Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný
Komentáře
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Image by Racool_studio on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Detoxikační programy jsou zpravidla založeny na eliminaci běžné stravy a konzumaci “převratných” detoxikačních produktů
  • Vzhledem k tomu, že tyto kůry nejsou nijak regulovány, mohou v některých případech vašemu zdraví naopak uškodit
  • Lidský organismus je přitom vybaven přirozenou schopností eliminace cizorodých látek, jejíž kapacita je dána převážně způsobem životního stylu

Se začátkem nového roku se jako vždy roztrhl pytel s nejrůznějšími dietami a “převratnými” výživovými směry, které vám v horizontu několika (tý)dnů slibují spolehlivé zhubnutí, lepší zdraví, rychlejší metabolismus nebo bystřejší mysl – to vše samozřejmě bez nějakého většího úsilí.

Mezi těmito dietami jsou populární také tzv. detoxikační diety, které frčí doslova po celý rok. Detoxikační poradci vám mnohdy sestaví dokonce individuální plán, který závisí mimo jiné např. na ročním období, a který detailně popisuje, který orgán je třeba detoxikovat na jaře, podzim atd. Jsou však tyto praktiky pro zdraví opravdu nezbytné, nebo pomohou zhubnout pouze vaší peněžence a vám mohou v horším případě přivodit dokonce zdravotní komplikace?

Na jakém principu detoxy “fungují”?

Základem většiny detoxikačních diet je vzbuzení obavy, že vaše tělo bylo během předchozího období zaplaveno toxiny, které brání normálnímu fungování organismu. Nejčastěji skloňovanými orgány jsou pak játra, střeva nebo ledviny. Drtivá většina detoxikačních kůr pak zahrnuje úplné hladovění, popř. velmi omezující kalorickou restrikci, která povoluje zpravidla příjem ovoce a zeleniny, případně “osvědčeného” detoxikačního produktu.

Limonádová dieta

Pro lepší představu si můžete prohlédnout konkrétní program Limonádová dieta, který propagovala kromě jiných třeba i Beyoncé. Principem je konzumace nápoje z citronové šťávy, javorového sirupu a kajenského pepře, samotná kůra se pak skládá z několika fází:

  • přípravná fáze: 3 dny, nákup surovin, postupné snižování příjmu energie, mentální příprava
  • samotná limonádová dieta: 10 dní, denně 6–12 sklenic výše zmíněného koktejlu
  • detox: po dobu diety je také třeba provádět každodenní detox pomocí speciálního čaje s laxativním (projímavým)  účinkem nebo výplachu slanou vodou. Ten probíhá tak, že v 1 litru vody rozpustíte 2 lžičky soli, tento roztok najednou vypijete (do 5 minut) a poté si na 30 minut lehnete na pravý!!! bok a čekáte, až vás tento roztok prožene. Na webu je ještě zdůrazněno, že se máte pokoušet stolici zadržet co nejdéle to jde. (Bez legrace.)
  • rutina po dietě: 3 dny, v podstatě opak přípravné fáze, kdy do svého jídelníčku postupně opět zařazujete klasické potraviny

(Pozn. autora: Pokud stejně jako já nemůžete nad výše uvedeným textem přestat kroutit hlavou, doporučuji pro odvedení pozornosti vyzkoušet některé z dechových cvičení.)

Jak ve skutečnosti probíhá eliminace odpadních látek z těla

Detoxy už dle názvu slibují zbavení organismu toxických látek, co si pod tím ale představit? Obecně sem můžeme zařadit toxiny rostlinného či živočišného původu přirozeně se vyskytující v přírodě, jedy a také tzv. xenobiotika, které nemusí mít nutně škodlivé účinky, ale nejsou tělu vlastní. Sem patří např. chemikálie využívané v zemědělství, některé potravinářské přídatné látky, látky znečišťující životní prostředí nebo těžké kovy.

Pokud nežijete zavřeni v bublině, s těmito látkami denně skutečně přicházíte do styku – ptáte se, jak je tedy možné, že jste se ještě za celý svůj život nepřiotrávili? Odpověď je jednoduchá, náš organismus se detoxikuje neustále. A to i bez půstů, čajů a solných výplachů. Všechny látky ,které jsou tělu cizí totiž podléhají metabolizaci, aby bylo následně možno je některou z přirozených cest z těla odstranit. Nejčastěji je to močí, stolicí, potem či dechem.

Jaké orgány se na přirozené eliminaci cizorodých látek podílí?

  • játra
  • ledviny
  • plíce
  • kůže
  • lymfatický systém
  • zažívací systém

Chcete se efektivně “detoxikovat”? Dodržujte pravidla zdravého životního stylu

Z výše uvedeného textu je patrné, že nejefektivnější cestou, jak v těle zabránit hromadění cizorodých látek, je dbát o optimální funkci svých orgánů a organismu jako takového. Namísto jednorázových a nesmyslných a detoxikačních kůr se tak zaměřte raději na to, zda je váš jídelníček dostatečně pestrý a poskytuje vám všechny makro i mikronutrienty nezbytné pro správnou činnost těchto orgánů, zda nekonzumujete zbytečně mnoho alkoholu, uzenin nebo zpracovaných potravin, nekouříte nebo záměrně nevdechujete cizorodé látky.

