Saunování: Jak si jej bezpečně užít, a je na místě bát se o plodnost?

Komentáře
Saunování: Jak si jej bezpečně užít, a je na místě bát se o plodnost?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Teplota v sauně dosahuje typicky 65–100 °C, přičemž rozdíl v jednotlivých typech saun spočívá i v relativní vlhkosti vzduchu. 
  • Pro zachování bezpečnosti a dosažení zdravotních benefitů v saunování je nezbytné dodržovat platná doporučení. 
  • Osoby s onemocněním srdce, cév, plic, nádorovými a zánětlivými onemocněními či epilepsií by se o vhodnosti saunování měly vždy poradit s ošetřujícím lékařem. 

Není sauna jako sauna 

Tradice saunování pochází původně z Finska, stejně jako samotné slovo “sauna”. Typicky se jedná o místnost, která je určena k relaxaci a vyvolání pocení působením suchého tepla. Existuje mnoho typů saun, které se liší nejen teplotou, ale rovněž i relativní vlhkostí vzduchu – sauny se typicky vyhřívají na 65–100 °C, přičemž při stoupajících teplotách relativní vlhkost vzduchu klesá. V klasické finské sauně si tak můžete vychutnat teplotu 80–100 °C s relativní vlhkostí typicky pouhých 5–25 %. 

Nižší teplota u jiných typů saun je pak kompenzována právě vyšší vlhkostí vzduchu, která může dosahovat až 60 %. Samostatnou skupinou jsou pak parní místnosti, kde teplota běžně dosahuje maximálně 50 °C, zato však se 100% vlhkostí vzduchu. 

Saunování jako zdroj mnoha zdravotních benefitů 

Sauna dokáže doslova zahřát u srdce, a to zejména v chladných a deštivých dnech. Kromě příjemných pocitů však může nabídnout i benefity z hlediska celkového zdraví. Mezi nejprozkoumanější oblasti pojící se s prokázanými pozitivními účinky sauny patří:

  1. Relaxace, úleva od stresu, úzkosti a zlepšení stavu duševního zdraví
  2. Pozitivní vliv na zdraví srdce a cév
  3. Podpora funkce imunitního systému
  4. Pomoc při některých kožních onemocněních
  5. Podpora při terapii chronických bolestí hlavy
  6. Podpora při terapii chronických bolestí kloubů

Aby však bylo saunování zdraví prospěšné, je nezbytné dodržovat několik zásad – jinak by totiž mohlo přinést více škody než užitku. 

Zásady bezpečného saunování

1. Třikrát a dost

Je třeba si uvědomit, že přes své benefity je saunování pro tělo zdrojem určitého stresu – “grilovat” se do omdlení tedy nebude pro vaše zdraví nejlepší volbou. Odborníci při návštěvě sauny doporučují dodržovat pravidlo 3 saunovacích cyklů o maximální délce 10–15 minut (platí pro každý jeden cyklus). Pokud se saunováním teprve začínáte, pro začátek vám postačí klidně i 5–10 minut. Řídit byste se měli rovněž svými pocity a pohodlím. 

Mezi těmito cykly by měla po ochlazení vždy následovat chvíle pro odpočinek, a to alespoň 15–20 minut. Po třetím, posledním, cyklu by měla následovat delší relaxace v délce 30 minut. 

Co se týče doporučené frekvence saunování, ani tady byste to neměli přehánět, návštěva 2–3x týdně k dosažení pozitivních účinků sauny bohatě postačí. 

2. Stud a plavky nechte stranou

Návštěva sauny probíhá zásadně bez plavek, a to jak kvůli lepšímu prohřívání těla, tak i z hygienických důvodů. Vždy dbejte na to, abyste měli prostěradlo pod sebou a neseděli/neleželi přímo na lavici. Co se týče doporučené polohy, k nejrovnoměrnějšímu prohřívání dochází v poloze vleže. Nejteplejší vzduch se totiž hromadí ve vrchních patrech sauny, což může způsobit, že vrchní polovina těla bude při poloze vsedě prohřívána více než ta spodní. 

Při saunování byste se měli vždy cítit co nejvíce komfortně, takže míra zahalení/odhalení pomocí prostěradla je čistě na vás. Nejlepšího efektu však dosáhnete, pokud nebude žádná část vašeho těla zakryta látkou, přičemž návštěvníci saun jsou na nahotu svou i ostatních většinou zvyklí, a tato skutečnost tak nikoho nepřekvapí. Pokud byste se však náhodou dostali do nepříjemné situace a zdálo se vám, že někdo věnuje ostatním více pozornosti, než je zdrávo, upozorněte obsluhu.

3. Před saunováním jezte s mírou, pitný režim naopak navyšte 

Během saunování byste se měli cítit příjemně a relaxovat, což se vám zřejmě nebude dařit s kručícím žaludkem, ani po dvojitém meníčku v Mekáči. Ideální je proto sníst snadno stravitelné jídlo cca 1–2 hodiny před návštěvou sauny. 

