Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?

Komentáře
2
Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Vánoce jsou kouzelným obdobím – asi každý z nás se těší na zasloužený odpočinek, pohádky, čas strávený s rodinou a v neposlední řadě i na dobré jídlo. Někteří však mohou mít z těchto svátků obavy spojené s přibíráním na hmotnosti a “anulací” celoročního progresu. O tom, zda je během svátků opravdu možné přibrat několik kilogramů tuku a zhatit celoroční tréninkovou snahu, jsme se podrobně věnovali zde

Dnes se podíváme spíše na to, proč nás právě Vánoce často svádí k “utržení se ze řetězu”, i když nad sebou máme po zbytek roku jinak plnou kontrolu.

Jídlo je o Vánocích tak nějak chutnější. Jak je to možné?

Rituály a tradice k Vánocům prostě patří – ať už se jedná o koledy, rozkrajování jablíček nebo tradiční štědrovečerní večeři. A studie poukazují na to, že právě tyto rituály ovlivňují náš apetit a ochotu pokračovat v jedení i po té, co jsme si o dvě dírky povolili pásek. O jídle totiž v takovém případě nepřemýšlíme jako o prostředku k utišení hladu, ale vnímáme jej spíše hedonisticky, tj. jako zdroj potěšení a slasti. 

Dalším faktorem je také přítomnost lidí, v jejichž blízkosti se cítíme dobře. Podle studií totiž příjemná společnost rovněž zvyšuje množství zkonzumovaného jídla. De Castro tento stav pojmenoval jako tzv. sociální facilitaci, kterou označil za jeden z nejvýznamnějších vlivů na stravování, které byly dosud (v roce 1990) objeveny.  Roli pak hraje také čas strávený u stolu – ve skupině obvykle posedíme delší dobu, což ve finále znamená větší objem snědeného jídla

obrázek z istockphoto.com

Jaké další faktory se mohou do množství snědeného jídla promítnout?

1. Jídla je najednou všude plno

O Vánocích máme doma často spoustu potravin, které bychom si jinak možná ani nekoupili, eventuelně ne v takovém množství. Jistě, spláchnout bramborový salát skleničkou coly je příjemná a neškodná věc, pokud se ale tato limonáda přes svátky stane naším výhradním zdrojem tekutin, asi ničemu to neprospěje. 

Problematické může být i neustálé uždibování – tam kousek cukroví, tam ozdoba ze stromečku, vánočka začíná pomalu okorávat a pohádka bez svařáku vlastně nestojí za nic… Uvědomme si proto, že vánoční dobroty nejsou ničím zakázaným, neměli bychom se jich ale přecpat ještě před večeří. :)

2. Společenský “nátlak” 

Není ničím zvláštním, že recepty na tradiční vánočku a bramborový salát se v každé rodině trochu liší. Při svátečním “objíždění” příbuzných tedy můžeme být pobízeni k tomu, abychom ochutnali a porovnali všechno možné. Na tom samozřejmě nemusí být nic špatného – pokud ale máme široké příbuzenstvo, šikovné babičky, které se vyžívají v pečení nejrůznějších lahodných moučníků a doma nám ještě k tomu zbyla krabice cukroví, můžeme si ono pověstné “gastrokoma” přivodit poměrně snadno. Přece se to nevyhodí, ne?!

Někteří jsme se možná setkali i s tím, že pokud se Vánoce vyloženě nepřecpeme, okolí nás vnímá jako “divnolidi” a “ultracvičence”. Jako by byl bolestivě přeplněný žaludek sám o sobě nějakou “tradicí”. V takovém případě jim zkusme v klidu vysvětlit, že v tuto chvíli by nám bylo opravdu špatně a pro nášup bramborového salátu si proto dojdeme až později.

3. Nahromaděný stres

“Tak a teď až do ledna nehnu prstem!” Odpočinek a načerpání nových sil k Vánocům neodmyslitelně patří. Pokud se však těšíme jen na to, že úplně vypneme své běžné rutiny, může to v našem životním stylu značit problém. Zamysleme se proto, jestli se po zbytek roku zbytečně nepřepínáme a neupíráme si odpočinek. Nahromaděný stres pak totiž může podněcovat emoční jedení, které nám z dlouhodobého hlediska rozhodně neprospěje.

4. Rozbití obvyklé rutiny

Překážkou pro nás může být i opačný extrém – máme‑li zajetou rutinu, která nám vyhovuje a cítíme se v ní dobře, Vánoce mohou představovat výzvu. I tady je však potřeba najít balanc – to, že nám na Štědrý den odpadla večerní lekce ve fitku a že v tento den běžně míváme k večeři Buddha Bowl, nám progres rozhodně nezkazí.

Nebojme se proto udělat na Vánoce výjimku a v klidu si je užít – náš pokrok tím neutrpí a možná se pak na svůj běžný plán budeme těšit ještě o něco víc. Odpočinek je navíc pro zlepšování výkonnosti i růst svalů nezbytný, a pokud si jej neprotáhneme až do příštího roku, může nám v mnohém dokonce prospět. 