Důležitými faktory jsou samozřejmě také pitný režim, pravidelný pohyb a kvalitní spánek. Podrobné informace o tom, co si pod pojmem “zdravý životní styl” představit, najdete v článku Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život

Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?

Kdy může být hromadění toxinů v organismu problém?

Zdravý člověk, který nebyl vystaven výjimečné zdraví ohrožující situaci žádné detoxikační kůry nepotřebuje. Ve chvíli, kdy však některý z orgánů podílejících se na přirozené eliminaci cizorodých látek z organismu nefunguje správně, je na místě odborná pomoc. Ta však nespočívá v pití koktejlů z citronové šťávy, ale stojí na podložených lékařských postupech za dohledu odborníků, např. dialýze.

Další mimořádnou situací je např. otrava, jaderná či chemická havárie, nebo škodlivé působení některých fyzikálních procesů. Všechny tyto případy je však opět třeba řešit s odborníkem a nepouštět se do pokusů na vlastní pěst.

A teď z druhé strany – mohou vám detoxikační kůry naopak uškodit?

Jak již bylo zmíněno, detoxy jsou často založeny na eliminaci běžné stravy a příjmu pouze ovoce, zeleniny a případně specializovaných detoxikačních produktů. Jaký rizika z toho plynou?

1. Příliš nízký příjem energie

Dalo by se říci, že toto riziko je zaručeno u drtivé většiny detoxikačních diet. Nejen, že vás takovýto krátkodobý extrémní styl stravování nenaučí zhola nic o vyváženém a plnohodnotném jídelníčku, ale navíc může vést i ke zdravotním komplikacím. Mezi ty patří nejčastěji únava, podrážděnost, slabost nebo dokonce pocity na omdlení. Z dlouhodobého hlediska pak neúměrná kalorická restrikce vede k narušení normálního fungování organismu, včetně hormonálního profilu, zdraví kostí, funkce kardiovaskulárního a trávicího systému nebo krevních parametrů. Více si o nízké dostupnosti energie přečtěte v článku Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví.

Nízký příjem stravy v kombinaci s drastickými “čistícími” praktikami pak také často vede k nevolnostem, nadýmání, zvracení, křečím nebo dehydrataci.

2. Nadměrný příjem některých látek

Výrok označující dávku jako určující faktor toho, zda je daná látka jedem, je znám již od 16. století, a platí stále. Mnoho detoxikačních diet nabádá k příjmu smoothies z ovoce a zeleniny v kombinaci s komerčními přípravky, které často obsahují výtažky z bylin, vitaminy či minerální látky. Tyto substance jsou totiž chápány jako zdraví prospěšné a na jejich dávce zpravidla nesejde – což je ale velký omyl. Např. předávkování vitaminem A se projevuje zvracením, obrnou hlavových nervů nebo narušením zdraví kostí a poruchou funkce jater. V případě stopového prvku selenu pak může dojít k zápachu z úst, vypadávání vlasů a nehtů, vzniku puchýřů či poškození chrupu.

3. Nedostatečná ochrana rizikových skupiny populace

Detoxikační program může podstoupit téměř kdokoliv – v případě ohrožených skupin, jako jsou těhotné a kojící ženy, děti, diabetici, lidé s narušenou funkcí metabolismu nebo některých orgánů, však mohou být důsledky skutečně fatální. Problém může nastat také u osob, které se v minulosti potýkali s patologickým výživových chováním nebo poruchou příjmu potravy.

Co si z toho vzít?

S “odborníky” lákajícími na nejrůznější detoxy se můžete setkat celoročně, se začátkem nového roku však toto odvětví zažívá obvyklý boom. Tyto diety jsou často založeny na kalorické restrikci, přičemž povoleny jsou většinou pouze ovoce, zelenina a komerční detoxikační produkty.

Lidský organismus se však cizorodých látek zbavuje neustále, a zdravý člověk se nemusí snahou o jejich zvýšenou eliminaci vůbec zabývat. Problém může nastat v případě, že jste byli vystaveni otravě, jaderné havárii, nebo trpíte poruchou funkce některých orgánů. Ani v tomto případě však nesahejte po detoxech, ale se svým problémem se obraťte na lékaře. V některých ohledech vám mohou detoxikační programy dokonce uškodit, a to zejména z hlediska příliš nízkého příjmu energie, předávkování některými látkami nebo zhoršením zdravotního stavu u rizikových skupin osob.

Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Celerová šťáva a její účinky: Jak je to s tím hubnutím?
Podle zběžného průzkumu ve vodách Internetu by se zdálo, že celerová šťáva umí zázraky. Opravdu nám pomůže zhubnout, detoxikovat se, nebo je to jeden velký nesmysl?
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?