"Talent neexistuje. Vše je o tvrdé práci, posedlosti a víře!" Seznamte se s fenomenálním Conorem McGregorem.

David Chmátal
David Chmátal 7. 5. 2018 Poprvé publikováno 23. 8. 2017
Aktualizováno 7. 5. 2018
Uložit článek
"Talent neexistuje. Vše je o tvrdé práci, posedlosti a víře!" Seznamte se s fenomenálním Conorem McGregorem.
obrázek z reebok.com

Málokterý sportovec na sebe přitahuje více pozornosti než superstar UFC, Conor "The Notorious" McGregor. Jméno dobře známé ve světě bojových sportů, přitahující k MMA davy nových fanoušků. Kdo je tento charismaticky sebevědomý Ir, který zesměšňuje své soupeře a ničí je tvrdými knockouty jako legenda Muhammad Ali?

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Jaká je minulost úspěšného zápasníka Conora McGregora
 • Že rozhodnutí, za kterým si člověk pevně stojí a má v něj naprostou víru, je to nejdůležitější
 • McGregor dokázal za 13 vteřin zdolat do té doby 10 let neporaženého Josého Alda
 • Jestli stojí za egoistickými prohlášeními McGregora výsledky
 • Jak si vedl McGregor v UFC
 • Do jaké míry jsou zápasy v UFC divadlem a proč je McGregor gentleman
 • V čem je McGregor odlišný od svých soupeřů
 • Co vše předcházelo legendárnímu zápasu The Money Fight McGregora s Mayweathera

Z instalatéra milionářem

Dětství prožil v Dublinu, časté pouliční šarvátky a roztržky s otcem ho ve dvanácti letech dovedly do lokální boxerské tělocvičny. V pozdějším věku naplno propadl bojovým sportům. Zkušenosti z boxu, kickboxu, taekwonda, capoeiry a jiu-jitsu mu poskytly solidní základ pro budoucí kariéru zápasníka smíšených bojových umění (MMA, Mixed Martial Arts). Talent pro zápas Conor neuznává. Tvrdí, že talent neexistuje, vše je o tvrdé práci, posedlosti a víře. Svá slova dokazuje jeho životní příběh. 

Před úspěšnou sportovní kariérou se v Irsku živil jako instalatér. V talkshow Conana O'Briena (Youtube, 2016) se rozpovídal o zásadním kroku svého života. "Jestli děláš něco, čemu nevěříš a nemáš pro to vášeň, nemá to smysl. O pauze na oběd jsem seděl v dodávce, venku pršelo a v rádiu hrála nějaká písnička. V tu chvíli jsem se rozhodl, že takhle žít nechci. Odjel sem domů a řekl svým rodičům, že se do práce nevrátím. Dám všechno do tréninku a stanu se světovým šampiónem a milionářem v 25 letech..."

Každodenní tvrdá dřina se začíná vyplácet

Na rozdíl od rodičů měla jeho přítelkyně Dee Devlin pro jeho sen pochopení. Odstěhovali se spolu na předměstí, kde žili ze sociální podpory na hranici chudoby. McGregor každý den tvrdě trénoval, vyčerpaný se vracel domů, kde se o něj starala jeho přítelkyně a stala se jeho největší oporou. "Dee vždycky našla způsob, jak mi připravit plnohodnotnou večeři. 'Vydrž, Conore, ty to dokážeš', říkala." (Esquire, 2015). Životní příběh připomínající pohádku o lásce se šťastným koncem je výsledkem McGregorovy posedlosti a odhodlání.

V roce 2008 se již bývalý instalatér úspěšně vydal pod vedením trenéra Johna Kavangha v místním SBG Ireland, cestou profesionálního zápasníka MMA. První roky své kariéry zápasil napříč váhovými kategoriemi. Od roku 2011 zaznamenal vítěznou šňůru osmi zápasů. Jeho výsledky přitáhly pozornost ředitele UFC (Ultimate Fighting Championship) Dany White, který mu v roce 2013 nabídl první smlouvu a otevřel tak dveře do organizace UFC.

"Talent neexistuje. Vše je o tvrdé práci, posedlosti a víře!" Seznamte se s fenomenálním Conorem McGregorem.
obrázek z unilad.co.uk

McGregor se stává zářící hvězdou UFC

S dosavadním rekordem dvanácti výher a dvou porážek nastoupil Mystic Mac 6. dubna 2013 ve Stockholmu proti Marcusovi Brimagovi. Svůj debut ukončil po 67 vteřinách a vysloužil si ocenění Knockout of the Night. Po úspěšné premiéře Conor McGregor rychle stoupal žebříčkem UFC až k titulovým zápasům. Během své kariéry získal ocenění Perfomance of the Night či Fight of the Night rovnou několikrát. Zápasil v několika váhových kategoriích s celkovým rozdílem 11,3 kg. Pouhých 13 vteřin stačilo McGregorovi na zdolání deset let neporaženého Josého Alda a získání titulu šampióna v pérové váze (UFC 194). 

