Spálili jste se na slunku? 5 tipů, jak rychle uzdravit kůži

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 22. 8. 2020
Uložit článek
Spálili jste se na slunku? 5 tipů, jak rychle uzdravit kůži

Krásné letní počasí je po kratší pauze zpět a sluníčko nás láká jít si odpočinout někam k vodě. S poleháváním na slunci a opalováním ale buďte opatrní. Možná sami víte, že je snadné se začíst do poutavé knížky, nebo snad dokonce usnout. Probudíte se za několik hodin a barva vaší pokožky připomíná spíše pěkně zralé rajče než vytouženou mléčnou čokoládu.

Spálená kůže není příjemnou záležitostí. Pálení, svědění a horkost. Všechny tyto příznaky zřejmě sami dobře znáte. Ale neházejte flintu do žita. V dnešním článku pro vás máme zaručené rady, jak vám i vaší pokožce ulevit.

1. Vlažná koupel

Spálená kůže je prakticky vzato zánět. Nejjednodušším způsobem, jak zmírnit jeho projevy, je zchladit postiženou oblast. Pokud ještě plánujete pobýt venku, skočte do bazénu, moře nebo řeky – podle toho, kde se zrovna nacházíte. Pozor ale na příliš chlorovanou vodu v bazénech, kůži by mohla ještě více podráždit.

Pokud jste doma, naložte se do koupele. Hlídejte ale teplotu, voda by neměla být příliš horká, ale ani studená. Přihodíme ještě jednu babskou radu navrch. Do koupele přidejte pár lžiček jedlé sody. Bolavou spálenou kůži krásně zklidní. Roztok nechte vstřebat, proto se do ručníku utřete jen lehce.

Zapomeňte také na přikládání ledu, ačkoliv se vám to možná jeví jako dobrý nápad. Tak prudké ochlazení by mohlo mít spíše opačný efekt: horkost pokožky se poté ještě zvýší.

2. Hojivé obklady

Máte pocit, že vám „hoří“ celé tělo? To je jeden z typických projevů toho, že jste to s pobytem na slunku tak trochu přehnali. Pokud toužíte po dlouhodobějším a účinnějším ochlazení, vyzkoušejte hojivé obklady. Pomoc je možná blíže, než si myslíte. Obvykle totiž můžete použít potraviny, které máte doma v lednici nebo ve spíži.

Uvařte silný zelený nebo heřmánkový čaj, nechte vychladnout a pomocí čisté žínky nebo gázy přikládejte na spálená místa. Obličej připomínající rudého raka zase zklidní bílý jogurt, tvaroh nebo okurka. Chladivé účinky těchto potravin zaručeně oceníte.

3. Aloe vera

Pokud vám doma chybí rostlinka aloe vera, měli byste to rychle napravit. Léčivý gel, který se nachází uvnitř tohoto sukulentu, je používán po staletí. Díky obsahu vitaminů C, B12 a E je ideálním pomocníkem v boji se spálenou pokožkou. Vitaminy C a E působí jako antioxidanty a vitamin B12 se podílí na procesu dělení a obnovy buněk, což se po spálení může hodit.

Nejjednodušším a vlastnoručně vyzkoušeným způsobem je rozlomit list a vytékající tekutinu přímo aplikovat na spálená místa. Tak budete mít jistotu, že používáte 100% extrakt. Jestliže rostlinu doma nemáte, skočte do nejbližší lékárny, kde pořídíte 100% gel z aloe. Pomoci mohou i tělová mléka nebo spreje s obsaženým extraktem.

4. Dost pijte

Když vaše kůže bojuje se spálením, potřebuje hydrataci zvenčí i zevnitř. Denně vypijte alespoň 30–45 ml/kg tekutin, ideálně vody. Pitný režim si můžete zpestřit vychlazeným neslazeným čajem. Nebo jídelníček obohaťte o potraviny, které obsahují hodně vody. Typicky se jedná třeba o ovoce (broskve, jahody, pomeranče či ananas), zeleninu (okurky, mrkev, špenát), zeleninové vývary či mléčné výrobky.

5. Panthenol, mléka po opalování

Pokud jste někde na cestách mimo domov, potřebujete okamžitou záchranu. Proto by měl být panthenol stálou součástí vaší (nejen) cestovní lékárničky. Můžete si vybrat, zda upřednostníte pěnu, nebo mléko. Panthenol je provitamin vitaminu B5, který se velmi rychle vstřebává. Urychluje hojení spálenin a pomáhá s obnovou kůže.

Lehce spálenou pokožku můžete ošetřit krémy po opalování. Na trhu je nepřeberné množství, tak jak je vybrat? Obsahovat by měly výše zmíněný panthenol a také vitamin E. Objevili jste na těle puchýřky? To je známka vyššího stupně spálení. Puchýřky nemačkejte ani nepropichujte, nechte je v klidu. Urychlíte tak hojení a zabráníte nepříjemné infekci.

Spálili jste se na slunku? 5 tipů, jak rychle uzdravit kůži

Co si z toho vzít?

Nejlepší prevencí spálení od sluníčka je opatrnost a pečlivý výběr opalovacích krémů. Snad se vám to do budoucna podaří. Jestliže aktuálně bojujete se spáleninami, vyzkoušejte některé z našich rad, dostatečně pijte a noste volnější oblečení.

Spáleniny opravdu bolí? Pak není od věci bolesti ulevit například ibuprofenem. Pokud navíc máte horečky nebo na sobě pozorujete projevy dehydratace, určitě neodkládejte návštěvu lékaře.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________