Steak versus játra

3. 1. 2014
Komentáře
Steak versus játra

Včera večer, když jsem si dával na večeři játra, jsem si najednou uvědomil, že o játrech jsem nikdy v žádném článku nečetl. Pokud jsem na něco s játry narazil, byl to vliv dopingu, alkoholu a drog. Nikdy jsem však nečetl o játrech, jako o výživě kulturisty. Ze všech stran slyším o kuřecích prsou a zadním hovězím. Všichni se tím cpou k prasknutí a utrácejí nespočet peněz za kila měsíčně. Ale proč?

Nejspíše je to proto, že mnoha lidem játra zkrátka nechutnají. Ano uznávám, jejich chuť není nejlepší a ani nejlepším kořením ji neovlivníte natolik, jako třeba právě u kuřecích prsou. Ovšem já s jejich chutí problém nemám, a tak se jimi doslova cpu k prasknutí.

Dlouho jsem přemýšlel, proč vlastně jsou játra tak opomínaná a nic jiného než jejich chuť mě nenapadá. Je tu také tvrzení, že játra jsou těžké jídlo a tělu sportovce jejich trávení moc neprospívá. Ale uvědomme si, že játra jsou jednou z nejhodnotnějších potravin.

Funkce jater

Játra detoxikují tělo od škodlivých látek, ale mimo to jsou i zásobárnou glykogenu, cholesterolu, minerálních látek, vitamínů a stopových prvků. Játra, jelikož jde o orgán, jsou tvořeny téměř pouze bílkovinami a vodou.

Nachází se zde všechny esenciální aminokyseliny (aminokyseliny, které tělu musíme dodávat z potravy). Tuky zastoupené v játrech jsou tvořeny především nasycenými mastnými kyselinami.

Je pravdou, že játra jsou bohatá na cholesterol, ale zároveň i na lecitin, který napomáhá snižování hladiny cholesterolu v krvi. Nalezneme zde i vysoké zastoupení vitamínů A, D a B. Nejen hovězí maso nám může být kvalitním zdrojem železa, o čemž nás přesvědčují právě játra. Upřímně nevěřím žádné studii, která potvrzuje nejlepší vstřebatelnost železa z hovězího masa, ale právě forma železa v játrech je tělu nejbližší a nejsnáze ho vstřebá. Ze stopových prvků se zde nachází například měď a zinek.

Velkým záporem při konzumaci jater je jejich funkce detoxikace. Pokud naše prase či naši krávu cpali růstovými hormony, tak vězte, že největší koncentraci těchto "dobrot" najdeme právě v játrech. Tohle je asi největší nevýhoda konzumace jater, a proto bych vždy doporučil bio játra z domácího chovu a od prověřeného chovatele.

I přes jeden velký zápor si můžete s klidem dopřát játra kdykoli budete mít chuť. Jsou zdravá a opravdu přínosná pro váš organismus. Zavřete oči nad tím, že jsou součástí vnitřností a dobrou chuť.

Porovnání nutričních hodnot

Tak už se pomalu blížíme k závěru našeho článku a já bych vám rád uvedl tabulky pro porovnání nutričních hodnot jater, hovězího masa a kuřecího masa. Hodnoty budou udávány pro 100 g kde energetická hodnota (kJ) / bílkoviny (g) / tuky (g).

Začneme od konce, a to kuřecím masem.

  • Kuřecí prsa: 461 / 23,1 / 1,2

  • Kuřecí stehna: 783 / 18,2/ 12,1

  • Kuřecí křídla: 929 / 18,3/ 16,1

Dále se podíváme na hovězí maso.

  • Svíčková: 585 / 19,4 / 6,3

  • Kýta: 531 / 20,6 / 4,5

  • Roštěnka: 769 / 20,4 / 10,7

  • Hovězí přední: 736 / 20,7 / 9,8

  • Hovězí jazyk: 919 / 16,4 / 16,6

A konečně naše játra.

  • Hovězí játra: 543 / 19,2 / 3,9

  • Telecí játra: 562 / 19 / 4,7

  • Kuřecí játra: 502 / 20 / 4

  • Vepřová játra: 548 / 20,5 / 4,8

  • Krůtí játra: 706 / 23,9 / 5,9

  • Husí játra: 941 / 21,2 / 11,9

  • Kachní játra: 568 / 18,7 / 4,6

  • Tresčí játra: 2485 / 4,2 / 63,5

Myslím, že po přečtení článku a nastudování tabulek je vám jasné, že není vůbec na škodu zařadit játra do svého jídelníčku. Při pohledu do velkoobchodních mrazáků si promyslete po čem šáhnete. Cena je více než poloviční oproti hovězímu či kuřecímu masu. Nutriční hodnoty jsou podobné, téměř totožné. Nebojte se toho. Po játrech to také poroste!

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?