Tloušťka urychluje stárnutí. Zhubněte, omládněte a prodlužte si život

Zuzana Gáliková
Zuzana Gáliková 14. 4. 2020
Uložit článek
Tloušťka urychluje stárnutí. Zhubněte, omládněte a prodlužte si život

Obezita není pouze estetický problém. Dle autorů nové přehledové studie je to i způsob, jak můžeme urychlit stárnutí. Obezita narušuje procesy v organismu do takové míry, že dokáže snížit očekávanou délku života nebo zvýšit riziko předčasného úmrtí.

Co se v dnešním článku dozvíme?

 • Obezita je dnes už epidemií. Jak jsme na tom ve srovnání se světem

 • Čím jsou si obezita a stárnutí podobné

 • Jak mění obezita procesy v organismu

 • Kterými problémy je obézní člověk ohrožen

Obezita už je globální epidemií

 • Po světě se v dnešní době (údaje z roku 2016) pohybuje kolem 650 milionů dospělých obézních lidí, což je 13 % dospělé populace.
 • Obézních dětí nebo dětí s nadváhou nad 5 let je přibližně 340 milionů.
 • V České republice je obézních cca 19 % dospělých.
 • Světová zdravotnická organizace nazývá obezitu globální epidemií. Jde totiž ruku v ruce se zdravotními problémy a různými negativními ekonomickými dopady.

Obezita snižuje očekávanou délku života a zvyšuje riziko předčasného úmrtí

Znovu se potvrzuje, že věk je jenom číslo, a to i v negativním slova smyslu. Obézní člověk může být dle data narození mladým uchem, ale fungování organismu říká něco jiného.

Obezita dle studie urychluje stárnutí do takové míry, že snižuje očekávanou délku života o 5,8 let u mužů a 7,1 let u žen a zvyšuje riziko předčasné smrti 1,45 až 2,76krát.

Tloušťka urychluje stárnutí. Zhubněte, omládněte a prodlužte si život

Obézní člověk se hůř zbavuje volných radikálů a poškozených buněk

Studie zdůrazňuje všemožné procesy, které se odehrávají jak v organismu staršího člověka, tak v organismu obézního. Právě kvůli tomu se zdá, že jde o nemoc, která vede k rychlejšímu stárnutí.

 • V obou případech hrají velkou roli volné radikály. Organismus jich má nadbytek, protože mu dochází schopnosti se jich účinně zbavovat. Následuje zvýšené poškozování struktury buněk. Třeba buněk svalových, což se projeví na funkci svalů, nebo imunitních buněk, což se ukáže na odolnosti a imunitě organismu. 

 • Dle studie volné radikály podporují ukládání tuku mimo tukovou tkáň, třeba ve svalech nebo játrech. Zhoršuje se citlivost na inzulin, která může postupně vyústit v cukrovku 2. typu.

 • Obezita a stáří se taky dělí o poškozenou schopnost autofágie – proces, který zajišťuje, že všechny staré, nefunkční a nezdravé buňky jsou zlikvidovány a nemohou dělat neplechu. Když se to neděje v takové míře, jako je potřeba, poškozené buňky se hromadí nebo některá z nich může snadněji podlehnout nádorovému bujení.

 • Dalším společným znakem je menší množství mitochondrií, které se projeví třeba na snížené výkonnosti svalů.

Horší imunita, funkčnost svalů nebo zhoršené mozkové funkce

 • Kvůli obezitě se zhoršuje funkce imunitního systému. Stárnutím jeho funkce přirozeně klesá, ale obezita pokles podstatně urychluje. Důvodem jsou například již zmíněné volné radikály nebo snížené likvidování poškozených a starých buněk.

 • Starší i obézní lidi jsou obecně náchylnější k infekcím. Obě skupiny jsou rizikové třeba pro chřipku. Dle autorů studie má obézní člověk v chřipkové sezóně 1,45 až 2,12krát vyšší riziko, že bude hospitalizován kvůli onemocnění dýchacího systému, ve srovnání s člověkem s normální hmotností. 

 • Zajímavé je, že tyto skupiny lidí mají větší riziko, že u nich nebude dostatečně účinkovat vakcína – právě kvůli snížené funkci imunitního systému. 

 • Tuk není uložen pouze pod kůží. Když je ho hodně, hledá si cestu i do jiných částí organismu. Při obezitě se ukládá i do svalů. Čím je tuku ve svalech víc, tím je jejich funkce horší. Člověk má pak problém jak se sílou a vytrvalostí, tak i s běžnými denními aktivitami. Hrozí mu více pádů a úrazů.

 • Čím jsme starší, tím máme vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění, onkologických onemocnění, cukrovky 2. typu a podobně. Jednoduše řečeno, organismus se opotřebovává a přicházejí nemoci. Všechny tyto problémy se ale výrazně víc vyskytují taky u obézních lidí. Vysvětlením může být např. prozánětlivé prostředí a nižší citlivost na inzulin, které jsou spojovány s nadváhou a obezitou. 

 • Mozek taky nezůstává nedotčen. Obézní pacienti mají vyšší riziko demence, a to včetně Alzheimerovy choroby. Kvůli změněných mechanismům v organismu hrozí rychlejší atrofie mozku, a tím způsobená horší paměť a schopnosti myšlení. 

Tloušťka urychluje stárnutí. Zhubněte, omládněte a prodlužte si život

Nestárněte, když nemusíte!

Pokud obezita urychluje stárnutí, jedním z logických způsobů, jak stárnutí oddálit, je bojovat proti obezitě. A to pravidelným a dostatečným pohybem, udržováním svého energetického příjmu v rovnováze (pokud je energetický příjem vyšší než potřeby organismu, přibíráme na hmotnosti), správným složením výživy, spánkem a vyhýbáním se kouření, alkoholu a psychickému stresu.

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
8 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________