Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková

27. 9. 2017
Komentáře
Soutěžní těla z Instagramu jsou jen dočasný extrém, vysvětluje Eva Havelková
obrázek z archivu Evy Havelkové

Česká bikini scéna se dá označit za poměrně širokou. Výrazných osobností přibývá, nicméně ty nejvýraznější jsou stále úspěšnější. Osobností, která v posledním roce (i díky síle svých sociálních sítí) nejvíce zacloumala domácí scénou, je Eva Havelková. Blondýnka v červených nebo modrých plavkách dominovala hned několika významným soutěžím, které ji nyní opravňují ke startu mezi profesionálními závodnicemi. A tak nebylo jiné volby, než v "předvečer" významného českého sportovního klání v kulturistice a fitness vyzpovídat pro náš magazín právě ji. 

Profesionální bikini závodnice IFBB – to je titul, kterým by se v dnešní době chtělo pyšnit mnoho mladých krásných dívek zajímajících se o fitness. Tobě se to letos povedlo. Co pro tebe tento „titul“ spojovaný s tvým jménem znamená?

Být profesionální závodnicí je pro mě jednoduše splněným snem!

Jak těžké je tedy dnes žít svůj sen a být profesionální bikini závodnicí v ČR?

Já zatím nemohu hodnotit to, jak těžké je stát se profi bikinou. Existují na to dva pohledy. Jeden je takový, že v posledních sezónách je možnost získat profi kartu na více soutěžích, než tomu bylo v minulosti. Druhá věc je ale ta, že kategorii bikini fitness se věnuje daleko více žen, a tak je na každém mezinárodním závodě obrovská konkurence. Získat profi kartu tedy není vůbec jednoduché a pokud nejste vyloženě supertalent, je to otázka minimálně několika let tvrdé dřiny, než se na takovou úroveň posunete.

Možná jen pro představu, kolik tě stojí jedna soutěž z pohledu nanesení barvy, plavek, líčení a vlasů? Myslím, že to jsou náklady, které nikdo z nás za tou dřinou moc nevnímá, dokud s tím není přímo konfrontován.

Celkově ten sport a závodění musíte milovat, protože do toho investujete spoustu času a svých peněz, o výdělcích v českých poměrech nemůže být řeč. Plavky na míru podle kvality a zdobení stojí pět až patnáct tisíc, nanesení barvy dva tisíce, profi líčení a účes kolem dvou tisíc. Do toho startovné, které se na mezinárodních soutěžích pohybuje kolem pěti tisíc. Náklady na cestu (většinou letecky) a ubytování se liší podle destinace, za víkend to může být i přes dvacet tisíc.

Mají to zahraniční bikini závodnice v něčem snazší? Jak moc je dnešní profi scéna zpolitizovaná?

Američanky mají asi výhodu v tom, že nejvíce profi soutěží se pořádá právě v USA. Jiné výhody si nejsem vědoma. Politika do jisté míry hraje roli téměř všude, ale v první řadě musíte přijít v perfektní formě. Musíte vydržet, nesmíte brečet, i kdyby vás na několika závodech „zařízli“. Může se totiž stát, že vás rozhodčí v tom kvantu závodnic přehlédnou jednoduše proto, že ještě nemáte vybudované jméno a oni se více soustředí na známé tváře. Nemůžou to ale dělat věčně. Pokud na to máte, váš čas přijde! 

Zpět ale ještě k amatérské scéně. Rok 2017 pro tebe byl výsledkově veleúspěšný. Neskončila jsi ani jednou mimo medaile. Co se muselo změnit, aby se zrodila nová, téměř neporazitelná Eva Havelková roku 2017?

Nemyslím si, že se toho tolik změnilo, pokračovala jsem ve tvrdé práci a dozrála. Kdo mě sleduje déle, ví, že závodím již od roku 2014. Každý rok jsem se posouvala, dávala si postupně vyšší a vyšší cíle a vyústilo to až v zisk absolutního vítězství na Diamond Cupu v Ostravě a právem zažádat o profi kartu.