Během pocení pak logicky dochází ke zvýšeným ztrátám tekutin, které je vhodné doplňovat. Podle výzkumu Harvard Medical School může průměrný člověk v jednom saunovacím cyklu vypotit až 1 litr tekutin. Nejlepším řešením je proto vypití 2–4 sklenic vody v době odpočinku mezi jednotlivými cykly a následné doplnění tekutin po úplném skončení saunování. Ještě vyšší pozornost byste měli hydrataci věnovat, pokud jste saunu zvolili jako relaxaci po tréninku – je totiž pravděpodobné, že vlivem fyzické aktivity budete v riziku dehydratace již před zahájením saunování. 

Přestože prostředí a nálada v sauně přímo svádí ke sklence přívlastkového vína nebo nachlazenému půllitru, konzumace alkoholu během saunování se zásadně nedoporučuje. Může totiž prohloubit dehydrataci, snížit schopnost organismu regulovat krevní tlak a lehce si navíc přivodíte i nevolnost. 

4. Ochlazení se za žádných okolností nevyhýbejte

Studená voda ve sprše nebo ochlazovacím bazénku je při saunování jednou z méně příjemných chvil, rozhodně byste ji však neměli vynechávat. Právě střídání teplého prostředí sauny a chladu je totiž podstatou celého saunování – cévy na změnu teploty reagují roztažením nebo naopak stažením, a pozitivní změny můžeme pozorovat i na funkci imunitního systému. 

Pokud však nejste vyloženě ledoborec, mám pro vás dobrou zprávu – bazének totiž můžete klidně nechat stranou a zchladit se ve sprše nebo dokonce chladným venkovním vzduchem (pouze v zimních měsících).  

Saunování: Jak si jej bezpečně užít, a je na místě bát se o plodnost?

Měli by se muži obávat o svou plodnost? 

Studie ukazují, že vysoké teploty při saunování mohou mít negativní vliv na počet a motilitu zralých spermií. Dobrou zprávou však je, že u zdravých jedinců nedochází ke změnám v hladině pohlavních hormonů a tento “negativní efekt” je tedy dočasný a vratný – po dozrání nových spermií již tedy vše funguje tak, jak má. 

Celý proces spermatogeneze (vývoje a dozrávání spermií) trvá cca 70 dní, což je poměrně dlouhá doba. Pokud tedy plánujete založení rodiny, v tomto období byste měli návštěvy sauny zvážit, obzvláště pokud jste již v minulosti zaznamenali potíže s plodností. Rozhodně to však neznamená, že vám návštěva sauny způsobí neschopnost početí – fertilita je totiž u každého muže individuální a záleží na mnoha faktorech. 

Komu se saunování nedoporučuje? 

Saunování je pro zdravou populaci zcela bezpečné, pozor by si však měly dávat osoby trpící určitými typy onemocnění a obecně všichni, komu pobyt v horku nedělá dobře. Sauně by se měli vyhýbat zejména lidé s onemocněním srdce, cév nebo plic, epilepsií, nádorovým či zánětlivým onemocněním. I v těchto případech však mohou samozřejmě vzniknout výjimky – vždy je proto na místě konzultace s ošetřujícím lékařem, který zhodnotí všechna možná rizika a doporučí odpovídající postup. Se saunou byste měli raději počkat i v případě, že se cítíte nachlazení či nezvykle unavení. 

Co si z toho vzít? 

Saunování nabízí řadu benefitů, obzvláště pokud je provozováno pravidelně – kromě relaxace se jedná např. o pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, imunitní systém nebo některá kožní onemocnění. Pro bezpečnou návštěvu sauny je však třeba dodržovat určitá opatření, mezi která patří zejména dodržování doporučené doby pobytu v sauně, dostatečný pitný režim, vynechání alkoholu nebo řádné ochlazení.

Ačkoliv u zdravých jedinců není důvod k obavám, muži by měli mít určité povědomí o tom, že návštěva sauny může negativně ovlivnit množství a pohyblivost spermií, přičemž tyto změny jsou pouze dočasné a vratné. Osoby trpící jakýmkoliv typem onemocnění by se pak měly o vhodnosti saunování vždy poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Testík na závěr

Dokážete na základě informací uvedených v článku odhalit všechny tři "prohřešky" proti dokonale efektivnímu saunování, kterých se dopustila slečna na fotografii? Své tipy mi dejte vědět do komentářů.  

Saunování: Jak si jej bezpečně užít, a je na místě bát se o plodnost?

Kolik vody denně musíme vypít?
Kolik vody denně musíme vypít?
Jedni tvrdí, že pitný režim je základ a druzí jsou přesvědčeni, že je to jakási podivná "lobby". Kde je tedy pravda? Má, nebo nemá pitný režim svá opodstatnění?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Zajít si na trénink a po něm si ještě dopřát saunu. No nezní to skvěle? Saunování po tréninku nám může prospívat, ale jsou situace, kdy bychom si měli tuto činnost odpustit. Vše se dozvíte v dnešním článku.
Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?
Mladým mužům klesá hladina testosteronu, proč?
Dlouhodobě se snižující hladina testosteronu u mužů je problém, který je pozorován již mnoho let. Platí to ale také pro mladé muže a dospívající chlapce?
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?
Infrasauna vs finská sauna: jaké jsou jejich účinky?
Infra sauny se stávají čím dál populárnější jak pro rekreační užívání, tak pro podporu regenerace po sportovním výkonu. Jak fungují a jakým způsobem pomáhají s regenerací?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!