Ještě rychleji rozhodl svůj devátý profesionální zápas v IFC (Immortal Fighting Championship), který ukončil levým hákem na bradu Paddyho Doherty po 3,5 sekundách. McGregor je držitelem hnědého pásu v brazilském jiu-jitsu, avšak pouze jednou rozhodl svůj zápas na zemi (tzv. by submission) nasazením oblíbené techniky Rear Naked Choke. Preferuje spíše postojový-strike způsob boje. Zmíněný skok o dvě váhové kategorie z důvodu odstoupení Brazilce Rafaela Dos Anjos, a tedy střet s Natem Diazem, se stalo dosud neporaženému Irovi osudným. Po dvou kolech odcházel z octagonu s první porážkou.

"Talent neexistuje. Vše je o tvrdé práci, posedlosti a víře!" Seznamte se s fenomenálním Conorem McGregorem.
obrázek z wallpapersx.net

"Cítím se docela jako tlouštík"

Odvetnému zápasu předcházely bouřlivé press-konference a komentáře, ve kterých McGregor pustil své ego ze řetězu a všem znovu ukázal svou sebedůvěru a to, proč je miláčkem publika. Je otázkou, do jaké míry je jeho chování omluvitelné z pohledu sportovní rivality, kdy se jedná o výhodu získání mentální výhody, a kdy je král "trash talku" už za hranicí respektu. Na rozdíl od velkého počtu fanoušků v tom má Nevadská sportovní komise jasno. 

Po přesunutí zápasu a divoké předehře přinesl UFC 202 jeden z nejlepších zápasů celé historie UFC. Ačkoliv byl The Notorious po pěti kolech vyhlášen vítězem, stáhl se z divize do 77 kg a prohlásil, že se bude více zajímat o nižší váhové kategorie. "Chci zpět svůj sixpack. Cítím se docela jako tlouštík," pronesl Conor na pozápasové konferenci.

McGregor poráží Alvareze a získává další mistrovský pás

Svá slova dovršil porážkou až téměř zesměšněním nepřipraveného Eddiho Alvareze a získáním druhého mistrovského pásu. "Where the fuck is my second belt?... I would like to apologize to absolutely nobody." ("Kde sakra je můj druhý pás? Nechci se omlouvat vůbec nikomu.") Neslo se newyorskou arénou po vyhraném duelu. Nebylo to poprvé, kdy Conor držel dva tituly najednou. Před účastí v UFC se stal prvním držitelem pasů z rozdílných kategorií v CWFC (Cage Warriors Fighting Championship). Krátce po dosažení vysněného cíle oznámil McGregor prozatímní odpočinek, neboť se chce věnovat své přítelkyni Dee Devlin čekající jeho syna (narozen 5. 5. 2017).

[Instagram]

Irský bojovník bez rukavic

Conor McGregor předvádí na poli MMA úctyhodné výsledky, díky nimž si zasloužil uznání a přitáhl ke své osobě mnoho fanoušku. Jak už to ale u sportovních super hvězd bývá, fenomén The Notorious není jen výsledkem sportovních úspěchů. Ir je charismatický showman, který se stává středem pozornosti, kdekoliv se objeví. Už od prvních předzápasových konferencích bylo jasné, že pro ostrá slova nechodí daleko a díky jeho vystupování získal přezdívku Trash Talk King. UFC je byznys, jehož hlavním úkolem je především bavit diváky a účast Conora v jednotlivých galavečerech je zaručeným tahákem. Dana White si musí mnout ruce i v případech, kdy Conorovo chování přesahuje meze. 

V UFC 194 během konference ukradl mistrovský pás rovnou před očima tehdejšího šampiona Josého Alda. Další extrém předvedl na předzápasové konferenci UFC 202, kdy po hodinovém zpoždění hodil láhev po Natu Diazovi. Za své chování mu Nevadská komise udělila sníženou pokutu ve výši 25 000 $ a 25 hodin veřejných prací. Reakce Mystic Maca, jakožto nejvýdělečnějšího zápasníka UFC, opět pobavila širokou veřejnost, když prohlásil, že na pokutách platí víc, než jeho soupeři vydělávají a nakonec dodal, že už nikdy nebude zápasit ve státu Nevada. Svým slovům však nedostál, The Money Fight je umístěn do T-Mobile arény v Las Vegas. Na druhou stranu, v pozápasových rozhovorech vykazuje Conor vůči svým soupeřům respekt. Takové chování odkrývá zákulisí divadla odehrávající před vstupem do octagonu. Gentlemanské chování ukázal McGregor i v záležitostech lidské rovnoprávnosti, kdy on a celý SBG Ireland Gym apelovali na obyvatele Irské republiky, aby v nadcházejícím referendu podpořili sňatky gayů a lesbiček. 

