Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?

9. 7. 2022
Komentáře
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Existuje vícero způsobů, jak se po ránu nastartovat. Někdo volí kafe a cigaretku, jiný procházku se psem, dalším poté stačí ráno mrknou na Instagram a z hrůzy z ubývajících followers jim pak vyskočí adrenalin na maximální hodnoty, kde vydrží až do večera.

Známe však i jiné způsoby, jak se nabudit hned po ránu a zároveň přispět ke svému mentálnímu zdraví i imunitě. Jedním z nich je bezpochyby sex, ten ale v tomto článku opomeneme a budeme se věnovat metodě druhé, o něco méně příjemnější, tedy ledové sprše po probuzení.

Co se v dnešním článku dozvíme?

  • Proč máme takový strach z pocitu zimy
  • Že není důvod bát se studené sprchy
  • Na jakém principu funguje odbourávání stresu studenou vodou
  • Jak zvládnout studenou sprchu
  • Jaké benefit nám sprchování studenou vodou může přinést

Všude topíme, zima nás děsí, to nás paradoxně ochuzuje o pevnější zdraví

Žijeme v překrásné době. Máme vytápěné domy – rodinné i ty obchodní, vyhřívané sedačky v autech, bundy prošpikované nejnovějšími technologiemi na zachování tepla a často takřka nekonečné zásoby teplé vody na počkání. 

Bojíme se momentu, kdy by nám mohla být chvíli zima. V hlavě máme zafixované, že jakmile pocítíme chlad, byť by to bylo jen na jedinou vteřinu, je téměř jisté, že druhý den vystoupá naše teplota k bodu varu, a my si tak poležíme měsíc s angínou. 

Ne vždy tomu tak ale bylo...

Není tomu tak dávno, co mrazivé počasí bylo pro většinu populace obrovským strašákem, nicméně tato doba pominula. Nyní bojujeme spíše s civilizačními chorobami způsobenými nastavením naší kultury, která je založena na co největším vyhýbání se čemukoliv obtížnému. Vlastníme každou pomůcku a aplikaci, která by za nás měla udělat život jednodušším, i tak ale nejsme šťastnější ani zdravější.

Vystavení se chladu společně s manipulací dechu vám může být nápomocné v případě, že chcete bojovat proti stresu i nemocem, krátký pobyt v ledové vodě přijde vhod.

Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?

Proč začít otáčet kohoutkem na opačnou stanu, než jsme zvyklí?

V prostředí okolo nás existují dva typy stresorů: 

  1. Chronické – působí na nás dlouhodobě a dokáží nám v průběhu času ubližovat.
  2. Akutní – v omezené míře jsou pro náš organismus prospěšné.

Oba dva stresory bychom mohli dát do souvislosti i s chladem. Jak?

Nikdo po vás nechce, abyste po dobu několika hodin váleli sudy na sjezdovce uprostřed sněhové vánice, nicméně krátká expozice chladu právě v podobě několikaminutové nebo několik desítek sekund trvající sprchy může přijít vhod. 

Bohužel spousta z nás se akutním stresorům a těžkým podmínkám snaží co nejvíce vyhýbat. Na druhou stranu, chronického stresu máme v našich životech na rozdávání.

Vybíráme si cesty nejmenšího odporu, automatické procesy před těmi manuálními, rychlé diety a snadné tréninky. A bez přítomnosti stimulů, které nás činí silnými, slábneme

Pojďte znovu nalézt ztracenou sílu a nasměrovat život zpět do těch správných kolejí.

Jaké výhody má studená sprcha?