[Instagram]

Jak vypadá tvůj trénink v soutěžním a mimo soutěžním období?

V soutěžním období je to taková klasika, hlavně silový trénink a kardio. Letos jsem poprvé využívala Stairmaster a před závody na něm trávila hodinu pětkrát do týdne. U silového tréninku jsem volila spíše více opakování, někdy až třicet. Svalové hmoty jsem měla už dost a šlo spíše o to, co nejvíc svaly zkvalitnit a zároveň tréninkem spálit co nejvíce kalorií.

Když nejsem v přípravě, ráda kombinuji různé formy pohybu. Několikrát do týdne jsem věrná posilovně, ale zařazuji i kolečkové brusle, kruhové funkční tréninky, TRX nebo squash.

Podle posledních a aktuálních fotek na instagramu nebo na facebooku je vidět, že se neustále držíš ve skvělé formě. Kdybys měla poradit dívkám, které tě sledují „jak na to“, jak být stále vyrýsovaná a připravená téměř okamžitě skočit na soutěžní pódium. Co by to bylo? Kde je tajemství Evy Havelkové?

Děkuju moc, ale závodní formu určitě nemám. Je ale potřeba říct, že opravdu není možné udržet si formu z pódia dlouhodobě, pro naprostou většinu lidí a jejich těl je to nepřirozený extrém. Je hloupost být frustrovaná z toho, že vaše tělo nevypadá tak jako těla vašich vzorů na Instagramu, kteří právě v závodní formě jsou. Na druhou stranu to neznamená, že po závodech musíte nabrat deset kilo! Největší chybou je po závodech úplně utnout pohyb a naopak až moc povolit v jídle. Je třeba najít u sebe rozumný balanc.

Trénuješ sama nějaké závodnice?

Ano, vždy jich do sezóny několik připravuji, aktuálně mám v přípravě na podzim dvě talentované mladé závodnice, z nichž jedna již úspěšně do sezony vstoupila. Lenka Myslivcová získala na mezinárodním Austria Cupu stříbro v ženách a bronz v juniorkách. Nejlepší formu ale cílíme na EVLS!

Již jsem zmínil, že byl tento rok veleúspěšný a předpokládám, že se Ostrava stala ze dne na den tvým oblíbeným českým městem. Najde se ale i soutěž, kterou považuješ za neúspěšnou, ať již formou, zážitkem nebo z jakéhokoliv jiného důvodu?

Jaro 2017 bylo fantastické, v minulosti jsem ale pár větších zklamání zažila a zpětně vím, že právě tyto neúspěšné závody mě posunuly úplně nejvíc! Když se vám houpe medaile na krku, rozhodně máte o trošku menší motivaci se co nejvíce do dalších závodů či sezóny zlepšit, než když se unavená, hladová a vnitřně prázdná díváte na úspěchy jiných. To mě rozhodně nakopalo do zadku nejvíc. Buď vyhrajete, nebo se poučíte!

Proč je dnes vlastně trend účastnit se soutěží jako Diamond Cup nebo Olympia Amateur? Mezinárodní mistrovské soutěže skomírají a ti nejlepší se jich neúčastní.

Nemyslím si, že by mezinárodní mistrovské soutěže skomíraly. Vždyť na Mistrovství Evropy bylo v každé ze sedmi výškových kategorií bikin dvacet až čtyřicet závodnic, což je opravdu ohromná účast! Já jsem ale po předchozích zkušenostech věděla, že sezona bude dlouhá a je potřeba některé závody vynechat, abych mohla být na jiné perfektně připravená. Černý Petr u mě padl právě na Mistrovství Evropy, které je náročně nejen časově a fyzicky, ale i finančně, protože tato soutěž probíhá pět dní a moje výšková kategorie bikin přichází na řadu až jako úplně poslední den a až téměř v nočních hodinách. My jsme se s trenérem Slávkem Vinogradovem chtěli nejvíce zaměřit na domácí Diamond Cup, kde jsem chtěla představit svoji životní formu a zabojovat o zisk profi karty. Což se nakonec povedlo.

