Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?

Komentáře
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Jak mít své stravování pod kontrolou? Kdo tuhle otázku nikdy neřešil, jako by nebyl. Základ je vědět, co a kolik toho sníst. A na to je příprava jídel do krabiček jak dělaná. Jídlo připravené předem si mohu naplánovat tak, aby vyhovovalo mým cílům. Není to žádná věda. Stačí si osvojit pár zvyků a pak se můžu prohlásit za toho pravého "krabičkáře". Jak na to a jaké výhody v sobě krabičkování skrývá, si přečtete v dnešním článku.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Jak přípravu krabiček přizpůsobit svému režimu a potřebám
  • Kdy se hodí mít krabičku s jídlem po ruce
  • Jak nám předpřipravené jídlo ulehčí kontrolu nad naším stravováním a hubnutím
  • Jak nám tato vychytávka pomůže s pestrostí jídelníčku
  • Proč a jak nám krabičkování ušetří čas i peníze

Při krabičkování se řiďte svými cíli. Několik krabiček pouze se zeleninou je nesmysl...

Pod krabičkováním si jednoduše představme přípravu jídel do dóziček na potraviny na nadcházející dny. Doma si navařím, jídlo naskládám do krabiček a další den si ho sním.

Jak to ale dělat správně? Všichni dobře známe fotky z fitness instagramových profilů oplývající krásou deseti krabiček plných rýží s kuřecím masem, které budí dojem, že takhle se to dělá. To je ale omyl. Každý máme jiné cíle, jiné potřeby a jiný denní režim. Proto je nezbytně nutné dělat to po svém. Základ je jako vždy vědět, jaký chci dosáhnout příjem energie a živin, a pak si můžu zbytek přizpůsobit svým potřebám.

Jak krabičkování může vypadat v praxi?

  1. Můžete si dopředu připravovat všechna jídla. Není to ale nutnost a můžete si taky říct, že třeba oběd si raději vychutnáte v restauraci s kolegy. 
  2. Můžete si připravit jídla buď na den, nebo na několik dní dopředu. Raději ale ne víc než na tři dny, abyste předešli zkažení a bolavému žaludku. 
  3. Do krabičky si můžete dát kdeco, čím pestřejší, tím lepší.
  4. Krabičky jsou skvělý způsob, jak si ulehčit hubnutí. Nemusíte hned věnovat majlant firmám, které vám přinesou krabičky s jídlem až pod nos. Připravte si vlastní krabičkovou dietu.
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?

5 důvodů, proč začít krabičkovat

1. Budete připraveni na nečekané situace a nepropadnete fast foodu

"Oběd si koupím, něco zdravého tam určitě bude", plánoval Honza jídlo a skončil v Mekáči. Jdete na neznámé místo a neznáte místní podniky, nestíháte v práci nebo se prostě změní plány a musíte si poradit. 

Někdy to vyjde, někdy ne. Ne nadarmo tak se říká, že kdo je připraven, není překvapen. Když máte oběd s sebou, nestane se, že musíte hledat náhradní řešení.

Kdy se krabičky budou hodit?

  1. Je šance, že budete mít problém sehnat jídlo, které by vám vyhovovalo? Pokud ano, jídlo si naplánujte a připravte. 
  2. Když jste vytížení, krabička přijde vhod. Oběd, který již čeká jenom na snědení, máte hned po ruce.
  3. Přípravu oceníte i při cestování. Není nic horšího, než umírat hlady ve zpožděném autobuse, kdy po vystoupení sníte první věc, která vám přijde pod ruku.
  4. Taky si zkuste připravit předem jídla, která jsou pro vás problematické. Třeba je častokrát vynecháte, nebo se opakují, protože nevíte, jak je sestavit v bojových podmínkách dostupných restaurací a supermarketů. 
  5. Krabička s jídlem ale někdy poslouží i jako dobrá prevence. Bude menší šance namlouvat sobě samému, že dnes je přece ten den, kdy si zasloužím pizzu. Mám oběd sebou, tak ho sním. Tečka.
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?

2. Energetický příjem a velikost porcí budete mít pod kontrolou, což znamená snadnější hubnutí

Počítáte si makra, nebo to neřešíte? Krabičky jsou výhodou v obou případech. Zběhlý nadšenec IIFYM ví, že příprava jídla předem docela ulehčí život. Ví přesně, co a kolik toho jí, a nemusí nic odhadovat. I když se ale s tabulkami a čísly nekamarádíte, samotná příprava krabiček vám i tak zajistí kontrolu nad stravováním.

Jak krabičkování zajistí kontrolu nad stravováním?

  1. Při plánování si můžete rozložit příjem energie rovnoměrně na celý den.
  2. Velikosti porcí přizpůsobíte svým potřebám. Porce v restauracích, která má někdy velikost jako pro dřevorubce, vás tak nemusí trápit.
  3. Víte, že nejíte ani málo, ani hodně, ale tak akorát. Podceňování, nebo nadhodnocování příjmu vám nehrozí.
  4. Připravené jídlo si pravděpodobně sníte. Dobrá pomůcka pro ty, kteří mají ve zvyku jídlo vynechávat, nebo naopak stále z něčeho uždibovat. Snažte se sníst jenom to, co máte nachystané.

Podívejte se, jak by mohl vypadat jídelníček pro středně aktivní 60 kilovou slečnu

[Instagram]

3. Krabičky vám pomůžou zpestřit jídelníček a dostat do sebe třeba více vlákniny, vitaminů a minerálních látek

Z čeho ty krabičky poskládat? Že klobásky s chlebem nejsou to pravé ořechové, je snad každému jasné. Základ je připravovat jídla z těch správných potravin, potraviny střídat a snažit se o co nejpestřejší jídelníček.