  1. Zvýšená tvorba katecholaminů a endokanabinoidů, což jsou skupiny hormonů, které vás mají v prvním případě nabudit, v případě druhém zlepšit náladu (jedná se o stejné látky, které naleznete v marihuaně).
  2. Urychlení regenerace mezi tréninky či zápasy (snížené poškození i bolestivost svalstva, menší míra zánětlivých procesů, rychlejší návrat síly do normálních mezí).
  3. Zvýšená tvorba mitochondrií, které fungují jako určité energetické továrny využitelné hlavně u sportovců majících vytrvalostní složku ve svém výkonu.
  4. Ledová voda tak dokáže snížit míru pociťovaného stresu a úzkosti (díky čemuž se v poslední době začíná používat u pacientů s mentálními poruchami) i urychlit regeneraci po náročném utkání či tréninku, což přijde vhod obzvláště tehdy, pokud má následovat další zátěž v průběhu několika hodin po posledním výkonu.
  5. Nejlepších výsledků je dosaženo, pokud je studená sprcha aplikována společně s dechovými cvičeními a vědomou meditací.

Jak se studenou sprchou začít?

  1. Poté, co si vychutnáte chvilky v teplé vodě a vykonáte potřebnou hygienu, proveďte několik hlubokých nádechů a výdechů, nastavte si mysl do jiného režimu a pomalu začněte otáčet kohoutkem na druhou stranu. 
  2. U toho můžete myslet na fakt, že nic těžšího už vás v daný den nečeká, což je obrovská vzpruha pro vaši mentální odolnost.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Ledová sprcha nikdy není vyloženě příjemná. O tom, jaký z ní budete mít užitek, rozhoduje vaše mysl a také dostatečně častý nácvik. Pokud se nechcete stát oběťmi svého stresu, je třeba proti němu adekvátně bojovat. A není mnoho podobných technik, které by vás dokázaly tak zocelit, jako to zvládne právě studená sprcha nebo dokonce pravidelné otužování.

Je však třeba zmínit fakt, že ledová voda zhoršuje adaptace na silový trénink, což primárně platí u ponoření větší části našeho těla do ledové lázně, ale tento negativní efekt se může dostavit i tehdy, pokud to přeženeme s pobytem ve studené sprše. 

Řešení? Zkusme se jí vyvarovat v době po silovém tréninku. Pokud však po ránu chceme zlepšit svou imunitu a posílit svou mysl, krátký pobyt ve studené sprše nás nakopne do nového dne.

Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Navýšení růstového hormonu a zlepšení výkonu. Jaké další benefity nám saunování přinese?
Zajít si na trénink a po něm si ještě dopřát saunu. No nezní to skvěle? Saunování po tréninku nám může prospívat, ale jsou situace, kdy bychom si měli tuto činnost odpustit. Vše se dozvíte v dnešním článku.
Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život
Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život
Snažíte se stíhat všechno, ale nakonec máte pocit, že jen mrháte časem? Pro všechny, kdo jsou na tom podobně, máme 7 tipů, díky kterým zvýšíte svou celodenní produktivitu na maximum.
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
Způsobů, jak zkazit zdravé jídlo, existuje spoustu. A snídaně není žádnou výjimkou, naopak. Neničíte si náhodou svou pečlivě připravenou a zdravou snídani některou z těchto chyb? Které to jsou a jak je napravit, rozebíráme v článku.
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Nebojte se ledové vody. Staňte se otužilci, posilněte svou imunitu a posuňte svoje zdraví na novou úroveň!
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dechová cvičení proti stresu i úzkosti
Dech je odjakživa spjatý s vaším životem – věděli jste však, že prostřednicvím dechu můžete ovlivnit některé pochody ve vašem těle i mysli? Jak na to, se dozvíte v novém článku.
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Regenerace svalů po cvičení: jak ji urychlit?
Věděli jste, že regeneraci ovlivňují třeba i koupele ve studené vodě? Pokud si však na takovéto techniky netroufáte, zkuste si regeneraci vylepšit třeba správným spánkem nebo stravou.
6 zdravotních benefitů sexu
6 zdravotních benefitů sexu
Téma sexu je blízké většině jedinců dnešní společnosti – může nám ale přinést i nějaké zdravotní výhody? Dozvíte se v novém článku.
Jak začít s otužováním?
Jak začít s otužováním?
Zima se pomalu blíží a spolu s ní i vlna dalších zimních otužilců. Jak s otužováním pomalu začít, aby vám přinášelo očekávané benefity?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?