Rostlinné oleje místo opalovacích krémů: je to bezpečné?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 23. 6. 2021
Uložit článek
Rostlinné oleje místo opalovacích krémů: je to bezpečné?

Zaručený tip od nejlepší kamarádky, osvědčená rada od zkušené léčitelky nebo jen nešťastně formulovaný článek z internetového magazínu. Asi to jsou nejčastější zdroje, ze kterých si můžete odnést některou z následujících rad:

 • „Na opalování je nejlepší olivový olej, protože neobsahuje žádnou chemii.“

 • „Vyměň opalovací krém za kokosový olej, skvěle se opálíš.“

 • „Esenciální oleje jsou účinnější než chemické opalovací krémy.“

Nebudeme riskovat, že článek nedočtete a odejdete s tím, že to dává smysl a že to tak je správně. Není. Můžete si tím dokonce výrazně poškodit své zdraví.

Pokud nám stále nevěříte, v následujících odstavcích vám ukážeme, proč tomu tak je. Přírodní oleje mohou v některých situacích chránit před slunečními paprsky, ale rozhodně nemohou nahradit opalovací krémy. 

Před čím je vlastně potřeba se chránit?

Sluneční záření v sobě skrývá široké spektrum nejrůznějších paprsků, které na nás při slunném letním dni dopadají. Ze všech těch paprsků by nás s ohledem na naše zdraví měly nejvíce zajímat následující dva druhy:

 • UVA záření (charakteristické vlnovou délkou v rozmezí 315–400 nm)

 • UVB záření (charakteristické vlnovou délkou v rozmezí 280–315 nm)

Jsou to právě tyto paprsky, před kterými bychom se měli chránit. Způsobují totiž stárnutí kůže, rozklad kolagenních vláken, ztrátu elasticity kůže a mohou vést až k rakovině kůže. 

obrázek z freepik.com

UV paprsky je potřeba buď odrazit, nebo zneškodnit

UVA a UVB záření si můžeme představit jako vysokoenergetické záření, které má sílu naši kůži poškodit. A to samozřejmě nechceme. Bránit se můžeme mnoha způsoby, z nichž mezi ty nejúčinnější patří: nechodit na intenzivní slunce, nevycházet na slunce během poledních hodin, chodit oblečený/á, nosit klobouk a sluneční brýle, nejezdit do jižních krajin a ideálně se držet v nízké nadmořské výšce. 

Nic z toho není tak úplně slučitelné s letní dovolenou u moře. A právě od toho tu jsou opalovací krémy! Ty pomáhají s ochranou proti UV paprskům dvěma způsoby:

 • UV záření odrážejí díky minerálním filtrům. Tím se UV záření nedostane do kontaktu s kůží a nemůže ji poškodit.

 • UV záření zachytí chemické sloučeniny. V praxi to znamená, že UV světlo neabsorbuje naše kůže (kterou by to mohlo poškodit), ale nějaké jiné částice, které jsou v opalovacím krému. 

Na řadu přichází rostlinné oleje. Jak chrání kůži?

Pokud svou kůži potřete rostlinným olejem, vytvoříte v podstatě takový chemický filtr. Ten opravdu dokáže určitou část UV paprsků zachytit, čímž vaši kůži chrání. V čem je tedy problém? Rostlinné oleje zachycují jen malé množství UV paprsků, svou ochranou se proto ani zdaleka nemohou srovnávat s kvalitními opalovacími krémy s vysokým SPF faktorem.

Pěkné srovnání si připravili vědci ve studii, která se tomuto tématu věnovala:


Rostlinné oleje místo opalovacích krémů: je to bezpečné?

Jak je vidět, všechny přírodní rostlinné oleje dosahují SPF faktoru proti UVB záření menšího než 10. Ochrana proti UVA záření je u nich ještě výrazně nižší a běžně se pohybuje někde okolo hodnoty 1–2. 

Má tedy potírání kůže rostlinnými oleji smysl?

Pokud máte s rostlinnými oleji pozitivní zkušenost, rozhodně se jim nemusíte vyhýbat. Výše uvedené srovnání neznamená, že by rostlinné oleje škodily, ale že jednoduše nechrání kůži před sluncem tak efektivně jako kvalitní opalovací krémy.

 • Jestli máte tmavou pokožku a současně patříte mezi ty, kteří se prakticky nespálí, mohou vám rostlinné oleje stačit pro mírnější podmínky v případě, kdy se vyhnete oslunění během poledních hodin. 

 • V opačném případě se ale raději svěřte do péče kvalitní opalovacích krémů a rostlinné oleje berte pouze jako doplněk. Možná celý proces nevypadá tak přírodně, ale vaše kůže vám za to rozhodně poděkuje. 

Co si z toho vzít?

Kokosový olej na opalování místo opalovacího krému? Rozhodně ne! Nejen totiž že se na letním slunci spálíte rychleji, ale také si můžete výrazně zadělat na zdravotní potíže. Rostlinné oleje představují jen velmi mírnou ochranu před UVB paprsky, která přibližně odpovídá SPF faktoru od 1 do 8. To je pro většinu naší populace příliš málo na dostatečnou ochranu před intenzivním letním sluncem. 

Berte proto rostlinné oleje spíše jako doplněk a chraňte svou kůži kvalitními opalovacími krémy. Pokud se chcete vyhnout chemickým filtrům na bázi syntetických látek, stále máte možnost sáhnout po opalovacích krémech na bázi minerálních filtrů, které UV paprsky účinně odrážejí. Rozhodně tím ale ochráníte svou kůži lépe než vrstvou kokosového nebo olivového oleje. 

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________