Podle statistik trpí až 36 % amerických mužů ve věku 25–45 let erektilní dysfunkcí, tj. stavem, který může být mimo jiné způsoben poruchami kardiovaskulárního systému.
Studie potvrdily, že spokojenost s vlastním tělem má silný vliv na míru sexuální touhy a uspokojení.
Samotná sexuální aktivita není rekordmanem v pálení kalorií – jistě mi však dáte za pravdu, že u této činnosti to není hlavním záměrem.
Pravidelný pohyb je nesmírně důležitým faktorem zdravého životního stylu a well‑beingu, ale hraje důležitou roli třeba i ve způsobu držení těla, vnímání sebe sama nebo třeba v oblasti produktivity a soustředění.
Naprostým doporučeným minimem fyzické aktivity pro dospělé osoby je dle WHO:
150–300 minut přiměřené pohybové aktivity týdně (chůze, jízda na kole do práce)
75–150 minut intenzivní pohybové aktivity týdně (běh, aerobik, cvičení v posilovně)
Kombinace výše zmíněných způsobů
Alespoň 2 dny v týdnu by se dospělé osoby měly věnovat posilovacím cvikům
A podle čeho můžete poznat, že se dostatečně nehýbete? Hned 10 signálů, kterými se vám tělo možná snaží naznačit, že je čas do toho více šlápnout, najdete zde.
Může se za cvičení považovat samotná sexuální aktivita?
Dle studie Frappiera a kol. spálí muži při sexu průměrně 101 kcal, ženy průměrně 69 kcal, což jej na přední příčky intenzivních sportů bohužel neřadí. Na druhou stranu, přiznejme si, že při této aktivitě jde docela o jiné věci, než pálení kalorií. Jestliže vás toto téma zajímá více do hloubky, určitě si nenechte ujít článek Sex a hubnutí: Kolik kalorií můžeme při sexu spálit?
Kdyby vás ale přece jen zajímal vliv sexuální aktivity na zdraví, těšit se můžete třeba na pozitivní účinek na stav srdce a cév, podporu imunitní funkce, tlumení vnímání bolesti nebo zlepšení kvality spánku. Pro další informace navštivte náš článek 6 zdravotních benefitů sexu.
V následujícím textu se ale na sex podíváme z úplně opačné strany – může být váš sexuální život ovlivněn životním stylem, konkrétně fyzickou aktivitou?
Jak může pravidelné cvičení zlepšit váš sexuální život?
1. Pozitivní vnímání vlastního těla a vyšší sebevědomí
Pravidelná fyzická aktivita má na tvarování (a samozřejmě i zdraví) vašeho těla vliv nejen objektivní ale i subjektivní. Když se tedy budete ve svém těle díky cvičení cítit lépe, dramaticky to ovlivní váš sexuální život. Vědci totiž zjistili, že pocit atraktivity a pozitivní vnímání vlastního těla je silně spojeno s vyšší mírou sexuální touhy a uspokojení, zejména pak u žen.
2. Lepší výdrž a výkonnost
Ačkoliv se sexuální aktivita neřadí mezi rekordmany v počtu spálených kalorií (viz výše), určitý výkon bezesporu vyžaduje. A pokud v ložnici rádi experimentujete, nazmar v určitých pozicích nepřijde ani flexibilita a svalová síla.
Díky pravidelnému cvičení tak zvládnete sexuální hrátky bez extrémního zadýchání či dokonce lehčího kolapsového stavu, a vaše svaly nebudou nepříjemně překvapeny náhlou a neznámou aktivitou. Taková křeč do lýtka totiž není nic moc.
3. Snížení míry stresu
Zvýšená míra stresu působí negativně nejen na vaše psychické i fyzické zdraví, ale zadupává do země i libido – tedy “sexuální apetit”. Během fyzické aktivity si přitom nejen vyčistíte hlavu, ale ve vašem mozku se navíc uvolňují tzv. endorfiny, kterým se také přezdívá hormony štěstí. Bylo také prokázáno, že endorfiny snižují vnímání bolesti, která vám na dobré náladě nejspíš taky nepřidá.
Díky této úlevě od stresu je tak cvičení efektivním a dostupným způsobem, jak své libido přirozeně navýšit. Další tipy, jak se se sníženou chutí na sex vypořádat, najdete v našem dalším článku.
4. Snížení rizika erektilní dysfunkce
Jelikož má pohyb pozitivní vliv na zdraví, je celkem logické, že s jeho zařazením bude klesat i riziko některých poruch, které vás v ložnici nepotěší. Velká studie zjistila, že cvičení může působit preventivně proti vzniku sexuálních dysfunkcí, potížím se vzrušením a dosažením orgasmu nebo erektilní dysfunkci u mužů.
Erektilní dysfunkce podle statistik z roku 2021 postihuje celých 36 % amerických mužů ve věku 25–45 let. S přibývajícím věkem se pak prevalence ještě zvyšuje. Jednou z častých příčin jsou přitom problémy s kardiovaskulárním systémem (vysoký krevní tlak, zúžený průsvit tepen z důvodu hromadění aterosklerotických plátů apod.), v jejichž rozvoji je jedním z klíčových preventivních opatření právě pravidelný pohyb.
Co si z toho vzít?
Sexuální aktivita je stejně jako jakýkoliv jiný pohyb úzce spojen s celkovým zdravotním stavem a well‑beingem. Stejně jako sex ovlivňuje některé faktory zdraví, celkový zdravotní stav a fyzická zdatnost se naopak podepisují na intimním životě.
Díky pravidelnému cvičení se budete ve svém těle cítit lépe a budete mít vyšší sebevědomí, což je při sexu skutečně žádoucí, a navíc hrátky zvládnete bez většího zadýchání. Společné chvíle vám pak dokáže příjemně okořenit i na trénincích získaná svalová síla a flexibilita. Díky snížení míry stresu působí pohyb pozitivně na vaše libido a navíc dramaticky snižuje riziko vzniku některých poruch a dysfunkcí, o které v ložnici rozhodně nestojíte.