Rostlinné oleje: jak je to s tepelnou úpravou a který je nejzdravější?

Komentáře
3
Rostlinné oleje: jak je to s tepelnou úpravou a který je nejzdravější?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Různé druhy olejů se mezi sebou liší zastoupením mastných kyselin.
  • Rafinované oleje jsou teplotně stabilnější, mají ale nižší nutriční hodnotu.
  • Oleje bohaté na omega 3 & 6 mastné kyseliny jsou vhodné spíše na studenou kuchyni.

Každý den bychom měli přijmout přibližně 20–30 % energetického příjmu ve formě tuků. Z této porce by většina měla připadat na rostlinné oleje, ořechy či avokádo, jen menší část by měla být tvořena živočišnými tuky. Ovšem není olej jako olej, a tak i napříč rostlinnými oleji lze najít různě zdraví prospěšné varianty. V čem se mezi sebou rostlinné oleje liší a které jsou nejlepší pro pravidelnou konzumaci?

Srovnání olejů: za vším hledej mastné kyseliny

Tuky a oleje jsou tvořeny tzv. mastnými kyselinami. Rozeznáváme:

  • Nasycené mastné kyseliny (SFA): ty by neměly tvořit více než 10 % z celkového denního energetického příjmu.
  • Mononenasycené mastné kyseliny (MUFA): mohou tvořit hlavní zdroj mastných kyselin ve stravě.
  • Polynenasycené mastné kyseliny (omega 3 & 6 MK): pro lidský organismus esenciální, vhodné primárně do studené kuchyně.

Je to právě výše zmíněné rozdělení mastných kyselin, které tvoří hlavní rozdíl mezi jednotlivými druhy rostlinných olejů. Každý olej totiž obsahuje různé zastoupení jednotlivých typů mastných kyselin.

ŘEPKOVÝSLUNEČNICOVÝOLIVOVÝPALMOVÝKOKOSOVÝ
SFA7 %10 %14 %49 %83 %
MUFA63 %20 %73 %37 %6 %
omega 3 9 %0 %0 %0 %0 %
omega 619 %66 %10 %9 %2 %

Z výše zmíněné tabulky vyplývá překvapivě mnoho praktických poznatků, které lze uplatnit při výběru potravin v jídelníčku.

  • Řepkový olej je jedním z mála rostlinných olejů, který je relativně bohatým zdrojem jinak nedostatkových omega‑3 mastných kyselin.
  • Slunečnicový olej sice obsahuje esenciální omega‑6 MK, neobsahuje však prakticky žádné omega‑3 MK. Nadměrná konzumace slunečnicového oleje vede k dysbalanci v poměru omega 3 & 6 mastných kyselin.
  • Díky vysokému podílu SFA a MUFA je olivový olej vhodný pro mírnou tepelnou úpravu i v nerafinované podobě.
  • Často vychvalovaný kokosový olej obsahuje zdaleka nejvyšší podíl nasycených mastných kyselin, jejichž nadměrný příjem je rizikový vzhledem k rozvoji srdečně-cévních onemocnění.
Rostlinné oleje: jak je to s tepelnou úpravou a který je nejzdravější?

Jak je to s tepelnou úpravou u rostlinných olejů?

Většinu “klasických olejů” (řepkový, slunečnicový, olivový) můžete na pultech obchodů nalézt ve dvou základních variantách:

  • rafinovaný
  • nerafinovaný (za studena lisovaný)

Rafinace je proces, při kterém se olej zbavuje nečistot a dalších látek, které by se mohly při zvýšené teplotě rozkládat. Cíle rafinace olejů je získat čistý olej s co nejnižším zastoupením dalších látek, jako jsou například volné mastné kyseliny, fosfolipidy a další látky. Toto označení automaticky neříká, jestli je olej “dobrý” nebo “špatný”, ale prozradí vám to, jakým způsobem je vhodné s olejem zacházet.

  • Rafinovaný olej sice obsahuje nižší podíl nutričně hodnotných látek, je však vhodný do teplé kuchyně a vydrží i teploty nad 180 °C, ke kterým dochází při smažení.
  • Nerafinovaný (za studena lisovaný) olej je nutričně hodnotnější, obsahuje větší podíl některých vitaminů, polyfenolů, fosfolipidů a dalších látek. Vzhledem k nižší teplotní stabilitě je však vhodný spíše do studené kuchyně (saláty, zálivky apod.).

