Den sv. Valentýna je ve společnosti vnímán jako oslava lásky.
Jen v USA lidé v souvislosti s tímto svátkem každoročně utratí desítky miliard dolarů.
Přehnaná očekávání a společenský tlak mohou vést k prohloubení neshod nebo tzv. valentýnskému splínu.
Historie dne sv. Valentýna
Valentýn jakožto den lásky se slaví cca od 14. století, přičemž podle legendy se jednalo o kněze, který navzdory nařízení císaře tajně oddával páry, ve kterých měl muž nastoupit do války, čímž je před tímto osudem zachránil. Jiné legendy se ale zmiňují o dalších možných kněžích a biskupech, kteří by mohli stát za podstatou tohoto svátku. Nejstarší psaná valentýnská přání pocházejí z 16. století, a již v 18. století se toto zboží komerčně tisklo a prodávalo.
Při ještě hlubším zkoumání je ale také možné, že sv. Valentýn vznikl z původního svátku Lupercalia, který byl populární ve starověkém Římě. Tento festival oslavoval příchod jara, a mimo jiné zahrnoval rituály plodnosti a utváření párů mezi muži a ženami pomocí losování. Tyto oslavy pak byly v 5. století n.l. papežem zakázány.
Svátek sv. Valentýna je dnes populární zejména v USA, Velké Británii, Kanadě, Austrálii nebo na Filipínách.
Valentýn jako jeden z nejkomerčnějších svátků v roce
Přestože původní myšlenka svátku sv. Valentýna je velmi prozaická a ušlechtilá, v dnešní době je tento den silně komercionalizován a doslova nabádá k utrácení peněz jakožto důkazu náklonnosti. Celkové náklady za tento svátek se v USA pravidelně vyšplhají na desítky miliard dolarů, pro rok 2025 se pak očekává cca 27,5 miliard. Studie zkoumající chování prodejců a spotřebitelů dochází k závěru, že zejména mladí muži mohou často podlehnout komerčnímu nátlaku, a v nákupu dárku vidí povinnost. Vedle toho je ale jasně vidět, že někteří spotřebitelé se proti tradičním stereotypům a masovému nakupování staví na odpor – i pokud se o tento svátek nijak zvlášť nezajímáte, nemáte zkrátka šanci si jej nevšímat.
Se dnem sv. Valentýna se pojí mnohé rituály – ty jsou přitom důležité nejen z hlediska analýzy spotřebitelského chování lidí, ale mají pro ně často hlubší životní význam. Nejsilnějším rituálem je v tomto případě dávání a přijímání valentýnských darů (nebo jiných forem obdarování). Někteří autoři se ale proti tomuto sociálnímu modelu ohrazují a nabádají spíše k darování z čistého, nesobecného a altruistického hlediska.
Existuje “valentýnský splín”?
Se dnem sv. Valentýna se pojí pojem “valentýnský splín”, který označuje zhoršení psychické pohody a vyšší míru výskytu pocitů úzkosti, sociální úzkosti depresí nebo ruminací (stav, kdy si v mysli opakujete jednu věc stále dokola a dokola). Vzhledem k nemalému komerčnímu zaměření tohoto svátku se však vědci zabývají otázkou, zda tento fenomén opravdu existuje, nebo byl do jisté míry vytvořen uměle.
Z rozsáhlé analzy z roku 2022 vyplynulo, že, stejně jako v případě Vánoc, i den sv. Valentýna může mít na duševní zdraví lidí negativní vliv. Příčinou jsou pak s největší pravděpodobností nenaplněná očekávání a sociální tlak, kdy přijímáte společností vytvořenou představu o ideálu definovaném šťastným vztahem. Zhoršení psychické pohody se přitom nevztahovalo pouze na nezadané, ani nebylo dané určitým pohlavím či věkem. Vysoká míra těchto negativních pocitů a emocí se projevovala dle očekávání u dospívajících a mladistvých, překvapivě se ale ukázalo, že nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou lidé v rozmezí 30–40 let. Podle vědců se nabízí vysvětlení, že zatímco mladí lidé se často ještě “oťukávají” a mají jistý nadhled, ve věku 30–40 let vrcholí sociální tlak na vytvoření vztahu, manželství, založení rodiny apod.
Ať už se tedy jednalo o muže, ženy, zadané, nezadané, dospívající nebo již dospělé, spouštěčem negativních pocitů a emocí byla absence “valentýnského dárku”, která vytvářela pocit selhání. Zároveň se ale ukázalo, že muži se s tímto fenoménem dokázali vyrovnat do 2 týdnů, zatímco u žen přetrvávala zvýšená míra depresivních symptomů i po 3 týdnech.
Všechny páry jsou na Valentýna šťastné. Nebo ne?
