Měření tělesného tuku se v poslední době stalo fenoménem. Mnoho z nás již není zatíženo pouze tím, co je na povrchu, ale také tím, co je vlastně uvnitř. Hledáme-li validní měřítka pokroku, bude právě tělesný tuk tím, co by nás mohlo zajímat.
Ve své poradenské praxi se s tím setkávám dnes a denně. Přijde za mnou spousta znalců a hovoří o tom, jak se dokázali zlepšit, jak si myslí, že mají opravdu málo tuku, a to, co mají pod kůží, je jen voda. Mnoho dnešních klientů v poradnách výživy se nespokojí jen s tím, že je zvážíme na osobní váze a změříme tělesné obvody. Chtějí také znát podrobněji to, co doopravdy jejich tělo obsahuje. Jako nejvalidnější se aktuálně zdá metoda bioimpedance, která má velké zastání u odborné veřejnosti jako jedna z nejlepších metod pro odhalení problémů u klientů s nadváhou, s poruchami příjmu potravy či u skryté obezity.
Co je bioimpedance?
Možná se vám tento název zdá poněkud krkolomný a není vám zcela jasné, o co by se mohlo jednat. Není divu; přeci jen toto slovo ještě není v českých zemích zcela zakořeněno. Zkusme si jej však rozdělit na dvě části:
Jak to funguje?
Pomocí dvou a více elektrod je do těla vpouštěn slabý elektrický proud o různých frekvencích. Na jejich základě se sleduje pasivní odpověď tkání. Elektrický proud je v těle dobře veden tkáněmi bohatými na vodu a elektrolyty (svaly, krev a mimobuněčná tekutina). Tyto tkáně jsou tedy dobrými vodiči, mají nízký odpor a impedanci. Naopak velký odpor a vysokou hodnotu impedance má tkáň tuková a kostní. Přístroje v sobě mají zabudovaný systém, který na základě několika proměnných (výška, váha, věk, pohlaví a impedance) vypočítá tělesné složení.
Co nám ukáže?

Z obrázků lze vyčíst, že máme možnost sledovat několik veličin:
- množství aktivní tělesné hmoty (svaloviny)
- množství kostní hmoty
- hmotnost tekutin v organismu
- bazální metabolismus
- množství tělesného tuku, a to jak v reálných hodnotách, tak i v procentech
Nicméně abyste o těchto veličinách dostali jasný a ucelený přehled, nabízí nám bioimpedance i jednoduché znázornění, jak jsou tyto hodnoty v těle rozmístěny.
Ze své poradenské praxe můžu říct, že toto valné většině aktivně žijících lidí se zájmem o vlastní tělesnou kompozici postačí. Ne však vždy, někteří klienti zkrátka chtějí či potřebují vědět ještě více. Proto v naší poradně používáme ještě o něco vylepšenější verze programů, které vám výsledek ukážou s drobnou úpravou.
Zde je detailně a přehledně znázorněno množství kostní hmoty.
Zpět ale k tuku jako měřítku úspěchu. Je vám jasné, že pro každou věkovou skupinu, se doporučuje jiné množství tukové hmoty. To můžeme považovat za normální a zdraví neohrožující. Dokonce se dá říct, že ten, kdo trpí tukovou podváhou, bude náchylnější k nemocem. Praxe v ČR je však zcela opačná. Tukovou nadváhou disponuje mnoho nejen běžných lidí, ale i sportovců pohybujících se ve fitness a zbytečně se ženoucích za těmi nejvyššími svalovými přírůstky a za tzv. objemem. Nastavte si tedy měřítko právě v podobě množství tukové hmoty a zkuste se na něm neustále zlepšovat. Nejen pohled do zrcadla totiž stačí. Na závěr přidávám právě hladiny tuku, na kterých je doporučeno se pohybovat.
MUŽI
- do 30 let: 9 - 15%
- 30 - 50 let: 11 - 17%
- starší 50 let: 12 - 19%
ŽENY
- do 30 let: 14 - 21%
- 30 - 50 let: 15 - 23%
- starší 50 let: 16 - 25%