TOP 5 fitness účtů českého Instagramu. Koho se vyplatí sledovat?

TOP 5 fitness účtů českého Instagramu. Koho se vyplatí sledovat?

Český Instagram se každým dnem stále více plní fotkami "fitnessek", tedy dívek, které pravidelně cvičí a motivují k tomu i své sledující. Ať už to jsou fotky přímo z tréninku, z dovolené nebo z kuchyně. Spousty z nich mají zajímavé profily a inspirativní fotky, ale jen některé jsou skutečně zajímavé, protože mají za sebou zajímavý projekt, zkušenost nebo zvláštním způsobem pomáhají určité skupině lidí. 

Vybrala jsem svých top 5 nejlepších, které za sebou mají kus práce a motivaci u nich rozhodně naberete.

Top #1 Eva Havelková

Fitness trenérka a výživová poradkyně Eva. Usměvavá blondýnka, kterou najdete na Instagramu pod přezdívkou @fitnessevisek

Eva v roce 2001 vyhrála mistrovství republiky ve sportovním aerobicu (aerobic team show) a několikrát se stala vicemistryní světa (fitness team, aerobic team show a fitness team step). Trénovala tým juniorského sportovního aerobicu Studio K Barrandov. 

Kromě toho hraje závodně squash, je registrovanou hráčkou v ČASQ a trénuje ve squashi i malé děti. 

Pravidelně se účastní závodů bikiny fitness, v roce 2015 získala první místo v bikiny fitness nad 168 cm na Mistrovství Čech mužů a žen. Poprvé se závodů účastnila v roce 2014, kde skončila na druhém místě.

Kromě každoročních příprav na závody Eva spolu se svým partnerem Jakubem Krausem provozuje firmu s krabičkovou stravou

Eva je pro mě top z několika důvodů. Je pro ni mnohem důležitější samotná několikaměsíční cesta v závodní sezóně než samotných pár minut na pódiu během závodů, kde ji hodnotí porota na základě subjektivního hodnocení. To je zdravý přístup a nevede ke zhroucení z toho, že jste na něčem pár měsíců makali a porota to neocenila. 

[Instagram]

Stejně pořád není spokojená a pracuje na sobě ze všech sil. Instagramový účet Evy je plný fotek z fitka, ale najdete tu i připravená jídla, momentky ze života i krátká videa se cviky. 

Dalším plusem je určitě způsob psaní příspěvků. Spousta fitnessek na Instagramu si často jen fotí selfíčka v posilovně a napíší k tomu nějaký jednověntý komentář o tom, že mají supr náladičku a hezky si zacvičily. Eva ne. Píše příspěvky užitečně, téměř v každém najdete rady, tipy a postupy. 

[Instagram]

Z Instagramu se dozvíte, jak často Eva cvičí jaké části těla, svůj plán k příspěvkům přikládá. Líbí se mi i přístup k často citlivé otázce spoluprací s firmami. Ačkoliv si každé nabídky cení, ne vždycky jejich návrh přijme. U některých firem, jejichž představy jsou úplně zcestné, by radši dala přednost koupi pěkného produktu, než své fanoušky týden masírovala reklamou. Pokud návrh přijme, musí mít produkt nebo službu ozkoušenou a být o její kvalitě přesvědčená.

[Instagram]

Top #2 Zuzana Špačková

Další z lidí, kteří předávají nějaké hodnoty. Zuzka je majitelka instagramového účtu @iamzuz1 a spoluautorka blogu Czech Fitness Couple, který píše napůl se svým přítelem Tomem.

Zuzka studuje pátým rokem medicínu, dělá crossfit a silový trojboj (skládá se z dřepů, bench-pressu a mrtvého tahu). A sebou má i závody v bodyfitness, takže ví, co to je tvrdá dřina, ale všechno ji baví a nechce se ničeho vzdát.

