Proč máte chuť na slaná jídla?

Komentáře
Proč máte chuť na slaná jídla?
obrázek z pexels.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Sledování oblíbeného seriálu se neobejde bez pořádné misky popcornu nebo chipsů? Vaším jediným přáním je po cestě z práce skočit do “mekáče” na hranolky? Těmito a mnohými dalšími signály se vám tělo snaží naznačit, že touží po soli.

Ačkoliv bez soli se neobejdeme při dochucování jídel a je do určité míry nezbytná pro fungování našeho organismu, neustávající chutě na slaná jídla mohou být projevem hned několika neduhů. Jakých? To a mnohé další si přečtěte v dnešním článku.

Kolik soli bychom vlastně měli jíst?

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) bychom denně měli jíst méně než 5 g soli, což odpovídá zhruba čajové lžičce. Takové množství je překvapivě snadné dosáhnout či dokonce několikanásobně překročit. Je totiž důležité si uvědomit, že problematika se netýká pouze dosolování jídel, ale velká spousta potravin už značné množství soli obsahuje. Například ve 100 g šunky najdeme 1, 9 g soli, v krajíci chleba 1 g soli a 100 g balkánského sýru pak dokonce 3, 2 g soli.

Reálná spotřeba soli je v České republice dlouhodobě vysoká. Data ukazují na množství okolo 15 g denně, což je třikrát více než doporučená dávka. Sami jistě ve svém okolí máte někoho, kdo automaticky sahá po slánce, ačkoliv jídlo ještě ani neochutnal.

Při dlouhodobě zvýšeném příjmu soli se zvyšuje krevní tlak a tím i nároky na srdce. Sůl také zadržuje vodu, čímž se zvyšuje objem tekutiny v organismu a dochází tak k nadměrnému zatížení ledvin. Toto se týká chloridu sodného (který lépe známe jako kuchyňskou sůl), nikoliv sodíku samotného.

obrázek z istockphoto.com

Jaké jsou nejčastější důvody chuti na slaná jídla?

1. Nedostatek tekutin

Prahnete po slaných jídlech? Může to znamenat, že váš pitný režim značně pokulhává. Deficit tekutin pak podněcuje hormonální systémy, které vyvolají chutě na slané. (Hurley & Johnson 2015). Tomu se jednoduše vyhnete tím, že pitný režim posunete výše na žebříčku priorit, tedy co se vašeho zdraví týče. Denně počítejte s množstvím 30–45 ml tekutin/kg tělesné hmotnosti.

2. Těhotenství

Těhotenství je krásné období v životě ženy. Dokáží ho však znepříjemnit změny v jídelních preferencích, nechutenství nebo roztodivné chutě na konkrétní potraviny či jejich netradiční kombinace. Objevit se mohou i chutě na slané, a to hlavně v pokročilejším stupni těhotenství.

3. Premenstruační syndrom

Premenstruační syndrom, zkráceně PMS trápí nejednu ženu. Mezi nejčastější projevy patří bolest hlavy, křeče v podbřišku, změny nálad nebo chutě na slaná a sladká jídla. Je to způsobeno hormonálními změnami, ke kterým v tomto období těsně před menstruací dochází.

4. Příliš mnoho stresu

Je přirozené, že stres a emoční vypětí jsou situace, které mohou pořádně zamávat vašimi stravovacími návyky. Jste běžně zvyklí jíst slané potraviny a jídlu dodávat chuť velkým množstvím soli? Pak je více než pravděpodobné, že po takových pokrmech budete o to více sahat ve chvílích, kdy máte pocit, že vám snad pod náloží povinností vybuchne hlava.

obrázek z gettyimages.com

5. Nuda

Zajídáte nudu? Podobně jako jezení během stresových situací, tak i jídlo “z nudy” patří do skupiny tzv. emočního jezení. Je to naučená odpověď organismu na momentální negativní emoce. Výhodnou strategií je zaměřit se na zvládnutí emocí jiným způsobem: pomoci může procházka na čerstvém vzduchu, cvičení nebo klidná jóga.

  • Šanci dejte také mindfulness, které vám pomůže jíst vědoměji. Jak na to, se dozvíte zde.

6. Dysbalance elektrolytů

Pokud ve vašem organismu dojde k porušení rovnováhy elektrolytů, vede to následně k narušení vodního hospodářství, což vyústí v chutě na slaná jídla. Elektrolyty jsou součástí krve, moči nebo tkání. Zastávají důležité funkce, jako je výše zmíněné hospodaření organismu s vodou, udržování velmi těsného rozmezí pH nebo přesun živin do buněk.

Jejich hodnoty mohou být ovlivněny mnoha faktory, jako je třeba nemoc, časté močení a nadměrné pocení. Příkladem z běžného života může být opravdu náročný trénink, kdy se zapotíte tak, že by se vaše oblečení dalo ždímat. V takovém případě je doplnění elektrolytů, hlavně sodíku ku prospěchu.

