- Filmy mohou ovlivnit duševní i fyzickou pohodu v mnoha směrech, konečný efekt se však vždy odvíjí od osobnostních charakteristik diváka, konkrétní situace i filmového žánru.
- Ačkoliv sledování hororových filmů není pro zdravé osoby nijak nebezpečné, fyzické příznaky mohou odpovídat situaci, kdy je nebezpečí reálné.
- Filmy, a zejména kreslené příběhy a pohádky, se mohou využít mimo jiné i v psychoterapii u dětí i dospělých.
Sledování filmů je činnosti oblíbenou napříč generacemi – ač se může jednat o rozdílné žánry, poutavé příběhy na obrazovce přitahují jak ty nejmenší, tak i ty nejstarší. Čas vyhrazený pro filmy mají lidé často spojený s odpočinkem, zábavou a někdy i prožitkem ze samotného filmu. Na druhou stranu je třeba dodat, že se jedná vesměs o pasivní formu oddechu, kterou je proto třeba udržovat ve zdravým mezích a kombinovat s jinými druhy relaxace. Co ale říkají o sledování filmů studie a mohou po pozitivní stránce ovlivnit vaše zdraví?
4 způsoby, jak může sledování filmů působit na vaše zdraví a pohodu
Konečný efekt sledování filmů je vždy velmi individuální a záleží mimo jiné na aktuálním stavu a rozpoložení daného jedince, jeho preferencích a v neposlední řadě také na žánru filmu a okolnostech, za kterých je sledován. Vliv některých konkrétních filmových žánrů bude podrobně rozebrán dále v textu, možný pozitivní efekt sledování filmů se však obecně týká především těchto oblastí:
1. Relaxace a snížení míry stresu
Ponoření se do děje filmu vám umožní se na chvíli odpoutat od běžných starostí, nebo poskytnout zklidnění po náročném dni. Podle studií může sledování filmů zlepšit náladu a snížit míru stresu – poukazují však i na to, že je třeba se vyvarovat tzv. multitaskingu. Při sledování byste tak měli svou pozornost zaměřit jen a pouze na příběh odehrávající se ve filmu a nenechat se svést k dalším činnostem jako je scrollování na sociálních sítích, vyřizování nedodělané práce apod. Pokud máte problém se od běžných povinností nebo prokrastinace odpoutat, odneste během doby vyhrazené pro film jinou elektroniku do jiné místnosti nebo si nastavte režim “nerušit”.
2. Motivace
Některé filmy vás mohou tzv. nakopnout v mnoha oblastech, ať už se jedná o pracovní produktivitu, sportovní kariéru, rodinný a sociální život, nebo třeba self‑care. Příběh odehrávající se na plátně vám totiž může poskytnou nové podněty a probudit ve vás zájem o aktivity, ke kterým byste si jinak možná jen těžko hledali cestu. S filmovými hrdiny můžete často soucítit, obdivovat je, nebo jim naopak nějaká rozhodnutí vyčítat – to vše vás může navést na jiný směr i v reálném životě.
Hledáte tipy na motivační filmy? Inspirujte se v článku 10 motivačních filmů, které tě donutí vstát z gauče
3. Získání odstupu od vlastních problémů
Jak již bylo zmíněno, sledování filmů vám může poskytnout mnoho nových podnětů a důvodů k přemýšlení. Velkou výhodou je, že příběh postav sledujete s odstupem a nejste “zatíženi” emocemi jako ve skutečném životě (nebo alespoň ne do takové míry). Leckterá situace, kterou uvidíte na obrazovce vám může připadat povědomá – možná jste ji sami zažili, nebo ji zažíváte právě teď. A zatímco v realitě je váš problém zdrojem velkého množství trápení a obav, u hlavního hrdiny vás okamžitě napadne, co by měl asi k jeho vyřešení udělat. I zde je vždy samozřejmě potřeba zvážit všechna pro a proti, a možný dopad na vaši konkrétní situaci, často vám však může pohled z jiné perspektivy skutečně pomoci.
4. Společně strávený čas
Společné sledování filmů vám může pomoci rozproudit konverzaci a upevnit vztah se svými společníky. V tomto případě samozřejmě velmi záleží na způsobu realizace sdíleného zážitku – v případě, že budete sledovat film mlčky a ještě se u toho soustředit na desítky dalších činností, bude konečný efekt zcela určitě jiný, než když se vzájemně naladíte na stejnou vlnu a diskutujete o důležitých momentech, chování postav a dějových zvratech.
Jak mohou na zdraví působit jednotlivé filmové žánry?
1. Horory
Hororové filmy zpravidla cílí na vytvoření efektu napětí a nebezpečí. I když si při jejich sledování uvědomujete, že se děj odehrává pouze na obrazovce, tenze a náhlá vylekání mohu způsobit fyzickou odezvu, jako zvýšení hladiny adrenalinu a kortizolu. Můžete také pociťovat bušení srdce nebo pozorovat rozšířené zornice. Pro zdravého člověka nejsou samotné fyzické projevy při sledování hororových filmů nebezpečné, pokud však patříte k lidem, kteří po sledování tohoto filmového žánru špatně spí, z celkového hlediska může být negativně ovlivněna vaše celková pohoda a v případě dalších spánkových potíží i fyzické zdraví.
