Taky máš na sebe přehnané nároky kvůli vzorům z instagramu?

Tereza Koukalová
Tereza Koukalová Poprvé publikováno 31. 3. 2017
Aktualizováno 6. 4. 2017
7 minut čtení
Taky máš na sebe přehnané nároky kvůli vzorům z instagramu?
6

Instagram se za posledních sedm let stal jednou z nejpopulárnějších sociálních sítí. Jako každá sociální síť má však dvě strany. A my se spolu podíváme na to, jak tuto fotografickou aplikaci můžeme využít v náš prospěch a především ve cvičení.

Za lajky a srdíčka

Každý den ukazují miliony lidí své životy na sociálních sítích. Od běžných momentů, přes focení jídla či výběr outfitů až po každodenní cvičení. Tento způsob sebereprezentace je však díky různým úpravám a filtrům spíše pozlátko než realita běžného života. A proč? Za lajky a srdíčka? Podle výzkumu Catalina Toma je Instagram nástrojem, který nás více vzdaluje od reality, plýtvá náš čas a vytváří sociální měřítko, které v běžném životě nevnímáme tak intenzivně. A to nemluvíme o tom, jakou závist a depresi to v některých lidech vyvolává. Někdo si totiž doopravdy myslí, že být šťastný po celý rok, mít dokonalý make-up nebo namakané tělo jako na fotkách je opravdu možné. Jedinou obranou je mít selský rozum a více žít offline.

Módní výstřelky, které vás pobaví

Mít módní fotky je fuška. O tom ví své i celebrity. Ale víte o tom vy? Být jako Kim Kardashian celý týden si vyzkoušela i módní zástupkyně šéfredaktora Elle Sally Holmes, která vydala čtyři série fotoreportů, kde se obléká, líčí, jí a fotí jako Kim. Do této výzvy šla s nadšením a lehkostí, protože Kim přece nic moc nedělá. Její kniha Selfish u mnohých z nás vyvolá úsměv na tváři, avšak sama Sally po tomto experimentu, kde se setkala osobně s královnou „selfíček“ řekla: "Hodně jsem se z mé 'Kimsperience' poučila... Zjistila jsem, že opravdu potřebuji zapracovat na svém sebevědomí. Potřebuji se sžít s vlastním tělem, přestat se podceňovat a proměnit více šancí ve skutečnost. Protože, ruku na srdce, popsala by se Kim jako něco méně než 'KIM KARDASHIAN Head B**ch in Charge?' Ne.“ 

obrázek z parentsociety.com

Co se však Sally musí nechat, je její proměna, kterou zvládla na jedničku. Rozhodně nám ukázala, že být celebrita je práce jako každá jiná. Takže Kim, královno selfíček, všechna čest

Se satirickou grácií se do projektu #CelesteChallengeAccepted vrhla australská komička Celeste Barber, která nafotila fotosérii celebrit, kde ukázala, jak vtipně může „normální“ člověk vypadat, pokud se snaží napodobit například Lady Gagu nebo Nicky Minaj. Mindráky nechte stranou, být normální je celkem obdivuhodná vlastnost, která se v této době cení, no ne? 

A co muži? Jak vnímají tento trend oni? Své o tom ví skupina Bros Being Basic, která se pustila do svého projektu, kde zpochybňuje veškeré trendy fotky na Instagramu. Pleťová maska, Netflix&Chill ve vaně nebo nahé akty u zrcadla? Bez problému! Myslíme, že až příště poprosíte svou polovičku o záběr, tak si to dobře rozmyslíte. Obzvlášť pokud se podíváte na kuriózní případy v Americe, kde tento trend jako obvykle dosáhl té nejvyšší mety. I když je Instagram vnímán spíše pro teens a young adults, tak tuto sociální síť využívají i maminky nebo vdané ženy. Takže pozor pánové, ať jednoho dne nedopadnete jako #Instagramhusband, který svoji ženu vidí spíše za obrazovkou svého iPhonu než v posteli. A kdo ví, kdy přijde doba, kdy vás o fotku poprosí vaše kočka nebo pes?

obrázek z instagramu @brosbeingbasic

Není to jen zlo, je to o způsobu uchopení

Avšak pokud to vezmeme z druhé strany, není Instagram něco, co nás žene dopředu za hezčím životem? Mnoho účtů se speciálně zaměřuje na stravu, progress ve cvičení nebo návody na to, jak cvičit správně a efektivně. Díky této aplikaci se následně vytváří komunity, které se navzájem podporují a dodávají si odvahu a sebedůvěru, která jim může v běžném životě chybět. Někdy totiž toho správného parťáka na cvičení najdete spíše na Internetu než v běžném okolí, obzvlášť jste-li z malého města či vesnice. A jestli například rádi vaříte nebo fotíte, tak díky tomuto ideálnímu instagramovému světu se své umění snažíte dotáhnout k dokonalosti. Kdyby však nějaká existovala, že?

Být víc real

1490612375_a_453.jpg
obrázek z elle.com

Už od minulého roku začala nová vlna, která ukázala ty největší hvězdy Instagramu v jiném světle. Nejznámějším příkladem se stala Essena O’Neill, která natočila video, kde se přiznala, že všechny fotografie fotila pouze pro zhlédnutí. Také na nich vypadala zcela jinak než v realitě. Kvůli tomuto přiznání se rozhodla smazat veškeré fotografie a videa ze svého instagramového účtu a Youtube kanálu. Mezi další hvězdy patří i zpěvák Justin Bieber, který si na dva týdny uzavřel svůj profil kvůli šikaně na jeho bývalou přítelkyni Sofii Richie. Mezi další hvězdičky, které se do sociálního světa vrátily stejnou rychlostí, jako přišly, patří i Demi Lovato, Ed Sheeran, Iggy Azalea, Emma Stone a Zayn. Tento svět se rozhodl zachytit i fotograf Chompoo Baritone z Bangkoku, který si vybral například slečnu, která předváděla headstand. Nic neobvyklého, řeknete si. Jenže pokud se podíváte mimo instagramové okénko, zjistíte, že slečně drží nohy ve vzduchu usměvavá kamarádka. A co vy? Podvádíte svět kvůli dokonalé fotografii nebo se držíte při zemi?

Pupík jako Lady Gaga?

Pokud jste zaregistrovali americký Super Bowl, neunikla vám kauza Lady Gaga. Zpěvačka sklidila velkou kritiku za své "faldy". Její fanoušci a většina žen, které o cvičení a dokonalé postavě ví své, ji však podpořili slovy, že její tělo je dokonalé. Mnoho fitness trenérek a modelek už předtím, než se objevila tato kauza, začalo ukazovat své tělo na porovnávacích fotografiích – jedna kde pózují vs. jedna zběžného života. Jednou z nich je například fitness trenérka @annavictoria nebo youtuberka @amandabuccifit

Mezi další inspirace na Instagramu patří i profily, které inspirují ženy s anorexií k vyvážené stravě a posilování (například @arooshanekonam). A pokud vás zajímá pozitivní příklad z České republiky, určitě nepřehlédněte instagramový projekt @zanormalniholky, který vám ukáže, že být takový/á jaký/á jste, je to nejlepší, co můžete ukázat. Mezi naše další horké tipy patří holky @jmenujisepeta, @ab_asanas, @luciemin, @baru_svobb, @iamzuz1 nebo @likeagirl_fitness.

obrázek z instagramu @zanormalniholky


Byl ti článek užitečný?
Jo, super! Bohužel ne

Diskuze k článku