O teplotní stabilitě při restování a smažení rozhoduje tzv. “kouřový bod”. Jde o prahovou teplotu, při které začíná docházet ke vzniku zdraví škodlivých látek, typickým znakem je “kouření” oleje. Kouřový bod pro různé druhy olejů či tuků si můžeme ukázat na následující tabulce:

Kouřový bod
Máslo150 °C
Za studena lisovaný olivový olej160‑190 °C
Rafinovaný řepkový olej204 °C
Rafinovaný slunečnicový olej232 °C

Hodnoty jsou orientační, jelikož kouřový bod se může lišit u různých produktů v závislosti na konkrétním složení mastných kyselin či způsobu rafinace. 

Takže tak jak to už ve výživě bývá, situace není úplně černobílá. Ačkoliv rafinace olejům ubírá určitou nutriční hodnotu, tvoří oleje tepelně stabilnější, což se zase hodí při tepelné úpravě. Naopak pro studenou kuchyni jsou vhodnější nerafinované oleje, kde můžeme vybírat také z řady netradičních olejů, jako jsou např. sezamový olej, avokádový olej, olej z vlašských ořechů nebo lněný olej. Tyto oleje mají obecně nízkou teplotní stabilitu, ale jsou často bohatými zdroji omega‑3 mastných kyselin a díky specifické chuti se skvěle hodí k dochucení salátů nebo i hlavních jídel.

Margaríny a ztužené tuky: rozdíly a jsou vůbec vhodné?

Živočišné tuky mají jednu velkou technologickou výhodu – díky většímu podílu nasycených mastných kyselin jsou i za běžné pokojové teploty tuhé. To se hodí například tehdy, když si chcete namazat pečivo (máslem), nebo když chcete péct křupavé či křehké dezerty a moučníky. To s tekutými oleji jde jen těžko. A tak chytří inženýři přišli s procesem ztužování (hydrogenace) olejů. Při tomto procesu dochází k částečné či úplné přeměně nenasycených mastných kyselin za nasycené.

  • Částečně ztužené tuky jsou ve výživě problematické, jelikož při jejich výrobě mohou vznikat zdraví škodlivé trans‑nenasycené mastné kyseliny. Pokud tedy ve složení narazíte na “částečně ztužené tuky” raději výrobek nekupujte.
  • (Zcela) ztužené tuky jsou v tomto ohledu méně problematické, jelikož nenasycené mastné kyseliny jsou zcela přeměněný na nasycené mastné kyseliny, a tak trans‑nenasycené mastné kyseliny prakticky nevznikají. Následně jsou trans‑esterifikací spojeny s rostlinnými oleji, aby byly použitelné ve výživě.

Některé margaríny jsou vyráběné pouze fyzikálními procesy (Flora). Vyšší podíl nasycených mastných kyselin je zajištěný přidáním palmového oleje, a tak výsledný podíl trans‑nenasycených mastných kyselin nepřesahuje 1 %. V dnešní době se tak margarínů v kontextu trans‑nenasycených mastných kyselin rozhodně není potřeba bát.

Co si z toho vzít? 

Tuky by ve stravě měly tvořit přibližně 20–30 % z celkového energetického příjmu. Většina by měla pocházet z rostlinných zdrojů bohatých na nenasycené mastné kyseliny, jen menší část by měly tvořit živočišné tuky (tučné maso, máslo aj.). Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.

Na studenou kuchyni jsou vhodné především za studena lisované oleje, které si zachovávají vyšší podíl vitaminů a látek s antioxidačními účinky. Vhodné je oleje kombinovat, oblíbený je například lněný, dýňový, sezamový nebo olivový olej.

Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Zdravé tuky, špatné tuky a ještě horší tuky ve stravě? Jak se v tom vyznat?
Pojmy jako omega-3, -6 nebo zkratky EPA, DHA a další slýcháváme často. Udělejme si pořádek v nenasycených mastných kyselinách, jejich zdrojích a praktickém využití.
Fakta o palmovém oleji. Škodí jen přírodě, nebo i člověku?
Fakta o palmovém oleji. Škodí jen přírodě, nebo i člověku?
Když se řekne palmový olej, většina lidí si představí vypalování indonéských pralesů, jenž jsou domovem pro velké množství jedinečné flóry a fauny tropického klimatu. Cílem tohoto článku je objektivně vás seznámit s tématem palmového oleje a junk foodu, vlivu na naše zdraví a životní prostředí.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.