  • Jak díky odpočinku zlepšit výkon a ochránit zdraví, se dočtete zde.

obrázek z gettyimages.com

Přejídání není příjemné. Proč na něj přesto nedáme dopustit?

Zřejmě se shodneme na tom, že být nacpaný až skoro k prasknutí není nic moc příjemného a kombinace výše zmíněných faktorů nás během svátků do tohoto stavu může dovést celkem snadno. I přes nepříjemné pocity však na toto “sezónní přejídání” často nedáme dopustit a Vánoce vnímáme jako období, kdy je vše dovoleno.  Je to tak ale správně? 

Je jasné, že nadměrné omezování, zákaz všeho cukroví a večeře v podobě tresky na vodě se zeleninou není tou správnou cestou. Příliš nám však neprospěje ani opačný extrém – tedy úplná ztráta zábran. Ta se totiž následně může tím zvrhnout ve výčitky a nevhodné stravovací návyky typu “teď budu týden na kuřecím a zelenině, abych to vyrovnal/a”. Jestliže je nám tento scénář podobný, je opravdu vhodné zamyslet se nad tím, jestli na sebe po zbytek roku nejsme moc tvrdí. 

Tip od redakce Aktinu

Namísto stresu nad kaloriemi si raději užijme Vánoce po svém a zapomeňme na pocit, že jsme tím něco pokazili. Např. namísto snídaně složené ze 100 % cukroví si raději dopřejme svou oblíbenou kaši a po ní si na talířek naskládejme pár těch nejoblíbenějších kousků – ve finále si je tak vychutnáme ještě o mnoho více. A pokud po snídani zrovna neběží oblíbená pohádka, krev můžeme rozproudit procházkou.

  • Pro další tipy, jak zvládnou Vánoce bez stresu a zbytečného přejídání, najdete zde

  • Chcete přece jen vědět, kolik mají vaše oblíbené dobroty kalorií? Pak hledejte tady

  • Nebaví vás klasické cukroví a hledáte tip na jejich fit verze? Klikněte sem

Co si z toho vzít?

Vánoce jsou svátky klidu, pro některé však mohou představovat stres nejen z nakupování dárků, ale i z hlediska přibírání na hmotnosti. Svátečnímu přejídání přitom nahrává mnoho faktorů – rituály, kterých je o Vánocích všude plno, dělají jídlo lákavější, všude je najednou všeho dost a všichni příbuzní nás přesvědčují, že právě jejich vánočka je ta nejlepší. 

Svou roli může hrát i stres nahromaděný z celého předešlého roku, nebo naopak vypadnutí z obvyklé rutiny. Pojďme proto na Vánoce hodit tyto starosti za hlavu a užít si je podle sebe – bez pocitu, že jsme něco pokazili. Ani talířek cukroví a sledování pohádek totiž není tabu, pokud to ovšem nebude to jediné, co během posledního týdne v roce zvládneme. Tak šťastné, klidné a veselé. :) 

7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
Kdo by to byl řekl, že takovou nenáročnou chůzí se dá zhubnout. A přece je to možné! Jak na to a na co dalšího si dát pozor?
8 kroků, jak se přestat přejídat kvůli negativním emocím
8 kroků, jak se přestat přejídat kvůli negativním emocím
Zlepšit si náladu kyblíkem zmrzky je fajn. Ale jen do té doby, než si vytvoříme návyk a budeme řešit každý výkyv nálady jídlem. Důsledky nemusíme sledovat jen na přibývajících centimetrech v pase, ale také na našem zdraví. V dnešním článku se dozvíme, jak s nástrahami emočního jedení bojovat.
Rest day: odpočinkem k lepším výkonům
Rest day: odpočinkem k lepším výkonům
K dosažení cvých cílů potřebujete kromě tvrdé dřiny i adekvátní odpočinek – tzv. rest days. Proč jsou vlastně tolik potřebné, jak často je zařadit a jak je nejlépe strávit? Vše najdete v novém článku.
Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Máte strach, že o Vánocích zabijete svoji formu, na které jste dřeli celý rok? A kolik cukroví je vlastně třeba sníst, abyste nabrali 1 kg tuku? Na vše vám odpoví nový článek.
Fitness cukroví pro zdravé a veselé Vánoce
Fitness cukroví pro zdravé a veselé Vánoce
Že je cukroví bez cukru jako týden bez neděle? Nesmysl!
Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?
Top 7 vánočních dobrot: Kolik mají kalorií?
I když jsou Vánoce svátky klidu a pohody, nejednoho by mohlo vystresovat, jak rychle naskakují kalorie, které během těchto dnů sníte. Není nutné zapisovat si každý snědený kousek. Je však fajn mít alespoň trochu přehled, kolik tuku a cukru mají třeba včelí úlky nebo decka vaječňáku.
6 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez přibírání
6 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez přibírání
Jak si užít Vánoce a nenechat se strhnout přejídací mánií? Zároveň proč vánoční hodování může být pro náš trénink a životní styl přínosem? Pojďme se na konec roku podívat pěkně zblízka a probrat letošní strategii!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!