Podívejme se ale již do soutěžní budoucnosti. Profi scéna je dnes plná soutěží, většina z nich je ale v Americe. Kde tě budeme moci vidět poprvé a jaké soutěže plánuješ pro tento nebo následující rok?

Na tento rok neplánuji soutěž žádnou, jak jsem již jednou říkala, tento sport je extrémní a je potřeba se svým tělem zacházet s rozumem. Proto jsem si po měsících tvrdé přípravy a diety naordinovala „off‑season“, ve kterém si užívám větší rozmanitost zdravého jídla, různých sportů a občas také cheat mealů, to přiznám bez mučení. Více se také zapojuji do naší firmy na krabičkovou dietu Vitalbox. Navrhuji nové recepty, vychytávám s kuchaři i food styling, neustále pracujeme na zlepšeních. Jsem vlastně taková kontrolorka kvality. A samozřejmě se věnuji i svým klientkám ve fitku, jen bych ráda upozornila, že aktuálně mám zaplněnou kapacitu a nepředpokládám, že by se to v příštích měsících změnilo.

Jak se vůbec vidíš jako profi bikinka? Co je tvým vysněným cílem?

Je to trochu předčasná otázka, protože jsem fakticky o profi kartu ještě nezažádala. Mým velkým snem bylo získat právo si o ní zažádat. Teď se nabízí další obrovský sen, a to je účast na Olympii v Las Vegas. Zní to šíleně, jen na to pomyslím. Ale přesně takový pocit jsem měla před třemi lety, když jsem poprvé mluvila o profi kartě. Když vás vaše sny neděsí, nejsou dost velké!

(Olympie v Las Vegas je vrcholná soutěž profesionálních kulturistů a fitnessek, kam se lze kvalifikovat vítězstvím jakékoli jiné profesionální soutěže. Větší soutěž v tomto sportu neexistuje.)

[Instagram]

Pryč ale od soutěžení. Fitnessmiláčci – to byl první projekt nebo snad zmínka o tobě a tvém příteli Jakubu Krausovi. Z něj se stal Muž roku pro rok 2015 a zahrál si dokonce ve filmu, z tebe se stala profesionální bikini fitnesska, kterou sleduje snad celá ČR. Jste tedy hvězdný pár ovlivňující spoustu fitness životů. Jaká je budoucnost Fitnessmiláčků? Plánujete tento projekt ještě nějak rozšířit?

Nápadů máme spoustu, den má ale jen 24 hodin a alespoň malou část z něj navíc musíte i spát, hrůza! Navíc jsme si vyzkoušeli, jaké to je vzít si toho na sebe až příliš a vlastně s tím neustále trochu bojujeme…  Mám v hlavě třeba i vlastní kolekci sportovního oblečení, teď je ale priorita Vitalbox.

Jen odbočka ke Kubovi. Jak jsi prožívala soutěž Muž roku a jak těžké je žít s nejkrásnějším mužem ČR roku 2015?

V soutěži jsem ho maximálně podporovala, stejně jako on vždy podporuje mě v závodním období. Máme vztah postavený na velmi pevných základech a ani jeho vítězstvím se mezi námi nic nezměnilo. Myslím, že titulu Muže roku dokáže dobře využívat a zároveň ho velmi hezky a důstojně reprezentuje. Navíc to, že je fešák, je jen příjemný bonus. Daleko více mi na něm imponuje jeho cílevědomost, dobrosrdečnost, pracovitost, až nakažlivý pozitivní pohled na svět a smysl pro humor.

„Produktem“ fitnessmiláčků (pokud to tak můžeme nazvat) je i již zmiňovaná krabičková dieta Vitalbox. Ta se velmi chytla v Praze a dostává se i do dalších měst. Kde se tenhle nápad vzal?