[Instagram]

Proč ale zrovna Zuzka? Je neuvěřitelně sympatická, stejně tak, jako působí na Instagramu. U fotky ovesné kaše upřímně napíše, že se ji vážně snažila nějak hezky ozdobit, ale prostě to tentokrát nevyšlo a ještě se tomu sama zasměje. Nepotřebujeme na Instagramu koukat jen na geniální fotky těch nejdokonalejších jídel. Chceme spatřit kus reálného světa lidí, ke kterým vzhlíží tolik sledujících.

Zvládá kromě medicíny spousty jiných věcí. Nedávno se zapojila do projektů od neziskové organizace Loono. Ta má na svědomí první projekt #prsakoule, jehož smyslem bylo přimět lidi k samovyšetření v rámci prevence rakoviny a varlat. Pomocí jejich kampaně – Sahám si na ně každý měsíc – už odhalilo rakovinu několik desítek lidí. 

Loono letos spouští nový projekt Žiješ srdcem, která se zaměřuje na předcházení kardiovaskulárním onemocněním, ale i na to, jak se zachovat, pokud se s infarktem nebo mrtvicí setkáte u sebe nebo jiných lidí. Organizace pořádá po celé republice vzdělávací workshopy, kterých se Zuz účastní a už byla i v roli školitele.  

[Instagram]

Na Zuzce je vidět, že ji baví to, co dělá. Štěstí, že po světě pobíhají lidi jako ona, kterým na ostatních záleží a nebojí se projektů, které se týkají choulostivějších záležitostí, o kterých se tolik nemluví a přitom jsou tak důležité.

Jsem strašně ráda, že je na české scéně slečna, která se zapojila do neziskové pomoci jiným lidem s onkologickými onemocněními, a má tu moc přesvědčit velké množství svých sledujících o tom, že je prevence opravdu důležitá.

[Instagram]

Top #3 Peťa Elblová

Možná ji znáte pod instagramovou přezdívkou @jmenujisepeta. Úsměv od ucha k uchu, horní linka na očích a hashtag #positivevibes. To je Peťa na první pohled.

Ale na ten druhý? Holka, která si neprošla rajskou zahrádkou. Není tomu dávno, co se trápila s poruchou příjmu potravy. Peťa neměla odjakživa krásnou postavu, byla trochu oplácaná a jednoho dne se rozhodla to změnit. Začala držet nezdravé diety, dodržovala nesmyslný měsíční plán hubnutí, kde se počítaly pouze kalorie, až skončila na 39 kilech. Přesto si každý den připadala stále tlustší. Období drastického hubnutí brzy vystřídalo záchvatovité přejídání, ze kterého se Peťa dostala na 54 kilo. Půl roku se potýkala s bulimií, depresemi, únavou, měla špatné zuby, padaly jí vlasy a často omdlévala.

[Instagram]

Jednoho dne si ale uvědomila, že to je jen v její hlavě a musí to porazit sama. Došlo jí, že zdravé jídlo pro ni může být lék a nikoliv prostředek k hubnutí. Začala jíst opravdu zdravě, přiměřeně a s jiným cílem, než zhubnout. Dodržovala pravidelný režim cvičení i jedení a založila si Blog by P.

[Instagram]

Dodnes na něj přispívá články o poruchách příjmu potravy, o těžkých obdobích, dává rady a motivaci holkám, které se potýkají s těmi samými problémy. 

Na Instagram přidává zdravé recepty a na Youtube nahrává cvičící videa. Největší plus má za pomoc lidem, kteří to potřebují, protože se umí vcítit do jejich problémů a dostat je z takového dna, který si mnoho z nás vůbec neumí představit.

[Instagram]

Top #4 Káťa Blažčíková

Čtvrté místo patří Kátě, která se pyšní instagramovým přízviskem @katty_veganza. Ano, veganza. Káťa se rozhodla, že ukáže světu, že se dají svaly a pěkná postava vybudovat i na alkalické a čisté rostlinné stravě.