Problém však může nastat u osob potýkajících se s úzkostnou poruchou nebo jiným duševním onemocnění. Vzhledem ke chronickému pocitu úzkosti je u těchto lidí často zesíleno vnímání negativních a stresujících prožitků, a je tak větší pravděpodobnost, že budou na hororové filmy reagovat s ještě větším neklidem, někdy až na hranici paniky. Lidé s úzkostnou poruchou mají často instinktivně tendenci se tomuto žánru filmů vyhýbat, i když před rozvojem duševních obtíží jej mohli mít naopak rádi.
Pozitivní vliv hororových filmů pak může spočívat zejména v uvědomění si faktu, že se jedná pouze o simulované nebezpečí, které není skutečné a po skončení filmu se divák dočká jistého rozuzlení. Tento benefit se nemusí týkat pouze zdravých osob, ale právě i těch s úzkostnou poruchou – pomůže jim totiž vnímat strach a stresovou situaci, která vede k rozuzlení, z role vnějšího pozorovatele. Vhodnost sledování hororů je proto vždy potřeba u každého člověka posuzovat individuálně.
2. Pohádky a kreslené filmy
Pohádky a kreslené filmy určené pro děti nebo označované jako “rodinné pořady” zpravidla nabízejí laskavý humor, empatii a porozumění. Humor v těchto pořadech je postaven na principu “smát se s hrdinou”, nikoliv “smát se hrdinovi”. Zdánlivě vzdálené světy lidí a kreslených zvířat či dokonce neživých objektů mohou v mnoha případech reflektovat situace reálného života, které podávají v laskavé a nenásilné formě. Jistou roli zde nepochybně hraje i nostalgie, kdy vás oblíbené pohádky částečně přenesou zpět do dětských let. Při bližším pohledu si však často všimněte i toho, kolik vám toho v dětství uniklo tzv. mezi řádky.
Právě jednoduchost a přímost se kterou pohádky pracují, může dospělým pomoci odkrýt upozaděné oblasti vnímání a ukázat jim problematiku duševního zdraví v jasnější rovině. Ukazuje se, že pohádky (ale i další žánry filmů) mohou být jednou z podpůrných forem psychoterapie při léčbě nejrůznějších duševních poruch. To potvrzuje i souhrnné review z roku 2021, které poukazuje na efektivitu tzv. videoterapie u dětí i dospělých.
3. Komedie
Komediální filmy založené na humoru mohou skrze smích přispět ke zlepšení nálady, úlevě od symptomů úzkosti, snížení hladiny stresových hormonů nebo dokonce nižší míře vnímání bolesti. Pozitivní emoce vyvolané sledováním těchto filmů totiž mohou přispět k uvolňování endorfinů, které jsou známy také jako hormony štěstí. Vždy bude samozřejmě záležet na individuálním typu filmu a okolnostech, obecně je ale výběr oblíbené komedie na dlouhý zimní večer dobrou volbou.
Věděli jste, co všechno musejí herci pro některé filmové role podstoupit? O ceně za vypracovaná těla si můžete přečíst v článku Filmové hvězdy radí: Jak se dostat do kondice?
Opakované sledování filmů
Opakované sledování filmů nebo také “rewatching” není nic neobvyklého – i vy máte bezpochyby své oblíbené kousky, které jste už viděli vícekrát, než dokážete spočítat. Zážitek z dobře natočeného snímku však není to jediné, co vám může opětovné sledování filmů přinést. Rewatching je velmi oblíbený u osob s úzkostnou poruchou, jelikož jim může pomoci dodat pocit bezpečí a jistoty. Mohou si být totiž jisti, že je v ději nic nepříjemně nepřekvapí a již dopředu znají vyvrcholení všech dějových zvratů, což snižuje míru napětí a přináší tolik potřebné uvolnění a relaxaci.
Opakovaně viděné filmy vás kromě toho mohou přenést do dřívějších období vašeho života a pomohou vám vybavit si situaci, kdy jste tento snímek viděli poprvé, což může mít opět pozitivní vliv na duševní pohodu.
Aktivní vs. pasivní odpočinek
Z výše uvedeného textu je patrné, že sledování filmů může skutečně pozitivně ovlivnit vaše zdraví po psychické a někdy i fyzické stránce. Pro maximální využití všech benefitů je však paradoxně nezbytně nutné tuto aktivitu nepřehánět – ať už z důvodu fyzické inaktivity nebo záření vycházející z obrazovky, které může v nadměrné míře negativně ovlivnit zrak nebo spánek.
Pokud vás sledování filmů baví, je naprosto v pořádku si na něj čas od času vyhradit a odpočinout si. Nezapomínejte však, že pro zdravý životní styl a celkový well‑being je v rámci regenerace a relaxace nezbytné stavět spíše na pohybu a dalších, kreativnějších, formách oddechu (čtení knih, kreslení, meditace atd.).
Jaká míra pohybu je z hlediska zdravého životního stylu optimální? Dozvíte se v článku Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Co si z toho vzít?
Filmy mohou ovlivnit duševní i fyzické zdraví v mnoha směrech. Mohou vám pomoci snížit hladinu stresu, odpoutat se od starostí běžného života nebo se dokonce namotivovat. Ne každý žánr je však vhodný pro všechny bez rozdílu – např. lidé s úzkostnou poruchou mohou napětí v hororových filmech prožívat velmi intenzivně.
U kreslených filmů a pohádek byl naopak nalezen terapeutický potenciál, a to nejen u dětí, ale i dospělých. Přestože tedy může sledování filmů poskytnout mnoho benefitů, je třeba si uvědomit, že by nemělo tvořit základ trávení volného času. Ideální je spojit jej s dalšími relaxačními aktivitami nezbytnými pro zdravý životní styl, jako pohyb, meditace nebo čtení knih.