Proč lidé s přibývajícím věkem přibírají na váze a jak tomu zabránit?

26. 9. 2022
Komentáře
1
Proč lidé s přibývajícím věkem přibírají na váze a jak tomu zabránit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

S tím, jak lidé stárnou, většinou pomalu přibírají na tělesné hmotnosti. I když je za pomalé tloustnutí velmi často zodpovědný nadměrně vysoký příjem energie, nedostatek pohybu a pomalý úbytek svalové hmoty, švédští vědci přišli se zajímavým objevem, podle kterého za nabírání tělesného tuku není zodpovědný pouze životní styl, ale i postupné změny našich tukových buněk v tukové tkáni.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • V jakém období života člověk dosahuje nejlepšího tělesného složení
  • Jaké změny v tukové tkáni můžou za snadnější nabírání tuku během stárnutí
  • Jestli lze proti nárůstu tuku s přibývajícím věkem bojovat
  • Jaké poznatky si ze studie můžeme přenést do našeho života

Množství tělesného tuku se během života mění. Bohužel více k horšímu

Tělesná hmotnost i zastoupení tělesného tuku se nám během života mění. Nejlepšího tělesného složení z pohledu zastoupení svalové a tukové tkáně většina z nás dosahuje mezi 20. a 30. rokem života.

Se stárnutím většinou dochází k nárůstu tukové tkáně za současné pozvolné ztráty svalové hmoty. Bez ohledu na to, jak jsme staří, kolik svalů máme a jaké máme BMI, se tak podle odborníků obézními stáváme tehdy, pokud u mužů vzroste tělesný tuk nad 25 % a u žen nad 35 % tělesné hmotnosti.

Pokud nabíráme tělesný tuk, jednoduše moc jíme a málo se hýbeme, což je z velké části pravda. Ale je to opravdu tak jednoduché? Vodítko k zodpovězení této zapeklité otázky nám poskytla pouze několik týdnů stará studie, která byla publikována v prestižním časopise Nature Medicine.

S rostoucím věkem stále pomaleji využíváme tuk z tukových buněk, takže nám neustále přibývá, tvrdí nová studie

Velikost našich tukových buněk (a tím i množství tělesného tuku) se neustále mění. Naše tělo na jednu stranu své tukové zásoby využívá (např. při delší fyzické aktivitě, redukci hmotnosti, několikahodinovém hladovění) a na druhou je po jídle znovu "naplňuje."

O tom, zda budeme udržovat, zbavovat se nebo nabírat tělesný tuk, bude v delším časovém horizontu v prvé řadě rozhodovat bilance příjmu a výdeje energie.

Jenže na úrovni samotných tukových buněk je také rozdíl mezi vytvořeným (uloženým) tukem a tukem, který z našich tukových zásob dokážeme aktivovat a spálit jako zdroj energie. S tím, jak pomalu stárneme, podle švédských vědců tukové buňky pomalu přichází o vlastnost efektivně uvolňovat tuk (mastné kyseliny) do krevního oběhu, kde mohou být dále využity ostatními tkáněmi a spáleny jako zdroj energie.

Jednou vytvořený tělesný tuk v našich tukových buňkách zůstává zhruba 1–4,5 roku. Během sledovaného období 13 let se tato doba u stárnoucích účastníků studie prodloužila zhruba o 0,6 roku bez ohledu na to, jestli si zúčastněné osoby udržely tělesnou hmotnost (stejné množství tělesného tuku), nebo ztloustly.

Díky tomuto prodloužení doby jednou uloženého tuku se celková bilance tvorby a využívání tělesného tuku (tzv. lipid turnover) může překlopit do lehce pozitivní bilance, takže v našem těle dochází k neustálému navyšování jeho zásob.Proč lidé s přibývajícím věkem přibírají na váze a jak tomu zabránit?

Jsme odsouzeni k pomalému nabírání tuku?

Podle Petera Arnera, jednoho z členů výzkumné skupiny, se celkový obrat tuku (lipid turnover) na úrovni tukových buněk spolupodílí na kontrole tělesné hmotnosti a je do jisté míry nezávislý na ostatních faktorech, jakým může být i celková energetická bilance (i když s ní poměrně úzce souvisí). Přinutit tukové buňky uvolňovat do krve více uložených mastných kyselin je tak jedním z cílů v léčbě nadváhy a obezity.

Podle autorů studie je tak pro udržení stávající tělesné hmotnosti s postupným stárnutím nutné mírně snižovat příjem energie, aby množství tělesného tuku zůstalo zachováno.

Jak přinutit tukové buňky, aby více uvolňovaly tuk ke spálení na energii?

Využívání tuku jako zdroje energie (lipolýza) je řízeno hormonálně. Lipolýzu například podporují hormony zvané katecholaminy (adrenalin, noradrenalin), během stárnutí organismu se však jejich samotné vylučováníschopnost aktivace lipolýzy celkově snižuje.

Řešením, jak vylučování katecholaminů zachovat, je zůstat fyzicky aktivní. Při fyzické zátěži totiž dochází k jejich zvýšenému vylučování, zároveň se posiluje schopnost svalových buněk využívat tuk jako zdroj energie.

Dalším faktorem, který ovlivňuje lipolýzu, je hormon inzulin. Příliš vysoký příjem sacharidů a celkově energie vede k jeho nadměrné sekreci, která brání efektivnímu využívání zásobních tuků jako zdroje energie, zároveň podporuje jejich tvorbu. To však opravdu neznamená, že bychom se měli sacharidů bát, pouze se jimi nepřejídat. 

Proč lidé s přibývajícím věkem přibírají na váze a jak tomu zabránit?

Co si z toho vzít?

Vlivem stárnutí zřejmě přirozeně dochází k tomu, že se tukovým buňkám snižuje schopnost uvolňovat mastné kyseliny z tukové tkáně. Nová zjištění vědců z této studie by ale neměla vést k přesvědčení, že stárnutí nás automaticky předurčuje k tomu, že budeme pomalu nabírat stále více tělesného tuku. 

K zachování správného uvolňování mastných kyselin můžeme přispět pohybovou aktivitou a kaloricky adekvátní stravou.

Pro lidi, kteří jsou méně fyzicky aktivní a navíc nepřikládají velký význam vyvážené stravě, je to další důkaz o tom, aby do svého životního stylu zařadili více pohybu a s přibývajícím věkem také o něco ubrali na svých porcích jídla.

Pro jedince vyznávající aktivní životní styl studie ve své podstatě po stránce pohybové aktivity vlastně nepřináší nic převratného. Fyzická aktivita je důležitá v každém věku a o to více s naším postupujícím věkem. Pokud k tomu přidáme i určitou střídmost v jídle, mělo by být v našich silách udržet si zdravou hmotnost i ve vyšším věku, i když to bude o něco více náročné.

Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
Žít věčně je nám k ničemu, pokud si život neumíme naplno užít. Těchto 9 pilířů pro vyšší kvalitu života vám může navíc jako lusknutím prstu přidat pár let spokojeného života. Prožijte hodnotný a naplňující život jako lidé v takzvaných modrých zónách.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?
Ideální procento tělesného tuku: Kdy začít hubnout, a kdy je čas přibrat?
Dokonale vypracované postavy s minimálním množství tělesného tuku vidíme všude kolem nás. Navozují ale pocit, že by tak měl vypadat každý, kdo zdravě jí a hýbe se. Je ale zdravé mít tak nízké procento tuku? A kolik je tedy tak akorát?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?