Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?

Komentáře
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Opustit čas od času hranici komfortní zóny je skvělou příležitostí, jak dosáhnout progresu. Je to také ten nejlepší způsob, jak se vyhnout stagnaci, která v opačném případě může vést ke ztrátě motivace a celkově špatné náladě. V neposlední řadě je to také možnost objevit v sobě skryté kvality, o kterých jste dříve neměli ani tušení. Co když v sobě nosíte skrytý sportovní talent, ale doteď jste je přehlíželi? Nezjistíte to, dokud to nezkusíte.

Nejezděte životem jen na lehký převod

Představte si, že jedete na kole na nízký převod, takže vás to sice nijak neunavuje, ale také se po trase příliš neposouváte. Když přehodíte na těžší převod, chvíli to bolí, ale po několika stovkách metrů si zvyknete a jedete v klidu dál. Ovšem teď už o trochu rychleji než předtím.

Podobné je to s opuštěním komfortní zóny. Chvíli vám to bude nepříjemné, ale za nějakou dobu si zvyknete a najednou zjistíte, jak je skvělé, že jste se posunuli vpřed. Tentokrát ale na cestě života, nikoliv na nedělním výletě do přírody. Psychologové tento dočasný, ale současně zcela nezbytný diskomfort nazývají katalyzátorem progresu. Kdyby totiž nebyl, tak bychom si toho růstu nejspíš vůbec nevážili.  

Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
obrázek z istockphoto.com

Strach z neúspěchu je přirozený, každý z nás ho v sobě nosí

Naše komfortní zóna je úžasné a bezpečné místo. Schováme se v něm a nikdo na nás nemůže. Bohužel je ale tak bezpečné, že ho s přehledem míjejí prakticky všechny zajímavé příležitosti, kterými nás okolní svět bombarduje.

Proto je důležité si to alespoň čas od času uvědomit a udělat krok stranou, tam, kde už nám to přestává být příjemné. Právě tady začíná život spolu se všemi svými možnostmi. A nebojte se, nejste v tom sami. Každý z nás má svou komfortní zónu a každému z nás je to stejně nepříjemné ji opouštět. Jsou k tomu dokonce i relevantní důvody:

  • Opustit komfortní zónu znamená opustit zažité stereotypy a čelit dosud nepoznaným stimulům. Je logické, že se do toho mozku zprvu nechce, reagovat na nové podněty je pro něj totiž náročná činnost.
  • Vyzkoušet něco nového je také trochu loterie – sice máme nějaké střízlivé očekávání, ale může to také dopadnout buď překvapivě dobře, nebo nečekaně špatně. A právě z toho neúspěchu máme největší strach, který daleko překryje tu možnost skvělého úspěchu.

A to především z toho důvodu, že jako lidé máme tendenci ve všech situacích vidět tu horší možnost. V tomto ohledu jsme všichni stejní, tak zkuste někdy zariskovat – je velká pravděpodobnost, že se to vyplatí.

Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
obrázek z thompsontee.com

Naučte se říkat příležitostem ANO

Nemusíte se automaticky proměnit ve stoprocentního „yes mana“, ale vítat příležitosti s otevřenou náručí je ta nejlepší cesta, jak z komfortní zóny alespoň na chvíli vyskočit. Proto pokud nad nějakou příležitostí váháte, zkuste alespoň o trochu zvýhodnit možnost ANO – jen malinko, uvidíte, jaký to udělá rozdíl!

4x ANO novým možnostem růstu:

  1. Naučili jste se na kurzech španělsky, ale ve Španělsku stejně mluvíte výhradně anglicky, protože se v ní cítíte sebejistější. To je ale přece škoda, ne? Nemějte strach, místní naopak ocení, že se snažíte mluvit jejich řečí!
  2. V práci máte na meetingu přednést svůj projekt. Přijměte to jako příležitost ukázat kolegům, na čem pracujete. Sdílení nápadů může pomoci vám i lidem z vaší firmy. 
  3. Chcete držet zdravý životní styl, ale nevíte, od kdy začít. Začněte hned! Nekonečné odkládání povede pouze k tomu, že pořádně nezačnete nikdy.
  4. Získali jste řidičský průkaz, ale bojíte se vyjet na delší cestu. Řidičské zkušenosti ale bohužel nezískáte jinak než tím, že budete jezdit. Proto vytáhněte své kamarády a užijte si výlet jako řidič/ka!

Co si z toho vzít?

Jak říká známá poučka motivačních koučů: „Život začíná tam, kde komfortní zóna končí.“ A i přesto, že v takovém případě bychom v životě příliš času nestrávili, něco si z toho odnést můžeme. Třeba to, že příležitosti a nové možnosti nalezneme právě tam, kde nám to přestává být příjemné. Jenže ono se to většinou nakonec vyplatí, protože se díky tomu posuneme dál, naučíme se nové věci a budeme schopnostně i mentálně silnější. 

Je vám to nepříjemné? Máte z toho strach? Necítíte se komfortně? Potom jste na tom stejně jako všichni ostatní. Právě díky tomu ale můžete spoustu z nich přeskočit, protože ne každý tuto zeď komfortu dokáže přelézt. Snažte se alespoň občas kývnout na něco, z čeho máte zprvu strach. Je to totiž ten nejlepší recept na stagnaci a současně skvělá šance, jak v životě dosáhnout progresu v relativně krátkém čase.

Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".