Nejen díky oblekům šitým na míru patří Conor McGregor mezi nejlépe oblékající se sportovce 

McGregor přitahuje pozornost ještě předtím, než promluví. Již několikrát byl zařazen mezi nejlépe se oblékající muže a sportovce planety. Místo teplákových souprav nosí McGregor převážně obleky šité na míru a na sociálních sítích se rád chlubí značkami jako Gucci, Versace a Dolce Gabbana. I bez oblečení budí pozornost, neboť jeho tělo zdobí nejedno tetování. Všichni dobře znají gorilu s královskou korunou vyjímající se na McGregorově krku a symbol šelmy na břichu. Avšak první z McGregorových tetování je arabský motiv zdobící jeho achillovku. "...je to moje první tetování, byl jsem na dovolený a opilý. Stálo mě 20 euro." (Youtube, 2015). Svým šatníkem a životním stylem irský rváč-gentleman ukazuje svůj životní standard. Vždyť je také nejvýdělečnější hvězdou UFC, jako první vydělal přes 1 milión dolarů v UFC 196 a tehdejší rekord ztrojnásobil v odvetném zápase s Diazem (UFC 202). McGregor je značka, která přitahuje jak více pay-per-view, tak i reklamní investory. V letošním roce podepsal smlouvu se značkou Beats by Dre.

[Instagram]

Timing, uvolněný pohyb a rozvoj motoriky. Co dalšího se skrývá za jeho úspěchem?

Od ostatních soupeřů se odlišuje hodně uvolněným stylem a nekonvenčním pohybem. Timing poráží rychlost a sílu. Právě načasování je jednou ze silných zbraní, kterou likviduje své soupeře. Kromě tréninkových jednotek pod vedením svého dlouhodobého trenéra Johna Kavangha spolupracuje McGregor dlouho s Ido Portalem, průkopníkem v pohybovém tréninku kopírující zvířecí přirozenost, jež silně ovlivňuje způsob, jakým se McGregor po octagonu pohybuje a jeho celkový trénink. "Conor je tréninkem a pohybem posedlý, pokud tři dny netrénuje, je nesvůj," přiznala novinářům jeho přítelkyně. 

Do své přípravy zařazuje všemožné aktivity. Kalistenika a rozvoj motoriky je důležitou součástí jeho přípravy. Necvičí striktně vně gymu, naopak často tráví čas "na vzduchu", na bradlech a kruzích ve Venice Beach. Kromě timingu vidí Conor největší zbraň v rovnováze, které se denně věnuje pod vedením Ido Portala. V přípravě na své zápasy má uvolněný plán. Jistě má rozvržené tréninky, avšak neřeší, jestli trénuje hodinu nebo celé odpoledne. Jeho posedlost začíná hned po probuzení. "Vstanu a začnu se hýbat, člověk je jediný savec, který se instinktivně po probuzení neprotáhne." (The Notorious, 2015).

Dva králové v jednom ringu, The Money Fight!

Plánovaný odpočinek přerušilo přistoupení Floyda Mayweathera na podmínky srpnového zápasu. Udělení boxerské licence státem Kalifornie odstartovalo více než roční vyjednávání obou stran. Prvně se střetnutí dvou superhvězd zdálo jako nepředstavitelný mediální výtvor, později nastaly komplikace s výší odměn pro oba zápasníky. Nakonec se fanoušci dočkali a 26. srpna 2017 budou moci sledovat dle pravidel mezinárodního boxu a ve váhové kategorii do 154 lb (70 kg) zápas desetiletí. Ať už pramení motivace neporaženého boxera z finanční odměny, zlepšení reputace po zápasu s Many Pacquiaem nebo odvrácení neustálých urážek, jimiž McGregor plnil prostor sociálních sítí, do ringu vstoupí čtyřicetiletý Floyd Mayweather Jr. jako favorit. 

McGregor působí, že ho role outsidera vůbec netrápí a naopak plní rozhovory svým sebevědomím a přesvědčením, že bude první, kdo neporaženého boxera knockoutuje, a to do čtyř kol. Dlouho očekávaný zápas vyžaduje řádné, mnohdy až teatrální promo akce. Sociální sítě se plní tréninkovými videi, rozhovory a odhady výsledku různých celebrit. Mimo zmíněný obsah mohli fanoušci sledovat obě superhvězdy během čtyř tiskových konferencí v rámci světové tour show. Oba zápasníci se svými týmy představili v Los Angeles, New Yorku, Torontu a nakonec v i Londýně. O zábavu bylo postaráno, a jak tomu bývá McGregorovým zvykem, strhl na sebe většinu pozornosti, naplno využil roli showmana a Floyda urážkami rozhodně nešetřil. Nedávno se také pustil do jeho otce. Ten mu slíbil, že z něj vytluče jeho řeči v příštím zápase (Youtube.com, 2017). 