Čím více potraviny střídáme, tím máme větší jistotu, že se nám dostává nejen dostatek bílkovin, sacharidů a tuků, vlákniny, ale i vitamínů, antioxidantů a minerálních látek.

Jak by měla vypadat ideální krabička?

  1. Nejdřív si zopakujte zásady správné výživy. Pohromadě je najdete třeba v článku Co jíst pro vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé. Pak se můžete pustit do příprav.
  2. Zamyslete se nad tím, které potraviny vám v jídelníčku chybí a rádi byste je zařadili. Je to zelenina, sýry, luštěniny? Nejvyšší čas si je naservírovat!
  3. Navařte si 2 zdroje sacharidů (pohanka, brambory…) a 2 zdroje bílkovin (maso, ryba, restované tofu…). Třeba dvakrát týdně, typicky v neděli a ve středu. 
  4. Naservírujte si je do krabiček. Ať již dle kuchyňské váhy, nebo odhadem dle vaši dlaně. Vaše dlaň je skvělá pomůcka, jak si hlídat velikosti porcí. Jedna vaše porce je totiž tak velká, jako vaše dlaň.
  5. Nezapomeňte na zeleninu! Je na vás, jestli zvolíte dušenou, pečenou nebo čerstvou. Přidejte ji k jídlu, nebo jí věnujte vlastní krabičku. 
  6. Zejména pokud chcete hubnout, krabičku si ideálně poskládejte tak, aby polovinu tvořila zelenina, čtvrtku příloha a čtvrtku zdroj bílkoviny
  7. Myslete na to, aby se jídla pravidelně střídala. Třeba jeden týden budete jíst jako přílohu brambory a rýži, ale další týden je zaměníte za těstoviny a pohanku. Klidně však můžete jíst každý den něco jiného.
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?

4. Najednou budete mít víc času

Příprava jídla na několik dní dopředu prý trvá dlouho. Nezabere však každodenní vaření, uklízení, cesta do restaurace nebo čekání na jídlo toho času ještě víc? Když si předem stanovíte čas, kdy si jídlo budete připravovat, nakonec získáte pár hodin týdně k dobru.

Jak získat díky krabičkování více volného času?

  1. Vyberte si den/dny, kdy si uděláte čas na přípravu jídla. Třeba v neděli, kdy máte více volného času, a pak ve středu, kdy vám již dojdou zásoby.
  2. Naplánujte si, co budete příští týden vařit a jaké suroviny budou potřeba.
  3. Sepište všechno do seznamu a hurá na nákup! 
  4. Nenechte se rušit, zapněte si dobrý film a pusťte se do vaření. Za chvíli bude hotovo, ani nebudete vědět, jak. 
  5. Udělejte si místo v lednici, krabičky uskladněte a přes týden jenom jednu po druhé vytahujte. A užívejte ušetřeného času.
Snadnější hubnutí a ušetřené peníze. Co dalšího získáme krabičkováním?

5. Ušetříte a vaše peněženka vám poděkuje

Zkusili jste si již někdy sečíst, kolik peněz utratíte měsíčně za jídlo venku? V mém případě jsou to někdy docela děsivé částky. Doma připravené jídlo vás vyjde o hodně levněji. Cena základních surovin (pytlík rýže, kilo masa, kilo mrkve...) je po přepočtení na jednu porci někdy až překvapivě nízká. 

Nákupy v zápalu hladu se taky omezí. Hladové oči a prázdný žaludek dělají v peněžence docela průvan. Když budete mít jídlo po ruce, množství nájezdů na supermarkety se podstatně sníží.

Co si z toho vzít?

Krabičkování není jen pro ty, kteří drží dietu. Hodí se pro každého, kdo si hlídá, co a kolik toho sní. 

Jaké výhody krabičkování přináší?

  • Přehled ve složení stravy a velikosti porcí
  • Jídlo na dosah ruky, i tehdy, když není co vybrat v restauraci/obchodě, když nestíhám, cestuji...
  • Ušetřený čas, který jinak denně strávím přípravou jídla
  • Taky pár drobných navíc, jelikož je to levnější

A je to ta nejjednodušší věc na světě! Stačí si jenom určit dny, kdy se budete hodinu/dvě věnovat vaření, plánovat, nakoupit a pak si užít přípravu pestrých jídel. Tak co, kdo se pustí do krabičkování?

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Co kdybych vám řekl, že jediným nutričním opatřením můžete zlepšit složení těla? Že ho chcete vědět? Já vám ho rád prozradím!
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Skvělá postava i bez dietologa. Jednoduché základy stravování
Baví vás cvičit a zároveň nechcete trávit dlouhé večery studiem metabolismu sacharidů a nejnovějších studií o (ne)škodlivosti lepku? Pak možná není nutné zjišťovat si nejbližší termín semináře výživového poradenství, ale stačí se řídit několika základními pravidly.
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Zdravá strava nemusí být drahá. Jak jíst zdravě a levně?
Zdravá strava nemusí být drahá. Jak jíst zdravě a levně?
Již dávno neplatí, že zdravá strava je drahá. Ukážeme vám, jak si plnohodnotný jídelníček poskládat levně a zároveň chutně.
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Potvrzeno: Nekvalitní potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a zvyšují hlad
Můžeme jíst vysoce průmyslově zpracované potraviny a přitom být štíhlí a zdraví? Na to se podíváme v tomto článku a nenecháme hranolku na hranolce!
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.