Společně, ale každý sám. Jak můžeme porazit koronavirus?

Ondřej Klein
Ondřej Klein 21. 3. 2020
Uložit článek
Společně, ale každý sám. Jak můžeme porazit koronavirus?

Těžko si někdo z nás začátkem roku při čtení zpráv o masovém šíření koronaviru představil, že takové hrozbě budeme čelit v tisíce kilometrů vzdáleném Česku. Střih o dva měsíce později. V polovině března se nám doslova před očima změnil svět. Nouzový stav, karanténa, zavření hranic a zákaz volného pohybu občanů. 

Všechna tato opatření jsou ale naprosto nezbytná, abychom jako společnost zvládli hrozbu v podobě celosvětové pandemie COVID-19 způsobené novým typem koronaviru.

Celý západní svět zaspal a nyní se snaží bojovat ze všech sil. Bude to stačit?

Již během ledna bil na poplach v České republice Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. a snažil se zburcovat vládu, aby epidemii koronaviru v Číně nepodceňovala a podnikla patřičné kroky. Bohužel, jeho apel nebyl vyslyšen.

Zdá se ale, že vláda České republiky naštěstí situaci podchytila daleko lépe než ostatní evropské země (v čele s Německem nebo Španělskem), které podcenily začátek a přísnější opatření zavedly až příliš pozdě. Koronavirus se mezitím stačil rozšířit a nyní další případy rostou daleko rychleji než u nás. Počet nemocných tak roste naprosto nekontrolovatelnou exponenciálou. 

Má politika nedostatečných opatření šanci zastavit šíření koronaviru?

Velká Británie zkouší v boji proti koronaviru vytvořit něco jako "stádní imunitu". Britská vláda předpokládá, že když se koronavirem nakazí zhruba dvě třetiny Britů, celá populace získá na koronavirus dostatečnou odolnost, aby v budoucnu dramatičtěji neohrožoval chod země.

Nejhorší scénář předpokládá s nakažením až 80 % obyvatel s téměř 8 miliony lidí v nemocnicích a trváním epidemie do roku 2021. A britský premiér Boris Johnson ale přeci jen v boji s koronavirem přitvrdil a v pátek večer rozhodl o uzavření barů, kin, restaurací a tělocvičen. Již předtím rozhodl u uzavření škol.

Podobně drasticky situaci podcenilo i Nizozemsko, kde se situace vymkla kontrole daleko více. 

 • Uvádí se, že zhruba 80 % případů infekce koronavirem proběhne v mírnější formě, která připomíná běžné respirační obtíže, zatímco zbylých 20 % je závažnějšího charakteru.

Společně, ale každý sám. Jak můžeme porazit koronavirus?
https://static.timesofisrael.com/

Zahlcené nemocnice, doktoři a další zdravotníci na pokraji sil. To je výsledek pozdní reakce na novodobou hrozbu

Černý scénář Velké Británie nastiňuje i kolaps zdravotnického systému, který momentálně již zuří v Itálii. Ta na situaci bohužel nedokázala zareagovat dostatečně včas. A jaký osud čeká zdravotnictví Španělska, Německa nebo Velké Británie, se můžeme jen domnívat a držet jim palce. 

Jasně, karanténa i zákaz volného pohybu osob s nemožností jít si zacvičit je nepříjemná, ale je to nezbytné, aby situace neeskalovala do tak obrovských rozměrů jako v Itálii. 

Proč je naprosto nezbytné dodržovat karanténu a respektovat nařízení vlády?

„Taky vás můžu ujistit, že když vidíte i mladé lidi buď intubované na jednotkách intenzivní péče, nebo ještě hůře v ECMO (přístroj na mimotělní oběh pro okysličování), veškeré sebevědomí ohledně toho, že jste mladí, vás přejde“ říká překlad zprávy doktora Daniela Macchiniho z nemocnice Humanitas Gavazzeni v Bergamu.

Rozhodně není na místě strašit, ale pouze si uvědomit závažnost celé situace. Ano, pokud máme do 40 let, riziko, že na onemocnění COVID-19 zemřeme, je téměř zanedbatelná, ale můžeme potenciálně nakazit další lidi, u kterých bude riziko úmrtí daleko větší nebo budou potřebovat zdravotní péči, která by se jim kvůli přetíženému zdravotnickému systému nemusela dostat.

 • Všichni máme blízké v rizikovějším věku, mysleme na ně a chovejme se ohleduplně

I předseda Světové zdravotnické organizace varoval mladé lidi: "Nejste nepřemožitelní. Koronavirus by vás mohl dostat na několik týdnů do nemocnice nebo dokonce zabít. I když neonemocníte, volby, které o svém pohybu děláte, můžou znamenat život nebo smrt pro někoho dalšího." 

Jaký je rozdíl mezi částečným sociálním odstupem a žádným?

