Tenisový loket: čím je způsobený a jak ho řešit?

Komentáře
Tenisový loket: čím je způsobený a jak ho řešit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Tenisový loket je zánět šlach projevující se bolestí na vnější straně lokte. 
  • Příčinou jsou mikrotraumata způsobená opakovaným namáháním svalů předloktí. 
  • Řešení tenisového lokte spočívá v úpravě míry fyzické aktivity a odpočinku.

Tenisový loket je zánět šlach a úponů projevující se bolestí na vnější straně lokte. Nejčastěji je spojený se stereotypní fyzickou námahou, která zahrnuje přetěžování svalů natahujících zápěstí. Nejčastěji jsou tenisovým loktem zasažení sportovci, kteří nadměrně zatěžují zápěstí a předloktí. Řešení spočívá v omezení fyzické aktivity a odpočinku.

Čím je způsobený tenisový loket? 

Tenisový loket vzniká v důsledku mikrotraumat v oblasti lokte, která jsou způsobena soustavným namáháním svalů natahujících zápěstí. Ve většině případů jde o zánět šlachy krátkého vnějšího natahovače zápěstí (m. extensor carpi radialis brevis), který se ke kosti pažní upíná na vnější straně lokte, způsobený primárně mechanickým stresem. 

Rizikové jsou aktivity, které zahrnují časté namáhání zápěstí, silný úchop nebo zátěž proti odporu v extrémech rozsahu pohybu zápěstí (plný ohyb nebo častěji plné natažení). Na rozvoj tenisového má vliv také nesprávná technika a nevhodně zvolené sportovní pomůcky, například příliš těžká raketa, oštěp apod. 

U jakých sportů tenisový loket hrozí a na co si dát pozor?

Ačkoliv tenis patří mezi rizikové sporty při rozvoji tenisového lokte, udává se, že tenisté představují jen asi 10 % z celkového počtu pacientů. Mezi tenisty však jde o relativně častý problém. Asi polovina tenistů má během kariéry problémy s bolestmi v oblasti lokte, přičemž asi v 75 % případů jde o skutečný tenisový loket. 

Vedle tenistů je zvýšené riziko také u dalších sportů, kde se jako náčiní používá raketa, tedy squash nebo badminton. V menší míře jde také o softbalisty a atlety věnující se hodu oštěpem, ačkoliv zde je hlavní příčinou především nevhodná technika. Oproti zánětu šlach na vnitřní straně lokte, tzv. golfovém lokti, je tenisový loket asi sedmkrát častější

Tenisový loket však může zasáhnout také nesportující populaci. Pozor je třeba si dát při repetitivních a namáhavých pohybech v plném natažení zápěstí, například při těžké manuální práci, která je také rizikovým faktorem tenisového lokte. 

Tenisový loket: čím je způsobený a jak ho řešit?

Jak poznat tenisový loket? 

Tenisový loket lze poznat podle bolesti vycházející z vnější strany lokte, která může vystřelovat směrem do předloktí. Bolest je zpočátku mírná, ale při stále pokračujícím namáhání je čím dál ostřejší. Mezi typické příznaky patří slabý úchop a bolest v oblasti lokte při jakékoliv aktivaci povrchových natahovačů zápěstí (např. i při zvednutí šálku kávy či při podání ruky).

Komplexní diagnostika u lékaře zahrnuje speciální pohyby, při kterých je primárně aktivován krátký vnější natahovač zápěstí. Lékař také může pohmatem vyvinout tlak na úpon tohoto svalu, což v případě tenisového lokte vyvolá nepříjemnou bolest. 

Zobrazovací techniky jako rentgenové vyšetření či magnetická rezonance zpravidla nejsou k diagnostice tenisového lokte nezbytné. Mohou ovšem pomoci vyloučit některé další zdravotní problémy, které mohou podobnou bolest lokte způsobovat (např. artróza). 

Řešení tenisového lokte a nastavení léčby

Tenisový loket se v drtivé většině případů řeší bez nutnosti operačního zákroku. Uvádí se, že až 95 % případů tenisového lokte lze řešit konzervativním způsobem bez nutnosti operace. V první řadě se doporučuje klidový režim a výrazné omezení fyzické aktivity, která bolest způsobuje, nejméně po dobu několika týdnů. Při bolestech lze vnější stranu lokte chladit ledem, případně je možné užívat analgetika či lokálně aplikované krémy na snížení bolesti (Voltaren, kostivalová mast). 

Po odeznění bolestí lze začít pod dohledem fyzioterapeuta či zkušeného trenéra se speciálními cviky na tenisový loket, které mají za cíl posílit svaly předloktí a zamezit opakovaným problémům v budoucnu. Nejčastěji jde o cviky typu stlačování míčku, vnější rotace (supinace) proti odporu nebo natahování předloktí s lehkými jednoručními činkami. 

Tyto cviky by nikdy neměly způsobovat bolest, nepouštějte se do cvičení, pokud bolest stále přetrvává. 

Pokud bolesti způsobené tenisovým loktem neodezní ani po 6 až 12 měsících konzervativní léčby a dodržování klidového režimu, může lékař doporučit operační zákrok. Ten v drtivé většině případů vede k odstranění bolestí, ale může způsobit mírnou ztrátu svalové síly předloktí. 

Co si z toho vzít?

Tenisový loket je zánět šlach povrchových natahovačů zápěstí, který je způsobený opakovaným přetěžováním svalů v dané oblasti. Vyskytuje se často u sportů jako tenis, badminton, squash či golf a riziko podstatně zvyšuje nesprávná technika či nevhodné vybavení. Tenisový loket se projevuje bolestí v oblasti vnější strany lokte, která může vystřelovat až do předloktí. Spolehlivou diagnózu provede lékař nejčastěji pohmatem a pomocí jednoduchých pohybů, které v případě tenisového lokte působí bolest. 

Odstranění bolestí vyžaduje především klid a omezení fyzické aktivity, která je příčinou vzniku tenisového lokte. Bolest mohou tlumit také analgetika nebo lokálně aplikované krémy typu Voltarenu či kostivalové masti. Až 95 % případů lze úspěšně řešit bez nutnosti operačního zákroku.

Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Terapie červeným světlem je stále populárnější metoda, která nachází využití nejen ve sportu. Jak podporuje regeneraci a má potenciál zvýšit sportovní výkonnost?
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Optimální hladina hořčíku v organismu dokáže bojovat proti křečím, únavě nebo proti svalovému poškození plynoucího z tréninků, závodů či zápasů. Jak vyzrát na optimální hladinu hořčíku, poradí dnešní článek.
Alternativní jídelníček tenisové hvězdy: proč je stravování Novaka Djokoviče pro 99 % lidí neudržitelné?
Alternativní jídelníček tenisové hvězdy: proč je stravování Novaka Djokoviče pro 99 % lidí neudržitelné?
Novak Djokovič patří mezi nejznámější tváře mužského světového tenisu. O to více je překvapující, jaká všechna výživová omezení dodržuje.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Jak rozhýbat střeva?
Jak rozhýbat střeva?
Ačkoli jsou gastroenterologické potíže jedněmi z těch, které poskytují značné množství obyvatelstva, nemluví se o nich příliš často. Naopak se může jednat o tabuizované téma (i mezi členy blízkých přátel či rodiny). Tento článek se proto pokusí odpovědět na co možná nejvíce otázek týkajících se právě zdravého trávení!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.