Máte pochybnosti? Svůj zdravotní stav konzultujte s lékařem

Výše jsme si vyjmenovali několik důvodů, které mohou být příčinou vašich neutuchajících chutí na slané jídla. Nutno ale podotknout, že chutě na slané mohou být projevem také vážnějších nemocí, jako je například Addisonova choroba, kdy pohlavní žlázy neprodukují dostatek hormonů, jako je například kortizol. Proto také doporučujeme svůj zdravotní stav vždy konzultovat s lékařem.

Co si z toho odnést?

Velká část příjmu soli pochází z jídel, kde se sůl přirozeně vyskytuje: jsou to obvykle sýry, šunka nebo pečivo, nemluvě o nekvalitních instantních polévkách nebo mražené pizze. Podobně jako u návyku na sladkou chuť, zkuste i tu slanou spíše omezovat. Pomoci mohou sezónní bylinky, směsi koření, starý dobrý český česnek nebo cibule.

5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Trápí vás špatná nálada a stres? Poznejte potraviny, které s nimi zatočí
Pocity smutku, splínu či stresu občas pociťuje každý z nás. Překonávat je můžeme různými způsoby. Náladu si můžeme (snadno) zlepšit i pomocí některých potravin a doplňků. Které to jsou, proč a jak ovlivňují naše pocity?
5 tipů, jak přestat zajídat svůj nespokojený život: naučte se odhalit emoční hlad
5 tipů, jak přestat zajídat svůj nespokojený život: naučte se odhalit emoční hlad
Každý z nás zvláda vypäté situácie po svojom. Niekto si zakričí, niekto si zacvičí - a niekto zje tabuľku čokolády. Ako rozoznať, či jeme zo stresu, smútku alebo kvôli skutočnému hladu?
Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Jaké potraviny během menstruace jíst, a čemu se naopak vyhnout?
Jaké potraviny během menstruace jíst, a čemu se naopak vyhnout?
Menstruace nás ženy umí pěkně potrápit. Nese s sebou totiž řadu nepříjemných projevů. Které potraviny nám mohou pomoci zmírnit její projevy, a co nám naopak může ještě přitížit?
8 kroků, jak se přestat přejídat kvůli negativním emocím
8 kroků, jak se přestat přejídat kvůli negativním emocím
Zlepšit si náladu kyblíkem zmrzky je fajn. Ale jen do té doby, než si vytvoříme návyk a budeme řešit každý výkyv nálady jídlem. Důsledky nemusíme sledovat jen na přibývajících centimetrech v pase, ale také na našem zdraví. V dnešním článku se dozvíme, jak s nástrahami emočního jedení bojovat.
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Pomáhá pití vody s hubnutím?
Pomáhá pití vody s hubnutím?
Pitný režim je nedílnou součástí zdravého životního stylu. Dokonce se ukazuje, že dostatečný příjem tekutin je současně skvělým pomocníkem při redukčních dietách. Jak voda pomáhá hubnout a jaké tekutiny preferovat?
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?
Jak se zdravě stravovat v těhotenství a je zdravé snažit se zhubnout?
V těhotenství přirozeně dochází k nárůstu hmotnosti. Kolik kilogramů je běžné přibrat a musí nastávající maminky jíst opravdu za dva?
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Iontové nápoje: Kdy je pít a kdy jsou naopak zbytečné?
Hned na úvod by se mi chtělo odpovědět na otázku, kterou jsem si dal v názvu toho článku. A to jednoduchým "protože jsou k ničemu". Nicméně bych celou problematiku zbytečně zjednodušil, i když bych se příliš od konečného resultu neodchýlil.
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness: meditace jako cesta k psychické pohodě
Mindfulness se nabízí jako jedna z možností, jak být zdravější, klidnější a spokojenější se svým životem. Poznejte kouzlo mindfulness v dnešním článku.
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Ačkoliv výživová doporučení radí jíst denně okolo 5 g soli, téměř žádný vyspělý stát světa to není schopný dodržet. Některé státy solí dokonce dvojnásobně. Čím to je a jaký to má vliv na naše zdraví?
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Nebaví vás kohoutková voda? Máme 8 tipů jak si zpestřit pitný režim
Vypít dostatek tekutin během dne může být pro řadu osob pořádný oříšek. Přinášíme vám 8 osvědčených tipů, jak si pitný režim zpestřit a usnadnit.
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Mindful eating: 5 kroků, jak začít jíst vědomě, snadněji hubnout a zbavit se emočního jedení
Kdy naposledy jste si od začátku do konce vychutnali nějaké jídlo, aniž byste u toho sledovali televizi, datlovali do klávesnice nebo telefonovali? Poradíme vám 5 tipů, díky kterým se naučíte jíst vědomě, a zjednodušíte si tak i hubnutí.
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Být ženou je skvělé - dokud do hry nevkročí PMS. Premenstruační syndrom zažívá více než polovina žen. Co ho způsobuje a jak ovlivňuje naši hmotnost a chuť k jídlu?