Pokud bychom nedodržovali karanténu, chodili dále do míst, kde se koncentruje spousta lidí, hrozilo by rychlé a masové šíření viru podobně, jako je ukázané na níže vyobrazené infografice. A situace by opět vedla k masivnímu přetížení zdravotnictví. 

[Instagram]

Proč se Čína dokázala rychle vypořádat s epidemií koronaviru?

 • Odlišný vládnoucí režim umožňuje i mnohem efektivnější, přísnější a mnohdy také drastičtější epidemiologická opatření proti šíření viru.
 • Pro zastavení viru musela Čína reagovat více než měsíc dlouhým uzavřením města Wu-chan i jeho okolí a testovat všechny potenciálně nakažené osoby, izolovat je a umístit do karantény.

Italský zázrak: Jak dokázala italská vesnice porazit koronavirus? 

Italská vesnice Vò, jenž leží blízko Benátek, byla na počátku epidemie koronaviru v Itálii jedním z epicenter. Studie Univerzity v Padově spočívala v otestování všech 3 300 osob žijících ve vesnici a následném rozdělení lidí do karantény dle aktuálního zdravotního stavu. Na začátku studie bylo 90 obyvatel nemocných s koronavirem. Za několik dní se k nim nikdo další nepřidal.

Andrea Crisanti, expert na infekční nemoci z Imperial College London, který se podílel na studii, řekl, že testování všech lidí, i těch bez příznaků, bylo klíčové pro úspěch.

To bohužel již logicky nejde zrealizovat ve velkých městech, pokud příslušné orgány tzv. “ztratily stopu” nebo z důvodu nedostatku testů, které by přítomnost koronaviru potvrdily. 

 • Vše je o dobře sestaveném systému a respektování pravidel, jak ukazuje i strategie Jižní Korey, která důsledně trasuje všechny kontakty lidí nakažených koronavirem, s kterými se setkali, a důkladně je testuje.

Všichni musíme táhnout za jeden provaz a zachovat si lidskost i v těchto těžkých časech

Profesor klinické imunologie na univerzitě ve Florencii Sergio Romagnani se vyjádřil, že procento lidí onemocněných koronavirem prakticky bez příznaků je velmi vysoké a jejich karanténa je k dostání situace pod kontrolu prakticky nezbytná.

Společně, ale každý sám. Jak můžeme porazit koronavirus?
https://news.images.itv.com/

Buďme k sobě ohleduplní, zachovejme si lidskost a pomozme tam, kde můžeme

Dnes je více než kdy jindy zapotřebí být k sobě ohleduplní a lidští zároveň. Chovejme se k sobě hezky, zbytečně nevykupujme zejména hygienické zásoby, na které můžou čekat další lidé. 

Můžeme přiložit ruku k dílu ve své komunitě, městě a zapojit se do dobrovolnických akcí. Pomoci můžeme například seniorům se zaopatřením léků a potravin nebo s hlídáním dětí. Můžeme se také zaregistrovat mezi dobrovolníky na stránkách Masarykovy univerzity a pomoci tam, kde je třeba.

Jak to vypadá v Nemocnici Na Bulovce?  

Jaká je situace třeba v pražské Nemocnici Na Bulovce, si můžeme udělat obrázek díky příspěvku doktorky Pavly Kolaříkové z nemocnice Na Bulovce.

„Už nemůžem. Nespíme, nejíme, na záchodě jsem nebyla ani nepamatuju. Telefon zvoní prakticky nepřetržitě. Jasně, jako lékaři jsme se upsali náročné práci, věděli jsme do čeho jdeme. Ale tohle je jiné. Tohle je sprint i maraton v jednom - je to hrozně intenzivní zápřah, ale zároveň to trvá dlouho a konec je zatím v nedohlednu.“ 

„Prostě pojďme se chovat rozumně a navzájem k sobě jako lidi. (P.S.: když prohlašujete, že koronavirus je v pohodě, protože to odnesou jen staří a/nebo nemocní, tak vlastně říkáte, že na těchto lidech nezáleží a že jsou postradatelní. To není úplně fajn názor.)“

„Duch lidské solidarity a humanity musí být daleko více nakažlivým než virus samotný"

 říká generální ředitel Světové zdravotnické organizace. Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesu.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Po celém světě každý večer lidé tleskají novodobým hrdinům v bílých pláštích, potlesk patří všem v prvních liniích, ať už se jedná o prodavačky, kurýry, lékárníky, nebo další profese. 

Děkujeme za Vaši statečnost, píli a práci v těchto těžkých časech! My jako společnost budeme dělat maximum proto, abychom Vám nepřidělávali práci navíc. Budeme respektovat nařízení naší vlády, abychom co nejvíce pomohli v boji s tímto zákeřným nepřítelem. 

Tohle video patří Vám všem! 

[Instagram]

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
14 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________