"Talent neexistuje. Vše je o tvrdé práci, posedlosti a víře!" Seznamte se s fenomenálním Conorem McGregorem.
obrázek z pinterest.com

Předzápasové divadlo k soubojům patří, vždyť jde o mentální výhodu vůči soupeři

Pravdou je, že oba bojovníci excelují v předehrách před svými zápasy, kde se snaží nabourat soupeřovu psychiku a získat tak mentální výhodu. Press-konference jsou součástí zápasu, přiznal Dana White v show Jimmy Kimmel live. Další kousek vytáhl McGregor z rukávu nedávno, když se ukázal v dresu Golden State Warriors s číslem 23, které patřilo hráči NBA CJ Watsonovi, milenci Mayweatherovy přítelkyně a matky jejich tří dětí. 

Promo a hype kolem zápasu se pořadatelům zatím vyplácí jen napůl. Zajisté si získali pozornost široké veřejnosti, ale necelých dvacet dní před zápasem čelí vysokému počtu neprodaných vstupenek. Nižší prodej mají na svědomí astronomické ceny (The Sun, 2017). Nejlevnější vstupenky se pohybují kolem dvou tisíců dolarů a šplhají až k desetinásobku. Mimo zisk z prodaných vstupenek organizátoři doufají v částku přesahující 400 miliónů dolarů z prodaných pay-per-view. Showtime ppv bude fanoušky v Severní Americe stát 99 $, zatímco v Evropě, pravděpodobně z důvodu časového posunu, je jejich cena snížena na 26 $. V UK a Evropě přenos zprostředkovává portál Skysport, a u nás je předpokládaný začátek zápasu mezi 5.–6. hodinou ranní.

Jedním zápasem McGregor zčtyřnásobí své jmění, jde tu jen o peníze? 

Stejně tak se objevují i tací, co považují The Money Fight jen za nastrojené, předem domluvené divadlo s cílem vydělat co nejvíce peněz na pay-per-view. V současnosti jde jakýkoliv sport ruku v ruce s byznysem a ekonomickým cílem řídící společnosti a sponzorů. Současné jmění McGregora dosahuje úctyhodných 34 miliónů dolarů (Forbes, 2017) a i přes dvojí systém odměn, kdy má zápasník UFC nárok na podíl z prodaných pay-per-view, jsou výplaty i těch nejlepších zápasníků desetinásobně nižší než na poli profi boxu. McGregor přiznává, že zápasí pro peníze. "Proč bych se měl nechat mlátit další roky v octagonu, když můžu zčtyřnásobit své jmění jedním zápasem?" Tím nahrává argumentům podrývající serióznost Conorovy premiéry v boxérském ringu.

Do 26. srpna nemůžeme říci, zda může Conor Floyda porazit. Mayweather je i po dvouletém odpočinku považován za nejlepšího boxera současnosti s geniální obranou. Experti staví Floyda do jasné role favorita. Na druhou stranu letos oslaví 41 let a za poslední dva roky strávil více času na večírcích než v tělocvičně. Bude nastupovat proti 28letému strikerovi s opačným postojem a nezvyklým pohybem po ringu. Ačkoliv je Conor McGregor na poli profesionálního boxu nováčkem, box je součástí MMA a 12 kol poskytuje dostatek času na jeden úspěšný šťastný úder. Floyd přistoupením na zápas riskuje mnohem více než jeho irský protivník. Rád se chlubí statusem neporaženého boxera a nejbohatšího sportovce současnosti s jměním 340 miliónů dolarů (Forbes, 2017), a tak vedle odměny 170 miliónů dolarů má velký podíl na přijetí zápasu vidina překonání rekordu 49 vítězství bez porážky držený Rocky Marcianem.

V druhém rohu si Conor McGregor i v případě prohry přijde na 100 miliónů dolarů, čímž by ztrojnásobil své dosavadní bohatství 34 miliónů dolarů (Forbes, 2017). Na otázku, co bude dělat po zápase s úsměvem odpovídá, že bude král dvou sportů a neví, na kterém trůnu by seděl raději. No, uvidíme. Let the money talk.

Mayweather poráží McGregora technickým k.o. v desátém kole

Svérázný Ir se vydržel zdatně probíjet soubojem devět kol. V desátém kole již Mayweatherova převaha byla příliš jednoznačná. Zářící hvězda MMA Conor McGregor v boxerském souboji ve vyprodanéT-Mobile aréně v Las Vegas podlehl technickým k.o. boxerskému mistrovi Floydu Mayweatherovi.


Zápasové záznamy


Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
5 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________