Může se zdát, že pro osoby v partnerském vztahu je sv. svatého Valentýna vždy radostnou a povzbuzující událostí. Podle výzkumu se ale v případě podobných svátků jedná spíše o katalyzátor, který na základě daných podmínek může průběh vztahu ovlivnit jak negativně, tak i pozitivně. Výsledky naznačují, že na osoby v kvalitním a pevném vztahu, jejichž spokojenost byla v dané době spíše na vzestupu, nemá den sv. Valentýna žádný významný vliv. To se ale nedá říct o vztazích s klesající mírou spokojenosti partnerů a vztazích se slabší vazbou, kde se v období po dni sv. Valentýna zvýšil počet rozchodů. Zdá se tak, že tento svátek podněcuje zesílení již existujících problémů ve vztahu a může vést také k nežádoucímu srovnávání s ostatními páry.
Na druhou stranu ale může den sv. Valentýna představovat jistou připomínku důležitosti oslavy maličkostí, společně stráveného času a otevřené komunikace. Je mnoho studií, které potvrzují pozitivní vliv těchto faktorů na kvalitu vztahu, i když ne vždy jsou spojeny přímo se dnem svatého Valentýna.
Podle závěrů současných výzkumů by proto den sv. Valentýna měl pro páry představovat spíše možnost ke “zpřítomnění”, plánování společných aktivit, vděčnosti a komunikaci. Naopak přehnaná očekávání a narůstající nejistota a frustrace ve vztahu mohou, dohromady se společenským tlakem vyplývajícím z tohoto dne, stát za prohloubením neshod nebo dokonce rozpadem vztahu.
5 tipů, na které na den sv. Valentýna pamatovat
1. Sebeláska je plnohodnotná forma lásky
Štěstí nebo úspěch v životě není definovaný (ne)přítomností partnerského vztahu. Na sv. Valentýna, ani v žádný jiný den, tak nemusíte podléhat společenskému tlaku, který vám naznačuje, že je s vámi snad něco v nepořádku, pokud nemáte partnera a rodinu. Zkuste proto tento svátek brát jako “oslavu” vztahu se sebou samým/samou a vezměte se na “solo‑date” do oblíbená kavárny, kina nebo třeba sauny.
2. Partner vám neumí číst myšlenky
Jak bylo řečeno výše, přehnaná očekávání jsou hlavní příčinou negativních důsledků plynoucích z tohoto svátku. Pokud tedy máte na Valentýna konkrétní plán nebo přání, se svým partnerem o něm mluvte a nečekejte, že jej sám/a uhodne.
3. Sv. Valentýn není test toho, jak moc vás partner miluje
Tento svátek by neměl být skrytým testem vaší lásky, protože podobná očekávání přinesou spíše zmar, než užitek. Spíše než cenovka na dárku je v tomto ohledu důležitější vaše schopnost komunikace, ohleduplnosti, vcítění a soužití v ostatních 364 dnech v roce.
4. Je to “jen další den”
Rituály spojené s oslavou dne sv. Valentýna pro vás mohou být příjemným zpestřením, v opačných případech jej ale nemusíte jinak prožívat. Nenuťte se proto do ničeho, co by vám nebylo příjemné. Důvod k panice pak není ani to, pokud se třeba s partnerem v tento den nemůžet setkat např. kvůli práci. Ve finále přece o nic nejde a pokud budete chtít, můžete si “oslavu” posunout na jiný den.
5. Srovnávání s ostatními vám nic dobrého nepřinese
Ať už se jedná o srovnávání vašeho vztahu s jinými páry, nebo vás samotných se známými, kteří momentálně mají vztah, existuje jediná správná rada – nedělejte to. Každý člověk nebo pár se totiž v danou dobu nachází v naprosto jedinečné životní situaci, a to jak se studiem/prací, financemi, bydlením, fyzickou i duševní vyzrálostí, připraveností atd. Nedá se proto říct, která fáze je aktuálně správně/špatně.
Co si z toho vzít?
Sv. Valentýn je dnes populární zejména v Americe, do jisté míry ale pronikl téměř do celého světa. Z původně romantického záměru se dnes tento svátek v některých situacích nafoukl až do obludných komerčních rozměrů, přičemž někteří spotřebitelé mohou tomuto tlaku snadno podlehnout.
Podle výzkumů v oblasti psychologie a sociologie může mít sv. Valentýn jak pozitivní, tak i negativní vliv na všechny lidi, bez ohledu na pohlaví, věk, nebo to, zda jsou zadaní či nezadaní. Za negativními důsledky stojí zejména přehnaná očekávání a sociální tlak. Jako prevenci je vhodné vnímat tento svátek spíše jako možnost pro zpřítomnění, vytvoření si času na partnera nebo sami na sebe, nebo lepší komunikace.