Vitalbox je naše srdcová záležitost. Už tři roky pracujeme na tom, abychom našim klientům pomohli v cestě za zdravějším a šťastnějším životem. Do krabiček vkládáme naše mnohaleté know‑how a jsme nadšení, kolik pozitivních referencí dostáváme nejen co se týká výsledků, ale i kvality a chuti. Samozřejmě je stále na čem pracovat a mimo jiné chceme rozšířit Vitalbox do dalších měst, aktuálně nejvíce promýšlíme Brno, potažmo Olomouc, Ostravu a okolí D1. Dalšími žhavými kandidáty jsou Pardubice, Hradec Králové a okolí D11. V Liberci a Mladé Boleslavi už delší dobu působíme, Praha je samozřejmostí.

Jak je v dnešním „krabičkovém“ byznyse těžké se prosadit a na co se můžeme s VitalBoxem těšit?

Věříme v to, že dlouhodobě může obstát jen kvalitní práce dělaná srdcem. Za tři roky, kdy na trhu působíme, se zde vystřídalo hodně firem. Vitalbox jako jedna z mála zůstává a mohu prozradit, že každým rokem rosteme více než dvojnásobně. Navíc jsme na jaře tohoto roku oficiálně spustili i VIP program pro velmi náročnou klientelu. Do ní patří kromě nejznámějších českých celebrit, vrcholových manažerů či podnikatelů i profesionální hokejisté, fotbalisté nebo nejlepší česká basketbalistka uplynulého roku Alena Hanušová. Je pro nás velmi inspirativní se s těmito lidmi vídat a pomáhat jim, aby ve svých oblastech dosahovali ještě lepších výsledků.

VitalBox je logicky spojen s dietní resp. zdravou a racionální stravou. Předpokládám, že tyhle krabičky využíváš i ty. Nicméně, pokud bychom měli definovat tvoji stravu, jaká je? Liší se nějak v soutěžním a mimosoutěžním období?

Zdravý životní styl a stravu miluju, co se ale týká závodního období, tak tam je výběr potravin i příprava hodně okleštěná. Dokola se točí drůbeží, hovězí, rybí maso, vajíčka, zelenina a brambory. Do toho trochu ořechů nebo avokáda. Navíc se mi stává, že během přípravy se mi nějaký druh masa přejí a já ho potom už nemůžu ani vidět. V posledním roce přípravy jsem třeba vůbec neměla ryby (kromě lososa), protože jsem je předtím jedla až moc.

V mimosoutěžním období jím opravdu zdravě a pestře, nemusím a nechci pedantně trvat na striktnosti a tak navíc zařazuji třeba ořechová másla, kvalitní mléčné výrobky nebo různé zdravé verze dezertů. A jak jsem již zmínila, jednou za týden či čtrnáct dní si dopřeju i cheat meal. Tak se cítím nejlépe a vím, že je to dlouhodobě udržitelný režim.

[Instagram]

Jak vypadá tvůj den z pohledu stravy?

Jsem navyklá jíst pětkrát denně, zpravidla mám dvakrát denně porci masa, k dalším jídlům patří vajíčka, řecký jogurt s vločkami a ovocem a nějaký proteinový muffinek nebo buchtička. Po náročném tréninku si navíc dávám odměrku proteinu. Když ale naopak pohybu přes den moc nemám, někdy mi stačí jídla čtyři. Za ta léta už umím dost naslouchat svému tělu a k tomu by si postupně měl dojít každý. Žádná poučka neplatí pro všechny a za každé situace.

Co ty a cheatday, je nějaké jídlo (z těch méně zdravých), které si nenecháš ujít? Jak vypadal tvůj největší jídelní úlet?

