo opravdu potřebovalo. A jestli patříte mezi ty, kteří svou pracovní dobu i volný čas tráví uvnitř uzavřených prostor, měli byste zpozornět. Jeho nedostatek jste možná už zaznamenali i sami na sobě. Proč je pro nás toto světlo tak důležité a jak si vnést do života co nejvíce, se dozvíte v dnešním článku.

Jak denní světlo ovlivňuje naše zdraví?

1. Sluneční záření pomáhá s tvorbou vitaminu D

Vitamin D je v našem organismu nezbytný pro správnou funkci imunitního systému, zdraví kostí, zubů, mentální výkonnost a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. V letních měsících nám s jeho doplněním pomáhá právě pobyt venku, protože vitamin D je v kůži produkován díky slunečnímu záření a pro dosažení jeho denní doporučené dávky 800 IU je potřeba vystavit slunci alespoň čtvrtinu plochy pokožky (tvář, část paží a dolních končetin) cca na 10‑15 minut.

Problém ale nastává na jaře, na podzim a v zimě, kdy k zajištění potřebného množství vitaminu D expozice slunečnímu záření bohužel nestačí. Je to dáno tím, že netrávíme tolik času venku, slunečných dnů je většinou poskrovnu a když už se slunce čas od času objeví, intenzita jeho záření je prostě příliš nízká. V tomto období je proto vhodné sáhnout po kvalitních doplňcích stravy.

2. Expozice dennímu světlu zlepšuje kvalitu spánku

Denní světlo má také významný vliv na cirkadiánní rytmus. Střídání světla a tmy totiž reguluje tvorbu a uvolňování hormonu melatoninu. Ve dne je tvorba melatoninu potlačována a náš organismus je tak udržován v bdělosti. V noci, kdy přirozené světlo naopak chybí, dochází k jeho zvýšené produkci, což nám dovoluje usnout.

Pravděpodobně však záleží i na době, kdy jsme tomuto světlu vystaveni. Např. Figueiro s kolegy ve své studii zjistili, že zejména ranní expozice dennímu světlu souvisí s kratší spánkovou latencí (tj. kratší dobou, kterou člověk potřebuje pro usnutí) a vyšší kvalitou spánku. 

  • Co je to vlastně ten cirkadiánní rytmus? Detailněji se o něm dozvíte v článku tady
  • O vlivu technologií na kvalitu našeho spánku jsme zase psali v tomto článku

obrázek z istockphoto.com

3. Přirozené světlo pomáhá při sezónních depresích

Sezónní afektivní porucha se vyznačuje opakujícími se epizodami deprese, únavy, poruchami nálady a poklesem výkonnosti. Nejčastěji nastupuje v podzimních a zimních měsících. K léčbě se využívá světelných zdrojů imitujících přirozené denní světlo, které umožňují pacientům “uměle” si navýšit jeho expozici v zimních měsících, kdy je tohoto světla přirozeně méně. Tato tzv. fototerapie je účinná až u 60 % pacientů. 

Je tedy jasné, že expozice dennímu světlu je důležitá i pro naše psychické zdraví a vyhledávat bychom jej proto měli i ve dnech, kdy nám počasí příliš nepřeje. A jaký čas je pro pobyt venku nejlepší? Vhodná je samozřejmě jakákoliv denní doba, ovšem ukazuje se, že ranní expozice je v boji s depresí až 2x účinnější než ta večerní.

4. Denní světlo zlepšuje soustředěnost a produktivitu

Velkou část svého života trávíme ve škole nebo v práci, kde je po nás obvykle vyžadována jistá míra soustředění a výkonnosti. K odpovídajícím výsledkům je však nezbytné zajistit také vhodné studijní/pracovní prostředí. Existuje mnoho studií, které zkoumaly vliv denního světla na výkonnost a soustředění. Např. Dass s kolegy ve své studii zjistili, že špatné osvětlení v budovách školy zhoršuje schopnost učení studentů a vede také k vyšší míře stresu. 

Výzkum také ukazuje, že mladí lidé mající vyšší expozici přirozenému světlu jsou více produktivní, častěji se věnují pohybovým aktivitám a tráví méně času sedavým způsobem života. 

Jak si do života vnést více přirozeného světla?

1. Pokud je to možné, choďme ven

Venku najdeme spoustu podnětů, které nám pomáhají se uklidnit, zapomenout na starosti, stimulují nás a nabíjejí energií. Kromě toho je venkovní svět ideálním místem pro aktivní pohyb a kontakt s ostatními lidmi. Pokud tedy máme možnost, zasportujme si, vyjděme na procházku, o polední pauze vykoukněme na chvíli na terasu nebo před budovu, v teplém počasí si dejme oběd venku, nebo si alespoň roztáhněme závěsy a otevřme si okno. 

2. Objevme kouzlo zrcadel

Zrcadla jsou skvělým způsobem, jak vnést sluneční svit do jinak tmavých a ponurých místností. Odráží totiž světlo z oken a rozvádí jej dále po interiéru. Ani zdaleka navíc nemusíme zůstat pouze u jednoho kousku a s odráženými paprsky si jak si patří vyhrát. Nápomocné v tomto ohledu mohou být i zlaté, stříbrné nebo mosazné dekorace, které mají také schopnost náš pokoj pořádně prosvětlit. 

obrázek z pexels.com (Bruce Mars)

3. Volme správné barvy

O množství světla v našem domově rozhodují také barvy, které si do interiéru pořídíme. Přestože klasická bílá odráží denní světlo nejlépe, v žádném případě to neznamená, že to musí v obýváku vypadat jako v nemocnici. Stejnou službu nám prokáží i světlé pastelové barvy nebo stará dobrá krémová. Kromě stěn je důležitá také barva podlahy, která zabírá poměrně velkou část prostoru a pro jasnější efekt volme raději parkety ve světlejších odstínech. Dalším skvělým pomocníkem je také světlý nábytek, kdy největší množství světla odráží zejména světlé lesklé plochy.

4. Pomoci nám může i světlo umělé 

V boji s (pod)zimní únavou, depresí, nebo spánkovými potížemi nám může pomoci i světlo umělé. Terapeutické fotolampy, které navyšují jeho dostupnost (viz výše), se totiž dají sehnat celkem snadno. Volit bychom však měli pouze takové světelné zdroje, které pracují s podobným spektrem vlnových délek, jaké obsahuje sluneční záření (380‑750 nm). Běžné zářivky se od něj totiž ve většině případů dramaticky liší.

Je třeba pamatovat také na to, že i umělé světlo ovlivňuje naše vnitřní hodiny a den a noc se nestřídají jen tak pro nic za nic. Světlu bychom se tak rozhodně neměli vystavovat v pozdních večerních hodinách, nebo bezprostředně před spaním. 

Co si z toho vzít?

Denní světlo je důležitým aspektem našeho zdraví, které je nezbytné pro tvorbu vitaminu D v kůži, pomáhá nám při sezónních depresích a zlepšuje nám kvalitu spánku. Kromě toho také zlepšuje naši soustředěnost a produktivitu. 

A jak mít tohoto přirozeného světla více? Pokud je to alespoň trochu možné, snažme se trávit čas venku a v interiéru si přizvěme na pomoc zrcadla nebo světlé barvy. I původně tmavý a ponurý pokoj se tak rázem promění v prosluněné a energií nabité místo k životu. 

Přidej se k 44 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Líbí se mi Uložit článek