Katty je fitness koučka, závodnice bikiny fitness, která si v roce 2016 odnesla druhé místo z Grand Prix Fitness Brno v kategorii bikiny fitness do 164 cm. Zároveň zvítězila v kategorii o nejhezčí zadeček.

[Instagram]

Její zásadou je nehledat ve věcech složitosti. Ačkoliv závodí na nejvyšší úrovni, žije zdravě, nijak se přehnaně neomezuje a neřeší, co za jídlo se dá přesně v kolik hodin nebo v jaké přesné gramáži.

[Instagram]

Drží se tří základních pravidel:

1. Neřešit zbytečné věci, ale jíst zdravě, vyváženě a pravidelně cvičit.
2. Vydržet a nečekat výsledky po týdnu. Cvičit tak, abychom mohli fungovat tímto způsobem dlouhodobě.
3. Přizpůsobit trénink i jídelníček sobě a nikoho nekopírovat.

Trénuje neustále. I mimo soutěžní sezónu si udržuje perfektní postavu. Není to u ní žádná síla vůle. Katty ji nepotřebuje. Nenutí se chodit do fitka jen proto, že ji sleduje tolik lidí nebo protože chce vyhrát další soutěž. Do posilovny se těší jako na nic jiného, ona tím opravdu žije. A na Instagramu je to poznat, ta čirá radost bez jakéhokoliv používání síly vůle.

[Instagram]

Top #5 Lucie Minářová

Tenhle Instagram je speciální. Jakmile spatříte jakýkoliv příspěvek od @luciemin, nemůžete mít špatnou náladu. Tahle nesmírně sympatická holka s širokým nakažlivým úsměvem vypadá jako křehká dívka, ale v crossfit by to lehko natřela i chlapům.

[Instagram]

Lucka má vlastní blog Mintyblog, kde najdete příspěvky z cestování, fashion i zdravé recepty, nejvíce se rozepsala o paleo stravě a crossfitu. Poslední dobou ale Lucka dává přednost Youtubu, kam pravidelně nahrává příspěvky o všem možném.

[Instagram]

Takže proč Lucka a top 5? Za její pozitivní přístup a neustále dobrou náladu. Nevím, zda to tak mám jenom já, ale tahle minty girl na mě má tak pozitivní vliv, že i já občas kouknu na její videa, a to moc youtubery nesleduju.

Vždycky se najde příspěvek, kterým mě Lucka rozesměje, a je taky důvodem, proč se vždycky těším na další.

Ukázka Lucčiných dovedností.

A dál?

U top 5 nekončíme. Zde máte další instagramové profily, které podle mého názoru stojí za to sledovat, jejichž pořadí už je čistě jen náhodné:

@baru_svobb za parádní motivační fotky z fitka (Barče by postavu záviděl asi každý), fotky vážně chutných jídel a nejmožnějších receptů.
@moni_gav za její cestu k fitness, kterou začala jen obyčejným rozhodnutím zhubnout. Vzpěračka, koučka a kuchařka Monika píše vlastní blog s recepty.
@fitdominikaaa_dk za originální fotky, všestrannost (dříve tančila), parádní břicho a ohebnost.
@barboramlejnecka_official za top postavu a neuvěřitelnou dávku motivace posilovat.
@miculkam za báječnou postavu, dlouhé posty, ve kterých vypráví, co dělá a s kým co zrovna trénuje. Miška píše jídelníčky a vytváří tréninkové plány.
@blanipilat (dříve @naanabanaana) za její bezprostřednost, vtip a inteligenci. U jejích příspěvků, které píše napůl v angličtině, se zaručeně pobavíte.

Zdroje:

http://www.sipkova.cz/eva-havelkova/
http://www.blogbyp.cz/2016/08/my-true-story.html

  • 2
Petra Elblová
Petra Elblová

Nejvíc děkuji Andy, ani nevíš jakou jsi mi udělala radost! :)))

Andy Pavelcová
Andy Pavelcová

Neboj, já si to pak vyberu v nějakym kopci v Koutech ;D