Samozřejmě ani já nedržím 365 dní v roce striktní režim a občas si cheat meal dám. Celý den jsem ale cheat už dlouho neměla. Většinou mi stačí nezdravá večeře, aktuálně mám nejvíce v oblibě burgery s (batátovými) hranolkami, v minulosti to byla pizza. Bezprostředně po závodech, kdy se většina cpe čokoládou, mám největší chuť na slané. Dodnes si pamatuji, jak jsem po svém prvním vítězství na Mistrovství Čech v Děčíně poslala Kubu do obchodu pro Vysočinu, rohlíky a kečup (smích).

Jsi sponzorována naším největším výrobcem doplňků stravy. Předpokládám, že ti jeho nabídka dostačuje. Co tvoří základ tvého suplementačního plánu?

Nutrend má opravdu širokou řadu kvalitních doplňků, ze které nejvíce využívám aminokyseliny (BCAA), spalovače (Carnitine drink a Carnitine shot 3000) a proteiny (After training protein a novinku Hydro protein, která teprve přijde na trh). Každý den nevynechám ani multivitamín a multiminerál.

[Instagram]

Pryč už ale od stravy a fitness celkově. V posledním roce jsi hodně cestovala. Přiznám se, že rád koukám na ty vaše výlety, videa a fotky. Je nějaké místo, které ti vyloženě přirostlo k srdci?

Každé místo je něčím výjimečné, nádherná byla Marbella nebo Barcelona, zamilovali jsme si i Floridu nebo Dubaj. Možná až překvapivě hezké zážitky máme i ze závodů na ruské Sibiři v Irkutsku u Bajkalského jezera. A je ještě tolik míst, kde jsme nebyli a kam se chceme podívat!

A co tvůj volný čas? Je vyplněn něčím jiným než fitness aktivitami? Jaká je Eva Havelková ve svém soukromí?

Miluju cestování, sport a zdravé jídlo. Okolo toho se točí můj volný čas. Po náročném dni si na chvíli občas pustím i televizi a zkouknu nějaký seriál. Mám ráda Sběratele kostí, Chirurgy nebo Doktora House. Moc ráda se ale také starám o naši domácnost. Snažím se nám vytvořit a udržet útulný a čistý domov.

Ale hlavně si vážím každé volné chviličky, kterou můžu strávit po boku svého muže. Ty jsou pro mě nejcennější. A nemusí to být vždy nějaký zajímavý program nebo zážitek, někdy si užíváme být prostě spolu jen tak doma, povídat si nebo mlčet a prostě jen tak „vegetit“.

Už jsem několikrát zmínil, že jsi úspěšná a sledovaná mnoha mladými dívkami. Kdybys měla definovat to, co z tebe udělalo úspěšného člověka, a co by mohlo pomoct i nám, co by to bylo?

Cílevědomost, tvrdá práce, ochota neustále vystupovat ze své komfortní zóny a svým snům hodně obětovat. Pozitivní myšlení! A důležité je také nenechat se odradit případnými neúspěchy a poučit se z nich.

Děkuji moc za rozhovor a těším se na další videa, fotky a skvělé výsledky.

I já moc děkuji a všem, kteří dočetli až sem, přeji jen to nejlepší a ať se ve svých životech neustále posouvají dál a dál! 

Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Zdravý životní styl: aktuální doporučení pro zdravější život
Co si představit pod zdravým životním stylem? Komplexní přehled aktuálních doporučení ke stravování, pohybu a odpočinku.
Proč a jak vystoupit z komfortní zóny?
Proč a jak vystoupit z komfortní zóny?
Naše komfortní zóna je pohodlné a bezpečné místo, kde se nemusíme ničeho bát. Bohužel ho však obloukem míjejí všechny zajímavé příležitosti, díky kterým se můžeme zlepšovat. Proč stojí za to občas komfortní zónu opustit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Jak zhubnout břicho? Nabízíme 6 efektivních rad!
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
10 tipů na rychlé a zdravé letní obědy
Taky máte léto nacpané volnočasovými aktivitami, prací a nemáte čas se plně věnovat vaření? Zkuste některý z těchto 10 rychlých a přitom zdravých nápadů na letní obědy.
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!